Dagblad voor Schiedam en Omstreken. t« 15de Jaarg. Dinsdag 2 Augustus 1892. No. 4348. ■puveau hoogstraat (f 317. OP DEN VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN-REGENTES. Eene nieuwe Toekomst Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Yoor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsbtNo. 124.) PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 1—6 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Yoor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. In Hollands tuin, waar 't nedrig bloemken In stille pracht der heide glanst; Waar 't „Hagewoud" met reuzen-eiken Oranje's zetelstad omkranst; In Hollands tuin, waar woeste stormen Vernieling dreigden kleen en groot, Zijt Gij in 't heerlijkst licht verschenen Yan 't zegenrijkste morgenrood. Gij hebt ze lief, die teedre bloemkens, Zoo licht vertreden door den voet; Ge hebt ze lief, die trotsche kruinen, Getuigen van der vadren moed. In Hollands tuin leert Gij Uw dochter Yoor kleen en groot dezelfde min: Gij leert haar harten te regeeren Als Nederlandsche Koningin. In Hollands tuin moog' Gods genade Den wasdom geven goed en groot; Geen stormen vellen onze ceders, Geen winterkoude onze loot. En mocht de vijand 't eenmaal wagen De hand aan onzen tuin te slaan, Dan zullen wij met de oude trouwe Als leeuwen om Uw zetel staan. I. Wanneer ge des nachts de laatste hailing van den weg van Saint Malo naar Dol afdaalt, tusschen Saint-Benoït- des-Ondes en Cancale, al hangt er dan ook slechts een dunne nevel over het ■slakke land van Marais, dan zult ge niet weten aan welke zijde van den dijk het strand, aan welke zijde de vaste grond zich bevindt. Rechts en links dezelfde sombere, zwijgende ruimte. Geen enkel gerucht herinnert u liet bewoonde landge zoudt zeggen dat de weg loopt tusschen twee uitgestrekte zeeën. Lang vervlogen gebeurtenissen, zoo wel als overledene personen hebben hunne spookselsde nacht roept de schimmen der vervormde werelden zoo wel te voorschijn als de spookgestalten der mensehen. eers Waar nu de weg loopt, vlotten i de golven van den gelieim- zinnigen oceaan. Het tegenwoordige land van Dol, met zijn rijke oogsten, welks horizon zich over de ineenge drongen appelboomen een zicht ver uit strekt, was vroeger eene baai. De bergen Dol en Lllemer waren toen twee eilanden, zooals Saint-Michel en Tombelène. Om het dorp te bereiken moest men langs Cliateau-neuf waar men nu den poel van Saint-Coulman nog vindt, als een blijvend protest der verjaagde zee. En, wonderlijk, dit land is trouwens vol wonderen,1 vóór de baai daar was, trekte er zich een groot woud uit Een woud, welks zoom zich niet aan de tegenwoordige strandlijn bevond, maar dat zijn reusachtige eiken zelfs voortplantte tot de Chaussey-eilanden. De overlevering en de oudheidkundi gen stemmen op dit punt volkomen overeen. De manuscripten getuigenhet woud van Scissy bedekte tien vierkante mijlen der tegenwoordige zee, het ver bond den steile» kust van Calcale, in Bretagne, met den uithoek van Nor- mandië bij Carolles, door een cirkelboog, die de kleine eilandenzee omzoomde. Onze Nieuwe ScMedamsche Courant is dan nu de jaren der jeugd ontwassen. In grooter formaat, met nieuwe kleedij, presenteert zij zich aan hare getrouwe vrienden en verwantenzij is er fier op, zich voortaan nog meer dan voor heen tot de beteekenende strij deren Gods te mogen rekenen. Want neen, duizendmaal neen, geen zake van bloot uiterlijken pronk is hier in het spel. Wanneer oudtijds de ridder zijn blazoen had ontvangen, dan spelde hem dit juist onafgebrokene moeite, levenslangen krijg. Welnu, zoo is ook de vergrooting dezer courantzij is niets anders dan eene zake van nieuwen ar beid, maar van een arbeid, vol hooge roeping en verhevenheid. Hooge roeping en verhevenheidYóór alles toch, zal de Nieuwe Sohiedamsc/ie haar verleden getrouw, ook in de toe komst de heilige belangen des geloofs, de zake van Kerk en Paus, helpen verdedigen. Hoe ruwer de storm des ongeloofs rondom ons loeit op de wereld zee, hoe hooger de vervaarlijke