15e Jaarg. Dinsdag 19 Juli 181)2. No. 4336. V E R S O E IJ N T D Q E BIJ K 8. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs van dit Itlad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Hel auteursrecht van den inhoud derer courant is ver- sekerd volgens de Wet v»n 28 Juni 1881 (Sisi/. no.124.) 18 Juli '92 Het blijkt dat een vijand, veel gevaarlijker dan die welke zich in het geweld des oorlogs doet kennen, Europa bedreigt. De gevreesde ziekte, welke men dacht reeds voor goed tot Azië te zijn teruggedrongen, heeft zich opnieuw in Europa vertoond. De berichten omtrent de cholera luiden bedenkelijk. In berichten uit Moskou wordt bevestigd, dat aldaar de cholera verschenen is. In de laat ste dagen der vorige week kwamen er 59 sterfgevallen voor, waaronder 42 onder de soldaten. Te Bakou aan de Caspische Zee woedt de ziekte krachtig voort. Een reiziger beschrijtt de stad als een waar broeinest van de chole ra. De onreinheid aldaar is zeer groot en men heeft de ziekte trachten tegen te gaan door een groot aantal lieden de stad uit te sturen. Alle werkeloozen werden per stoom boot naar Astrakan gezonden, dat nu even eens een kweekplaats der gevreesde ziekte geworden is. Het gepeupel is in opstand gekomen tegen de geneesheeren, omdat dezen naar de meening van het publiek de lijders vergiftigden. Verschillende woningen van dok ters, het politiebureau en het cholera-hospitaal werden verwoest en verscheidene ziekenoppas sers doodgeslagen. Slechts met behulp der mili taire macht kon men de woedende menigte be dwingen. Ook te Saratoff is een ernstig oproer ontstaan. Generaal Schemeretieff, die in Zuid- Rusland met het nemen van maatregelen tot bestrijding der ziekte belast is, tele grafeert dat de slechte toestand der open bare gebouwen en particuliere woningen zoomede het bedorven drinkwater zijn taak zeer bemoeilijkt. En daarbij komt nog dat de bevolking door den hongersnood is uit geput en op vele plaatsen gebrek aan genees kundige htdp heerscht, zoodat de maatrege len der Russische regeering weinig baat opleveren. Onbegrijpelijk is het, dat men de groote jaarmarkt te Nischni-Novgorod luat doorgaan. Het garnizoen is wel-is-waar versterkt en de reizigers zullen buiten de stad onderzocht worden, maar het gevaar van verspreiding der ziekte door deze jaar markt blijft desniettemin zeer groot. In Turkije worden zeer krasse maatrege- Jer> genomen. De Sultan vreest de ziekte 2eer en spoort zijne ministers en ambtenaren 'lag in dag uit aan, alle krachten in te span- neo om ze te bestrijden. Z. M. heeft thans aau den minister van buitenlandsche zaken Opgedragen persoonlijk de stadswijken te ezoeken, om den gezondheidstoestand na Trijs der Adverienliëii Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. te gaan, om zich te vergewissen of de dooi den gezondheidsraad voorgeschreven voor zorgsmaatregelen wel naar behooren worden nagekomen. De verkiezingen in Groot-Britannië en Ierland zijn nu bijna afgeloopen. Nog slechts van een vijftigtal verkiezingen is het resultaat niet bekend. Gekozen zijn tot dusver 250 conservatieven, 50 unionisten, 266 Gladstonianen, 9 Parnellisten, 64 anti- Parnellisten. Justin Macarthy, de leider der anti-Parnellisten, is te North Longford ge kozen. Het blijkt dus, dat de vereenigde Gladstonianen en Iersche nationalisten nu reeds over eene meerderheid van 39 stem men beschikken. Het aankomen van een ministerie-Gladstone schijnt dus verzekerd en men geeft zich in de Europeesche pers reeds over aan allerlei gissingen met het oog op die gebeurtenis. De Triple-Alliantie zal niet zonder leedwe zen Salisbury van het bewind zien heengaan, daar hij officieus aan haren kant stond. Van Gladstone verwacht men daarentegen, dat hij Frankrijk zijdelings steunen zal, vooral in