Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau ^oogstraal 817. 15de Jaarg. Donderdag 4 Augustus 1892. No. 4350. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 ranco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (StsM. No. 124.) PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels0.60 Elke gewone regel meer0.10 Yoor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 3 Augustus '92. Bijna alle Berlijnsche avondbladen maakten gisteren melding van het ge lucht dat de minister Herfurth wegens zijne bedenkingen tegen de belastin- lervormings-ontwerpen zijn ontslag wilde nemen of reeds genomen had. Iets zekers 1S p^mtrent echter nog niet bekend. Gelijk men kon verwachten, hebben de redevoeringen, door Bismarck te Jena gehouden, veel opzien verwekt. De conservatieve Reichsbote zegt„Het schijnt dat Bismarck nu tracht, van ouderen op, als aanvoerder van een nationaal partijbondgenootschap in den Hijksdag, weder een invloed te ver zijgen, gelijk hij vroeger van boven 'jl nis mandataris van den monarch, heeft uitgeoefend." De katholieke Ger- '>iania spreekt van een gewetenloos Z gevaarlijk doordrijven van Bismarck, tegenover hetwelk geene consideratie meer te pas komt. De Vossische Zeitung ^egt, dat al de geestdrift, die jegens smarek °P zijne reizen aan den dag wordt gelegd, slechts een snel opflik kerend stroovuur is, en dat, wanneer nij poogde zich aan liet hoofd eener parlementare oppositie te plaatsen, hij Z'en lioopje aanhangers zoo groot als r nt der socialisten in den Rijksdag om zich heen zou zien scharen. Daarentegen gelooft de National Zeitungdat Bis- niarck's redevoeringen weerklank zullen vinden in het hart des volks, hotgeen Cfl verkiezingen zal kunnen blijken, te ineer omdat Bismarck zijne tegenwoor dige inwerking op de natie wel zal voortzetten. De jongste redevoeringen van Bismarck hebben eenen stortvloed van de meest uiteenloopende opmerkingen en critieken in de couranten uitgelokt. De bladen der vrijzinnige partij maken zich scham per vroolijlc over Bismarck als voor vechter van het parlementarisme, dat hij zijn leven lang bestreden heeft. De katholieke pers spreekt onverholen hare verontwaardiging uit en zweert trouw aan den Keizer tegenover „den gevaar lijken muiter Bismarck". De conserva- tief-orthodóx protestantsche wringt jam merend de handen, dat de eertijds zoo groote staatsmen openlijk is afgedwaald tot voorvechter eener parlementaire heer schappij der bezittende middenklasse, „wie het immers aan het ware christen dom ontbreekt." De bladen der midden partijen aanvaarden wel-is-waar Bis marck's standpunt, maar toch ten deele met zekere omzichtigheid, ten einde niet door al te levendigen bijval den Keizer te krenken. In verband met Virchow's verkiezing, tot rector der Berlijnsche hoogescliool, herinnert de Vossische Zeitungdat Vir- chow in den loop der tijden reeds drie maal als kandidaat voor deze waardig heid gevallen is, en wel steeds omdat de meerderheid in den Senaat aanstoot nam aan Virchow's politiek standpunt. Maandag eindelijk lieeft de Senaat den meer dan zeventigjarigen man tot rec tor gekozen, aan welk ambt o. a. de officieels vertegenwoordiging der liooge- sehool aan het Hof verbonden is. Aan den wedstrijd in net snelvaren die gisteren met uitgangspunt van Cowes (eiland Wight) werd gehouden, werd ook door den Duitschen Keizer met zijn jacht Meteor deelgenomen. De Queens Cup werd gewonnen door het jacht Corsair. Maandag-avond dineerde de Keizer in de Kon. Yachtclub en Dinsdag waren hij en zijn broeder, prins Hein- rich, de gasten van de Koningin op Os borne. Mede aanwezig waren de prins van Wales, de hertog van Connaught, prins Christiaan en graal Hatzfeldt.