ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenland en heb er dus niet veel goed noch kwaad van kunnen zien. In het Seminarie hoorde ik over den graaf de Chambord spreken als van een prins die den gods dienst lief had en haar beschermd zoude hebben. De graaf van Parijs houd ik evenzoo voor een eerlijk man, doch ik kan niet zeggen den eene'n regeerings- vorm boven den andere te begeeren en daarom zoude ik mij 't best bij de republiek kunnen neerleggen, temeer daar ik door het Evangelie te prediken, de ware vrijheid, gelijkheid en broeder schap verkondig en dus in beginsel een republikein ben. Doch hoor nu wat er in mijne kleine gemeente voorvalt. De kiezers zijn als volgt te verdeelen Een vierde komt nooit ter stembus, het zij omdat zij het een dom werk vinden of er niet aan denken of er geen tijd voor over hebben of, lest-best dat zij bang zijn zich te compromiteereu. Twee vierde stemmen altijd als één man voor den kandidaat yan den prefect en zouden voor Ravachol gestemd hebben als deze den steun der prefectuur had kunnen verwerven. Dezen hebben geen eigen opinie doch alleen die van het gouver nement wat dit ook zij. Rest nog èèn vierde den kiezers over die eindelijk een vaag idee hebben wat het algemeen stemrecht is. Hiervan zijn meer dan de helft ontevredenen die slechts onaange naamheden van de republiek onder vonden, hetzij in bloedverwanten, gees telijken, zuster, broeders, beambten enz. om den godsdienst vervolgd of afgezet of ook de kinderen van bonapartisten, die onder Napoleon IV diendon en de kleine prins, zooals zij zijn zoon noemde, gezien hebben, en deze groep vormt de oppositie. Nu ten slotte de laatste helft van dit vierde. Deze zijn de halve heeren die voor zaken of andere redenen de stad bezoeken. Zij maken het re- publikeinsche comité uit en vertegen woordigen onder ons de „ware" republiek. z}3 krijgen allen een deel der gunsten, die het gouvernement aan zijne trouwe kinderen bereidt. Zij inspireeren den afgevaardigde en bluffen er op hem in hun mouw te hebben. Deze gemeente naren haten mij van den eersten tot den laatsten, en toch deed ik hen nooit eenig kwaad. Doch zij verfoeien mij alleen omdat ik eene soutane draag en omdat voor hun de republiek alleen be staat om den priester te vervolgen. Zij verzinnen allerhande plagerijen en ik vind ze overal op mijn weg, in het stadhuis, op de school, op de straat. Nog dit jaar, op H. Sacramentsdag, stonden zij met den hoed op het hoofd en den pijp in den mond op mijn pad bij de kleine processie die ik rond mijne kerk deed. Ik kon mijne verontwaardiging bijna niet onderdrukken, en had ik de goede God niet in mijne handen gedra gen, zoo zouden zij kennis met mijne vuisten gemaakt hebben. Nu weet ik niet wat voor het overige deel van Erankrijk de Republiek is, doch bij ons hier en voor mij is dit handje vol schel men en lafaards de Republiek. Ja ik zeg lafaards, want zij doen mij alloen die laagheden, omdat zij zich door de Regeering gesteund gevoelen en weten dat mijn geestelijk karakter en kleed verbieden mij met hen te meten. En daarom ben ik geen republikein en doet het mij goed hun de waarheid te hooren zeggen. De Paus wil echter. Ja Zijne Heiligheid heeft nooit met den maire, den gemeenteraad of het i pu- blikeinsch comité van mijn dorp te doen gehad, en ik heb zelfs hooren ver ellen, dat Leo XIII, hoe beminnelijk ook van aard, het als eene grove onbeleefdheid heeft opgenomen, dat de Keizer van van Duitschland zich indertijd veroor loofd had zijn broeder ongevraagd op het Vatikaan te introduceeren. Men moet echter jaren lang als parias, jegens wion men zich alles mag veroorloven, behan deld worden om zulk