^°fin »van de hun zeker hoogst welkome en Aangename gevolgen, welke eerlang uit deze Verandering zullen voortvloeien." De Vennootschap stelt zich ten doel »de e*p)oitatie van het Dagblad De Tijd en van ahdere op te richten of voort te zetten Dag- eh Weekbladen ot andere al dan niet perio diek verschijnende uitgaven." »Jack," de olifant in »Artis" te Amster dam was Zondag in een booze stemming. Zonder dat men tot nog toe een verklaring van het feit kon geven, heeft hij den oppasser, die bezig was den stal te reinigen, plotseling '©gen de ijzeren staven van het hok geduwd. De man kon zich gelukkig tusschen de ijzeren Staven door wringen en bekwam wel eenige doch geen levensgevaarlijke kwetsuren. Hij ls onmiddellijk naar het naastbijzijnde Israë- lietisch Ziekenhuis, in de Kerkstraat ver- voerd, en daar verbonden. Wij vernemen hieromtrent nader, dat be doelde oppasser zijn behoud te danken heeft aan de tusschenkomst van zekeren heer uit s-Hage, die met nog enkele heeren en dames daar op het critieke oogenblik de eenige toe- Schouwers waren. Het dier wilde den man tus schen de slurf en den onderkaak vermorzelen, toen bedoelde heer in het hok wist te komen om den olifant met zijn stok een flinke slag tusschen de oogen toe te brengen. Het beest Stoof achteruit, waarvan de redder partij wist te trekken om den armen oppasser door de staven buiten het hok te brengen, en op dezelfde manier zich-zelf te redden. Zonder sijn moedig optreden ware de oppasser zeer Waarschijnlijk het slachtoffer geworden van de Woede van den olifant. fn Friesland gaat het niet voordeelig met de zoetwater-visscherij. De visschers vangen Seer weinig, ofschoon hun getal niet zoo groot is als verleden jaar. Er is weinig Wsch in de Friesche waterenalleen de Palingvangst geeft reden tot ontevredenheid. De ramp van de „Mont-BIanc". Een verschrikkelijke ramp heeft Zaterdag middag om 12 uur op het meer van Genève Plaats gehad, niet ver van Ouchy, nabij Dausanne, doordien de ketel van de stoom boot »Mont Blanc", even na het verlaten der haven van Lausanne met een vervaarlijk ge- 'Was uiteensprong. Het deksel vloog met *hlk een geweld van den ketel af, dat het hset kracht door den wand der kajuit eerste b'asse drong, en twee kellners benevens de VrOUw van den restaurateur onmiddellijk ge bood werden. De stoom baande zich een ^eg door het in den wand ontstane gat en vhlde in een oogwenk de geheele kajuit, Waardoor de ongelukkige passagiers met 'evige brandwonden bedekt werden. Toen eindelijk den stoom een uitweg zag ^siften, en de kajuit kon binnentreden, be ften reeds 8 lijken den grond, terwijl een ^ntal reizigers geheel misvormd, met ge kkerd aangezicht over den grond kropen, *'ch van pijn in alle houdingen en bochten ^'Digend, ten prooi aan de hevigste smart. ®t schouwspel was in één woord afgrijse lijk) en voor veien mocht men het gelukkig eten, dat zij na eenige uren martel ens, P Weg naar het hospitaal te Lausanne, be kken. j. Ue »Mont-Blanc" was een der grootste en aaiste booten van de maatschappij, die de jaart op het meer van Genève exploiteert. eren dag maakte de boot dezelfde reis v den oever van het meer in den tijd bet 6'* Uren' Zij deed daarbij altijd de aan Water gelegen plaatsen aan, die zich alle Dok ^aar scb'lderachtige ligging kenmerken. thans bevonden zich een groot aantal passagiers, meest vreemdelingen, aanboord. Op het oogenblik, dat de ontploffing plaats had, sprongen verscheidene passagiers te water, die gelukkig gered werden; de ma chinist bleef gespaard, de stoker werd ge dood. Het getal dooden bedraagt 26. On der de gewonden, die radeloos waren van pijn, waren er verscheidenen, die smeekten om gedood of te water geworpen te worden. Men beweert, dat de machinist vóór de boot Genève verliet, iets ongewoons aan de machine bespeurde en hij gevraagd zou heb ben of hij daarmede vertrekken mocht. Vóór de ontploffing werd een schril gefluit waar genomen. De ramp had plaats toen de hoogste drukking bereikt was, juist op het oogenblik dat de machinist een veiligheids klep wilde openen. Het getal gewonden bedraagt 30. De slachtoffers zijn voor't mee- rendeel Franschen, drie er van zijn niet herkend. Ook zijn eene Engelsche dame met name mevrouw Abbott, uit Brighton, alsmede mevrouw De Brunent met haar zoon, uit Amsterdam, bij de ramp om het leven gekomen. Volgens de Revue d» Lausanne, die het bericht uit officieele bron verneemt, werd eenigen tijd geleden door de daarvoor be staande commissie een kleine barst in den ketel ontdekt, die echter toen niet gevaarlijk geacht werd. Desniettegenstaande gaf de commissie slechts tot dit jaar verlof om met dezen ketel te varen. In 't laatst van dit jaar zou hij dan ook vernieuwd zyn geworden. (Rott. Nwsbl.) Kerknieuws. Uit Utrecht wordt ons gemeld, dat de zeereerw. heer N. E. M. Ten Brink, van de orde der Predikheeren, sinds