BINNENLAND. Schiedam, 8 Juli 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 7 Juli. De heer Ruys v. Beerenbroek is heden beëedigd en heeft zitting genomen. De behandeling van de artikelen der V e r- mogens-belastingwet is aangevan gen. De heer Bahlmann heeft op art. 1 een amend, voorgesteld, om ook de vreemdelingen voor hun onroerende goederen in de belas ting aan te slaan. De heer Van A1 p h e n, blijvende hechten aan het verband tusschen Bedrijfs- en Ver mogensbelasting, verklaarde uit dien hoofde zich zijn eindvotum over de wet voor te be houden. De heer Van Houten bestreed, namens de comm. van rapp, het amend.-Bahlmann, dat ook wel wat ruw in het debat is geworpen. De Minister achtte het amend. Bahl mann niet rationeel en niet uitvoerbaar, ter wijl hij de bezwaren van den heer Huber betrekkelijk de plaats van aanslag onvermij delijk, maar niet overwegend acht. De heer Bahlmann nam voorloopig zijn amend, terug met 't plan om bij de Vrijstel lingen erop terug te komen. Art. 1 werd zonder stemming goedgekeurd evenals de artt. 2 en 3 (belastingplichtigheid naar de vermogenswaarde.) Vóór de pauze werden de afdeelingen hernieuwd, die gekozen hebben tot hare voorzitters de heeren De Beaufort (Amst.) Van der Feltz, van Kerkwijk, Roell en van Delden tot hare onder-voorzitters de heeren Borgesius, Schepel, Veegens, van Houten en Rutgers. De behandeling der Vermogensbelas ting voortgezet zijnae, ontwikkelde de heer Rutgers bezwaren tegen de wijze, waarop de verhouding van belastingplichtigheid is geregeld tusschen den man en de vrouw, die hun vermogen afzonderlijk beheeren. Een amend, te dier zake werd aangehouden tot bij de behandeling der artt. 7 en 41. De heer De Kan ter heeft voorgesteld voorwerpen van kunst en dergelijke (art 6) niet vrij te stellen. Dit werd echter van verschillende zijden en ook door den Minister bestreden. De heer Bahlmann heeft voorgesteld ook vrij te stellen de zoodanigen die voor hunne onroerende goederen elders vermogens- of inkomsten-belasting betalen. De heer A. van Dedem stelde voor, ook paarden en rijtuigen van de Vermogens belasting uit te sluiten. Het amend, de Kanter werd verworpen met 60 tegen 29 stemmen dat van den heer Bahlmann met 58 tegen 30 en dat van den heer Van Dedem met68 tegenlö stemmen. Art. 7 is aangenomen. Morgen voortzetting. Burgeme ester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der Wet tot re geling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronken schap Staatsblad no. 118 van 4885) ter open bare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein van den heer A. Bijl voor het pand aan de Hoofdstraat wijk G. no 114. Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat de Commissie uit het Plaatselijk bestuur, benoemd ingevolge art. 15 der Wet op de Schutterijen, hare tweede gewone jaarlijksche zitting zal houden, op Maandag den 18n Juli a. s., des namiddags ten 6 ure, ten Raadhuize tot het onderzoe ken van de al of n i e t gegrondheid der redenen, die tot vrijstelling of uitsluiting van den dienst der schutterij door de inge schreven en geloot hebbende personen van dit jaar en door de reeds vroeger ingelijfden zijn ingebracht, alsmede tot het onderzoek der nummerverwisselaars. Dienende verder tot onderricht, dat zij die niet voor de Commissie mochten ver schijnen, gehouden zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien finaal voor den dienst der Schutterij worden aangewezen. Bij Burgemeester en Wethouders van Schie dam is ingekomen een verzoek van den heer E. Bal, om vergunning tot het oprichten van een brood- en kleingoedbakkerij in het pand aan de Hoogstraat alhier, wijk C. no 322, kadaster sectie B. no. 1967. Gelegenheid tot hetinbregen van bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Donderdag den 21n Juli. aanst., des namid dags ten half twee ure, ten Raadhuize wor den gegeven. Gisteren-middag omstreeks drie ure is een begin van brand ontstaan aan het dak der branderij van den heer A. T. Meijer aan de West Frankelandsche laan, dat door het eigen werkvolk der branderij met een paar emmers water is gebluscht, zoodat alleen een paar planken zijn verbrand. De brand is vermoedelijk ontstaan in het vuil dat zich tuschen de dakpannen en de zoldering bevond. Gister-middag omstreeks 5 ure had de acht jarige Willem Huiskes, wonende aan de Laan, het ongeluk in de Laansloot te geraken. De schoenmaker N. Gokke, die reeds zoovele drenkelingen uit die sloot heeft gered, was ook hier de redder in den nood. Hij begaf zich achter het brugje te water, en het mocht hem gelukken, aldus den kleinen drenkeling te grijpen en behouden op het droge te