15e Jaarg. Zaterdag 23 Juli 1892. No. 4340. V E R S G H IJ E T DAG E LIJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Itlad Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 ALG15 M li EN OVERZICHT. AFRIKA. Uit Tanger wordt aan de Times gemeld Nadat de Engelsche gezant de onderhande lingen met den Sultan afgebroken had, zond deze hem den minister van buitenlandsche zaken achterna, met twee gevolmachtigden, om nog een handelsverdrag op te stellen. Dit geschiedde den 13 II., maar de Sultan weigerde andermaal het te teekenen na onvangst van brieven uit Tanger, die waar schijnlijk bedreigingen van Fransche zijde inhielden. Daarop is de generaal afgereisd. Volgens nader bericht uit Tanger is er volledige bevestiging ontvangen van het af breken der ondernandelingen over het han- delstractaat tusschen den heer Evan Smith en den Sultan, en van het vertrek der En gelsche missie uit Fez. Na eindeloos opont houd en tallooze ijdele beloften van wege den Sultan, verliet de Engelsche missie op 12 dezer Fez. De heer Smith kampeerde op twaalf mijlen van de stad. Dienzelfden nacht kwamen er tot hem twee afgevaar digden van den Sultan, en er werd een ge wijzigd tractaat opgesteld, dat den volgenden dag zou onderteekend worden. De Sultan echter trok op den 13den de volmacht zijner afgevaardigden in, en herriep de twee be langrijkste artikelen van het tractaat, om vvelke Smith zijne concessiën had gedaan. Smith weigerde nu het verminkte tractaat te teekenen, en vertrok onverwijld naar Ra bat, waar de missie op 22 aanst. wordt verwacht. BELGIE. De liberale partij, die zich zoo gaarne de Partij van den vooruitgang noemt, ducht blijkbaar niets zoozeer als de Grondwets herziening, waardoor hare macht zoo goed a's vernietigd dreigt te worden. Aan de herziening toch is een ruime uitbreiding van bet kiesrecht verbonden en hierop zijn Frère Orban c. s. volstrekt niet gesteld. De doctri- Bairen voeren dan ook een ware obstructie- Politiek. Niet alzoo de progressisten of radi oalen. De heer Féron, de leider dezer partij, hield eergisteren in de Kamer van Vertegen woordigers eene uitvoerige rede, om aan te dringen op eene spoedige openbare behan deling van het ontwerp der grondwetsher- 2iening. Het land, zeide hij, wordt ongeduldig en nieuw uitstel zou tot eene onrustige be weging aanleiding kunnen geven. De heer Sanson ondersteunde deze meening. De minister-president Beernaert stelde daarop voor de benoeming eener parlemen- laire commissie om het herzieningsontwerp voor te bereiden. De heer Frère-Orban en andere leden bestreden nadrukkelijk dit denk beeld, als in strijd met het reglement der Ka mer. Toen stelde de minister-president voor, het reglement te wijzigen wat echter den doctri- nairen ook al niet beviel. De Kamer veree- nigde zich hiermede evenwel met 104 tegen 40 stemmen. Verworpen werd het voorstel om het voorstel-Janson ten gunste van het algemeen stemrecht nu reeds in behandeling te nemen. De Kamer ging daarop tot aan staanden Dinsdag uiteen. In het proces tegen de anarchisten voor het hof te Luik heeft de procureur-generaal zijn requisitoir genomen. Het openbaar mi nisterie behandelt de verschillende misdrij ven, beproefd of voltooid, met eene vernie tigende logica. Het stelt de strafbaarheid der gepleegde feiten in het licht, welke overigens reeds voortvloeit uit de bekentenissen der daders-zelven. Ten aanzien der cdibi-bewijzen voert de procureur-generaal aan, niet veel vertrouwen te stellen in zekere getuigen. Zijne slotsom is, dat alle aangeklaagden, be halve Schlebach, deelgenomen hebben aan de voorbereiding, eenigen aan daden van uitvoering en aan geweldplegingen, en we der anderen aan daden van voorbereiding en uitvoering beiden. Allen moeten de verant woordelijkheid daarvan dragen. Men heelt