15e Ja S- Woensdag 13 Juli 1892. No. 4331. V E R S C E JJ N T D A GEL IJ K S. ar Bureau: Boterstraat, E 39. I'rljs van dit Itlad ■Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 I'rijs der Adverfeiitiën Van 16 regelsf 0.Ö0 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALG KM EEN OVERZICHT. AFRIKA. By het feest dat de vorige week te Aid- el-Kebr. (Marokko) werd gevierd, trachtte de buitengewone Engelsche gezant de vlag te hijschen op het consulaatsgebouw, doch dit werd hem door de woedende bevolking belet, Be Sultan deed den gezant aanzeggen, dat hij heen kon gaan. Als voldoening voor de beleediging, die het gezantschap werd aan gedaan in den persoon van zijn agent, die te Baubekir door het gepeupel mishandeld werd, eischte de gezant dat de concessie, die Engeland gevraagd heeft, door den Sultan zou worden toegestaan. De toestand is zeer gespannen. Naar de Times uit Fez verneemt, belee- digden 600 huurlingen Engelschen en Ame rikanen, onder welke ook d« Britsche con sul. Ue Britsche gezant eischte en verkreeg terstond gehoor bij den Sultan, waarna de laatstgenoemde den onder-gouverneur weg joeg, den gouverneur dwong zich te veront schuldigen, en tienduizend dollar schadever goeding te betalen, welke de gezant uit deelde onder de gewonden, zieken en armen. AMERIKA. Het Huis van afgevaardigden te Washing ton heeft een wetsontwerp aangenomen, strek kende om den tolvrijen invoer van gedragen kleederen, buitenlands gemaakt, tot een waar de van honderd dollard per passagier te be perken. De bekrachtiging door den Senaat waarschijnlijk. Twee derden der stad St. Johns in New foundland werden eergister-avond door een Vreeselijken brand vernield. Vele kerken en openbare gebouwen zijn geheel afgebrand, duizenden zijn dakloos. De schade wordt op drie of vier millioen p. st. geraamd. De gouverneur van Pennsylvanië heeft 3000 man van de militie van dien staat naar Öornestead gezonden, teneinde het plaatse lijk bestuur, dat om bijstand gevraagd had, behulpzaam te zijn, om den opstand te onder drukken. ENGELAND. De uitslag der tot nu plaats gehad hebbende Verkiezingen is als volgtconservatieven 196 ^6tels, unionisten 26, Gladstonianen 167, arnellisten 5, anti-Parnellisten 59. De con- Sei'vatieve meerderheid heeft door Gladstone's °verwinningen nu bijna geheel opgehouden e bestaan. Hu de verkiezingen ook in Ierland aller- ^egen in vollen gang zijn, blijven ook de gebruikelijko vechtpartijen tusschen Parnel- 'sten en anti-Parnellisten niet uit. Vooral te Limerick gaat het er heftig toe en worden door de aanhangers van wijlen Parnell bij de Mc Carthyisten de glazen ingeworpen. Er is reeds zoo geducht gevochten, dat de politie er met de blanken sabel op in moest hakken. Behalve tal van burgers werden ook drie agenten gewond. Vrijdag-nacht is Tim Haely in effgie, d. i. in den vorm van een stroopop, plechtig ver brand. Bij die gelegenheid werden 12 per sonen gearresteerd. FRANKRIJK. In de Kamer ondervraagde gisteren de heer Boissevin de Regeering over de gebeur tenissen in Dahomey. De minister Cavaignac antwoordde, dat de toegestane drie millioen fr. zullen strekken om het eflectieve leger te vergrooten, om het aanwerven van koloniale troepen van inlanders te ontwikkelen, om veldhutten te doen opslaan en om eene flo- tielje samen te stellen, welke in staat zal zijn de blokkeering der kust te doen eer biedigen. Tegen het advies der Regeering in, heeft de Kamer daarna met 287 tegen 150 stem men eene motie van den heer Pourquery aangenomen, waarbij de Regeering wordt uitgenoodigd eenen enkelen hoofdofficier het commando der troepen èn