GEMENGDE BERICHTEN. TaAÏSTE BERICHTEN.- Haspels in den Officierentuin plaats had. Het tooneelspel, getiteld »Marie Jeanne" behandelt de lotgevallen van een vrouw uit '<*e volksklasse. Door het huwelijk verbonden aan een eerzamen timmerman, acht zij zich recht gelukkig, zoo zelfs dat de rijke gra- yin, die met haar op denzelfden dag getrouwd ls> niets meer kon doen om dat geluk te vermeerderen. Haar man, door een slechten vriend misleid, geeft zich over aan den drank, raakt buiten werk, en kommer en gebrek treden de echtelijke woning binnen. Nog eenmaal luistert de onverlaat naar den wei- Deenenden raad van zijne vrouw, maar daarna laat hij zich opnieuw door zijn vriend" '°p den verkeerden weg leiden. Het laatste geld, dat zij zoo zorgvuldig verborgen had, Wordt door den ontaarden echtgenoot ver brast en nu heeft de arme vrouw mets Deer, zelfs niet het hoognoodige om haar kind te voeden. Ten einde raad gaat zij Det haar jonggeborene naar het Vondelin genhuismaar als zij gescheld heeft en haar Eind in het volgend oogenblik met de ge opende lade naar binnen is verdwenen, is zij der wanhoop nabij, en valt in zwijm. Wei nige schreden van de bezwijmde moeder, ligt de beschonken vader. Die angstkreet, die val brengen hem tot bezinning. Het is zijn vrouw die daar ligt bet slachtoffer van zijn losbandig leven! Hij beurt haar op, en zijne vrouw, tot kennis gekomen, vertelt hem wat zij in wanhoop gedaan heett. Op zijn herhaald smeeken deelt zij hem mede. Waaraan hij het kind herkennen kan, en hij belooft haar slechts te zullen wederkeeren Det het kind. Maar hun gesprek is afgeluisterd door een laag sujet. Appiani, de vertrouwde van de gravin-weduwe de Bussières, behoeft een Eind om liet in de plaats te stellen van dat der gravin, 'twelk zoo juist ten huize der Din is overleden. Dit kind is liet eenige Diddel om een rijke erfenis machtig te wor den, die mede het deel van Appiani zou Worden door zijn huwelijk met de gravin. Het gelukt den snoodaard het kind uit het vondelingenhuis te ontvoeren en voor het gestorven kind in de plaats te stellen. De gravin is over gelukkig met de tijding van het herstel van haar kind en tot het huwe lijk wordt besloten. Maar daar verschijnt ten huize der gravin de rechte moederzij biedt hare diensten aan, en de arme vrouw «n de rijke gravin herkennen elkaar zij zijn "«p denzelfden dag in dezelfde kerk ge trouwd. Op het oogenblik dat zij een blik slaat in de wieg, die de jonge spruit van hare rijke vriendin omvat, deinst zij ontzet terug. Het is haar zoon die daar ligt Er volgt nu een ontzettend tooneel, 'twelk «indigt met de opsluiting der arme vrouw in een krankzinnigengesticht. Reeds achtte de booswicht Appiani zijn spel gewonnen, toen zich op 't onverwachtst de man der on gelukkige vrouw en een vroegere minnaar der gravin aanmelden. Het, bedrog van den booswicht wordt ontmaskerd en de arme moeder bekomt haar kind terug, nadat zij besloten heeft het nog eenigen tijd ten huize "Van de treurende gravin te laten. Door de meesterlijke vertolking van het gazelschap der Rotterdamsche tooneelisten Evvamen de verschillende aangrijpende scenes y'an dit tooneelstuk geheel tot haar recht. Vooral de eenige wijze waarop mevr. Cath. j Heersmans de titelrol vervulde, deed het stuk bet hoogste succes behalen. Moederliefde ®b moedersmart wist zij hier,op de treffend ste wijze uit te drukken. Haar verrukkelijk spel Reedden toeschouwers als't ware mede lijden etl mede het leed gevoelen dier arme echt- genoote en moeder. Ook de heer Tartaud ^Peelde zijn rol als echtgenoot van