15e Ja ar 8- Zaterdag 9 Juli 1892. No. 4328. VERSCHIJNT DAGELIJ ICS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit lilad "Voor Schiedam per 3 maanden /1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Adverlentiëii Van 16 regelsI 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. Blijkens de laatste berichten uit Pittsburg hadden de werkstakers toebereidselen ge maakt, de booten der veiligheidsagenten met petroleum in brand te steken. De agenten, die aan het gevaar van beschieting en aan dynamietbommen waren blootgesteld, waren in het ruim der booten gevlucht. Toen er uit Pittsburg 2000 werklieden te Homestead waren aangekomen, om de werkstakers te helpen, gaven de agenten zich over, die nu gevangen gehouden worden. DUITSCHLAND. De Reichsanzeiger maakt eene keizerlijke boodschap van den 23en Mei 1890 openbaar^ gericht aan alle Duitsche en Pruisische ge zantschappen, waarin naar aanleiding van de in de bladen verschenen mededeelingen over Bismarck's gevoelen en opvattingen, als des Keizer's overtuiging kenbaar wordt gemaakt, dat er óf van zelf eene kalmere stemming zal ontstaan, óf de werkelijke waarde van de bedoelde mededeelingen in de pers met tertijd ook in het buitenland steeds juister zal worden ingezien. De Keizer onderscheidt den Bismarck van heden van den Bismarck van voorheen. Hij wil alles vermeden zien, Wat het beeld van den grootsten Duitschen staatsman zou kunnen verduisteren. Voorts maakt de Reichsanzeiger eene boodschap aan den gezant prins Reuss, van den 9en Juni jl., openbaar, behelzende dat t'oor eene toenadering tusschen Bismarck en den Keizer de allereerste grondslag ontbreekt, fiml. dat daartoe de eerste stappen worden gedaan door Bismarck. Verder wordt den gezant opgedragen, zich bij het bezoek van Bismarck aan Weenen te bepalen tot de c°nventioneele vormen, en het zijne te doen °m te vermijden dat hij wordt uitgenoodigd tot bijwoning van de bruiloft. Volgens berichten uit Kleef heeft het Xan- tener moordproces een opzienwekkenden keer genomen. De voornaamste getuige a charge, metselaar Wezendrup, die vroeger bij oschhoff knecht geweest is, maar door hem Uitslagen werd wegens onbehoorlijk gedrag vooral wegens antisemitische scheldwoor- en tegen de kinderen van Buschhoff werd voorstel van den verdediger des beschul- 'gden niet bëëedigd. Hierop deelde de amb- laar van bet openbaar ministerie mede, at tegen Wesendrup reeds een gerechtelijk ^dei-zoek is ingesteld, onder verdenking dat U den knaap Johann Hegemann vermoord 2°u hebben. ENGELAND. De conservatieven veroverden tot heden bij de verkiezingen 123 zetels, de unionisten 19, de Gladstonianen 97. Hiermede hebben de conservatieven gewonnen 10 zetels, de unionistan 4, de Gladstonianen 29. De be kende advocaat Russel en de advocaat-gene raal Clarke zijn herkozen. Arnold Forster is te Belfast gekozen, en versloeg hiermede Sexton, een van de hoofden der nationalis tische partij in Ierland. De Indische afge vaardigde Naoroji is te Finsbury gekozen met drie stemmen meerderheid. Merkwaardige verkiezings-incidenten wa ren eergisteren de verkiezing van den ar- beiderscandidaat John Burns in Zuid-Londen, en van den Britsch-Indischen prins Dadabhai Naoroji, door Salisbury eens verkeerdelijk een zwarte genoemd, hetgeen destijds nogal geridiculiseerd werd. Naoroji is voor Fins bury gekozenhij is de eerste Indiër in het parlement. De Gladstonianen wonnen verscheidene zetels in de hoofdstad, maar wer den te Birmingham geslagen, waar Bright, Camberlain en Collings herkozen zijn. Volgens de Morning Post zou de Azati- sche cholera in Engeland zijn voorgekomen. Drie gevallen zouden zich hebben voorge daan, waarvan twee met doodelijken afloop. Twee