betrekkelijk kor ten tijd pastoor der St. Dominicuskerk aldaar, Zaterdag-avond, in 61 jarigen ouderdom, onverwacht overleden is. "Wie pater Ten Brink gedurende de vele jaren, welke hij als kapelaan aan de St. Dominicus-kerk te Am sterdam verbonden was, in zijn schoonen werkkring heeft zien ijveren voor het zielen heil, met een verstandig hoofd en een warm hart, die zal begrijpen wat de orde der pa ters Dominicanen in het algemeen en de parochianen van St. Dominicus te Utrecht en de vele vrienden en vereerders van den overledene in zijn vroegere standplaatsen in hem verliezen. Moge ook aan dezen trouwen knecht reeds het loon zijn uitgereikt, waar voor hij de hitte des daags zoo onvermoeid en met zooveel liefde heeft gedragen (T.) Visscherij-Berichten. In de vorige week zijn te Vlaardingen 12 loggers en 3 bommen binnengevallen, aan brengende 2982 ton pekelharing. De omstandigheid, dat er van slechts een klein getal schepen haring in de jagerij was, doet vermoeden, dat de meeste loggers de visscherij niet wilden of konden afbreken, om naar de baai te gaan, en daar eene kleine hoeveelheid af te geven, zoodat deze alle kansen waarnemende, van weer en wind, onafgebroken de visscherij konden uitoefenen, en alzoo ook spoedig van de eerste reis thuis verwacht worden. RIV.) GEMENGDE BERICHTEN. Aan het strand te Scheveningen heeft eene menschlievende dame, vriendin der blinden, een tentje gepaatst, waarin verkocht worden voorwerpen, grootendeels door blinden vervaardigd. De opbrengst strekt ten bate van behoeftige blinden. >Generaal" Booth, van het Heilsleger, is voornemens andermaal een bezoek te bren gen in Nederland, in verband met een groo- ten velddag, te Vogelenzang, op 4 Augustus Hij zal vergezeld zijn van een talrijk inter nationaal muziekkorps, onder leiding van den kapelmeester Appleby. Sequah heeft Vrijdag-avond te Groningen zijn eerste séance gehouden voor een talrjjk publiek, waaronder vele studenten en genees- heeren, alsmede in tegenwoordigheid van Dr. Menno Huizinga, Inspecteur van het Ge neeskundig Staatstoezicht. Sequah deelde o. a. mede, dat Groningen de laatste plaats was, waar hij op zou treden, en dat hij zich daarna te 's-Gravenhage zou vestigen. Een aantal socialisten uit Rotterdam brach ten Zondag een bezoek aan Arnhem en werden aldaar door hunne geestverwanten ontvangen. Des namiddags werd niettegenstaande het verbod van Van Emmenes, redacteur van Voorwaarts, door een jong lid der redactie het roode vaandel ontplooid. Aan het verzoek der politie zulks na te laten, werd geen ge volg gegeven, wat weldra tot botsingen aan leiding gaf, zoodat de politie genoodzaakt was de sabel te trekken, waarbij verscheidene personen gewond werden. Op het Hollandsch Diep, over den Maria- polder van den heer van Haatten, uit Slie- drecht, is gisteren omgeslagen een roeiboot, waarin zaten de visschers Brommers en zijn knecht. Na tweemaal van den bodem van het vaartuig, waarop zij waren geklauterd, door de golven te zijn afgeslagen, werden zij opgemerkt door den zoon van genoemden heer, die met nog vijf andere personen een boot bemande en de voldoening smaakte de beide drenkelingen, die ruim 20 minuten in levensgevaar hadden verkeerd, te redden. Bij den heer P. van Haatten ingebracht, werden zij daar liefderijk verpleegd en van het noo- dige voorzien. In de warmte. Tot de zaken, die voor velen, en wij erkennen het, ook voor ons menigmaal een raadsel zijn, behoort deze, hoe zoovelen, die het overigens niet breed hebben, bij fraai weder zich onkosten voor uitgaan alstrammen, verteringen in uit spanningsplaatsen enz. kunnen veroorloven. »Naar het schijnt, is de verklaring o. a. voor een gedeelte hierin te zoeken, dat de eetlust belangrijk genoeg vermindert, om besparing van eenige beteekenis op te leve ren. Bij eene van de groote broodfabrieken hier te IanJe gaat met groote warmte oogen- blikkelijk vermindering van inkomsten ge paard, die bij daling van temperatuur dade lijk weder eindigt. In zeven achtereenvol gende warme dagen in dezen zomer beliep de vermindering in de bedoelde fabriek f 600, een bedrag, hetwelk, zoo het naar evenre digheid van het debiet bij alle bakkers, slagers enz. voorkomt, de uitgaande bevol king zeer zeker tot verschillende verteringen buitenshuis in staat stelt. Ravachol is gisteren-morgen om 4^ ure op de binnenplaats der gevangenis te Montbris- son onthoofd. Om half twee was de guillotine op het plein gebracht, dat met behulp der dragon ders uit St. Etienne was afgezet. Nadat de aalmoezenier der gevangenis, abbé Claret, den vorigen avond tevergeefs getracht had bij Ravachol toegang te verkrijgen, begaf deze geestelijke zich ten 3 ure 's ochtends weer naar de gevangenis, maar de veroor deelde weigerde opnieuw hem te ontvangen. Om half vier meldden de gerechtsdienaars

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3