No. 4339. 15e Jaarg. Vrijdag 22 Juli 1892. VERSCHIJNT DAGELIJ KS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad "Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Adverieutiëii Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AFRIKA. Met 45 tegen 20 stemmen heeft het Kaapsche parlement in tweede lezing het kieswet-ontwerp aangenomen, waarbij de geheime stemming en eene verhooging van den census wordt ingevoerd, nadat Hofmeyr daarvoor krachtig gesproken en verklaard had, dat de Afrikaner bond deze hervorming begunstigt in de overtuiging dat zij Engel- schen en Hollanders tot elkaar zal brengen. AZIE. De Emir van Afghanistan heeft geantwoord op het verdrag der Indische regeering in zake de houding van den Emir tegenover den staat Bajaur. De Emir belooft in zijn brief Bajaur niet te zullen aanvallen, terwijl hij daartoe wordt uitgedaagd. Voorts werpt hij op Umrathan alle verantwoordelijkheid voor de onlangs plaats gehad hebbende botsing tusschen diens troepen en de Afrikaansche soldaten. Er loopt een gerucht, dat de in opstand gekomen Hazara's tweemalen palisssadeerin- gen hebben verbroken, waarachter troepen van den Emir zich verschanst hadden, hon derden gedood en een groot aantal geweren met munitie buit gemaakt hebben. BELGIE. In de Kamer van afgevaardigden heeft de minister-president Beernaert voorgesteld eene commissie te benoemen, welke belast zoude zijn met het aanvullen van het reglement van orde der Kamer ten opzichte van de beraadslagingen over de grondwetsherziening, Dit voorstel is aangenomen met 84 tegen 48 stemmen, terwijl 6 leden zich van stemming onthielden. In antwoord op de interpellatie van den heer Delvaux heeft de minister De Brayn gisteren in de Kamerzitting geantwoord, dat de Regeering alle maatregelen heeft genomen om de verspreiding der cholera te voorkomen. DUITSCHLAND. Voor gisteren-avond was te Berlijn eene groote anti-semitische volksvergadering aan gekondigd naar aanleiding van het gebeurde te Xanten. De bekende rector Ahlwardt zou de voornaamste spreker zijn, zoodat men op rUtnoerige tooneelen kan voorbereid zijn. Tevens is ten zelfden tijde eene volksverga dering aangekondigd, waarvan philosemitisch standpunt over den kindermoord te Xanten gehandeld zal worden. In deze vergadering ls de toegang aan eiken anti-semiet verboden, ien einde schandalen te voorkomen. Heden loopt de termyn van zeven dagen af, waarbinnen van Buschoff's vrijspraak te Kleef cassatie kan worden aangevraagd. Er schijnt werkelijk nog uitzicht op zulk een aanvraag te zijn, want aan ongeregeldheden bij de procesvoering heelt het niet ontbro ken niet slechts uit het oogpunt van voor ingenomenheid, maar ook in den wettelijken vorm. Reeds aanstonds hadden Germania en Reiclisbote er op gewezen, dat aan de jury enkel de vraag was voorgelegd, of Bu- schoff [den moord gepleegd had, ja of neen. Een der gezworenen, de graaf Von Loë (die daarna tot voorzitter of Obmann der jury werd gekozen) stond onmiddellijk op en vroeg, of niet, eventueel, ook de verdere vraag mocht beantwoord worden naar BuscholFs medeplichtigheid of voorkennis. Beihilfe of Mitwissenschaft), waarop echter de pre sident van het gerechtshof antwoordde, dat zulks niet geoorloofd was, zeggende dat en kel en alleen mocht geantwoord worden op de vraag betredende Buschoff's Thaterschaft. Ziedaar volgens veler oordeel een onregel matigheid, lijnrecht in strijd met de artike len 291 en 296 der Wet op de Strafproce dure. Immers 291 schrijft voor, dat elk gezworene het recht heeft, om splitsing of onderverdeeling der vraag te erlangen, en 296 bepaalt dat daaromtrent dan beslist moet worden door het gerechtshof, d.i. door den