15e Jaarg. Vrijdag 15 Juli 1892. No. 4333. m VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs vun dit ISlad Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht ran <len inhoud dezer courant is ver leken! volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.) Prijs der Adverleniiëii Van 16 regels0.00 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 14 Juli '92. Heden - 14 Juli den gedenkdag van de bestorming der Bastille, kunnen de Franselien ongestoord het nationale feest vieren want de miuisterieele crisis, die een oogenblik als een dreigende wolk zich aan den politie- ken hemel vertoonde, is afgedreven. De ministers hebben zeer wijselijk dit zaakje kalmpjes afgedaan. Dat den minister van marine, den heer De Cavaignac, een votum van wantrouwen was gegeven, was voor het geheele Kabinet nog geen reden om af te treden. Integendeel, er behoefde slechts een nieuwe minister van marine gevonden te worden, en de zaak was in de puntjes. Spoe dig heeft zich daarop de gewenschte titularis aangemeld. De heer Burdeau, afgevaardigde voor Lyon, oud-professor in de philosofie, en laatstelijk rapporteur der begrootingscommis- sie, had wel nooit blijk van maritieme ken nis gegeven, maar daar zou in dezen minder op gelet worden. Burdeau werd tot minis ter van marine gepromoveerd en het Ka binet was weer voltallig. Zeer opmerke lijk is men algemeen met deze schikking tevreden. De ministers, die nu weer kunnen aanblijven de Kamerleden, die naar vacantie hunkeren, en dus met een crisis niets ge diend zijn; en de natie, die niet gaarne feest zou vieren met een demissionair Kabinet. Voor 't oogenblik is alles weer in 't reine en de Franschen kunnen heden ongestoord hun nationaal feest vieren. Al acht men het te Berlijn geheel onnoo- dig alle aanvallen door Bismarck mondeling of schriftelijk op zijn opvolger Caprivi ge richt, te beantwoorden, de oud-kanselier blijft desniettemin onverpoosd voortgaan de scherp ste critiek op de tegenwoordige bewinds lieden uit te oefenen, In een artikel in de Hamburger Nachrichten tracht de ex-kan- Selier nog eens te bewijzen, dat zijn opvolger gedragen wordt vooral door het vertrouwen vandie partijen, wier streven schadelijk is voor het rijk en onomwonden noemt hij Caprivi als ^engene die veldmaarschalk Von Manteufïel trachtte over te halen tot bestrijding van Bis marck bij Wilhelm II. In een ander artikel Van zijn Hamburgsch orgaan blijft Bismarck ^oortgaan het gepubliceerde rescript aangaande 13 houding van den gezant te Weenen te genover hem Bismark slechts een deel het geheel te heeten hij spreekt intrigues van Berlijn uit te Pest en als ware al dat geschrijf niet genoeg, bezigt hij ook het laatste immer van de Munchener Allg. Zeitung, van van gevoerd om in den breede te betoogen, dat Caprivi j wel degelijk tegen hem heeft geïntrigeerd en de reeds zoo goed gemarcheerde pogin gen tot verzoening tusschen den keizer en den ex-kanselier tegengewerkt. 't Schijnt Bismarck niet in 't hoofd te komen, dat hij door al dat geschrijf een politieken zelf moord begaat. Trouwens onhandige vrien den stijven hem in deze zijne zelfmoordplan nen door toespraken vol scheeve voorstellingen en het uitgeven van brochures waarin ze zelfs bezweren, dat onder 's vorsten Bis- mareks bestuur de Fransch-Russische allian tie nooit zou zijn tot stand gekomen! Het blijkt meer en meer, dat de kansen voor de conservatieven in Engeland verkeken zijn en de partij van Gladstune eerlang weer tot de regeering zal worden geroepen, hoe noode koningin Victoria, voor wie Gladstone lang geen persoon grata is, daar toe zal overgaan. Tot dusver werden ge kozen 209 conservatieven, 36 unionisten, 187 Gladstonianen. 