met nieuwe coupletten van Rosier Faassen. Den loop van het stuk hier in bijzonder heden uiteen te zetten, achten wijonnoodig. Het is een samenweefsel van listige kuipe rijen door teleurgestelde minnaars in 't werk gesteld ten nadeele van een eerzamen dorps smid en slotenmaker, die er de dupe van wordt. In den nood waarin de smid ver keert, toont zich de oude kleerkooper een waar vriend, die de hulp hem vroeger be toond, met wederhulp vergeldt. Het aange boren vernuft van den Joodschen koopman triomfeert ten laatste over al de welbe raamde plannen van hen, die den ondergang van den smid beoogen, weet alles ten beste te leiden en zijn vriend in eer en vrijheid te herstellen. De titelrol bleek den heer Rosier Faassen uitnemend te zijn toevertrouwd. Vervulde hij Zondag 11. op waardige wijze de rol van pastoor, thans was hij geheel de type van den ouden Joodschen kleerkooper, zoowel in zijne uiterlijke verschijning en houding als door het Joodsche dialect, dat hij vrij getrouw wist na te bootsen. De coupletten door hem aan het stuk toegevoegd, hadden een uitbundig succes. Vooral die welke door hem na de aardige scènes met den wekker van een oude klok, werden ten gehoore gebracht, getuigden van geest en hadden eene moreele strekking die wij moeten prijzen. Tot onzen spijt kunnen wij dien lof niet tot alle coupletten door den heer Faassen gezongen, uitstrekken. 01 ook de laatste coupletten zijn eigen werk waren, durven wij niet uit te maken, maar zeker is 't dat zij niet in het stuk behoorden gevlecht te worden. Het spel der overige dames en heeren artis- ten heeft mede veel tot het succes van het stuk bijgedragen. De heer Le Gras speelde uitne mend de rol van den eerzamen dorpssmid door het ongeluk vervolgd, die het goede ook in andersgezinden weet te waardeeren. Ook de heerenVan Kerckhoven,Van Eysden en V. Faas sen hebben resp. als apotheker en apothekers bediende hun rol op verdienstelijke wijze vervuld. Evenzeer toonden de dames mevr. Faassen van Velzen en mevr. Van Kerckhoven- Jonkers in de rol, die haar in dit stuk was toebedeeld, geheel thuis te zijn. Over het algemeen hebben al de artisten, die tot de opvoering van dit tooneelspel heb ben medegewerkt, hun rol con amove vervuld. Een woord van lof behoort hun dan ook ten dezen opzichte gebracht te worden. Zij heb ben het talrijke publiek, dat de groote zaal der Officieren-Vereeniging geheel vulde, een werkelijk genotvollen avond bereid. Als gewoonlijk zullen Zaterdag-avond in den Officierentuin weder de gewone ver makelijkheden plaats hebben. Eene voor stelling door de meest uitgezochte speciali teiten op verschillend gebied onder directie van den heer Frits van Haarlem gegeven, zal de bezoekers den geheelen avond aan genaam bezig houden. Bij afwisseling zal zich de statmuziek van het derde regiment huza ren in den muziektempel doen hooren. Ten 12 ure volgt daarna het Vauxhall, dat met een schoon vuurwerk zal worden besloten. Het zal dus den bezoekers niet aan af wisseling van amusement ontbreken wij ver trouwen dan ook dat zy zich ingrooten getale zullen laten vinden in de localiteit die immer de plaats van uitspanning en vermaak bij uitnemendheid blijft. Heden-ochtend circa 11 uur stond het 4-jarig dochtertje van den heer S. Van Emden aan de Hoofdstraat, met hare moeder voor de deur harer woning. Al spelende verwij derde de kleine zich, met het treurig ge volg dat zij onder een voorbij rijdenden spoelingwagen van den veehouder Doeleman geraakte. Inwendig zwaar gekwetst, werd zij door de verschrikte moeder opgenomen en naar huis gedragen, waar dr. De Bruijn de eerste geneeskundige hulp verleende. In den loop der volgende week zullen de orgelbespelingen in de Groote Kerk weder aanvangen. Voor de eerste orgelbespeling is toegezegd de medewerking van mej. Joh. Stuifsand, sopraan-zangeres te Rotterdam, alsmede die van den heer Julius Egener. Bij kon. besluit is de heer mr. E. N. Ra- husen opnieuw benoemd tot voorzitter van het college voor de zeevisscherijen. H. K. H. de Groothertogin van Saksen, prinses Sophie der Nederlanden, verlaat Maandag-avond aanstaande het koninklijk lustslot Soestdijk en begeeft zich naar Wilhelmsthal. Na eenigen tijd aldaar ver toefd te hebben, zal H. K. II. een deel van den zomer weder op Helgoland doorbrengen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft verklaard, dat er geen bezwaar bestaat tegen het toekennen van een rijksbijdrage in de kosten van verpleging van arme idio ten in de als krankzinnigen-gestichten erken de inrichtingen voor idioten, wanneer de verpleging voor rekening van gemeenten geschiedt en de aanvrage om bedoelde bij drage door de gemeentebesturen wordt gedaan. Wel heeft het Rijk geen subsidie voor feestelijkheden