eene republiek naar waarde te kunnen schatten. Ik zie wel, Mijnheer de Pastoor, dat U haar nooit zult liefhebbon. Dat zij op- houde ons te hinderen en wij zulen de eersten zijn om tot haar toe te treden. Zoude het niet juist dat zijn wat de Paus wil trachten te bereiken En hierop verliet mij de pastoor van het zoo schil derachtig in het groen gelegen kerkje met zijn zonderlingen toren. Parijs, Juli 1892. FIDELIUS 2 Augustus '92. Blijkens alle ingekomen berichten heeft Bismarck's terugkeer uit Kissingen het karakter van een waren zegetocht gehad. Niet allen te Jena, maar ook te Erfurt, Weimar, EisenachHulle, Mag deburg enz. werd hij op zijn doorreis indrukwekkend ontvangen. Jena, waar hij zich het langst ophield, vormde echter het toppunt. Daar hadden zich een menigte deputaties uit Saksen en Thuringen verzameld. Bismarck hield ertwee lange staatkundige redevoeringen. In de eerste plaats hield de man, die altijd het parlementarisme met de meeste minachting bejegend heeft, een pleidooi voor de verhooging van het aanzien van het Parlementin de tweede redo trachtte hij te bewijzen, dat eene herleving van de vroegere eartell-partijen noodzakelijk was om de nationale ontwikkeling te bevorderen en vastheid aan de staats instellingen te geven. Aan de op de Groote Markt te Jenu gehouden Bismarck-huldiging werd naar tot dusver ontvangen berichten door omstreeks1' 7000 personen deelgenomen. De burgemeester begroette den oud kanselier, die met zijne familie ook om ringd door den gemeenteraad en de pro fessoren in een prachtig versiende tent plaats genomen had. Vervolgen kwamen studenten-deputaties van elders hem begroeten. In de toespraken welke Bis marck in antwoord op de verschillende huldebetuigingen hield, wierp hij een terugblik in het verleden. Zonder Prui- sens nederlaag bij Jena in 180G, zeide hij, zouden wij vermoedelijk ook Sedan niet gehad hebben. De gevoerde oor logen waren noodzakelijk geweest. Latere oorlogen echter mogen nog slechts ver dedigingsoorlogen zijn. Een sterk Par lement moet het buskruit wezen van het openbare leven. Wat het verwijt van eene anti-monarchale gezindheid betreft, verwees hij naar de constitutie, volgens welke niet de Keizer maar de rijkskanselier verantwoordelijk is. Hij was een trouwe aanhanger der dynastie van den Keizer en Koning, zonder daarom nog de wijsheid van 's Keizers helpers te huldigen als onfeilbaar. In den loop van den ochtend kwam gisteren het Duitsche keizerlijk jacht Kaizeradler met Keizer Wilhelm aan boord in 't gezicht van het eiland Wight, waar thans Koningin Victoria van En geland vertoeft. De Keizer bezocht in den namiddag liet Duitsche pantserschip Moltkejuist uit de West-Indiën terug gekeerd en ging toen met verscheidene leden van zijn gevolg aan land, waar hij ontvangen werd door den hertog van Connaught en kolonel Byng, stalmees- meester der Koningin. De Keizer reed daarna met rijtuig naar Osborne waar hij hartelijk door de Koningin ontvan gen werd. Vermoedelijk zal in de in tieme geprekken met grootmama ook wel den staatkundigen toestand be sproken worden. Men meldt zelfs dat de Keizer zoowel met Gladstone als met lord Salisbury eene bijeenkomst zal hebben. Gladstone had gisteren een goeden nacht gehad. De hoest was minder. Hij moet nog het bed houden, maar ontvangt in zijne kamer eenige politieke vrienden. Jl. Zondag hebben in Frankrijk de verkiezingen voor de gewestelijke raden plaats gehad. Er waren 1438 leden voor de gewestelijke radon of Provin ciale Staten te kiezen. Daarvan be hoorde er 1000 tot de republikeinsche partij en 427 tot de anti-republikeinsche. Totnutoe is de uitslag in 1241 kan tons bekend. Gekozen zijn 1040 repu blikeinen en 201 anti-republikeinen. In 114 kantons moet eene herstemming plaats hebben. De republikeinen hebben 1(13 zetels op hunne tegenpartij veroverd. Het gevolg er van is, dat in verschei dene departementen, waar de meerder heid anti-republikeinsch was, deze thans republikeinsch is geworden. De Noorweegsche Storthing heeft be sloten, het invoerrecht op suiker te ver lagen tot op 10 ore per kilo, en het invoerrecht op kleedingstukken, ge naaide katoenen goederen, zijde en zijde waren aanmerkelijk verhoogd. