ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenland schap, een zaak die van twee zijden moet onderhouden worden. Evenmin, als de grootst mogelijke krijgskundige dei- wereld, zijne hooggeroemde plannen kan ten uitvoer leggen zonder soldaten, evenmin, kan een courant op den duur flinke lectuur leveren zonder het geld der abonné's. Niets immers 'kan voor niets verricht worden. Als de lezer zijn blad in handen krijgt, rusten op die courant alle de kosten van bureau, redactie, drukkerijbezorging en zie, de concurentie, zij maakt dat de abonne mentsprijzen zoo laag mogelijk dienen ge- steldte worden. Slechts alleen dus door samenwerking kan men de glorie ge nieten, van met elkaar, in de stad zijner inwoning, een degelijk blad te bezitten. En -in het bijzonder geldt dit voor de idvertentiën. Een oude, gemakkelijke berekening van den welstand eener lourant spreekt de gewone man in deze voorden uit: is de vierde bladzijde dei :ourant met advertentiën gevuld, dan ;ijn de andere drie bladzijden gedekt. iVerd die regel, welke zeker ruim is genomen, eens aan ons blad vervuld, en gouden dageraad ging dan voor onze ogen op en de lezer, hij zoude er zelf reder het beste bij varen; ook in de ehandeling eener courant immers komt et spreekwoord tot zijn recht: een -innende hand, een milde hand. Over- Led geeft kunstenaarswerk. Hooge roeping is ons deel, een roe- ,ng vol verhevenheid. Evenals de pries- r in Gods heilige Kerk, door zijn inhoudend vermanen, de hem toever- ouwde geloovigen in de ware leer be- aart en hen langs den, weg der goede vensbeginselen, voor alle geestesbe- aetting bewaart, zoo verrichten ook len, die een goed Katholiek blad hel- n vormen en onderhouden, eenigzins t groote werk. En van hoeveel be ng is deze handeling niet. Deze han- ling, voert dagelijks in een menigte itholieke gezinnen goede lectuur; zij et de encyclieken en brieven van usen en Bisschoppen lezen de goede kwade kansen der binnen- en buiten- idsclie politiek behandelen, den voor- sldigen arbeid van groote mannen en jsionarissen in het licht komen, liefde, devotie-werken aanbevelen, de beste ididaten eener stemming aan wij zen ichier zoovele nuttige zaken voorstaan' er regelen op een bladzijde gevon- vrorden. Waarlijk, zooals de ko- gin der bijen nooit alleen den korf nen komt, maar in haar gevolg heel zwerm van volgelingen medebrengt, Relingen die allen tot een schoon ïeenschappelijk werk zullen dienen, ook kan men zeggen, komt een goed ;holiek blad nooit een huisgezin ïen, of 'het heeft menig ander holiek belang in zijn gevolg, welke ngen allen te samen werken tot „eene groote doel van alle menschen op de wereld, de uitbreiding van s rijk, onder eigene volmaking en k. En als het nu, volgens ons stelijk gevoelen, zulk eene zaak is het hoogste belang, één enkele relielijko ziel to redden, of te be ien, een enkelen broeder of zuster betere levensopvatting, aan meer dienst waardering, aan meergeloofs- tuiging te helpea^ wat heerlijke t kan dan op dit gebied i*in eene veel- sene Katholieke courant niet zijn jelegd! Inderdaad; waar 1 u.steWi.s- onder altoos herhaald penvoeren, of waar vermoeienis onder de nooit rus tende geestes-inspanning, den persarbeid minder aangenaam voor redactie en pen voerders wil doen voorkomen, daar zal de herinnering aan die opgenoemde heerlijke vruchten doorgaans genoeg zijn, om het oude zaaierswerk, ander maal met vlijt en zorg op de akkers der geesten te gaan herhalen, maar penvoerder of redactie verwachten dan ook steun van hunne abonnés. Moedig gaan we onder dit gezichts punt vooral, onze nieuwe toekomst to gemoet. Als de bladeren in den herfst van de boomen vallen, schijnen ze allen even nutteloos en verloren. En toch, wanneeer in een of ander bosch een arme verdwaalde ronddoolt en des avonds geen onderkomen kan vinden, dan ver zamelt hij nog met de uiterste zorgen, die afgevallene bladeren, en ze worden zijn vermoeide ledematen nog tot een zachte legerstee. Zoo zullen ook dag aan dag, van onze bescheidene werk plaats de talrijke nummers van dit blad uitgaan en verspreid worden, en bij honderdtallen zullen zij, na vluch. tige lezing, worden weggeworpen maar God alleen weet, hoe op een of anderen keer, door die schijnbaar waardelooze bladzijde, een verdwaald hart of geweten van jonge of oude, mannelijke of vrou welijke abonné's de rust terugvindt, de rust, die slechte beginselen of ver keerde opvoedings-indrukken ten eenen- male hadden