Hoogstraat E 318, 15e Jaarg. Woensdag 20 Juli 1802. No. 4337. V E R S C PI iJ N T DAG E L IJ K S. Boterstraat E 39 Bureau: Boterstraat, E 39. l'rijs van dit liiad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het BUREAU van de NIEUWE SCHIEDAM SCHE COURANT wordt met 1 Au gustus verplaatst van hoek Zwaansteeg. ALGEMEEN OVERZICHT. AFRIKA. De Sultan van Marokko heeft geweigerd het door den Engelschen gezant na onder handeling opgestelde tractaat te onderteeke nen. Den gezant werd 30.000 ponden ster ling aangeboden, indien hij een ander door den Sultan-zelven gesteld tractaat wilde teekenen. De gezant heett daarop alle verdere on derhandelingen afgebroken en Fez den 12n dezer verlaten. Het Engelsche tractaat was eene eenvoudige handelsovereenkomst, en stelde alle natiën op gelijken voet. Het werd ondersteund door de vertegenwoordigers van Duitschland, Oostenrijk, Spanje, Italië en België. Het verwerpen er van wordt toe geschreven aan kuiperijen van Fransche zijde. De te Londen medegedeelde telegrammen van den 12 dezer over nederlagen van Ma- rokkaansche troepen door de Angheras zijn ongegrond. De troepen zijn versterkt, en nu aan het plunderen van dorpen in den om trek van Tanger. Onder de vreemde inge zetenen heerscht groote ongerustheid. DUITSCHLAND. De Pruisische minister van justitie heeft afwijzend beschikt op een van duizenden handteekeningen voorzien verzoekschrift om gratie voor den gevangen zittenden redac teur Fuszangel, die in het proces-Baare eene rol gespeeld heeft. Met den vrijspraak van Buschoff, wegens gebrek aan bewijs, is de opgewondenheid ter zake van den Xantenschen kindermoord nog verre van bedaard. De publieke opinie blijft in het verloop der zaak vele bedenke lijke teekenen van stelselmatige jodenbe- scherming zien, en van den anderen kant slaat de Joodsche pers een tartenden toon aan, welke de stemming niet verbetert en aan de anti-semitische pers nieuwe aanlei ding tot verbittering geeft. Voor Buschoff borden in Berliner lagéblatt en Voss. Ztg gelden ingezameld, om hem schadeloos te stellen voor de onschuldig geleden gevan- I'rljs der Advertentiën Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. genisstraf en benadeeling zijner zaken, alsook om hem in staat te stellen zich elders metterwoon te vestigen. Zekere Adolf von Liebermann gaf 200 Mark voor den Joodschen »martelaar" en belooft een gelijk bedrag op den 44n Juli van elk jaar, zoolang Buschoff leeft. Hij zal bij testamen taire beschikking zorgen, dat ook na zijn dood die verplichting door zijn erven worden nagekomen. Het Kleine Journal constateert, dat »niet- schuldig" nog heel iets anders is dan »on- schuldig," m, a. w. al moest de jury erkennen, dat Buschoff's schuld nog niet bewezen was, daarom heeft ze nog geenszins kunnen verklaren, dat hij onschuldig is. Een ieder kan er nog van denken wat hij wil, want Openb. Min. en Verdediging hadden geen bewijzen voor hun beweerde overtuiging van Buschoff's onschuld. Er zijn dikwijls beschul digden veroordeeld op veel zwakker verdenking dan waaronder thans Buschoff lag. Verschil lende getuigen hebben gezien, dat de kleine Jan Hegemann bij den jood werd in huis ge haald en het Openbaar Ministerie erkent zelf, dat het dit voldoende zou achten om Buschoff te veroordeelen, ware het niet dat de getuigen zich bepaald vergist moeten hebben, wijl een ander getuige Buschoft's alibi (nog wel na verloop van een jaar) van uur tot uur bewezen heeft. Kortom er komen in het Xantener proces zooveel tegenstrijdighe den voor, dat het nagenoeg onmogelijk is in dien doolhof den weg te vinden. De door haar