BINNENLAND. in die wateren. Volgens een telegrafisch bericht uit Tromsö is hij Maandag-namiddag aldaar aangekomen, heeft eene wandeling door de stad en over eene nabijgelegen hoogte gedaan, en den volgenden ochtend de reis doorgezet naar Skaaro. Daar zou de Keizer overstappen op het schip Duncan Greyteneinde eens een walvischvangst bij te wonen. Voor het geval van minder gun stig weer voor zulk een tocht, zou hij op het nabij Skaaro gelegen eiland Andammen deelnemen aan een rendierenjacht. FRANKRIJK. De heer Burdeau, tot minister van ma rine benoemd, heeft den kolonel Dodds bevel gezonden, om het kommando over de troepen der land- en zeemacht in Dahomey op zich te nemen. De Senaat heeft het ontwerp waarbij de stad Parijs gemachtigd wordt eene leening van 200 millioen te sluiten, goedgekeurd. De zitting der Kamers is vervolgens gesloten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de Oostenrijksche Kamer van afgevaar digden heeft de anti- semiet Hancke de regee ring geïnterpelleerd over zekere speculatiën ter graanbeurze, en gevraagd of de minister geneigd was een wetsontwerp in te dienen, houdende verbod van den termij nhandel. In hetHongaarsche Huis van afgevaardigden is de beraadslaging geëindigd over de munt wet. De stemming zal heden plaats hebben. De heer Ugon heeft de Regeering geëinter- pelleerd over de woelingen van Rumeenen in Hongarije. Graaf Apponyi zal heden eene interpellatie ontwikkelen over de agitatie der nationaliteiten in Hongarije. Schiedam, 14 Juli 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 13 Juli. In de heden gehouden zitting werd de beraadslaging over de Vermogensbelasting voortgezet. Bij art. 12 (betrekkelijk de plaats waar de belastingschuldige wordt aangeslagen) werd van gedachten gewisseld over de vraag of er in deze wet geen waarborgen moeten worden gegeven tegen willekeurige administ. beslissingen bij de heffing, eventueel, van opcenten maar aangezien omtrent die op centen later eene afzonderlijke beslissing zal moeten worden genomen, achtte men 't niet noodig hier een bepaling op te nemen. Dit was 't gevoelen van de heeren Van der Kaay, Veegens en Huber (voor de Comm. van Rapp.) tegenover een amendement van den heer Levy. De heer v. d. K aay zelf heeft voorgesteld een be roep op den Koning van de ministerieele beslissing toe te laten. Na verklaring van den Minister dat het hier enkel een administratief geschil be treft, trok de heer Levy zijn amendement in. Dat van den heer v. d. Kaay werd aangenomen met 70 tegen 6 st. en art. 12 goedgekeurd. Bij art, 13 ontwikkelde de heer B a h 1- m a n n bezwaren tegen de opdracht van den aanslag aan de inspecteurs der registratie, maar vooral tegen de gesplitste behandeling van de aanslagen voor de Vermogens- en die voor de Bedrijfsbelasting. De aanslagen voor beide belastingen moeten in ééne hand zijn. De heer Pijnacker Hord ij k wees op de moeilijkheden in de aangifte en de con- tróle voor het onroerend bezit in de koloniën. De Minister van Koloniën, de opdracht aan de inspecteurs verdedigend als betrekkelijk de meest geschikte, meende, dat ook de door den heer Pijnacker aangewezen moeilijkheden bij de uitvoering zullen moeten worden gevonden. De heer B a h 1 m a n n stelde als motie voor om den aanslag voor Vermogens- en Bedrijfsbelasting in ééne hand te brengen. Deze motie werd verworpen met 64 tegen 21 stemmen, en het artikel goedgekeurd. In den verderen loop der beraadslaging gaf de Minister te kennen, dat de wet met groote gematigdheid zal worden uitgevoerd, dat in de biljetten van aangifte zoo weinig mogelijk zal worden gevraagd, en niet naar het inkomen, niet naar de vertering. De artt. 14 en 15 zijn goedgekeurd. Heden-middag half twee voortzetting. Op de werf van mej. Verboom aan de Lange Nieuwstraat alhier, thans in huur bij de heeren Den Houting, scheepmakers alhier, die sedert eenigen tijd geheel naar de ei- schen des tijds is ingericht, werd heden op de dwarshelling voer't eerst volgens een nieuw stelsel uit de Nieuwe Haven opgehaald het schip Senior, kapitein J. Visch, dat dan ook heden op de werf staat. Wij vernemen, dat ook het schip Rijnstroom van de reederij der heeren Gebrs. van De venter, volgens dezelfde methode aan ge noemde werf zal worden opgehaald. Deze nieuwe wijze van ophalen van schepen is te danken aan den heer J. van Deventer, civiel- expert alhier, die vertrouwt, dat zij bij de ingezetenen zooveel bijval zal vinden, dat er tot de billijke prijzen, welke daarvoor ge steld worden, een ruim gebruik van zal wor den gemaakt. De jaarlijksche algemeene vergadering van den «Nederlandschen Brood-, Koek-en Ban- ketbakkersbond" zal dit jaar plaats hebben te Schiedam op Dinsdag 23 Augustus a. s., des middags ten 12 uur. In de heden gehouden