verwoest. Quod bonum, felix, faustumque sit. B. pr. Goed, gelukkjg en voorspoedig moge dit gaan. Een bericht, dat onder gewone om standigheden weinig de aandacht zou trekken, heeft thans in 't licht der jongste gebeurtenissen bijzondere waarde: Glad stone moet het bed houden wegens eene lichte verkoudheid. Zijne geneesheeren hebben hem verboden op te staan, of schoon de ziekte volstrekt niet ernstig is aldus meldt Reuter's telegraaf. Zooals het bericht nu luidt, bevat het zeker geen ernstige tijding maar mocht het onverhoopt anders blijken, en de great old man werkelijk ernstig onge steld zijn, dan zou zijn ongesteldheid en mogelijk overlijden zeker onder de tegenwoordige omstandigheden de meest ver strekkande gevolgen hebben. Deze week, Donderdag, komt het Engelsche Lagerhuis bijeen. Het benoemt alsdan zijnen voorzitter en andere waar- digheidbekleederslaat de geloofsbrieven onderzoeken en zal na het liooren van de boodschap der Koningin moeten stem men over een motie van vertrouwen in het beleid der Regeering. Lord Salisbury zal door de Regeering de vraag laten stellen of men wenscht dat het conser vatieve Kabinet aftrede. Van liberale zijde was men anders reeds gereed met een ontwerp-adres aan de Koningin, waarin verlof gevraagd wordt, Hare Majesteit op te merken, dat om een be vredigend resultaat te verkrijgen op de beraadslagingen der Volksvertegen woordiging en om H. M. de uitvoering harer hooge roeping te vergemakkelijken, Het noodzakelijk is, dat de raadslieden der Kroon het vertrouwen bezitten van het Huis en het volkde leden van het Lagerhuis achtten het daarom wensche- lijk aan H. M. te verklaren, dat de tegenwoordige raadslieden dit vertrou wen niet genieten. Gladstone beschikt nu over eene meer derheid van 41 stemmen, daar de uni onisten zich geheel van hem afscheiden. Hij heeft in eene rede, te Midlothian gehouden, de vraag gesteld of de unio nisten niet mede zoude kunnen werken «.an de groote hervormingsplannendoch mingham uitdrukkelijk verklaard, dat de homrule waaraan Gladstone vast houdt, een onoverschrijdbaren hinderpaal tusschen hen opwerpt. De heer Glad stone zal dus voor de uitvoering van zijne home-rule plannen alleen op den steun van zijn eigen partijgenooten en dien der Parnellisten kunnen rekenen. Een telegram uit Libre-Ville, gericht aan den Franschen onder-secretaris van Staat behelst, dat op den oever der Kotte soldaten van den Congo-Staat ge schoten hebben op een Fransche post. Zij doodden een man die verbonden was aan den wachtpost voor de Fransche vlag. In dezelfde streek hebben de in boorlingen een Franschman gedood en verscheidene Senegaleezen. De Fransche regeering heeft maatregelen genomen om de Fransche vlag te doen eerbiedi gen De minister van buitenlandsche zaken, de heer Ribot, heeft onmiddellijk aan den vertegenwoordiger van den Congostaat genoegdoening gevraagd en tevens gevraagd, dat de Cong-staat zijne posten aan de grens opheffe. Te Brussel blijkt men omtrent de zaken in het gebied van den Congo vol strekt niet gerust te zijn. Koning Leo pold, souverein van den onafhankelijken Congostaat, is gisteren van Ostende te Brussel teruggekeerd en heeft de heeren Beernaert, Yun Eetvelde, secretaris van binnenlandsche zaken, en graaf Degrelle, secretaris van buitenl. zaken van ge noemden staat in gehoor ontvangen. De Koning had met deze heeren een lang onderhoud en is daarna weer naar Ostende vertrokken. Ook omtrent het lot der Belgische missiën tegen den slavenhandel aan het Tanganyika-meer is men te Brussel tengevolge der in de laatste dagen verspreide slechte berichten geenszins gerust. Het Anti-slavernij-Ge nootschap heeft een warm gesteld be roep op het publiek doen verschijnen ten behoeve der bedreigd missiën. De bladen maken een reeks van zeer ver ontrustende berichten openbaar van den Belgischen kapitein Jocques, die werk zaam is in de streek van het Tanganyika- meer. Alle bladen beschouwen het bericht omtrent de botsing tusschen den Congo staat en Frankrijk aan de Oubangials van emstigen aard. In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika heerscht in de laatste dagen eene verschrikkelijke hitte. De warmte te New-York en in de andere oostelijke steden is bijna onuitstaanbaar; in de hospitalen worden voortdurend slacht: offers van zonnesteek binnen gebracht. Jl. Vrijdag kwamen te New-York 98 plotselinge sterfgevallen voor, welke rechtstreeks of zijdelings het gevolg waren van de