brengen. Met betrekking tot de bij de Tweede Kamer aanhangige belastingvoorstellen, is weder een adres ingediend door de Haagsche afdeeling van den Bond Maatschappelijk belang, die zoodanige wijziging wenscht, dat de aanzien lijke handelsvoorraden en de ondernemings kapitalen van de coöperatieve winkel- en verbruiksvereenigingen niet zullen worden vrijgelaten van belasting. Op een adres der Provinciale Staten van Limburg aan H. M. de Koningin-Regentes, betreffende de garnizoensvermindering te Maastricht, heeft de minister van oorlog ge antwoord, dat hij geen termen heeft kunnen vinden tot wijziging van het kon. besluit van December 1881, waarbij Maastricht als gar nizoen voor één bataljon is aangewezen. De Kamer van Koophandel te Winschoten heeft een beweging op 't getouw gezet te gen het plakzegel. Zij heeft een adres met bezwaren tegen dit zegel aan den minister van Financiën gezonden en een afdruk ervan doen toekomen aan alle handelscorporatiën, daarbij het verzoek richtende, instemming met het adres te betuigen. Het vraagstuk der eerstvolgende interna tionale en koloniale tentoonstelling wordt in gewikkeld. Niet alleen Duitschland en Frank rijk betwisten elkander daarop het recht, maar volgens het Hdbl. van Antwerpen, heeft een voorloopig comité in beginsel be sloten dat er in 1894 een wereldtentoonstel ling zal plaats hebben te Antwerpen. Men vraagt den zedelijken steun van het gou vernement. Men schrijft ons uit Curasao dd. 16 Juni Gisteren was het groot feest op St. Rosa het St. Joseph-Gesticht werd er plechtig ingewijd. Ten 7 uur droeg Zijne Doorl. Hoogw. Mg1*' Joosten, geassisteerd door tal var. geestelijken het H. Misoffer op en hield daarna een toe spraak tot de aanwezigen, waaronder zich de Hoog Edelgest. Heer Gouverneur Mr. H> Barge met zijn adjudant en eenige voorname niet-katholieke weldoeners zich bevonden. Ver volgens werd het Veni Creator aangeheven en ging het processie-gewijze naar de thans geheel voltooide weeshuis-stichting, waar de plechtige inzegening plaats had. De eerwaarde Zusters Dominicanessen zijn met allen eerbied en onderscheiding hier ontvangen. Goddank, zijn allen zeer welvarend en gaan zij met vollen moed aan den arbeid- Ongetwijfeld zal dit werk Gods zegen niet missen, wijl er zoovele opofferingen aan ten grondslag liggen. C Voor de Amsterdamsche straatjeugd was het Maandag een vroolijke dag. Terwijl men met de afbraak van de bekende zuurkraampje® op de Nieuwmarkt bezig was, ging de straatjeugd centen zoeken. Een van hen had het geluk een rijksdaalder te vinden. Een dezer kraampjes moet ongeveer 120 jaar daar gestaan hebben. Hoewel te Nieuwer-Amstel de vervening geen belangrijke tak van nijverheid genoemd kan worden, zoo werden toch in den Noord, gedurende het afgeloopen jaar, 69 millioen baggerturf en 62 duizend roeden machine- turf geproduceerd en in den middenpolder 600 duizend mengturf en 60 millioen steekturf- Door de Maatschappij tot redding van schipbreukelingen zijn belooningen uitgekeerd aan de bemanning van de reddingboot te Egmond aan Zee, wegens het redden der equipage van de schooner Menno, kapitein Burghout. Buitengewoon is in sommige streken des lands de oogst der nieuwe aardappelen. Bij bekkenslag werden gisteren te Nijmegen de puikste groote soorten aangeboden voor slechts 10 cents de 5 liter iets wat in de laatste jaren niet gebeurd is. Dezer dagen overleed te Breda zekere M. v. d. M., van wien het gerucht liep, dat hij tengevolge van een mishandeling gedu rende het carnaval ondergaan, zou zijn overleden. De uitslag van een door de justitie gehouden onderzoek is, dat de zoon van den overledene door de politie is gear resteerd en geboeid overgebracht naar het huis van arrest. Iiiw.coecn'i» PERNIS. Door het bestuur van den polder Pernis c. a. is, op dezelfde voorwaarden al® door het bestuur van het waterschap »Het gemeene land van Poortugaal" zijn gesteld, aan den gemeenteraad vergunning verleend om den Pastoriedijk en voor zooveel noodig aangrenzende wegen, welke thans grindweg zijn, door eene klinker-bestrating te vervangen- BRIELLE. De oefeningen in het legge11 en lichten van ongeladen schoktorpedo's «P den Haringvliet nabij Hellevoetsluis zijn ge' ëindigd. Dientengevolge zijn de torpedistem onder bevel van den kapitein Q. F. G. Ver' mijne, weder hier teruggekeerd. „Marie Jeanne." Het is zeker minder eigenaardig in d® Kermisweek een drama op te voeren, toen gelooven wij, dat velen zich met dit denk' beeld hebben verzoend, na de opvoering vd" iMarie Jeanne", zooals die gister-avond d°° het tooneelgezelschap der heeren Le GiJ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2