te land èn ter zee in Dahomey op te dragen. Na de aan neming der motie hebben de heer Cavaignac en de andere ministers de vergaderzaal der Kamer verlaten. In de Couloirs der Kamer verzekerde men, dat de minister Cavaignac zijn ontslag ge nomen en zich naar den president der repu bliek begeven had. De andere ministers hielden eene bijeenkomst in een der bureaux van de Kamer. Cavaignac had er bij den president op aangedrongen, dat het geheele- Kabinet zich niet rnet hem behoefde te ver eenzelvigen. De beslissing der ministers is nog niet bekend. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Oostenrijksche Kamer van afgevaar digden heeft gisteren de beraadslaging over de munthervorming aangevangen. Elm, van de partij der jonge Czechen, is bevreesd voor de gevolgen, die de in het Oosten gevolgde staatkunde ten slotte heb ben zal. Het ontwerp der munthervorming vloeit voort uit de triple-alliantie-politiek. Elm kan er zich niet mede vereenigen, doch erkent de goede bedoelingen van den minis ter van financiën. De Regeering heeft zestien studenten-ver- eenigingen, behoorende tot de ultra-Duitsche partij en die een staatkundig doel beoogden, ontbonden. ROME. De heer Von Schlözer, Pruisisch gezant bij den H. Stoel, heeft Zaterdag afscheid ge nomen van Z. H. den Paus, die hem, naar verluidt, bij die gelegenheid zou verheven hebben tot Romeinsch graaf. Gisteren zou de H. Vader het aangekon digde consistorie houden, waarin verscheidene bisschoppen gepreconiseerd, maar geen nie- we kardinalen zouden benoemd worden, ofschoon in het H. College door de veelvul dige sterfgevallen sinds het consistorie van December, waarin H. Emin. Sepiacci en Ruflb Scilla benoemd werden, reeds 16 va caturen zijn. Er waren toen nog negen vacatures onvervuld gebleven, maar sedert zijn overleden de kardinalen Paya Rico, Agostini, Manning, Simeoni, Mermillod, Theo- doli en Battaglini. Z. H. zou een korte allocutie houden zonder politieke zinspelingen. De zaken aan het Vaticaan zijn gedeeltelijk geschorst wegens de groote hitte die te Rome heerscht, 89 a 92 graden Fahrenheit. Ingespannen arbeid is daaronder onmoge lijk, zoodat Paus Leo een weinig rust neemt in het casino Pio nono achter in de tuinen van het Vaticaan. In weerwil der hitte is de gezondheidstoestand van den Paus voor treffelijk. RUSLAND. Uit Odessa verneemt de Daily News, dat de gouverneur der stad bevolen heeft, geen plaatsing of verzending van berichten omtrent de cholera te gedoogen zonder voorafgaande censuur. Het heet, dat de cholera uitgebroken is te Batoem, alsook in het stadshospitaal ta Odessa doch de overheid weigert hieromtrent alle inlichting. Charkoff zond vijftig artsen naar Tiflis en Bakoe, alwaar de dappere stads- gouverneur mede wegliep zoodra de cholera uitbrak. 5 INNENLAND. Schiedam, 12 Juli 1892. Vanwege den Brandersbond is een circu laire verzonden aan hh. branders, waarbij het bestuur mededeeling doet, dat de over eenkomst om voortaan den moutwijn alleen te verhandelen ter Beurze, en wel van 12£ tot 1^ u. 'snam., (in geen geval vóór of n& Beurstijd) geteekend is door 64 heeren. Het Bestuur vertrouwt nog meerdere onder teekenaren te verkrijgen, waarvan nader me dedeeling zal worden gedaan, en meent dat de deelneming groot genoeg is om dezen maatregel van kracht te verklaren, te begin nen met Maandag a. s., en verzoekt den betrokkenen hiervan goede nota te nemen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het «ntenrsreclit van <len inhoud dezer courant ia ver- tekerd volgen, de Wet van 28 Juni 1881 S/si!no. 124..)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1