Marie eanne met de hem eigene gemakkelijkheid beweging. In den heer Rosier Faassen, e zich nu als de timmerman Remy, Y'iend van Marie Jeanne's echtgenoot, voor bed, bewonderden wij het gemak waarme- e hij zjCh jn de meest uiteenloopende rollen eet te bewegen. Met deze artisten in 't bij- °nder te noemen, willen wij niets aan de ,erdiensten der andere acteurs te kort doen j"D aller samenwerking heeft het succes van 'et stuk verzekerd. En de moraal die het stuk biedtze is ai1'den velen toeschouwers niet ontgaan. ,s allen wel begrepen hoe een slecht 'end, het verkeereri in slecht gezelschap, leidt tot den ondergang niet alleen van en kele personen maar ook van geheele huis gezinnen dan zouden zij zeker in het aan- knoopen of onderhouden van vriendschaps banden heel wat voorzichtiger zijn. Moge dit de les zijn die de toeschouwers uit de opvoering van vMarie Jeanne" hebben getrokken, dan zal het spel der Rotterdamsche artisten zoowel tot nut als vermaak van velen hebben gestrekt Te Kudelstaart, nabij Aalsmeer, is door de arbeiders aan den inundatiedijk een be langrijke vondst gedaan, bestaande uit 122 goudstukken van verschillende grootte, som mige van een rijksdaalder, het meerendeel van een gulden, enkele van een tienstuiver stuk. Alle zijn aan beide kanten gestempeld en de meeste hebben aan de eene zijde een Grieksch kruis en aan de keerzijde verschillende figuren een bisschop met myter en staf, een schip met zeilen en roeiers, of wel een geharnasten ridder, een wapen of afbeelding van een vorst of vorstin. De randschriften zijn moeielijk te ontcijferen. Op sommige staatKarolus. Dei. Gracia. Francorum. Rex. op eenige andere Bene- dictus. Daar bijna alle van de Bourbonsche leliën voorzien zijn, is het waarschijnlijk dat het Fransche munten zijn uit den tijd van Karei IX, het laatste gedeelte der 16e eeuw. De juiste waarde valt nog niet op te geven. Te Middelburg is een valsch gouden tien tje in betaling gegeven, door een nog onbe kende boerin. Het was een stukje verguld metaal, aan de eene zijde de beeltenis van de Koningin vertoonende en aan de andere zijde de woorden »God bescherme Oranje voor Nederland." De bijna 80-jarige Marijnen te Tilburg stapte eergisternacht in een aanval van be nauwdheid uit het bed. In de veronderstel ling een deur uit te gaan, stapte hij door de pakhuisdeur naar buiten en viel van eene aanmerkelijke hoogtein den vroegen mor gen werd zijn lijk in de nabijheid van zijne woning gevonden. Gisteren namiddag is een koppelstang van den goederentrein Hollandsche spoor, welke te vier uur uit Deutichem te Zevenaar moet aankomen, tusschen Wehl enDidam gebro ken. Het voorste en het achterste gedeelte liep dientengevolge op elkander, zoodat het geheele spoor werd versperd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Dinsdagmiddag hield het personeel van Sequah met den zegewagen een tocht door de stad Groningen. Het verzoek om hierbij muziek te mogen maken, was geweigerd. Seqnah zelf zou heden arriveeren en zijne séances houden in het café van den heer Bierling, aan den Heereweg. De eigenaar van twee prachtige rashon den verkocht dezen in den afgeloopen win ter de een aan een heer in België, de an der aan een heer te Utrecht. Dezer dagen kwamen de beide honden, een paar dagen na elkander, aan het adres van hun vorigen meester terug alle teekenen gaven duidelijk te kennen, dat zij een langen weg hadden afgelegd, Zij zullen aan de eigenaars weder worden teruggezonden, met verzoek er beter voor zorg te dragen. Caiman Levy, de bekende Fransche uit gever te Parijs