bij de opening van het Mer- wedekanaal toegestaan, maar naar gemeld wordt, vloeien de bijdragen van particulieren zoo ruim, dat daardoor de subsidie van Am sterdam, die op deze voorwaarde werd toe gezegd, wordt gehandhaafd. (Stand.) Door negentien geneeskundigen te Dordrecht is een adres gericht aan den Minister van Binnenlandsche zaken, waarin, zij, onder aan voering van redenen, den wensch uitspreken, dat het den minister moge behagen, het ont werp tot wijziging der artsenwet in dien zin te wijzigen, dat buitenlandsche geneesheeren zich te onderwerpen hebben aan alle examina die van Nederlandsche aanstaande artsen worden gevergd. Volgens de Soev. Ct. zijn van de *25000 kilogram boter in de algemeene pakhuizen te Batavia aanwezig, 24000 kilogram afge keurd. Dat de afgekeurde boter uit een stinkend mengsel van vet en vuil bestaat, hebben wij al vroeger gemeld. Er moet bij de levering, keuring of afzending op schan delijke wijze zijn geknoeid. Java-Bode Ter opleiding tot ambtenaren bij de Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij kun nen leerlingen worden geplaatst, niet jonger dan 15 en niet ouder dan 18 jaren. Daartoe zal in Augustus een examen plaats hebben. Inlichtingen kan men, schriftelijk of in persoon, aanvragen aan het hoodbureau der maatschap pij te Amsterdam. De Provinciale Staten van Zuid-Holland herbenoemden in hunne zitting van gisteren tot leden van Gedeputeerde Staten de hee ren mr. Blussé met 55, graaf Van Bylandt met 56, Van der Kemp, Bassecour Caen en Goekoop met 55 stemmen, en tot buitenge woon Gedeputeerde den heer. mr.J.A. Vail- lant met 53 stemmen. De verkiezing van den heer J. Havelaat* voor Ridderkerk is gisteren door de Piovin ciale Staten van Zuid-Holland vernietig omdat ten onrechl e eene herstemming is gehou den tusschen den heeren Havelaar en Smit, aangezien de laatste de volstrekte meer derheid had verkregen, maar dat in zoovel twijfelachtig was, dat er 2 briefjes minder in de bus waren dan het aantal gestemd hebbende kiezers. De vijf aftredende leden van de Gedeputeer de Staten de heeren Blussé, van Bylandt, v. d. Kemp, de la Bussecour Caan en Goedkoop en het buitengewoon lid, de heer Vaillant werden als zoodanig herkozen. Dinsdag 9 Juli vergaderden de Staten weder. In Friesland en Groningen circuleert een adres aan den Minister van Buitenlandsche za ken, waarin er op aangedrongen wordt, dat de Regeering haren invloed zal aanwenden om opheffing te verkrijgen van het verbod van levende schapen in Engeland. Er wordt op gewezen, dat er in de noordelijke provinciën van ons land geen sprake is van ziekte onder de schapen. Het valt kwalijk te ontkennen, dat dit jaar reeds zeer vroeg het gevaar van een cholera-epidemie het Oosten en straks het Westen van Europa bedreigt. Met het oog hierop mag de aandacht der Regeering wel scherp gevestigd zijn op het transport van Joden uit West-en Zuid-Rusland, dat bijna dagelijks over onze grenzen plaats heeft. Zij komen meest over Leer—Groningen Zwolle en trekken dus ons land bijna ter halve lengte door. Daar nu deze lieden meest doodarm zijn, een lange en uitputtende reis hadden en maar zelden de gelegenheid hebben zich be hoorlijk te voorzien van wat voor hygiënische reinheid noodig is, zou op deze wijze, eer men er op bedacht was, de kiem van het kwaad uit Rusland herwaarts kunnen worden overgebracht. Toezicht zal althans niet geheel overbodig zijn ook om dezen ongelukkigen ballingen nieuwe ellende te sparen. Standaard Door een groot aantal ingezetenen van Zuid-Holland en leden van de liberale kies- vereeniging «Volksbelang" is een prachtige zilveren eerebeker aangeboden aan jhr. mr. H. A. C. de la Bassecour Caan, lid der Ge deputeerde Staten, ter herinnering aan zijn dertigjarig lidmaatschap der Provinciale Sta ten van Zuid-Holland. Naar men ons meedeelt, stelt een ingeze tene van Huizen zich voor, in het laatst van dezen zomer op de Zuiderzee een proef te nemen met een boot, De Vlinder" genaamd, waarvan de wijze van voortbeweging tot dusver nog zijn geheim is. Alleen weet men ons reeds te melden, dat men het water van binnen door »De Vlinder" heen ziet slaan, en dat twee matrozen de bewegende kracht zijn. (Nws.) Onder Vlaardinger-Ambacht is H. v. d. E.» aan pokziekte overleden. De man woonde samen met zijne zuster» wier dochter te Rotterdam een melknering dreef met haar broeder. Die dochter kreeg de pokken. Zij stelde zich naar de W. meldt niet onder geneeskundige behan deling, zoodat het geval niet ter openbare kennis kwam. Ten naastenbij genezen be gaf zij zich naar hare moeder en weinige dagen later lag haar oom als poklijder op het ziekbed, dat weldra ook zijn sterfbe werd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2