^ De volledige uitslag van de verkie zingen voor de departementale raden in Frankrijk is, dat van 1406 kantons in 1062 republikeinen gekozen zijn, in 202 conservatieven en in 25 onafhankelijken. In 117 kantons moet herstemd worden. De republikeinen hebben 167 zetels gewonnen en 19 verloren. Te Huelva in Spanje, waar de gedach tenis aan den grooten zeevaarder, die een nieuwe wereld voor Spanje heeft ontdekt en nieuwe landstreken voor het licht des Evangelies heeft geopend, nog steeds in hooge eere wordt gehouden hebben eergisteren de Columbusfeesten een aanvang genomen. Zij werden met een indrukwekkende godsdienstoefening geopend. De Minister van Marine was met alle hooge autoriteiten tegenwoordig De karveel Santa Mariaeen getrouwe nabootsing van het vaartuigje, waar mede Columbus de reis naar het onbe kende land moest maken, heeft bevel gekregen om ter reede van Palos het anker te werpen, vanwaar ook Chris- tophorus Columbus zijn tocht begon. Zeventien oorlogsschepen liggen voor Huelva ten anker. De koning en de koningin van Portugal zullen ter gelegenheid van de Columbusfeesten aan de Koningin-Regentes van Spanje een bezoek brengen. Naar uit St. Petersburg aan de Stan dard gemeld wordt, heet het, dat er eene 3) Heden zou een plechtige lijkdienst borden gehouden in de kerk, die °uder de schutse van den aartsengel 'Was gesteld. Willem Robert, de gevol machtigde van den Kardinaal d'Estoute- yüle, twee-cn-dertigste abt van Saint- •Machel zou den lijkdienst celebreeren, le ten twaalf uur zou aanvangen. Hertog Frans, door zijne gunstelingen Tbri ,lc Montauban, Malestroit, Jean Pu-. dou heer van Rieux, en Yvon 1 01 !°ët, omgeven, verliet de stad en oereikte de poort. De heeren van Thorig- ny en Du Homme, Normandische ridders, A rgezelden hom, als vertegenwoordigers van hun gewest. Achter den hertog, ongeveer in 't uudden van den stoet, roden zes edele jonkvrouwen, drie Normandische en drie Bretonsche, allen in zwaren rouw ge huld. Van deze dames noemen wij alleen Reina de Maurever, de eenige dochter van den dapperen Hue, den overwinnaar der Engelsclien. Haar gelaat was evenals dat barer gezellinnen, achter een sluier verborgen. Maar wanneer dit rouwge waad door den wind nu en dan omhoog werd geheven, dan zag men liaar fijn besneden gelaat, hare welgevormde, eenigszins bleeke wangen en den aan- minnelijk zoeten glimlach om hare rozeroode lippen. Reina telde eerst zestien lentes. Zij was schoon als een engel Een enkele maal ontmoette hare liefe lijke blik dien van een jongen edelman, gezeten op een fier ros, met hermelijnen zadelkleed gedekt. Hij droeg den rouw- banier, de omsluierde wapenschilden van Bretagne, met het naamcijfer van den overleden heer Gilles. Deze edelman was Aubry de Ker- gariou, een ouden adelstam van Neder- Bretagne. Ilij stond onder de bevelen van den heer de Porhoët. Toen Reina's sluier weder neerviel, gaf Aubry zijn ros de sporen en was in een oogwenk weder aan het hoofd van den stoet, waar zijn plaats was naast den drager van hertogelijken standaard. Men naderde de grens der stad. Zij, die bijgeloovig waren, merkten met schrik op dat Aubry zijn paard niet bijtijds kon inhouden om zijn gezel, den man met den hermelijnen wapenrok, belangrijke wijziging in den regeerings- vorm ophanden is. Er zou namelijk een minister-president worden benoemd, die de overige ministers zou aanstellen en voor dezen verantwoordelijk zou