BINNENLAND. winkels, mishandelde den commissaris van politie en sloeg den arts Moltschanow met steenen en stokken dood. In een ander dorp van de Wolga vernielden de boeren het ma gazijn van ontsmettingsmiddelen en vielen daarna een met chemicaliën geladen boot aan zij werden hier echter verdreven door het uitlaten van stoom en namen deerlijk gebrand de vlucht. Ook in een plaatsje bij Astrakan is het domme volk door het uitbreken der cholera in opstand gekomen. Het plunderde het raadhuis en de stadsapotheek en vermoordde den hulpdokter en den apotheker. Te Samara dreigen dergelijke tooneelen, zoodat de meeste geneesheeren de stad verlaten, die nu door een bataljon infanterie bezet is. Door dit gemis aan geneeskundige hulp breidt de cholera zich natuurlijk uit, en heeft thans ook Katherinodar, Nakhytcherang en Syrram aangetast. Uit St. Petersburg wordt aan de Times gemeld, dat de gouverneur van Nischny Nov gorod naar aanleiding van aan hem en an dere burgers gerichte dreigbrieven, eene proclamatie heeft uitgevaardigd, behelzende dat hij eiken opruier zal doen opknoopen en alle medeplichtigen voor den krijgsraad terecht zal doen staan. Schiedam, 28 Juli 1892. De Schiedamsche processie ter vereering van de HH. Martelaars van Gorkum, ten ge tale van 810 pelgrims, vertrok heden onder geleide van de eerw. geestelijkheid der O.L. Vrouwe-parochie naar Brielle, om daar op het H. Martelveld hare hulde en vereering aan de glorierijke Bloedgetuigen van ons Va derland te brengen. Heden-avond omstreeks half zeven wordt de processie hier ter stede terug verwacht, waarna in de O. L. Vrouw Visitatie-kerk een plechtig Lof wordt gecelebreerd, en door den hoogeerw. pastoor mgr. M. J. A. Lans een opwekkend woord tot besluit der bede vaart den pelgrims wordt toegesproken. Gisteren-namiddag circa 5£ ure bemerkte men op den Frankelandschen dijk, dat het dak van den bovenbak der branderij van den heer P. C. van der Pant Jr., aan de Hoofdstraat, in brand stond. Door eenige emmers water over het brandende gedeelte uit te storten, werd de brand spoedig gebluscht. De brandmeester J. Zeilstra kwam spoedig met spuit no 7 ter plaatse, doch de spuit behoefde geen water te geven. Naar men verneemt, zal Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken, tenzij ambstbezig- heden Z. Exc. verhinderen mochten, de offi- cieele opening der internationale tentoonstel- ing voor boekhandel enz. en de uitreiking der bekroningen aan de inzenders op 1 Augustus a. s., des namiddags te 2£ uur met zijn tegenwoordigheid vereeren. Omtrent het bezoek der Koninginnen in het kamp wordt aan het Handelsblad het volgende gemeld Gister-namiddag te 1®/* uur kwamen H.H. M.M. de Koninginnen in het kamp der ge nietroepen bij Zeist. In haar gevolg bevon den zich in het eerste volgrijtuig, jonkvrouw Van de Poll en barones Van Ittersum, hof dames en miss Saxton Winter, gouvernante, in een tweede Volgrijtuig de adjudant en particuliere secretaris jhr. De Ranitz, adju dant van dienst, jhr. Van de Poll en de or- donnance-officier baron Van Tuyll van Se- rooskerke. Het korps stond in marschtenue opgesteld op de appèlplaats, met de tamboers en de muziek op den linkervleugel. HH. MM. reden vóór langs het korps, ter wijl de tamboers den eeremarsch sloegen en vervolgens de muziek het Wilhelmus blies, naar de officierskantine, waar zij uit stapten en door den korps- en kampcomman dant Gijsberti Hodenpijl welkom in het kamp werden geheeten, waarna hij de officieren van den staf van het korps aan HH. MM. voorstelde. HH. MM. bezochten achtereenvolgens alles wat het kamp te zien geeftnamen een kleine poos rust in de officierskantine, waar zij iets gebruikten, en toen ook de officieren van het korps en enkele gasten-officieren van den staf van het wapen, zich hadden vereenigd. Hierna en na nog een evolutie te hebben gadegeslagen, werd de bezichti ging van het kamp nog eenigen tijd voort gezet, waarna HH. MM., nadat de kampcom mandant haar had dank gezegd voor de hooge eer door dit bezoek aan het korps bewezen, te ongeveer 6 uur het kamp weder verlieten. Van het raadselachtige verschijnsel, door het Dbl. v. Z.