de Middellandsche Zee tegen Italië. De meeste Italiaansche bladen spreken dan ook ongunstig over de overwinning der liberalen in Engeland. De Tribuna alleen is opti mistisch. Het blad zegt, dat de val der con servatieven en het aan het bewind komen van Gladstone noch voor Italië noch voor de verbonden mogendheden een gevaar is, mits men slechts den vrede wil. Het blad vindt voor deze bewering steun in de verklaring welke lord Roseberry, de vermoedelijke minis ter van buitenlandsche zaken in het minis terie-Gladstone dezer dagen aflegde en waar in werd medegedeeld, dat hij de politiek van Salisbury ten opzichte van het buitenland zou voortzetten. De conservatieven zijn voor nemens Gladstone's herkiezing te Midlothian te bestrijden, wanneer de grand old man minister wordt en dientengevolge zijn zetel verliest. De kleine meerderheid, welke Glad stone in zijn district verwierf, is voor hen zeer aanmoedigend. Het zal dus Gladstone, komt hij weder aan de regeering, niet aan moeilijkheden ontbreken. Neemt hij weder de teugels van het bewind in handen, dan zal het er op aan komen de beloften aan de kiezers ge daan te vervullen. Het home-rule-vraagstuk, de arbeiders-kwestiehet vraagstuk van scheiding van Kerk en Staat in Schotland en Wales, zelfbestuur voor Londen dit zijn altemaal nummers op het liberaal program die om uitvoering dringen. Gladstone's po litiek beleid, zijn laveerkunst en diplomatie zullen op een harden proef worden gesteld. Het zal dan blijken, of de 83-jarige grijsaard nog veerkracht genoeg bezit, om al deze moeilijkheden te boven te komen. De eerste evolutiën door Gladstone op den politieken koorde gemaakt, zullen zeker met belangstel ling worden gadegeslagen de geheele wereld zal ze met gespannen aandacht volgen. AFRIKA. Het rapport door kapitein Lugard over de gebeurtenissen in Oeganda uitgebracht, is bekend. Hij schuift natuurlijk de schuld op de Katholieken, die volgens hem de Pro testanten aanvielen. Onze toestand is hache lijk, schrijft hij »Tegen ons hebben wij de l'ransche partij; ook de heidensche Subabanji bedreigen ons en met de Muzelmannen staan bloedige gevechten te wachten, Het gehee le mindere volk is ons vijandig, en zelfs de Protestantsche inboorlingen dreigen ons te verlaten. Ik heb slechts 500 soldaten, waarvan 50 ziek zijn. Lugard vraagt ten slotte de j Engelsche regeering om toezending van offi cieren en van een veldstuk, een Hotchiss kanon bv. ENGELAND. Uit Calcutta verneemt de Times, dat de opstand tegen den Emir onder de Hazara- stammen zich uitbreidt. De emir heeft alle beschikbare troepen gezonden om den opstand te dempen. Het verkeer tusschen Herat en Kaboel is afgebroken. De Daily News zwijgt over de verkiezing van Charles Dilke de Standard zegt, dat Gladsthone zich er door in moeilijkheid ge bracht zal zien de Times schrijft, dat nadat Gladstone Parnell verstooten heeft, Dilke's wederoptfeden in een kabinet onmogelijk is. De natie zoude het niet dulden, dat iemand minister werd, die, hoe bekwaam overigens, gebukt gaat onder de nimmer wederlegde betichtingen voor het Hof uitgebracht, welke zijn zedelijk karakter hebben aangerand. De meeste avondbladen zwijgen over Dilke's verkiezing. Alleen de Pall Mall Gazette bestrijdt in een hoofdartikel de meening van de Daily Chronicle, dat Dilke door de uit spraak der stembus is schoongewasschen, eene meening, waarmede de St. James Ga zette den spot drijft. FRANKRIJK. De minister van buitenlandsche zaken heeft Zaterdag-ochtend de Amerikaansche afge vaardigden Coolidge en Phipps ontvangen, die over de Behringzee-aangelegenheid kwamen spreken. De betrokken regeeringen zijn het volkomen eens over het onderwerpen der zaak aan een scheidsrechtelijke uitspraak,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1