baren van spotternij en anarchisme daar komen aanrollen, des te moediger zullen wij, als rappe gasten, op Petrus' scheepje dienst blijven doen, met vlugge hand en helder hoofdonder Gods hulp zullen wij onze vlag, de vlag van het ware oude Catholicisme nooit laten neerhalen door geen sirenenzang van valsche ver lichting of wereldsclie ijdelheid zullen Eens zal men misschien de geschiede nis boekstaven van dien wonderlijken strijd, waarinde zee,nu eens overwinnend, dan weder overwonnen, nu zegevierend liet overwonnen terrein overweldigt, dan weder zich als eene vluchtelinge terug trekt en zich begraaft in de geheim zinnige diepten van haren peilloozen afgrond. In den zonneschijn loopt de weg voor den wandelaar uit als een kronkelend lint, dat zich door de groene vlakte slingert. Voor hem, die de zee niet kent, schijnt deze dijk óf overbodig, óf geheel on machtig. Het water daar ginds is zoo verre, maar de vloeden zijn ook zoo hoogKunt ge u voorstellen dat de blauwachtige streep aan de westerkimme gaat zwellen, dat zij het drijfzand aan de kust overschrijdt, uren ver, en tot hier zich zal verheffen? En wanneer het de zee is gelukt zóo ver te komen, zal zij zich dan, heel gedwee, laten weerhouden door eene reeks opeengesta pelde steenen om kalmpjes langs dien kaai te kabbelen evenals 'de nederige golfjes van een vijver? Neen, zoo zegt men onwillekeurig: wjj verdwalen; nooit willen wij tegen ons veilig compas, de lessen van Paus en Bisschoppen, inwerken. En in dat heerlijke licht der open baring zullen wij ook alle andere zaken van wereldlijken aardjmet opgewektheid, en zoover onze krachten slechts reiken, behandelen. De Katholiek toch, hij weet het wel, dat al ons gelooven, al ons vasthouden aan God en Gods hulp, wel verre van tot arbeidsverslapping op tijdelijk gebied te voeren, juist den mensch aansporen moet om van zijne zijde, eerst alles aan te brengen, wat zijne ondernemingen steunen moet. Aide toi, Dien faideradat is, help u-zelven, dan zal God u helpen, zoo zegt de Roomsche Franschman met recht, en de heilige Vader, hoe dikwerf heeft hij reeds d« schoone harmonie tusschen de geloofs beginselen en het vruchtbare arbeid zame leven uitgelegd en voorgehouden Ook hier dus hopen wij in de toekomst te vorderen. Betere maatregelen voor pers- en redactie-arbeid zijn genomen, betere berichten, betere lectuur zullen Onzen abonné's worden aangeboden. Het woord van een geloovig generaal, bouwt nu op Godhoudt uw kruit droog en de overwinning is onsdat woord zal, met de noodige wijzigingen, in ons blad tot zijn recht komen. Maar nu, na deze belofte, ook een beroep op onze stadgenooten en op de Katholieken, die met onze stad in be trekking staan. De zake eener Katho lieke courant toch is, evenals de vriend- Wanneer de onstuimige baren den ver ren reis van het strand tot aan den dijk hebben afgelegd, wat vermogen dan vier of vijf voeten hoog opeengestapelde steenen om hunne woede te hreidelen? Maar de zee komt de rotsblokken van den dijk bespoelen en de dijk houdt reeds sedert eeuwen stand en beschermt eene gansclie landstreek, op den Oceaan veroverd. Nabij het middelpunt van den boog, bemerkt men in de verte, als ware het een luchtspiegeling, Mont-Saint-Michel en Tombelène. Acht mijlen zandige oevergrond liggen tusschen dit punt van den dijk en den berg. Yan deze plaats, die zich nauwelijks meters boven het niveau der zee ver heft, heeft men een uitgestrekt ve* zicht, alsof men op een der hoog^ hergen stond, In 't Noorden ligt Calcale met hare visscherijen, die zigragsgewijze door de strandmeoren loopenin 'toos ten de heuvelenrij, van Chateauneuf tot aan het Bretonsche voorgebergte, in 't Zuid-Oosten het prachtige kasteel van Bonnaban; in 't Zuiden het moeras Dol, de stad der Druïden, en den berg Dol, in 't Westen de Normandische kust. Wordt vervolgd.) NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT iinitiiii'iinuiiii' imin:nii.''i[ ifliiHHtliiiiiiniiimtmuii NAAB HET FeAKSCH. DE CAVALCADE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1