passagiers van een Fransch stoom schip namelijk, zouden op zee door de ziekte zijn aangetast. Vrijdag te Londen aange komen, stierven zij in een hospitaal, ten gevolge van uitputting door cholera morbus. Een ander geval zou te Lambeth zijn voor gekomen. Officieel wordt verklaard, dat het bericht van het dagblad Morning over het voorkomen van een geval van Aziatische cholera te Londen, louter een verzinsel is. Geen enkel geval van cholera is te Londen waargenomen. GRIEKENLAND. In de Kamer hield gisteren de minister Tricoupis eene lange rede van beschuldiging tegen Delyannis, wiens onbekwaamheid de gerechtvaardigde tusschenkomst des Konings noodig heeft gemaakt. De nieuwe minister noemde den geldelijken toestand des lands ernstig, maar geenszins wanhopig. De Regeerir.g zal zeven millioen bezuinigen, door het effectief van het leger te verminderen en door een aantal onnoodige ambten op te heffen. Er zal voor tien millioen nieuwe belastingen in het leven worden ge roepen tot vijf millioen was reeds de toe stemming gegeven onder Delyannis. De Re geering zal trachten middelen te vinden, om langzamerhand een noodzakelijken koers in het leven te roepen. Het batig slot der be grooting zal drie millioen beloopen. De minister spreekt de onwelwillende be richten aangaande de Grieksche financiën te gen. Voor hare eer en hare waardigheid zal Griekenland aan al hare verplichtingen voldoen. ROME. Uit Rome wordt aan de Standard ge seind, dat het Vaticaan met de Iersche bis schoppen is overeengekomen, dat Gladstone's program voor Ierland behoort te worden aangenomendienaangaande zijn evenwel geen stellige schriftelijke orders door het Vaticaan uitgevaardigd. Het gerucht, dat de heer Von Sehlözer, de bekende Pruisische gezant bij het Vaticaan, voor onbepaalden tijd Rome zou verlaten wegens geschillen tusschen den H. Stoel en de Berlijnsche regeering is van allen grond ontbloot. Wanneer de heer Von Sehlözer ontslag neemt, dan geschiedt dit alleen om persoonlijke redenen. Onder de Duitsche Katholieken bestaat groote ontevredenheid over de houding van den Moniteur de Rome, die geacht wordt in betrekking te staan tot den H. Stoel. Dit blad volgt eene zeer Franschgezinde nouding en laat zich scherp uit tegen het drievoudig verbond, waarvan de spits, zegt het, tegen het Vaticaan is gericht. De hoofdorganen der Duitsche Katholieken, de Germania en de Kölnische Volkszeitung, beantwoorden deze aanvallen met de ver klaring, dat de Duitsche Katholieken even pal staan voor de wereldlijke souvereiniteit van den H. Stoel als wie ook, maar tevens vaderlandslievend genoeg zijn, om de bondge nootschappen te steunen, die de verdediging van het Duitsche rijk tegen zijn onverzoen lijke vijanden beoogen. De bekende Centrumsredenaar vrijheer Von Schorlemer Alst hield dezer dagen een groote rede, waarin hij het zelfde standpunt uit eenzette en het zaaien van twist en twee dracht onder de bewoners van het Duitsche rijk door een vreemd blad den Katholiek on waardig noemde. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt aan de Standard gemeld, dat de gezondheidsraad aldaar tot eene uitgave besloot van 16,000 rbls. voor de inrichting van ontsmetkamers in vier gasthuizen, waar 750 cholerabedden opge slagen zijn. Ook andere gebouwen worden daartoe ingericht. De politie vroeg aan den gemeenteraad 100,000 roebel bij te dragen in de kosten, hetgeen geweigerd werd. De regeering besloot, dat te Nischi-Novgorod de groote jaarmarkt zal doorgaan. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het «uteursreclit van den inhoud dezer courant ia ver- aekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. H4-)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1