was bij het begin van zijn loopbaan de eigenaar van een klein boeken stalletje in de open lucht, terwijl zijn kapitaal uit f7.20 bestond. Hij liet bij zijn dood een vermogen van f 36,000,000 na. Gemiddeld i verkocht hij per jaar 1.725,000 boeken en 2,500,000 tijdschriften. Hij was eigenaar van veertien papiermolens, dertig drukkerijen, twaalf boekbinderijen. Den 25 Juli werden de overblijfselen van het kasteel Saint-Cloud geveild. Oorspron kelijk was dit paleis een eenvoudig landhuis. Hier werd Henri III doodgestoken door Jacques Clément. De hertog van Orleans, broeder van Lodewijk XIV, liet het tot een paleis verbou wen. Op Saint-Cloud werd de coup d'état van den 18en Brumaire beraamd. Napoleon I, Lodewijk XVIII, Karei X en Louis Philip pe gebruikten achtereenvolgens Saint-Cloud als hun zomerverblijf. In Juli 1870 vertrok van hier Napoleon II naar het oorlogsterrein. Het proces tegen de vier bergwerkers, beschuldigd de groote mijnramp van Przibram veroorzaakt te hebben, is jl. Vrijdag begon nen. De aanklacht van het onvoorzichtige wegwerpen van nog brand lampkatoen is tegen den mijnwerker Emmanuel Knz ge richt, die bovendien verzuimd schijnt te hebben, dadelijk alarm te maken, toen de brand in een der afdeelingen van de mijn ontstond. Aan dit laatste zouden zich ook zijne mede-aangeklaagden Havelka, Kadiec en Rosek hebben schuldig gemaakt, alsmede aan het afleggen van een valsch getuigenis bij het verhoor voor den rechter van instructie. Een troep grenssoldaten, onder aanvoering van een olficier, is nabij het Silezische dorp Karlshütte over de Pruisische grens gedron gen en heeft de bewoners daarvan, onder beschuldiging van smokkelhandel, mishandeld. De Russen trachtten enkelen zelfs over de grens terug te sleepen, doch inmiddels waren de andere boeren geweren en zeisen gaan halen en dreven de soldaten van het Pruisisch grondgebied terug. Op het Wannmeer bij Berlijn zijn door electriciteit gedreven booten ter overvaring van den eenen oever naar den anderen in gebruik gesteld. Binnen eenige maanden zal nog eene boot in gebruik worden gesteld, die geheel uit aluminium is vervaardigd. Aartshertog Ferdinand Leopold van Toscane werd dezer dagen door den Keizer van Oos tenrijk met het Militaire Kruis van Ver diensten begiftigd, omdat hij in volle zee te water is gesprongen, om, niettegenstaande diens tegenstand, een dronken matroos het leven redden, die den dood in de golven had gezocht. De opening op 1 Mei 1893 van de tentoonstelling te Chicago door Markies Vera- gua schijnt echt Amerikaansch door dezen met veel moeite opgespoorden bejaarden nazaat van Columbus te zullen geschieden uit Madrid. De Markies zal in zijne kamer te Madrid op een knop drukken en door een electrischen stroom langs den oriderzeeschen kabel worden dan tegelijk te Chicago alle machineriën in beweging gebracht. Bij de heden in de Tweede Kamer voort gezette behandeling van het wetsontwerp betrekkelijk de vermogens-belasting, heeft de heer Clercx voorgesteld voor de regeling der belasting den aanslag voor gebouwde en on gebouwde eigendommen naar het vijftienvoud der belastbare opbrengst te schatten in plaats van naar het twintigvoud. Na uit voerig debat werd het amendement met 53 tegen 36 stemmen verworpen. LONDEN, 8 Juli. Volgens telegrafisch bericht aan de Times zou de cholera zich in 24 voorsteden van Parijs vertoond hebben, en sterven er gemiddeld twee honderd per sonen per dag. Het lijdt geen twijfel, dat men hier met de Aziatische cholera te doen heeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3