Bimienlandsche Berichten. BIJVOEG SE! behoorende bij de van 24 en 25 Juli 1892. De 25o verjaardag van den slag van Montana. De zouaven-broederschap Fidei et Virtuti te Ulrecht, is voornemens den dn November waarop het 25 jaren zal geleden zijn, dat de voor de pauselijke Zouaven zoo glorievolle slag van Mentana werd geleverd, op buiten gewoon feestelijke wijze te vieren. Na rijpe overweging van een schrijven van generaal De Charette, dato 9 Maart jl,, waarin Zijne Exc. den wensch uitdrukt, dat ook de Nederlandsche Zouaven dien dag tot een feestdag mogen maken, onder belofte dat hij bereid is met gevolg van veel Fran- sche officieren dit feest met zijn tegenwoor digheid te komen vereeren, en na overwe ging van het hierna ontvangen schrijven van den heer Aug. Wils, waarin deze een alge meen beroep doet tot het nemen van een initiatief voor een waardig feest, heeft het bestuur, in overleg met een door haar be noemde feestcommissie, bestaande uit de heeren F. X. H. Noliet, J. H. De Groot en F. J. Van Soest, respectievelijk sergeant-ma joor, sergeant en korporaal der Zouaven, be sloten een algemeen feest te organiseeren op eender Zondagen van November a. s. te Utrecht. De heeren officieren Aug. Wils, Ant. Arts en Louis Boelen hebben de toezegging ge daan, op het feest te Utrecht te verschijner en de leiding ervan op zich te nemen. Daarna wendde zich het bestuur tot Zijne Exc. generaal De Charette, hem verzoekende zijn in Maart gedane belofte te willen vol brengen. Niets zal onbeproefd worden ge laten om den generaal een hem waardige ontvangst te bereiden. Wat de onvermijdelijke kosten betreft, aan dit feest verbonden, nemen het bestuur en de feestcommissie de algeheele verant woording op zich, overtuigd dat de beproef de offervaardigheid der Zouaven hun die taak zal gemakkelijk maken, en iedere Zouaaf bereid zal zijn naar vermogen een bijdrage te storten tot dekking der kosten. Te dien einde is aan de Oud-Zouaven in den lande een postwissel gezonden met het adres van den heer F. J. Van Soest, oud-sergeant majoor der pauselijke Zouaven. wien de giften kunnen worden overgemaakt. Ten slotte zij nog vermeld dat de Zou aven- Broederschap te Utrecht op zich neemt, uit haar kas op den feestdag een vrij diner te bieden aan die hulpbehoevende Zouaven, welke gerechtigd zijn tot het dragen van het eerekruis Fidei et Virtuti en woonach tig zijn in de provincie Utrecht. Moge dit voorbeeld zoo besluit de circu laire navolging vinden in alle provinciën, waar Zouaven-Vereenigingen bestaan, en alle behoeftige Zouaven ook kunnen aanzitten met hun chefs aan denzelfden feestdisch,_dan zou voorzeker de maaltijd het glanspunt zijn van het feest. Vervolg.) Men schrijft aan de Amst. De nieuwe guldens zullen in den loop der volgende week in omloop worden gebracht. Reeds is met de verzending naar de Ned. Bank een aanvang gemaakt. Het beeld van Koningin Wilhelmina is geboetseerd en in gips gebracht door professor Jungerde stempel is gesneden door den heer W. Scham- mer, stempelsnijder aan 's Rijks Munt. De munt is echter alles behalve fraai uitgeslagen, waarschijnlijk een gevolg van den toestand der machines, die reeds meer dan vijftig jaar oud zijn. In geen 26 jaren werden trouwens in 'sRijks Munt guldens geslagen. De Amst. schijnt niet goed ingelicht te zijn deze week toch werden ze hier ter stede reeds bij den betaalmeester in beta ling gegeven. Een nieuwe gulden, welke wij in handen kregen, muntte niet uit door be werking de parelrand was zeer ongelijkma tig, het randschrift in een woord slordig aangebracht. De beeldenaar van Koningin Wilhelmina was met meer zorg bewerkt dan die op de kwartjes en dubbeltjes. Msb Bij de op 9 dezer plaats gehad hebbende verkiezing van een lid der koloniale Staten van Suriname is de heer F. C. Gefken als zoodanig gekozen. Wegens zijne benoeming tot omgaand rechter in Suriname, heeft de burgemeester van Zandvoort, mr. P. N. Engelberts, eervol ontslag aangevraagd uit zijne betrekking. Gisteren is te Breda op 67jarigen leeftijd overleden de heer F. G. van Bloemen Waan- ders, oud-minister van koloniën, oud direc teur van binnenlandsch bestuur in Neder- landsch-Indie, ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw. Op de lijnen der Exploitatie-maatschappij zal voortaan streng worden toegezien, dat de reizigers geene andere bagage met zich in de coupés nemen, dan in de netten of onder de banken kan worden geplaatst. De zalmvangst is in de laatste weken bij zonder gunstig, terwijl de prijzen daarbij stijf blijven. Van af 1 Juli werden ruim 