15e Jaarg. Vrijdag 29 Juli 1892. No. 4345. VERSCHIJNT DAGELIJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. PrUs van dit Itlad "Voor Schiedam per 3 maanden /1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 I*r(|s der Advertent Min Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meert 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BERICHT. Teneinde aan een reeds meermalen uitge sproken wensch van velen onzer lezers te voldoen zal, te beginnen met 1 Augustus aanst., de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT in belangrijk vergroot formaat des avonds verschijnen. De vergrooting en de daarmede gepaard gaande verbetering van ons blad zal onzen lezers ten goede komen, zonder dat zij zich daarvoor eenige meerdere uitgaven behoeven te getroosten de abonnementsprijs zal niet worden verhoogd. Wij vertrouwen, dat het lezend publiek in Schiedam en Omstreken de pogingen tot verbetering van onze courant aangewend, zal weten te waardeeren, en het ons aan den noodigen steun bij het uitvoeren Van eene zoo kostbare verbetering niet zal ont breken. In de eerste weken van Augustus zal ons blad te Schiedam en in de Omstreken op ruime schaal worden verspreid. Wij vestigen de aandacht van HH. adver teerders op de uitmuntende gelegenheid tot advertceren, die onze courant in zijn vergroot formaat bij voortduring zal bieden. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. AFRIKA. Te Tanger loopt het gerucht dat de in opstand gekomen Angherieten voortrukken op het gebied van Tanger, om de Marok- kaansche troepen aan te vallen. Er heerscht eene groote opwinding onder de bevolking. De leden van de Europeesche koloniën welke buiten de stad wonen, zoeken binnen deze eene wijkplaats. Naar de Times mededeelt, kende de Fransche regeering het voorgestelde Engelsch- Marokkaansche handelsverdrag, en had die regeei ing daaraan hare goedkeuring gehecht. Over dat verdrag zou dientengevolge het laatste woord nog niet gezegd zijn. Evan Smith zou als instructie ontvangen hebben, vooreerst nog op zijnen post te blijven. BELGIE. In de zitting der Belgische Kamer op eergister6n gehouden, las de Voorzitter de Het betrekking tot de Grondwetswijziging door de Uiterste Linkerzijde ingediende ont werpen voor betreffende a de verkiesbaarheid voor den Senaat, b de vertegenwoordiging der belangen bij de Senaatsverkiezing en c het Referendum. Wat dit laatste punt betreft, wordt naast het koninklijk referendum nog een volksreferendum voorgesteld, dat verplichtend zou wezen, zoodra het door de 100.000 kiezers, vertegenwoordigende een millioen inwoners, gevraagd wordt. De Koning zou van zijn referendumrecht gebruik kunnen maken, na elke door de beide Ka mers aangenomen wet en ook bij conflict tusschen de Kamers. Blijkens bericht uit Brussel wederlegt de heer Wauters, secretaris-generaal der Ka- tanga-maatschappij, nadrukkelijk de onder stelling, dat de oorzaak van den opstand der Arabieren in Katanga toegeschreven kan worden aan de handeling van de handels expeditie en aan Hodister, het hoofd der expeditie. Wauters verklaart, dat hij lang verblijf heeft gehouden aan den Congo, in dienst van den staat, en daarna in dienst van de maatschappij van den Boven-Congo, en gedurende al dien tijd is Hodister nooit afgeweken van denjuisten en vredelievenden weg. Indien er werkelijk in Katanga ernstige gebeurtenissen hebben plaats gehad, dan is het zeker dat Hodister, wel verre van die geprovoceerd te hebben, al zijne ervaring en invloed zal hebben aangewend om de ge moederen tot bedaren te brengen. DUITSCHLAND. In de Berlijnsche conservatieve Post wordt betoogd, dat Bismarck zich in zijne rede te Kissingen betrekkelijk kalm heeft uitgelaten. Het blad doet voornamelijk uitkomen, dat de oud-kanselier met nadruk het samengaan van de gematigde burgerlijke (liberale) partijen aanbeval, tot het vormen eener vaste re- geeringsgezinde minderheid. Deze belang rijke uiting van Bismarck-zelven getuigt niet van onverzoenlijke oppositie, zegt het blad, maar geeft veeleer aan den scherpen woor denstrijd, dm in de laatste maanden gevoerd is, eene verzoenende wending. Ue katholieke pers wijst inmiddels op het onzinnige van Bismarck's insinuaties als zou het Centrum tegen hem hebben geïntrigeerd en tot Caprivi's optreden als rijkskanselier hebben medegewerkt. Windthorst en het Centrum, schrijft de Germania, werden door Caprivi's komst en Bismarck's on verwachten val niet minder verrast dan ieder ander. Aan' Caprivi zou destijds een aanbeveling van het Centrum slechts schade hebben kun nen doen. Eerst op een soiree in den winter van 1890 en '91 kwam- Windthorst voor de eerste maal met den Keizer in persoonlijke aanraking.Caprivi was dus niet de kandi daat van Windthorst of van het Centrum, maar van den Keizer en, tot zekere hoogte, ook van Bismarck-zelf. De Treis. Ztg. zegt, dat al het geschrijf over Windthorst's voorkennis van Caprivi's bestemming tot kanselier eigenlijk zijn ont staan dankt aan een eenvoudig gesprek van eenige afgevaardigden in den foyer van den Rijksdag, naar aanleiding van de herhaalde troon wisselingen in 1888. Sommige afge vaardigden bespraken de mogelijkheid van Bismarck's aftreding, en stelde de vraag, wie hem dan wel zou opvolgen, waarop Windt horst zeide, in elk geval een generaal, en dan verdient Caprivi bijzonder in aanmerking te komen, wijl deze reeds als minister van marine eenige routine heeft verkregen en zich algemeen bemind en geacht heeft weten te maken. ENGELAND. Het parlementslid Labouchère had de uni onisten beschuldigd van omkooperij, zeggende dat door hun conferentie te Leicester 3.5 aan eiken afgevaardigde was uitbetaald. Een secretaris dier conferentie bedreigt hem thans met een proces wegens laster. De bewering van den Engelschen kapi tein Lugard, dat de Katholieken in Oeganda het eerst de Protestanten hebben aangeval len, wordt door een Engelschman zelf beslist tegengesproken den heer Macworthy te Oeganda, agent van het huis Banstead Co. Ook Lugards bewering, dat een Katholiek inlan der een Protestant vermoordde en de Koning weigerde, den dader te straffen, is verdraaid: het Katholiek opperhoofd Mgoloba werd in zijn eigen huis door den Protestantschen hoofdman Mwaniko aangerand en doodde dezen uit zelfverdediging, zoodat er van geen straf sprake kon zijn. Volgens de World zal eerstdaags de ver loving bekend worden van den hertog van York met prinses Victoria van Sleeswijk- Holstein. Beiden behooren tot de Engelsche koninklijke familie. De Prinses, door hare moeder, die eene dochter is van koningin Victoria. RUSLAND. De cholera blijft in Europeesch Rusland steeds voortwoeden, en de omstandigheid dat het domme volk de geneesheeren vervolgt, ja hen zelfs doodt, maakt de kwaal erger. Omstreeks honderdduizend inwoners van Baku en omliggende dorpen zijn de cholera ont vlucht, en hebben' de wijk naar Tiflis geno men, waar zij wegens gebrek aan onderko men in dé open lucht kampeeren. Te Chwalinsk plunderde het gepeupel dé NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het auteursrecht ran den inhoud dezer courant is ver- sekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 134.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1