die in de Fransche taal gesteld zal worden De scheidsrechter zal heden benoemd worden. RUSLAND. Uit Petersburg wordt aan de Times gemeld, dat de Czaar een decreet heeft uitgevaardigd, waarbij de kolonisatie wordt toegestaan in een dal op de grenzen van Afghanistan. Tweehonderd achttien gezinnen van Russische landbouwers kunnen daarheen gaangedu rende tien jaren behoeven zij geene belasting te betalen en zijn zij vrij van den militairen dienst. Ook zullen zij honderd roebels per gezin ontvangen, waarvoor een bijzonder crediet van 21800 roebels is geopend. Uit Odessa verneemt de Daily News, dat de schepen vooralsnog aan eene zeer gebrek kige inspectie zijn onderworpen. Het onder zoek duurde niet langer dan een half uur voor'een groote stoomboot die uit den Kau- kasus tweehonderd vluchtelingen aanbracht. Bij het zenden van geld bedient men zich, daar Rusland nog geene postwissels kent, van Russisch papieren geld en de medici gelooven, dat ook in deze vuile banknoten de cholerakiem kan worden overgebracht. ZWEDEN -EN-NOORWEGEN. De Noorweegsche minister-president is bij den Koning ontboden en heeft met hem eene langdurige conferentie gehad. Te Christiania loopt thans het gerucht, dat de Koning heeft afgezien van het voornemen, om aan Emil Stang, aanvoerder der conser vatieven, opdracht te verleenen tot het sa menstellen van een nieuw ministerie en dat de crisis nu zal eindigen met eene reconstruc tie van het ministerie—Steen. 1HNNEN L A N 1). Schiedam, 18 Juli 1892. Zondag jl. speelde de afdeeling Seniores der Schiedamsche Cricket- en Footballclub Hermes een match tegen de Rotterdamsche Criket- en Footballclub Rapiditas, uitgeschre ven door het bestuur van den Nederland- schen Cricketbond. 's Morgens was het weder betrekkelijk goed, 's middags evenwel regende het voortdurend, zoodat het land zeer glad was, welk onge mak voornamelijk in 't nadeel van Hermes' fielders was. In de eerste innings behaalde Hermes 32 punten tegen Rapiditas 20, welk verschil door Hermes in de tweede innings tot 15 vergroot werd, daar zij het van Ra piditas won met 60 tegen 45 runs. Op denzeltden dag behaalde ook de af deeling Juniores van Hermes eene overwin ning, en wel op de Juniores van Rapiditas, met 92 tegen 60 runs, zoodat 17 Juli een roemvolle dag voor Hermes was. Bij het afslaan van den helm van den ketel in de branderij van den heer J. van Katwijk Cz., aan de Boterstaat, trof heden ochtend den brandersknecht Hub. v. Steen bergen het ongeluk, de kokende massa over het achterlijf te krijgen. Deerlijk vooral aan het linkerbeen en de zitdeelen verbrand, had v. Steenbergen nog de kracht zich naar zijne woning aan de Nieuwe Buurt te begeven, waar de toestand van den 33-jarigen man heden naar omstandigheden vrij gunstig was. Ook De Hollandsche Club te Antwerpen, heeft zich in zake van het ontwerp van wet op het Nederlanderschap tot de Tweede Kamer gewend met een adres van gelijke strekking als die welke uit Londen, Parijs enz. zijn ingekomen. De plannen voor de feestelijke opening van het Merwedekanaal beginnen meer en meer vasten vorm aan te nemen. Volgens het ontwerp programma zal op den voor Amsterdam zoo gewichtigen feest dag, des ochtends te 11 uur een flotille stoomschepen den tocht door het kanaal aan vangen. Naar men zich vleit, zullen op de eerste boot ook onze Koninginnen plaats r.emen, die daartoe des ochtends van Soest- dijk naar Amsterdam zullen overkomen. De tocht wordt tot Vreeswijk voortgezet, waar wellicht door de jeugdige Koningin ter herinnering aan den tocht een gedenksteen zal worden geplaatst. Of HH. MM. van Vreeswijk per rijtuig naar hun zomerverblijf zullen terugkeeren, dan wel een gedeelte van den terugtocht medemaken, is nog niet met zekerheid bekend. Waarschijnlijk zal eerstgenoemde route geko zen worden. {Ilbl) Naar wij vernemen, zal in den aanvang van Augustus examen worden afgenomen voor de betrekking van klerk bij de Alge- meene Rekenkamer. Zijn wij wel ingelicht, dan zal het aantal te vervullen plaatsen twee bedragen. In de examen-commissie zullen twee leden en de secretaris van genoemd college zitting hebben. (IV. R. Ct.) Naar aanleiding van het door het Han delsblad opgenomen bericht omtrent de hulpvaders der aanhangige belastingwetten schrijft thans het Vaderland »Dat de heer Van Konijnenburg (met den heer Van Iterson, inspecteur der registratie) een van de voornaamste adviseurs des Mi nisters is geweest bij de samenstelling dezer wetten is tamelijk oud nieuws. Maar zoo 't nog eens vermeldt moet worden, dan is 't van eenig belang den juisten titel van dezen oud-hoofdambtenaar te geven. »De heer Van K o n ij n e n b u rg, thans hypotheekbewaarder te 's Gravenhage, is oud-hoofdinspecteur van directe belastingen; invoerrechten en accijnzen bij het Dep. van Financiën en oud-secretaris der hoofdcom missie van de herziening der belastbare op brengst van de ongebouwde eigendommen." Op de tentoonstelling van bouwkunst, gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst, is met de hoogste onder scheiding, een zilveren medaille, bekroond de bouwmeester A. C. Bleijs te Amsterdam, voor de teekeningen van net St. Elisabeth- gesticht, de St-Nicolaaskerk er. het gesticht Vredenburgh,, allen te Amsterdam, alsmede de St.