president en zijne twee bijzitters, bij meeraerneid van stemmen, maar geenszins door den voorzitter alleen. Dinsdag hielden een zeshonderd Berlijnsche anarchisten eene protest-vergadering tegen den socialistischen leider Liebknecht, die zich als partij-tiran gedroeg, zooals ook reeds gebleken is bij zijn jongsten strijd tegen Vollmar wegens het punt van staats-socia- lisme. Nadat van beide zijden verwoede re devoeringen waren gehouden, besloot het strijdende proletariaat, dat het verachtelijk optreden van de officieele sociaal-democratie tegen de anarchisten ten sterkste af te keu ren is. ENGELAND. De graaf van Parijs ontving gisteren te Folkestone eenige Franschen, die gekomen waren om hem hulde te betuigen. In ant woord op hunne huldebetuigingen heeft de graaf hen dank gezegd voor hunne trouw en hen gelukwenscht met de energie, waarmede zij hun staatkundig geloof bewaren. Hij heeft hun voorts opnieuw verzekerd, dat hij in geen enkelen plicht dien de toestand hem oplegt, tekort zal schieten. Uit Londen wordt gemeld, dat de minis ters in den loop der volgende week in een ministerraad zullen bijeenkomen, ten einde den staatkundigen toestand, door de verkie zingen teweeggebracht, te overwegen. Voor de ontbinding van het Parlement hadden de ministers besloten te zullen aftreden als Glad stone eene belangrijke meerderheid verkreeg. De verkiezingen hebben dit geval, naar het schijnt, niet doen ontstaan. In Indië is men zeer verheugd, dat thans een Hindoe in het rijksparlement van Groot- Brittanje zitting heeft. Dabhia Naoroji ont vangt sedert drie dagen aanmerkelijke som men per telegraaf die hem door de verschil lende Indische radjahs gezonden worden. Deze sommen bedragen, naar men zegt, reeds 240.000 gulden. De afzenders dringen er op aan dat hij krachtig de belangen der Inische bevolking in het parlement zal ver dedigen. De maharadjah van Haïderabad heeft 1000 beschikbaar gesteld ten einde een of andere instelling in zijn district te grondvesten. Aan de Daily News wordt uit Moskou geseind, dat de Staatsraad het ledigen en reinigen der beerputten heeft bevolen, maai dit bevel grootendeels onuitgevoerd heeft gelaten wegens de buitensporig hooge kos ten, veroorzaakt door het transport der fae- caliën. ROME. Z. H. de Paus heeft een schrijven [gericht aan baron von Loë, die in de Pinksterweek een pelgrimstocht naar het graf van den H. Bonifacius te Fulda leidde en daarvan bericht zond aan den H. Stoel. Het schrijven des H. Vaders is zeer vleiend voor den heer Von Loë. Z. H. prijst de Duitsche Katholieken, herinnert aan het ver leden en spoort hen aan onder leiding der geestelijke overheden op den ingeslagen weg voort te gaan, aan de verspreiding des ge- loofs te arbeiden en te volharden in den strijd tegen die wetten en verordeningen, welke de vrijheid van den godsdienst belem meren. In 't bijzonder wordt daarbij gewe zen op de onderwijswet, die, gelijk men weet, zeer veel te wenschen overlaat. De Germania en andere katholieke bladen betuigen hunne groote vreugde over het zoo aanmoedigend schrijven van den H. Vader. De Moniteur de Rome, een der organen die voeling hebben met het Vaticaan, begroet de overwinning der Gladstonianen met veel sympathie. In Engeland, zegt het blad, ver tegenwoordigt de heer Gladstone het echt liberale en loyale beginsel. Als innig gods dienstig mensch van hooge geestesgaven en met den blik voortdurend gericht op alles, wat goed en rechtvaardig is, heeft de heer NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het «utenrereclit van den inhoud dezer courant ia ver- eekerd volgen» de Wet vuil 28 Juni 1881 Stsblno. 124.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1