-H. medegedeeld, dat aan een luitenant meer pensioen werd toegekend dan zijn traktement bedroeg, ontving de Amst. Ct. de eenvoudige oplossing. De luitenant had eenige jaren in Indië gediend, waar de dienstjaren dubbel tellen voor het pensioen. Het verschijnsel was dus eigenlijk de vermelding niet waard. De Haagsche corr. van de Zutph. Ct. verhaalt, dat de door den heer Tijdens den minister bij het debat over de vermogens belasting toegevoegde beleedigende uitdruk king haar oorsprong alleen hierin vond, dat de heer Tijdens slecht leest Op het papiertje waarvan de heer T. zijn spech aflas, noet nl. gestaanhebben meer orateurdan minister, en de spreker uit Winschoten zou daarvan abusievelijkgemaakt hebbenmeer acteur dan minister. Si non vero, bon trovato Uit Den Haag woidt aan de N. R. Ct. gemeld Het is zoo goed als zeker, dat de Tweede Kamer, na zich in September a. s. geconsti tueerd te hebben, het ontwerp tot regeling van het kiesrecht ingediend zal vinden. Het Journal de Bruxelles prijst den ijver van het liberale Kabinet in Nederland, dat, behalve de belastingwetten, reeds ontwerpen tot regeling van het kiesrecht, op de leger- orgamsatie en tot droogmaking van de Zui derzee heeft ingediend. Dit laatste onder werp is, naar het Belgische blad meldt, grootendeels het werk van den ijverigen heer Lely, den minister van Publieke Werken. De Liverpool Journal of Commerce weet nog iets meer van dat plan te vertellen. Dat blad zegt dat een flinke, stevige, breede dijk van de noordelijke punt van Noord- Holland, ever het eiland Wieringen naar de Friesche kust is aangelegd. Breedvoerig be schrijft het Engelsche blad de werkzaamheden, die aan het leggen van dien dam verbonden waren, en ten slotte geeft het blad een berekening van de kosten, die het dempen na zich zal sleepen, en van de waarde der aangewonnen gronden. Naar het blad ein delijk verneemt, bestaat bij de Regeering plan, de noodige fondsen te doen bijeenbren gen door een publieke inschrijving. Wat zijn die buitenlanders toch goed op de hoogte! (Dbl. v. Ned.) Onze smeester-zwemmer van Nederland," de heer J. B. Bloemen, heeft bij den grooten internationalen zwemwedstrijd te Hamburg jlJ Zondag gehouden, den prijs gewonen in de drie voornaamste nummers, waaraan hij deelnam, nl. borstzwemmen, 400 meter, waarvan 100 tegen stroom, enrugzwemmen, 100 meter tegen stroom. Zijn mededingers liet hij ver achter zich. Het geschil tusschen de bootwerkers en sommige cargadoorsfirma's is thans in zoo verre in een ander stadium gekomen, dat ook de firma Muller Co. te Rotterdam gisteren met drie booten het voorbeeld door de heeren Ruys Co. gegeven, ten opzichte van de vermindering van het loon bij het inladen van slakkenmeel heeft opgevolgd, terwijl andere cargadoors denzeltden weg zullen gaan. Een en ander staat in verband met de lage vrachten. Mochten de bootwer kers geen genoegen hiermee nemen, dan bestaat het plan de booten naar Schiedam te verhalen en daar te laden. Daar er over het algemeen weinig omgaat, gelooft men niet, dat het zoover komen zal, doch dat men zal nemen, wat te krijgen is. (Hbl) Dinsdag-avond werd te 's-Gravenhage in ïWalhalla" de gecombineerde ledenvergade ring gehouden van alle democratische bon den en vak vereenigingen om de voorbereidende maatregelen te bespreken, die genomen dienen te worden tot goed slagen van de September-demonstratie voor algemeen kies recht. Vele leden van 12 verschillende ver eenigingen waren tegenwoordig. Na uitvoerige discussie over de wijze, hoe het comité dat de zaken regelen zou, benoemd moest worden, werd besloten, dat elke afdeeling uit haar midden 1 persoon zou aanwijzen. Deze kozen toen direct uit hun midder drie be* stuursleden. De internationale paardententoonstelling te Scheveningen lokt nog steeds vele bezoekers. Ze is het dan ook wel waard. Er zijn tal van prachtige dieren te bezichtigen, waar onder er zijn, die zelfs voor een leek de moeite van een tochtje naar de expositie beloonen. Des middags wordt er parade ge houden, met de bekroonde paarden. Deze komen dan allen in den ring, 't zij gereden onder den man of bestuurd van den bok. Menig proefje van »hoogere rijkunst" wordt dan ten beste gegeven, vooral door hen, die 4, 6 of meer paarden te mennen hebben. De »R. K. Werkliedenvereeniging" te De venter is als rechtspersoon erkend. Zij stelt zich ten doel door aaneensluiting en gemeen schappelijk gezellig verkeer, elkander gods dienstige en maatschappelijke belangen te bevorderen en zich te vrijwaren tegen anti christelijke socialistische invloeden. De weesinrichting te Neerbosch heeft uit den boedel van wijlen den heer P. v. D. te N. f 10.000 ontvangen, n.l. f 8000 voor de stichting eener broodbakkerij en f 2000 voor de algemeene behoeften. De brandweer te Venlo vierde Dinsdag het jaarlijksch teest, bij welke gelegenheid een fraai bewerkte gouden medaille en f50 werd uitgereikt, geschonken door ket ge meentebestuur te Roermond, voor vrijwillig betoonde hulp bij den jongsten kerkbrand. De restauratie der aloude ChristofTelkerk te Roermond zal ook een verfraaiing en verbetering zijn. Zoo zal de torenspits niet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2