No. 4342. 15e Jaarg. Dinsdag 26 Juli 1892. V E R S C H IJ JSJ T D A GEL IJ K S. algemeen overzicht. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit IMad "Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Pry» der Advertentie» Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 25 Juli '92. Het jaarlijksche (39e) congres der Duit- sche Katholieken wordt ditmaal te Mainz gehouden. Het is de vierde maal, dat deze stad de zetelplaats van het Congres is. Reeds in 1848, toen de revolutionaire stormen door Duitschland woedden, ging van Mainz de oproep tot eensgezindheid van alle Duitsche Katholieken uit. »Katholieken," zoo luidde het toen, sontwaakt en weest moedig. Sluit u over het geheele vaderland aaneen, en aanvaardt den strijd onder de vaan des krui- ses. Ook thans zult gij overwinnen in dit teeken". De geestdrift door dezen oproep gewekt, was onbeschrijfelijk en leidde ge makkelijk tot de vorming van de beroemde katholieke phalanx, die later het Centrum heeten zou. Toen de Culturkampf begon, werd weder te Mainz het wachtwoord uit gevaardigd, en thans, nu de Culturkampf nagenoeg ten einde is, komt het er op aan de laatste overblijfselen van den kerkdijken strijd te doen verdwijnen, en vooral de school wet te wijzigen. De oproep tot deelneming aan het Congres is dan ook in zeer vurige bewoordingen gesteld. »Wij worden bedreigd door nieuwen strijd, nog moeilijker en nog ernstiger dan die achter ons ligt. De nauwe en trouwe aaneensluiting van alle Katholie ken, ja van alle lieden, die christelijk den ken en gevoelen, is meer dan ooit noodig. Moge dan de algemeene vergadering van dit jaar talrijke Katholieken uit alle deelen van Duitschland tot zich trekken, daar zij een groote taak heeft te vervullen." Het Con gres te Mainz, eenmaal de bisschopsstad van den onvergetelijken Von Ketteler, belooft dus zeer belangrijk te worden, te meer daar de H. Vader-zelf in een schrijven aan vrijheer Von Loë de Duitsche Katholieken tot vol harding heeft aangespoord en hun houding geprezen. Behalve een reeks van lange cijfers en getallen in verband met politieke over wegingen, leest men omtrent de Engelsche verkiezingen hoofdzakelijk een aantal voor spellingen en hier en daar vindt men onder dat amalgama van berichtjes en nieuwtjes enkele wetenswaardige bijzonderheden. Zoo b. v. vinden we aangeteekend, dat de ver kiezing van 1885 in 't geheel 1.026.645 pond sterl. heelt gekost, en die van 1886 624.085 pond, tot welke wetenschap men gekomen is, doordien aan het eind van elke verkie zing een kandidaat onder eede moet opgeven, hoeveel hij voor zijn kandidatuur heeft uit gegeven. De premier van Groot-Brittannië, lord Salisbury, scbijnt besloten zijn mensche- lijke eerzucht de baas te laten over zijn politiek beleid, want zijn orgaan, de Morning Post, bevat den raad om bij aanneming van een votum van wantrouwen, der Koningin voor te stellen het Kabinet te verdagen tot de gewo ne zitting van 1893. Geen aftreding dus van hettegenwoordige bewind een ongunstig votum ten spijt, maar een angstig zich vastklem men aan een stroohalmpje, waarbij men niet alleen zijn politiek leven, maar ook zijn politieke eer op 't spel zet. Intusschen is het nog niet zoo ver gekomen. Wij hebben al naar voorbeelden gezien van die zetelvast heid, maar ten slotte behaalden dan toch het gezond verstand de overwinning over de menschelijke eer- en heerschzucht. Zoo zal het ook waarschijnlijk bij lord Salisbury het geval zijn. Her gracious Majesty en his excellent lordschip zullen ten slotte wel in zien, dat het een onbegonnen werk is tegen het volksvotum in te gaan en de 82-jarige grijsaard, die het besturen nog niet verleerd heeft, zal opnieuw geroepen worden om de teugels van het bewind te aanvaarden. Op officieele wijze is de vorige week den heer