rumoerige deelneming aan de sociaal-democratische vrouwenbeweging zeer bekende Agnes Wabnitz, die zich in de gevangenis wil laten doodhongeren, wordt thans door middel eener guta-percha buis gevoed en zal uithoofde van haren geestes toestand naar een krankzinnigengesticht overgebracht worden. ENGELAND. De uitslag der verkiezingen is thans na genoeg geheel bekend. Tot dusver werden gekozen 270 conservatieven, 50 unionisten, 268 Gladstonianen, 9 Parnelisten en 65 anti- Parnelisten. De conservatieven wonnen 17, de unionisten 8, de Gladstonianen 75 zetels. Naar men verzekert, heett het ministerie tengevolge van een bezoek door lord Salis bury eergisteren aan de Koningin ge bracht, besloten zijn ontslag niet in te dienen wegens de te zijnen nadeele uitgevallen verkiezingen. De ministers zulten voor het parlement ver schijnen en afwachten, dat het Lagerhuis een amendement op het adres van antwoord aanneemt of eene andere resolutie, waarbij het ministerie tot aftreden gedwongen wordt. De Standard verneemt uit Constantinopel dat het waarschijnlijke wederoptreden van Gladstone bezorgdheid wekt bij de Porte. Men vreest dat Gladstone de neutralisatie van Egypte onder waarborg der groote mo gendheden zal doorzetten, waardoor des Sul tans gezag aldaar zal hebben afgedaan. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Oostenrijksche Kamer van afgevaardig den heeft het wetsontwerp der munthervor ming ongewijzigd aangenomen en vervolgens met 118 tegen 49 stemmen besloten over te gaan tot de beraadslaging over de artikelen van het wetsontwerp behelzende de munt-over- eenkomst met Hongarije. Ook deze is ver volgens aangenomen. In den loop der beraadslaging deed de minister van financiën de volgende mede- deeling aangaande de staatsschulden na het hervatten der betaling in specie. De zilver schulden kunnen betaald worden in zilver, indien dit eventueel nog betaalmiddel mocht zijn op het tijdstip der betaling. De zilver schulden kunnen ook in goud betaald worden maar zij kunnen vóór de hervatting der be taling in specie niet voldaan worden in niet- verwisselbaar papier. ROME. In een encycliek tot de bisschoppen van Italië, Spanje en Amerika gericht, worden de groote verdiensten van Columbus door den Paus herdacht. Een bijzondere reder.omde onvergetelijke gebeurtenis der ontdekking van Amerika te herdenken, is dat Columbus niet alleen katholiek was, maar zich door het katholieke geloof bij het uitvoeren van zijn groot plan heeft laten leiden. Tegenover de beweringen van de organen der Triple-Alliantie, dat het Vaticaan zich tot bondgenoot van Rusland en Frankrijk heeft gemaakt door zijn optreden ten gun ste der Republiek, stelt de Moniteur de Rome de vraag, of Frankrijk geklaagd heeft, toen de Paus in Duitschland het Septennaat be gunstigde? Moet Leo XIII, vraagt het blad verder, een nuttig en essentieel godsdienstig werk ongedaan laten, omdat daardoor Frank- rijk's prestige verhoogd wordt? Want hierop komt het toch aan. Het is het recht en de plicht des Pausen aan eene verdeelde natie een zekere en heilzame leiding te geven. Wanneer men nu zegt, dat het Vaticaan den Czaar en de (Fransche) republiek begunstigt, omdat hij aan het Fransche volk een natio naal en sociaal program schenkt, dan is dit een wetens en willens bedriegen van het publiek. En men paart eer.e onbetamelijk heid aan eene onjuistheid, wanneer men aan dit optreden des Pausen het karakter van NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver- tekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblrto.124.) NAAR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1