-Jacobuskerk te Kethel, welke gebou wen ontworpen door en in de laatste tien jaren uitgevoerd zijn onder de leiding van den bouwmeester A. C. Bleijs. Naar wij vernemen zullen de eerste wij dingen van den nieuwen bisschop van 's Bosch, Mgr. W. v. d. Ven, plaats hebben op den 26 dezer maand in de kathedraal van die stad. (T.) Naar de Zutfensche Courant verneemt, zou bij de directie der Staatsspoorweg-maat schappij het voornemen bestaan, om met den winterdienst op 1 October a. s. het perronkaartenstelsel af te schaffen. Voor velen zal deze tijding zeer welkom zijn. Ned. II. K. Volksbond. Het schrijven van Mevr. de Wed. Bongartz Smeets aan de afdeeling Delft (zio verslag Volksbanier No. 55) luidt als volgt Aan het Geachte Bestuur van den Nederlandschen Roomsen-Katholieken Volksbond, Afdeeling Delft. Mijne Heeren. In het refuseeren van een huldebewijs kan soms meer hoovaardij gelegen zijn in een ootmoedige aanvaarding van deze stelling uitgaande zal ik tot het lidmaatschap van verdienste door u mij aangeboden, met dank baarheid toetreden, dankbaar om de gevoelens die u bij deze aanbieding geleid hebben. Een gevoel van beschaamdheid kan ik evenwel niet onderdrukken, daar ik mij van geene verdienste bewust ben, en ik de kracht in mij niet vind om mij verdienstelijk te maker. zoo ge u echter met mijn goeden wil en eene warme belangstelling in de volkszaak wilt vergenoegen, welnu, dan kan ik u van beide gevoelens de verzekering geven, De volkszaak toch (reeds te lang verzuimd) eischt heden aller belangstelling, aller toe wijding. Ik stel mij van de oplossing van het sociale vraagstuk in christelijken zin niets minder voor dan het behoud der burgerlijke maatschappij en de uitbreiding van het Gods rijk. Wat toch is het gevalterwijl alles ge moderniseerd is, en gewijzigd naar de vin dingen der nieuwe wetenschap, die geleid heett tot machtige samenwerking van talent en kapitaal, is de weikman eenvoudig buiten die organisatie gesloten, niet in zijr, persoon, want die toch bleet onmismaar, maar in zijn belangenhierin ligt de onbillijkheid liet bondgenootschap van het talent en kapitaal is onvruchtbaar zonder de derde factor in 't verbond zijnde de levende werkkracht. Dit is met of zonder opzet door de voor noemde bondgenooten over het hoofd gezien. Men bedient zich integendeel in den moder nen staat van de levende werkkracht als van een werktuigelijke, willooze, ja dierlijke kracht; er wordt geen rekening meer gehouden met den arbeider-mensch Maar waar God aldus gehoond wordt in zijn schepsel, blijft de wanorde, die wel een gevolg maar ook een straf is, niet uit. Over matige weelde ter eener, erbarmelijke toe- standen ter andere zijde, deden beide stan den hun eeuwig doel, hun hoogere be stemming uit het oog verliezenongeloof, hoogmoed en haat heeft bij beiden de plaats van geloof, hoop en liefde ingenomen, een echte satans erfenis. Tusschen de groote kapitalisten en den verarmden werkmansstand staat echter nog een breede schare, breed genoeg (bij goeden wil) om de klove tusschen de andere partijen te vullen maar ook van deze schare gaat geen kracht uit ten goede. Weelde en over daad, door overtollig kapitaal in het leven geroepen, deden haar besmettenden adem ook over deze standen gaan, en zoo staan zij daar even misnoegd en ontevreden als de minst begunstigde standen, die waarlijk ge lukkig konden zijn, daar zij eer en aanzien genieten, en matigen arbeid met ruime in komsten beloond zien. Maar generaal en doctor, advocaat en rentenier voelt zich arm en onvoldaan, overvleugeld als zij worden door de geldheerschappij, die steeds aan de winnende hand, in onuitputbare bronnen van inkomsten de middelen vindt om zich altijd nieuw zingenot, hooger weelde te scheppen en in uitdagenden euvelmoed alle rangen en standen achter zich laat. Zoo bederft kapitaal- ophooping niet slechts de kleinste standen, rr.aar geheel de menschelijke samenleving er zijn natuurlijk uitzonderingen zeer gods dienstige of wijze menschen weten hun eigen weg te bewandelen en zich boven de gewone samenleving te verheffen maar uitzondering is geen regel. De toestand boven geschetst, slaat terug op de arbeidende klasse en ook op de be hoeftige van de eerste verlangt men het meest mogelijke werk voor den winst moge lijken prijs, voor de tweede weet men niets, of althans zeer weinig, af te zonderen. Een man die een inkomen heeft waar twaalf- ja waar twintig arbeiders-gezinnen van rond moeten komen, zal heden zonder schaamte zeggen dat hij voor zich-zelven te kort komt en dus aan anderen niet denken kan, en velen worden in coöporatie zich zelf en h«0 gebuur tot bakker en kruidenier, om toch maar geen stuiver die zij zelf ondervangen kunnen in de zakken van den kleinen man te doen afglijden. Dezulken hooren dan ook met weerzin (hoewel dit niet pleit voor hun scherpzinnigheid) gewagen van de arbeiders beweging tot lotsverbetering, en schroine') niet te verklaren, dat er gevoegelijker bij hunnen stand met lotsverbetering mocht worden aangevangen vier, zes of achtduizend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2