BIJVOEGSEL Binnenlandsche Berichten. behoorende bij de van 31 Juli 1892. Vervolg.) De ontwerpen voor nieuwe legeruniformen, onlangs beschreven, zijn, naar de Haagsche Ct. verneemt, een paar weken geleden naar H. M. ter beoordeeling opgezonden. Naar men wil weten, zou H. M. er echter hare goedkeuring niet aan hebben verleend. De Minister van Binnenlandsche Zaken overwegende dat, volgens ingekomen ambts bericht, de Aziatische cholera in Rusland en Aziatisch Turkije voorkomt, heeft goedge vonden alle havens aan de Zwarte Zee en aan de Zee van Azow en de havens aan den Donau van den mond dier rivier tot en met Braïla, alsmede Beyrouth en Jaffa, en alle havens aan de Syrische kust tusschen de beide plaatsen gelegen, wegens Aziatische cholera besmet te verklaren. Naar aanleiding van herhaaldelijk in het buitenland voorkomende moeilijkheden ves tigt de Minister van Buitenlandsche Zaken de aandacht van belanghebbenden op de wenschelijkheid dat zoowel personen die tij delijk in het buitenland verblijven als zij die aldaar voor langeren tijd gevestigd zijn, in het bezit zijn van een of ander officieel stuk, waardoor zij op ieder oogenblik hun iden titeit kunnen bewijzen. Men meldt, dat bij de Regeering het plan aanhangig is tot instelling eener Staatscom missie voor het ontwerp betreffende de droog making der Zuiderzee. Onder Nieuwer-Amstel zullen van Rijkswege gebouwtjes worden opgericht tot het daarin vervaardigen van rookloos kruit. De Londensche correspondent van de N. R C. seintDe Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen heeft van regeerings- wege bericht ontvangen, dat de verlangde maatregelen tot versnelling van de postge- meenschap tusschen Engeland en Nederland toegestaan zijn en met den aanstaanden win- terdienst in werking zullen treden. Hierdoor zullen de brieven uit Londen des morgens 10 u. 40 m. te Amsterdam aankomen. In de zitting der Koloniale Staten van Suriname op 4 Juli is in behandeling geno men de verordening betrekkelijk het aan gaan van een overeenkomst met de roomsch- katholieke gemeente in Suriname omtrent het op- en inrichten van een etablissement voor huisvesting, onderhoud en verpleging van melaatschen. Na gevoerde discussiën is het ontwerp aangenomen met 11 stemmen tegen 1, die van den heer Muller. Naar wij vernemen, vordert de lïnanciëele medewerking ter oprichting .van het stand beeld van den Eerbiedw. Thomas a. Kempis in dier voege, dat het volgende jaar vermoe delijk reeds de prijsvraag voor het schoonste ontwerp zal kunnen worden uitgeschreven. De Commissie, wier voorzitter is de hoog- eerw. heer L. B. Mulder, Kanunnik van het Metropolitaankapittel, deken van Heerenveen, tot dusver alleen correspondent voor de pro vincie Utrecht en voor Hilversum en omstre ken, thans benoemd tot correspondent-generaal voor Nederland. In antwoord op een protest van den heer Boele van Hensbroek, dat het Boek van den Boekhandel van den heer Van der Meulen, wat de kunstbijlagen betreft een Duitsch karakter draagt, heeft de uitgever, de heer A. W. Sijthoff, te Leiden, in het IV. v d. B. geantwoord met de mededeeling dat hij in Februari een circulaire heeft gericht tot circa negentig Nederlandsche firma's, met verzoek om medewerking te verleenen aan de uitgaaf van Het Boek in onze dagen. Wel adverteerden verscheiden in het Boek maar slechts één Nederlandsche firma bood een kunstbijlage aan. Dezelfde circulaire, in het Fransch, Engelsch en Duitsch gesteld, had vooral in Duitschland beter gevolg. Het periodiek ongeval met de Westlandsche stoomtram bad in deze week Woensdag plaats nabij Poeldijk, waar de machine van 10.10 uit den Haag vertrokken trein defect bleek. Toen de reizigers de reden van het langdurig opont houd wilden onderzoeken, waren machine- en treinpersoneel verdwenen, doch gelukkig waren er straatmakers aan het werk, van wie zij vernamen wat er aan de hand was, als mede dat er naar Loosduinen getelefoneerd was om een >omnibus" teneinde de passa giers verder te vervoeren. Gelukkig had men te Loosduinen echter nog een machine gevonden, die na eenigen tijd aankwam en de reizigers wel een uur te laat, doch heelhuids te Naaldwijk afleverde. De onthulling van het gedenkteeken voor wijlen den heer P. II. Witkamp had gisteren te Wychen plaats. Dr. Blink schetste Witkamp als een der voornaamste hervormers van de aardrijks kunde en geschiedenis van Nederland, ter- wijl hij hem hulde bracht wegens zijne on vermoeide werkzaamheden, zijne hulpvaar