5 Parnellisten en 35 anti- Parneilisten. De conservatieven wonnen 14, de unionisten 7, de Gladstonianen 56 zetels. De conservatieve meerderheid van 68 stem men is reeds verdwenen en omgezet in eene minderheid van eenige stemmen, wat de Times (regeeringsorgaan) doet profeteeren van eene liberale meerderheid van 32 stem men de Pall Mall Gazette (liberaal) van 60 a 70 stemmen, bij welke profetiën de wensch wel weer min of meer een bedriegelijke rol zal hebben gespeeld. In ieder geval hebben de leren groote kans, dat hun jaren lange droom nu eindelijk gaat verwezenlijkt worden, dat zij een eigen bestuur krijgen en in ver houding tot de kroon komen als de Britsche koloniën, welken een eigen parlement en een eigen bestuur gegund wordt, terwijl dit aan Ierland wordt geweigerd. Op de allereerste plaats zou home rule voor Ierland beteekerien vrijmaking der katholieke Kerk en der overige nonconformistische Kerkgenootschappen van de tirannie der Staatskerk. Alleen de Protestan ten van Lister zijn tegen de home rule, die daardoor als t ware een godsdienstige kwestie wordt. Het is nu uitgemaakt, dat te Parijs in het jaar 1900 eene wereldtentoonstelling zal worden gehouden. De president der republiek heeft eergisteren een besluit geteekend, waar bij bepaald wordt, dat de tentoonstelling zal worden geopend op 5 Mei 1900 en gesloten 31 October daaraanvolgende. In Duitschland is men zeer boos over het plan, daar men voorne mens was te Berlijn eene expositie te openen, en hiervan nu moet worden afgezien. Zooals gemeld is, wil men de Berlijnsche tentoon stelling nu twee jaar vroeger houden. Nu wordt gemeld, dat de regeeringen van Berlijn, Weenen, Rome en Brussel met elkander onderhandelen omtrent de tegen over de Parijsche tentoonstelling aan te nemen houding. Het zou niet onmogelijk zijn, dat de triple-alliantie haar best deed, om de Franschen tegen te werken. Wat België betreft, wordt dit bericht echter be slist tegengesproken. Uit Brussel wordt geseind, dat het bericht van de Daily News, dat België door Duitschland en Oostenrijk- Hongarije gepolst is over zijne houding ten aanzien van de door Frankrijk ontworpen wereldtentoonstelling in 1900 van allen grond ontbloot is. Geen enkele gedachtenwisse- ling had er over deze zaak tusschen België en de bovengenoemde regeeringen plaats. Ook Frankrijk heeft aan België nog niet eenige mededeeling gedaan over die aan gelegenheid. BELGIE. Het bureau waaraan de taak is opgedragen j van de uitwisseling van de documenten, die de mogendheden elkaar moeten mededeelen, bijeen te brengen, is thans aan het ministerie van buitenlandsche zaken geconstitueerd. De samenstelling van dit bureau is voorzien bij dealgemeene akte der Brusselsche conferentie ter beteugeling van den slavenhandel. De heden te houden bijeenkomst der rechterzijde zal zeer belangrijk zijn. Men heeft het gerucht verspreid, dat de heer j Beernaert geneigd zon zijn het referendum prijs te geven en hiervan mededeeling zou doen in de vergadering zijner partijgenooten, doch volgens ingewonnen inlichtingen is dat gerucht ongegrond. Wat zeker schijnt te zijn, is dat de chef van het Kabinet de meerderheid voor de keuze zal stellen tusschen hem en den heer Woeste. Bleek de meerderheid den heer Woeste te volgen, dan zouden de heer Beernaert en zijne collega's hun ontslag nemen. DUITSCHLAND. Het openbaar ministerie bij het gerechts hof te Kleef, verklaarde gisteren na de pleidooien in de zaak van Buschofl, den Joodschen vleeschhouwer, beschuldigd van een christen knaapje uit Xanten van het leven te hebben beroofd, dat de misdaad aan Bu- schoff ten laste gelegd, niet bewezen is, dat naar zijne meening integendeel zijn onschuld is gebleken, zoodat hij met volle overtuiging concludeerde tot zijne onschuld. Evenals bij gelegenheid van de vorige vaart des Keizers naar het Noorden zijn er thans weinig berichten omtrent zijn nieuwen tocht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1