vergadering van het centraal bestuur van genoemden Bond met het bestuur der afdeeling «Schiedam" is besloten, dat de algemeene vergadering ge houden zal worden in de lokalen van de «Officieren-Vereeniging." De 10de algemeene vergadering van de onderwijzers in het arrondissement Schiedam, zal Zondag 13 Augustus a. s. in het socië teitsgebouw der Diergaarde te Rotterdam gehouden worden. De heer A. Van Waard zal er spreken over «handenarbeid of huisvlijt" en de heer I. C. Sander over «Een terugblik". Haar Majesteit de Koningin-Regentes heeft een eerebeker uitgeloofd als prijs voor offi cieren die deelnemen aan het concours hip- pique te Scheveningen, uitgeschreven door het uitvoerend comité der Sport-, Visscherij- en Paardententoonstelling. Gisteren-ochtend te 8.35 vertrok H. K. H. de Groothertogin van Saksen-Weimar, per extra-trein, vergezeld van eene hofdame en een kamerheer van Soestdijk. H. K. H. werd uitgeleide gedaan door hare gastvrouw, de Koningin-Regentes. De vorstinnen namen op het perron een hartelijk afscheid van elkaar. Een talrijk publiek wuifde H. K. H. een afscheidsgroet toe, die allerminzaamst be antwoord werd. Alle autoriteiten waren aan wezig, alsmede de burgemeester van Baarn en Soest. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben met vernietiging van het besluit van B. en W. van s-Gravenhage, waarbij aan de Ned. Herv. gemeente te Scheveningen ge weigerd is de bouw van een nieuwe kerk alsnog vergunning daartoe verleend. In buitenlanasche bladen wordt gemeld, dat te Scheveningen, onder bescherming van het Nederlandsche Gouvernement, een inter nationale tentoonstelling van hygiène zal worden gehouden. Deze tentoonstelling is echter aangekon digd te 's-Gravenhage en staat niet onder bescherming van de Nederlandsche Regeering, zooals wel het geval is met de sport-tentoon- stelling te Scheveningen. Naar men aan het ISlbr. Dbl. mededeelt, wordt door verscheiden socialistische en neu trale vereenigingen in de maand September van dit jaar een groote beweging ten gunste en tot verkrijging van algemeen stemrecht voorbereid. Volgens de Etoile beige is er sprake van, dat de Nederlandsche regeering aan gene raal Brialmont zijne meening heeft gevraagd betreffende de versterking van Amsterdam. Mag men een bericht in het Nws. gelooven, dan worden van radicale zijde pogingen aan wend om tot een partij-organisatie te komen. Dit blad meldt nl., dat door het bestuur der kiesvereer.iging «Amsterdam" een oproe- ping is gedaan aan hare politieke geestver wanten in den lande, ter bijwoning eener vergadering te Amsterdam, om te overleg gen op welke wijze concentratie der versprei de krachten kan worden verkregen. Verontreiniging van rivieren In hetNederl. Tijdschrift voor Geneeskun de" is gepubliceerd een rapport over den aard en den omvang der vervuiling van rivieren en andere openbare wateren door faecaliën. Dit rapport is, op verzoek van het hoofd bestuur van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, bewerkt door Dr. Kapteyn De conclusies, waartoe de schrijver aan de hand zijner belangrijke tabellen geraakt, zijn de volgende lo. Hoe rijker en vetter de bodem is, hoe zorgeloozer de inwoners zijn omtrent hunne meest kostbare mestspecie. 2o. De tabellen bewijzen de groote waarde i der faecaliën als meststof. 3o. Vele groote steden geven een zeer slecht voorbeeld, wat betreft het vervuilen van rivieren. Genoemd worden Dordrecht, Gouda, 's-Gravenhage, Leiden, Rotterdam en Maastricht. 4o. Afdoende verbetering is niet te hopen, indien niet een Rijkswet wordt uitgevaardigd, verbiedende het vervuilen van rivieren en andere wateren. Dr. Kapteyn komt tot de slotsom, dat de faecaliën van ongeveer 2 millioen Nederlan ders voor den landbouw verloren gaan en dat dit een verlies is, dat (volgens Liebig) op meer dan 16 millioen gulden jaarlijks moet geschat worden. Het bestuur van den A. N. W. B. heeft besloten, ook waarschuwingsborden vanwege den bond te doen plaatsen op wegen, die door scherpe bochten o. a. voor wielrijders gevaar opleveren. Genoemd bestuur besloot nog tot het doen aanplakken van vonnissen tegen personen, die zich aan wielrijders vergrepen hebben, ten einde, zooals het orgaan van den bond zegt «den Velo-kannibalen schrik in te boezemen". Over het algemeen wordt dit jaar gelukki op de Zuidhollandsche eilanden weinig ge klaagd over de aardappelen, wijl zij van uit muntende kwaliteit zijn en het beschot vrij goed is. De late soorten staan uitnemend te velde en beloven een goeden oogst. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage In 't vooruitzicht van de vermogensbelas ting I Een vermogend man, die bovendien nog het hoogste rijkspensioen krijgt, heeft twee

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2