Cleveland aangezegd, dat hij voor de aanstaande presidentsverkiezing in de Ver- eonigde Staten weder als kandidaat der democratische partij gesteld is. Cleveland hield bij die gelegenheid een redevoering, waarbij hij vooral het protectionistische sys teem der republikeinen (Mac-Kinley-wetten) laakte. Hij zeide, dat nooit eene groote partij, die recht en gerechtigheid voorop stelde, meer reden had om zich in te span nen, dan ditmaal de democratische partij. sWanneer men let op de kleine heden in den lande," vervolgde hij, »zien wij hen als verbruikers gedrukt onder een tariefstelsel, dat op ongerechte en meedoogenlooze wijze bij het koopen van de benoodigdheden en geriefelijkheden des levens hun een bedrag afvergt, nauwelijks te kwijten uit het loon voor gestadigen, harden arbeid, terwijl de hun aldus afgeperste sommen de vermogens op bouwen en vermeerderen van de enkele personen, te wier wille dit onrecht wordt gepleegd. Wij zien den landbouwer luiste ren naar voorspiegelingen, waardoor zijn geest vervuld wordt van gedroomde voor deden, terwijl de slinksche hand van hooge bescherming zijne zakken plundert. Onzen werklieden wordt het zoo dikwerf, in weer wil van zijne bewezen leugenachtigheid, her haalde vertelsel nog steeds voorgezegd, dat het bestaande beschermend tarief voor hen een zegen is, en dat onder zijne weldadige werking hunne loonen moeten stijgen en terwijl zij luisteren, hebben op de plaats zelve, waar de hooge bescherming zetelt, tooneelen plaats, welke de op haar geves tigde hoop bespotten, en een blijk zijn van de ^goedertierenheid" welke de werkman ondervindt van degenen, die eene ongerechte begunstiging van regeeringswege egoïstisch en baatzuchtig heeft gemaakt. De democra tische partij waakt daarentegen voor de be langen van allen en zal het protectionisme bestrijden." BELGIE. Een depêche uit San Thomé aan Le Mou vement Géographique bevat het bericht dat de Arabieren in de streek van den Boven- Congo te Yangive in opstand zijn gekomen tegen den onafhankelijken Congo-Staat. De gemeenschap met Tanganyika is afgebroken. De lieden van het syndicaat van den Katanga zijn van daar verjaagd. De Patriote bevat het volgend telegram uit San Thomé Hodister, agent der Engelsch- Belgische Handelscompagnie in Kantanga heeft dezer dagen den post Bona-Kamba in bezit genomen, na het vertrek van Hinck agent der Belgische maatschappij ter bestrij ding van den slavenhandel. Daarop zijn de Ara bieren in Nyangwa in opstand gekomen tegen Hodister, die. na twee man te hebben ver loren, moest terugtrekken. Het land Kasongo is weder in de macht der Muzelmannen gevallen. De weg naar Tangayika is van dien kant gesloten. Tippo-Tip en zijn zoon Rachid zijn aan den Onafhankelijken Staat getrouw gebleven. De Indépendance meldt, dat naar aan leiding van circulaires, door Le Marinel in het gebied van den Boven-Congo verspreid, eene der Belgische handelmaatschappijen op den Congox bij den secretaris van staat te Brussel een protest heeft ingediend tegen de beperkingen, door den Onafhankelijken Staat aan den handel toegebracht. De Maatschappij heett zich hierbij voorbehouden, over de haar toegebrachte nadeelen nader van zich te doen hooren. RUSLAND. Blijkens berichten uit Moskou is ook te Nishni-Novgorod de cholera uitgebroken. De krijgswet is aldaar afgekondigd. Te Moskou veroorzaakt een eigenaardige ingewandsziekte eene onzettende sterfte on der de kinderen. In de vorige week stierven er daar niet minder dan 600. SPANJE. De marktvrouwen te Pontevedra zijn weer oproerig geweest. De groenvrouwen en ver koopsters van andere levensmiddelen uit de NIEUWE SCHtEDAMSCHE COURANT Het auteursrecht van Ren inhoud dezer courant is ver- lekerd volgen» de Wet van 28 Jnni 1881 Stsblno. 1x4.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1