digheid en groote mate van bescheidenheid. Aan het eind zijner rede droeg hij het ge denkteeken, dat op alle aanwezigen doof de schoone vormen een voortreffelijk en indruk maakte, aan de familie op. Vervolgens nam de heer C. Abels, van Amsterdam, namens het Nederl. Onderwij zersgenootschap, het woord. Hij sloot zich aan bij den vorigen spreker, deed voorna melijk uitkomen de groote verdiensten van Witkamp voor het onderwijs, en legde na mens genoemd Genootschap een schoonen krans op het graf. Daarop sprak de zoon van Witkamp, om dank te zeggen, uit naam der familie, voor de hulde zijn vader bewezen. De veeljarige vriend des overledenen, de heer C. Dudok de Wit, van Breukelen, her dacht in gevoelvolle taal zijn onvergetelijken vriend. De burgemeester van Wychen, hoewel Witkamp alleen uit zijn werken kennende, dankte voor de eer aan de gemeente door de stichting van dit monument bewezen, ter wijl eindelijk de heer M. Merens aan ds. Al- berti dank bracht voor zijne bemoeiingen bij de plaatsing van het gedenkteeken. (H.) heeft den heer Alb. Van Rooijen teUtrecht, Omtrent het bezoek door HH. MM. de Koninginnen gisteren aan de Sporttentoon stelling te Scheveningen gebracht, lezen wij nog het volgende In de vestibule stonden de leden van het uitvoerend comité opgesteld met hunne da mes. Aan den ingang werden Hare Maje steiten door de leden van het comité ont vangen, en over een prachtig tapijt van de fii ma Stevens, uit Kralingen, waarin de wa pens van Nederland en Waldeck-Pyrmont waren geborduurd, naar den hoofdsalon ge leid, terwijl twee jonge dames, dochters van den comité-president, den heer Van Oud- heusden, en het lid van het uitvoerend co mité, den heer Ruys, bouquetten aanboden. In den prachtig ingerichten hofsalon wer den de Koninginnen door den regeeringscom- missaris, den heer Van Brienen opgewacht en Haar de heeren voorgesteld. Door het aangrenzend boudoir begaven zich de beide Koninginnen nu naar de ten toonstelling, begeleid door de heeren Van Oudheusden en Van Brienen, gevolgd door de heeren Travaglino, Van Limburg Stirum, Van Marle en de overige leden van het uitvoe rend comité, terwijl de Kon. Milit. kapel het «Wilhelmus" in de oude toonzetting deed hooren en daarna een fraai program keurig schoon uitvoerde. H. M. de Regentes was in rouwH. M. de Koningin in een wit costuum gekleed, met een hoed waarop een witte veer prijkte. Koningin Wilhelmina gaf de jonge dame, die haar een bouquet aanbood, de hand. De kwaadaardige keelziekte (diphtheritus), die te Weststellingwerf, sedert December des vorigen jaars epidemisch heerschte, is ein delijk geweken. In dat tijdsverloop zijn er verscheidene personen aan overleden. De Standaard meldt: In en om de Langstraat zijn de gemoe deren tegenwoordig hevig in beweging over de heffing der graantienden. Te Loon-op- Zand heeft men tot twee maal toe tevergeefs beproefd ze als naar gewoonte publiek te verpachten, omdat de boeren afspraak hadden gemaakt; geen bod te doen. Ook te Sprang kon de notaris gisteren onverrichterzake huiswaarts keeren. Daar de oogst intusschen ingetreden is, verwacht men binnen eenige dagen een handelend optreden, waarbij de boeren wel aan het kortste eindje zullen trekken. Zondag a. s. zal te Venlo de derde open bare uitvoering van het Zuider Gewest van het Nederl. Gymnastiek Verbond plaats heb ben, onder leiding van den heer H. D. Van der Maas uit Roermond. Maandag 1 Augustus zal bij die gelegenheid een wedstrijd in staafoeteningen plaats hebben, waaraan de Vereeniging >F. E. F." (For Ever Friends) van Roermond zal deelnemen. PERNIS, 29 Juli. De sloepen zijn voor het meerendeel weder naar zee vertrokken, ter uitoefening der kabeljauwvisscherij voor zou- tevisch. Als aas wordt thans gebruikt geep gemengd met koelever. ROTTERDAM. Op verzoek van de firma W. H. Muller Co., is door de politie-alhier assistentie verleend bij het lossen en laden van een stoomschip, liggende in de Wester haven alhier, opdat het werkvolk, hetwelk per uur betaald wordt, niet door hen die wenschen dat die betaling per last geschiede zal worden belet, de werkzaamheden ver volgen. Tot nog toe hebben er geen onge regeldheden plaats gehad. KRALINGEN. Op den Plas, nabij de Kortekade hadden ze Woensdagmiddag samen in compagnie zitten visschen. De vangst was eens zeer voordeelig geweesteen flink getal visschen en ook lang geen kleine. Toen men tot deeling van de vangst zou overgaan,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5