verschrikkelijke hitte. In het geheel zijn to New-York gisteren 283 personen overleden, waarvan 111 kleine kinderen. Het getal der door zonnesteek getroffenen was Vrijdag en Zaterdag-ochtend buitengewoon groot. De hospitalen waren vol. gen om onze courant in ruimer kring bekend te maken en verzoeken beleefd hunne gewaardeerde medewerking tot het aanwerven van nieuwe abonnés, die zeker voor ouze moeitevolle onderneming den meest gewenschten steun zullen zijn. Nogmaals vestigen wij ook de aan dacht op de uitmuntende gelegenheid tot adverteeren, die onze courant in zijn vergroot formaat bij voortduring zal bieden. Door het laat ontvangen van vele ad vertentiën moeten er eenige tot het volgend nummer worden uitgesteld en kon dit nummer niet op den bepaalden tijd ver schijnen. Schiedam, 1 Augustus. Bij het welsprekend woord door den hooggeachten schrijver van ons hoofd artikel aan de uitbreiding van onze courant gewijd, hebben wij voor heden slechts een onkel woord te voegen. Onze lezers zullen begrijpen dat eene zoo belangrijke vergrooting van ons blad eene aanzienlijke uitgave vordert, die door meerdere inkomsten behoort gedekt te worden. Terwijl wij dus van onze kant al 't mogelijke doen en in de toekomst nog zullen doen om het lezend publiek dat vooral in onze tijd zoo veeleischend is, te believen, vertrouwen wij, dat ons bij die moeitevolle pogingen den zoo noodigen steun niet zal ontbreken. Wij doen daarom een dringend beroep op allen, dio er iets toe kunnen bijdra- Wij vestigen de aandacht der patent- plichtigen op de gelegenheid tot het afhalen der patenten, die deze week dagelijks van 's morgens 10 tot 12 ure op de gemeente-secretarie zal worden afgegeven. De heer A. van de Nadort, plaats vervangend hoofd aan de school voor M. TJ. L. O. alhier, is benoemd tot hoofd der openbare school te De Werken. De gemeenterekening over 1891 be draagt in ontvangst f 589.279.43, de uitgaven f572.819.53y2, zoodat de re kening sluit met een voordeelig saldo van f'16.459.89 72. De rekening der stedelijke gasfabriek bedraagt in ontvangst f141.684.47 1/i en in uitgaaf f132.431.80, het batig slot bedraagt derhalve f 9252.07 y2- VLAARDINGEN, 1 Aug. De haring- visscherij levert dit jaar, tot nu toe ruime vangsten op. In de drie laatste dagen van de vorige week werd hier met 20 schepen 3090 ton aange bracht. Het totaal gedurende dit seizoen bedraagt voor Vlaardingen en Maassluis tot heden 72593 ton. In 1891 was er op denzelfden datum slechts 31175 ton aangevoerd, zoodat er nu reeds meer dan 41000 ton haring meer aaugebracht is dan verleden jaar. De prijzen zijn, nu de aanvoer zoo groot is, natuurlijk niet hoog, n. 1. f 10.50 a f 11voor de volle en f 7.25 a f7.75 voor de maatjesharing, docli doordien de schepen bijna alle volgeladen aan komen, wordt er nog heel wathesomd. Daarenboven moet al de haring verwerkt worden, wat zoowel den natten als den drogen kuipers overvloedig werk en bijgevolg een goed weekloon verschaft. Gelukkig is de vraag en omzet ook be vredigend de haring is dit jaar dan ook zeer mooi van kwaliteit. De Schot- sche haringvisscherij op de oostkust heeft tot heden al GOOO crans meer opgebracht dan verleden jaar. De vangst in 1891 was 210.000 en nu 270.000 crans. Van de haringvisscherij aangekomen: 30 Juli. Schipper J. v. d. Windt met 25, A. van Noord met 22, P. den Duik 21, H. Grootveld met 23, W. Groen met 20, 31 Juli, M. Pronk met 22, P. den Heijer met 13, J. v. d. Vaart met 23, P. v. d. Hidde met 24, L. Jenezon met 22, A. van Leeningen met 30 en A. van Deunter met 31 last, Schev. bom 190 met 300 kantjes. Sedert Woensdag jl. wordt alhier vermist de zeeman A. Snij dood uit Westdongeradeel (Friesland) dienende op het sloepschip Nijverheid van den roeder R. Ommering, schipper J. van Noord. De vermiste werd het laatst gezien aan boord van genoemd vaartuig, vanwaar hij vermoedelijk is te water geraakt en verdronken. Tevergeefs werd in de haven alhier naar zijn lijk gedregd. —Men deelt mede, dat op een verzoek om bij gelegenheid van de demonstratie voor algemeen stemrecht, in Den Haag te houden, goedkoope extra-treinen te doen loopen of retour-biljetten tegen ver minderden prijs uit te geven, een wei gerend antwoord is ontvangen. ROTTERDAM. De R. K. kiesver- eeniging „Recht en Orde" heeft tot candidaat voor de Provinciale Staten gekozen den Hoer L. W. Jansen, te Schiedam, en tot candidaat voor den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2