gesproken, zegt de procureur-generaal, van de moreele uitwerkingdoch het moet be wezen worden, dat men niet straffeloos de wet mag schenden. De handelingen dei- anarchisten hebben de geheele bevolking met schrik en ontzetting geslagen. De procureur-generaal brengt ten slotte hulde aan de vrouwen en burgers, die de justitie in staat hebben gesteld de misdadi gers te ontdekken. Ook betuigt hij dank aan de overheidspersonen, omdat dezen, niettegenstaande de bevolking sterker aan drong op eene algemeene vervolging van de anarchisten, de vrijheid en wetten hebben geëerbiedigd. De overheid heelt gehandeld met beleid en omzichtigheid. Ten slotte sprak de procureur-generaal ook een woord van hulde tot de dagbladpers. DUITSCHLAND. Prins Bismarck kan maar niet begrijpen, dat hij ontslagen is, omdat zijne meeningen niet meer strookten met de eischen en be hoeften van onzen tijd. Hij blijft mokken en pruttelen en de reden van zijn ontslag zoe ken in intrigues van allerlei aard. Zijne verbeelding speelt hem daarbij zonderlinge parten. Zoo werd onlangs in zijn lijforgaan, de Hamb. Nachr., verzekerd, dat Bismarck Prijs der Adverlentiëii Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. eigenlijk door Roomschen invloed was ten val gebracht, en dat de Centrumspartij zich daarbij o. a. bediend had van de Fransche en katholieke mevrouw Hintzpeter, wier man de leermeester van den tegenwoordigen sou- verein was. De heer Hintzpeter komt tegen deze bewering op. Hij verklaart, dat zijne vrouw niet katholiek is, dat zij nimmer een woord met leden van het Centrum heeft gewisseld, en dat zij voor 1890 zelfs nimmer te Berlijn is geweest. Hij zegt verder tot deze terechtwijzing slechts noode en bij uit zondering over te gaan, doch meent, dat het zijn nut kan hebben ook het groote publiek te laten oordeelen over de geschiedkundige waarde, welke de berichten der Hamburger Nachrichten hebben. Zoo is dit praatje dan weer van de baan, maar het Hamburgsche orgaan laat daarom den moed nog niet zakken, en zet den strijd tegen Caprivi onafgebroken voort. Gisteren bevatten de Nachrichten weder een hoogst merkwaardig artikel, waarin beweert wordt, dat Caprivi eigenlijk dengene is, die, daarbij gesteund door het Centrum, elke toenade ring tusschen den Keizer en Bismarck te genhoudt, naar het schijnt uit angst voor zijne portefeuille, die hij niet zou willen ver liezen. Door den persoonlijken invloed van Caprivi was ook de verzoenende gezindheid verflauwd, welke de Keizer onder anderen in zijn gelukwensch bij de verloving van graaf Herbert Bismarck had aan den dag gelegd. De strekking van het artikel komt hierop neder, dat Caprivi een rijkskanselier naar het hart der mannen van het Centrum is, en met die partij eene verzoening tusschen den Keizer en Bismarck tegenwerkt. Ook dit artikel versterkt den indruk, dat er thans onder leiding van Bismarck een algemeene stormloop tegen de positie van Caprivi wordt ondernomen. HET OOSTEN. De krijgsraad te Sofia heeft gisteren von nis geveld in het proces tegen de moordenaars van den minister van financiën Beltchef. In het proces is gebleken, dat de daders door Russische handlangers waren opgestookt en van geld en wapenen voorzien, en dat zij Beltcheff bij vergissing hadden gedood, daar het op den minister-president Stambouloff' gemunt was. Zeventien beschuldigden stonden terecht. Vier daarvan, die de belhamels bevonden zijn, werden ter dood veroordeeld een werd veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf, drie tot 9 jaar, twee tot 5 jaar, een tot 3 jaar, een tot 16 maanden en vijf werden vrijgesproken. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver- tekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (JStsbL no. 124.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1