blijven tegenover den Czaar. Als de eerste pre mier-minister wordt de heer Apaza ge noemd. De politie Warschau heeft beslag ge legd op een revolutionair blad en in verband daarmede een groot aantal per sonen in hechtenis genomen. De Times verneemt uit Sofia, dat de Regeering besloten heeft met ingang van den 13 aanst. de vrijheid der pers te herstellen. De brieven van kapitein Jacques aan de Mouvement Anti-esclavagiste, het or gaan van de commissie tegen den slaven handel te Brussel loopen tot 10 en 15 Maart, en signaleeren reeds verontrus tende geruchten. Zoo verhaalt hij, dat reeds sedert vier maanden 10.000 Wa- bembé's als slaven naar Ujuji waren overgebracht. Bovendien had deze tocht aan tal van personen het leven gekost. De Wabembe's, zegt hij, kan men als volksstam wel van de kaart schrappen. Hij zegt ten slotte, dat hij overal als een bevrijder werd ontvangen, maar hij vraagt versterking en de nieuwste ge weren, daar de slavenjagers goed ge wapend zijn. Te Singapore is, naar de Times bericht, uit Tientsin de tijding ontvangen, dat het Fransche syndicaat voor het aan leggen van spoorwegen zich terugge trokken heeft, wegens het mislukken der pogingen van den Franschen gezant om China over te halen tot het aan vaarden van de door het syndicaat ontworpen plannen. Uit Simla wordt aan hetzelfde blad den doorgang vrij te laten. De rouw- banier passeerde alzoo het eerst. Op de wallen en in de straten, schreeuwde het volk aanhoudend Bretagne Malo, Bretagne Malo Vier edelknapen, die aan hunne zadel knoppen groote geldbeurzen droegen, wierpen van tijd tot tijd handenvol geldstukken onder het volk en antwoord den: G-eschenken van den rijken hertog! Men zegt dat de brave lieden van Nor mandie ten allen tijde nogal veel van kleingeld hielden. Bij deze gelegen heid deden zij dan ook een machtig beroep op de hertogelijke milddadigheid en met vuistslagen betwistten de brave luidjes elkander de blinkende geld stukken. Ieder was dan ook tevreden, behalve een gedrochtelijke kerel, wiens hoofd met oude vodden was omwonden, blijk baar een heiden, die wel zijn deel had gekregen in de vuistslagen, maar geen enkelen Carolus-gulden had kun nen machtig worden. De arme man ont stak in woede. Hertogzeide hijop het oogenblik dat deze hem voorbijreed, nog een hand vol geldstukken, opdat God u vergete Hertog Frans keerde het hoofd om, en zette zijn paard aan. In gewone omstandigheden had hij den onbeschaamde een slag met zijn karwats toegediend. De zes heeren der lijfwachtriep Goulaine, de drossaard van Bretagne, met luider stem, terwijl hij in 't midden der poort stand hield. De zes heeren der lijfwacht vormden een eerewacht bij de plechtigheid. Zij moesten in den stoet onmiddellijk den banier volgen en den rouw leiden. Het warenHue de Maurever, de vader van de schoone Reina, die de schildknaap en een der beste vrienden van den over ledene was geweest, Porhoët, als ver tegenwoordiger van Bretagne,, Thorigny von Normandië, La Hire, voor koning Karei, Chateaubriand, Le Bègue en Mauny. De laatste vijf heeren naderden. Waar is de heer de Maurever vroeg Goulaine. Er liep een algemeene beweging door het geheele gezelschap, daar het ieder vreemd voorkwam dat heer Hue, de dappere en getrouwe ridder, op dit heilige oogenblik onder de banier van zijn overleden meester werd gemist. Een gemompel van verwondering deed zich hooren. Iedereen herhaalde in stilte de vraag van den drossaard: §4 IEUWE SC MilllltltHlllllllllInlilll 111IIII11IIIII NAAR HET FraNSCH.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1