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, dit jaar niet in behandeling te nemen het voorstel van den afgevaar digde Rinde om bij de eerstvolgende troonverwisseling de apanage des Ko- nings te verminderen tot op 100,000 kronen. De Storthing zal Maandag uit eengaan. In verband met het vermoorden van Ponmayrac aan den Koto, verklaart de Congo-Staat, dat hij deze streek niet bezet en dat men dus de inboorlingen ter verantwoording roepen moet wegens aanrandingen en moorden. Uit het offi cieel verslag blijkt, dat hot Eransche onderdanen zijn, die de gewoonte hebben op voorbijgaande vaartuigen te schieten en daardoor het verkeer zeer gevaarlijk maken. De bewering, dat de akte van Berlijn de noordelijke grens van den Congo-Staat zou bepaald hebben op 40° N.B., wordt volslagen onjuist genoemd, aangezien deze akte niets van dien aard heeft vastgesteld. Wel echter bepaalt het in 1885 met Frankrijk gesloten tractaat den 17den graad O. L. als de grens tusschen het gebied der beide landen. Over Curagao wordt aan de Herald gemeld, dat volgens berichten uit Vene zuela op het oogenblik generaal Crespo hoofd is van het uitvoerend gezag. De regeeringstroepen, onmachtig tegen eenen aanval, zullen de hoofdstad ontruimen en in handen van Crespo's aanhangers laten. Te Caracas is de toestand zeer gespannen. Er zijn zes candidaton voor het presidenschap. Doctor Paul schijnt het meest bij het volk gewild, maar als deze gekozen wordt, dreigt generaal Samia met eene nieuwe omwenteling. Wordt Samia echter verkozen, dan zal Crespo stellig weder de vijandelijkheden beginnen. Alle zaken staan stil; er is hongersnood. dra de vruchten van eene energie en geestkracht die aan Schiedam tot hiertoe vreemd bleven. Kan Schiedam nog meer gedrukt worden? Is er nog meer noodig om de langdurige malaise welhaast in een vol slagen ondergang te doen verkeeren? Van verschillende zijden werd ons de opmerking gemaakt, dat de bestel lingen van brieven, drukwerken, enz. door de bestellers van het postkantoor alhier, tegenwoordig uitstekend gere geld zijn, en voornamelijk dat deze zoo tijdig plaats hebben. Zoo komt de eerste bestelling des morgens al vroeg tijdig. Natuurlijk is dit zeer in 't belang van handel en nijverheid, maar 't ge beurt helaas maar al te dikwerf, dat de ijverige besteller op zijn eerste bel len geen gehoor krijgt en op deze manier ook nog het ambt van „porder" heeft te vervullen. Dat dit voor den bestel ler een alles behalve aangenaam baantje is, laat zich hooren, terwijl er boven dien veel tijd mee verloren gaat. Opdat de goeden nu niet met de kwaden zul len lijden, ware het zeker wel zeer ge- wenscht, dat de huizen, welks bewoners den vroegen morgen in Morpheus, armen doorbrengen, alle waren voorzien van een brievenbus. Bij Kon. Besl. van den 28en Juli jl. is, met ingang van 1 October a. s., be noemd tot directeur van liet postkantoor te Rotterdam, de heer Th. Hoijer, thans directeur van het postkantoor te Haarlem. (Stcf) Schielands hooge boezemgeld en Schielands penninggeld zijn door dijk graaf en hoogheemraden van dat water schap voor het jaar 1892 vastgesteld op f 1 en f 1 .GO per hectare. Heden wordt alhier feestelijk her dacht de 34e verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes. Van de torenspit sen, de molensjde schepen in de havens en uit de woningen van vele ingezetenen wappert de nationale driekleur. Het ca rillon van den stadstoren doet zich bij tusschenpoozen hooren en verhoogt de feestelijke stemming. In het exercitie veld wordt heden-middag ten 1 ure de gebrukelijke inspectie over de dd. Schut terij gehouden, terwijl een feestconcert in den Officieren tuin heden-avond de viering van den dag zal besluiten. De afgeloopen maand was voor Schie dam wel een der minst gunstige maan den van het geheele jaarde prijzen van gist, moutwijn en spoeling waren laag, en daarenboven werd het in de hooge regeringskringen goed gevonden onze kwijnende industrie nog wat meer te drukken door een verhooging van den accijns op het gedistilleerd, die met alle overwegingen van het gezond verstand den spot drijft. Bij dit alles, wat grootendeels van buiten komt, ondervonden wij ook in ei"'en kring meer en meer het drukkende van de tijdsomstandigheden. Alle belastingplich tigen, die dezer dagen hun belasting biljetten thuis kregen, trokken voorzeker een bedenkelijk gezicht bij het zien der verhooging die het eindeijver door de verdubbeling der gemeente-opcenten heeft ondergaan. En vonden wij voor het verhoogd belastingcijfer nog maar een aequivalent in de verbeteringen die in de stad waren aangebracht, maar helaasde schepen stoomen onze haven voorbij de treinen kunnen onze haven niet genaken, en Vlaardingen oogst wel- Ll. Zondag had te Dordrecht in de Sociëteit de Vrijheidop uitnoodiging van de Kolfvereeniging „De Roos", een kolfwedstrijd plaats tusschen de ver enigingen Gouda", „Delft", „Sckie- dam en „de Roos", waarvoor door laatstgenoemde Vereeniging drie fraaie prijzen in zilver waren uitgeloofd en waaraan 32 kolvers uit de verschillende vier steden deelnamen. Het was een recht gezellige dag, en de keurige ver siering van de kolfbaan met groen en bloemen, terwijl de wapens der ver schillende steden met een fraaie roos m het midden op den vloer geschilderd waren, maakte een prettigen indruk. De heer I). B. Gips, president van de Roos opende de wedstrijd met een haitelijk woord van welkom, waarna de eerewijn aangeboden werd. De strijd was vinnig en er werden mooie slagen en mooie series gemaakt. Vooral bij de laatste (derde) serie ging het prachtig en werden degenen die 104, 108 punten enz. hadden, ver overvleugeld. De uit slag van den strijd was, dat de eerste prij s met 121 punten behaald werd door den heer G. JVincent alhier, de tweede met 112 p. door den heer J. H. Spie lings, van Gouda, en de derde met 112 p. door den heer T. J. Kleyheeg alhier, zoodat Schiedam weer hot leeuwenaan deel had. Door de^ Vereenigingen „Delft" en „Schiedam" waren nog aangeboden twee consolatieprijzen, als een voor hem die in ue 2 eerste series de meeste punten had behaald en geen prijswinner was, en een voor dengene die de minste poe dels had geslagen. De eerste dezer twee prijzen viel ten deel aan den heer N. Eolak van Gouda, die 80 punten had behaald, en de tweede aan den heer A. V\ ijs broek alhier, die geen enkele poe del had geslagen. De "uitreiking dei prijzen had plaats door den heer D. B. Gips, onder het dessert van het middagmaal, dat eenige uren vroeger op zeer gezellige wijze gezamentlijk was gebruikt en waar een zeer aangename toon heerschte. Tal van toosten werden uitgebracht, waarbij ook hulde werd gebracht aan de goede rege ling van den wedstrijd, en onder een prettig samenzijn verliep verder dé

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2