11000 stuks aangevoerd, zijnde 5900 stuks meer dan in hetzelfde tijdsverloop van 1891. In verband met de vervroegde opkomst der miliciens moet de aanmelding van jongelieden voor de vrijwillige oefening in den wapen handel thans vóór 1 September plaats hebben. Met het oog op die vervroegde opkomst zijn ook de andere desbetreffende bepalingen voor bovenbedoelde jongelieden gewij zigd. Door de politie te Delft is gisteren voor middag aangehouden en naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht, de gesignaleerde L. v. W., oud 44 jaar, sjou wer, vroeger aldaar woonachtig, bij vonnis van het Kantongerecht bij verstek veroor deeld tot 10 dagen hechtenisstraf, wegens openbare dronkenschap. Te Naaldwijk kwam een geval van pokken, in lichten graad, voor. Door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht is een onderzoek ingesteld. Als feestgave van het Nederl. Onderwij zersgenootschap bij gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan, is aan de jongste instelling van het Genootschap, het «Ondersteunings fonds", f 4000 geschonken uit het vaste fonds. De afd. 's Gravenhage van den Ned. Bond «Maatschappelijk Belang" heeft beslo ten, om de op 9 Aug, a. s. te Delft te hou den alg. vergadering te wijzen op de wen- schelijkheid, om nogmaals een circulaire te richten aan fabrikanten, handelaren enz., ten einde aaneensluiting hunnerzijds te verkrij gen tegenover het optreden van den coöpe ratieven handel. Verder besloot de afd. zich te verklaren voor het andermaal uitschrijven van een prijs vraag. Zij vereenigde zich ook met het voorstel- Arnhem, in strijd met de meening van het Hoofdbestuur, om in het nieuwe reglement uitdrukkelijk te bepalen, dat de Bond zich onthoudt van bemoeiingen in zake godsdienst en staatkunde. Eindelijk werd ondersteund het voorstel om bestrijding van verkeerde toepassing der coöperatie als een der doeleinden van den Bond, in het reglement te handhaven. Naar het Dagblad w. Z. II. verneemt, heeft het bestuur van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te s'-Hage besloten den aanstaanden jaardag van H. M. onze geëerbiedigde Koningin-Regentes met luister te herdenken. Daar op den jaardag-zelf het geheele pu bliek der Residentie de schoone illuminatie in het Bosch gaat aanschouwen, zal daags te voren bij gelegenheid van het concert der grenadiers, onder directie van den heer Van der Linden de «Partisan" van Dunkier worden uitgevoerd, met medewerking van verschillende muziekkorpsen. Aan den Dierentuin zal door vlaggentooi een feestelijk aanzien worden gegeven. De wielerwedstrijden op morgen (Zondag) te Scheveningen, zullen door de voornaamste Belgische kampioenen bezocht worden. Een der belangrijkste nummers zal zjjn het rijden voor de derde maal om het zil veren schild, uitgeloofd door den heer J. P. H. Rademaker, cacaofabrikant te Schevenin gen. Om dit schild moet 5 maal gereden worden. Het zal toebehooren aan hem die het meest aantal malen won. De eerste twee malen dat het verreden werd (26 Mei en 19 Juni 11.), is het gewonnen door den heer P. de Waardt uit Rotterdam. De Kamer van koophandel en fabrieken, te Amsterdam heeft de uitnoodigingen ver zonden voor een tweedaagsch feest, ter ge legenheid van de opening van hetMerwede- kanaal en het bezoek der Koninginnen aan de hoofdstad. Op den 4en Augustus zal, zooals reeds bekend is, een tocht door het nieuwe kanaalpand worden gemaakt en een feestmaaltijd de genoodigden vereenigen. Op 5 Augustus wordt aan IJmuiden en desluis- werkea een bezoek gebracht. Ofschoon het weder alweer niet bijzonder gunstig was is het vuurwerk ter eere van Ooms eergisteren-avond op den Buiten- Amstel te Amsterdam toch afgestoken en goed geslaagd, hoewel het niet veel beteeken- de. Het slotstuk vertoonde in chassinet den kampioen in zijn skiff. Langs de boorden van den Amstel bewogen zich duizenden nieuwsgierigen, welke massa door het Ben- gaalsch vuur in groenen of rooden glans gehuld, een aardige omlijsting voor het pyrotechnisch schouwspel maakte. Als aanvulling van het bericht over den diefstal te Naarden, kan nog worden mede gedeeld, dat jl. Vrijdag door de Groningsche politie is aangehouden zekere P. v. R. van Utrecht, juist toen hij bezig was te Gronin gen over de levering van effecten te onder handelen. Naar het bureau van politie overgebracht, bleek dat een 8-tal coupons, die hij bij zich had, afkomstig waren van een' diefstal in November 1891 te Naarden gepleegd, waar na hij, na tot bekentenis te ziin gekomen in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5