Binnenland BROEDERMOORD. voorgekomen zijn. Dadelijk werd een nauwkeurig onderzoek en eventueel eene scherpe afzondering bevolen. Indien de gevallen van cholera wor den geconstateerd en de verspreiding dier ziekte gevi-eesd wordt, dan zullen de militaire manoevres achterwege blij ven. Ook aan de Duitsch-Russische gren zen zijn de voorzorgsmaatregelen tegen de cholera in de laatste dagen verscherpt. De heer H. A. M. Roelants alhier, benoemd tot lid van de jury voor de Internationale Tentoonstelling van Boek handel en verwante vakken te Amster dam, kon aldus niet voor zijne firma in aanmerking komen voor de bekroningen, aan verschillende inzendingen op die tentoonstelling toegekend. In afdeeling A, Het Boek enz., was de heer H. A. M. Roelants mede-inzender van de collectieve inzending van den „Nederlandsehen Uitgeversbond", wien de hoogste onderscheiding „groot-eere diploma" is ten deel gevallen. Naar de Settled. Court, verneemt, be staat onder de leden der christelijk gereformeerde gemeente alhier ernstige verdeeldheid van gevoelen over de ver- eeniging met de doleerenden, waardoor eene scheiding in deze gemeente niet onmogelijk is daar sommige gemeentele den felle tegenstanders van de vereeni- ging zijn. Door IIH. MM. de Koninginnen zijn voor het Internationaal Scherm- concours, te houden den 13en en 14en Augustus a.s. in de Feestzaal der In ternationale Sporttentoonstelling drie medailles geschonken, een kleine zilve ren met de beeltenis der Koningin, twee groote bronzen met de beeltenis dei- Regentes behalve deze prijzen zijn nog kunstvoorwerpen of medailles voor prij zen toegezegd, door het Comité der Sporttentoonstelling, door verschillende leden van het Eere-Comité, leden der feestcommissiën, de Haagsche Gymnas tiek en Scliermvereeniging „Hercules", „de algemeeno Turnvereeniging" te Rotterdam en „de vrije wapenbroeders" te Amsterdam. H. Keiz. H. Aartshertogin Maria Josepha van Oostenrijk wordt met ge volg a. s. Yrijdag in het Oranje-hotel te Scheveningen verwacht. H. M. de Koningin van Saksen, die sedert geruimen tijd in het Oranje- hotel te Scheveningen verblijf houdt, zal aldaar den 5n Augustus haar ver- jaard ag herden ken De leden van het Fransche comité en de Fransche leden van de hoofdjury der Internationale Sporttentoonstelling, die dezer dagen te 's Hage vertoef den, hebben ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin- werkelijk de schoonste? Onder Méloir's knevel speelde een ondeugende glimlach. Wat bedoelt gij? stamelde Aubry. Niets, neefje, niets. Is het misschien Genoeggij draagt een degen. Als wij eens op vasten grond staan, dan zullen we elkander daarover wel nader spreken. Aubry keek hem flink in de oogen. Br zijn twee middelen om gelukkig te worden, hervatte Méloir op meesterachtigen toon, n. 1. door zich te doen beminnen of zich te doen vreezen. Ben dapper jongeling heeft niet altijd de keus tusschen die twee middelen. Maar wanneer een dier beide hem ontgaat, klampt hjj zich vast aan het andere. Let op neef, laat uw vaan zakken en droom dan alleen over die schoone. Ik moet denken over ernstiger zaken. Méloir verwijderde zich. Men trok door den valpoort naar het klooster. Het koor der monniken zong de Dies irae terwijl zij den steilen trap, die naar het kloos ter geleidt, beklommen. III. Toen Frans van Bretagne en zijn gevolg de buitenpoort van het klooster Saint-Michel be reikt hadden stonden zij op slechts vijf- en Regentes een telegram van gelukwcn- sching aan H. M. naar Soestdijk ver zonden. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Utrecht in het district Breukelen zijn uitgebracht 1G56 geldige stemmen. Volstrekte meer derheid 829. De heer G. J. Voogt (lib.) verkreeg 714, de heer J. H. de Waal Malefijt (anti-liberaal) G01 en de heer J. Van Wijngaarden Jr. (anti-lib.) 312 stem men, terwijl 29 op verschillende per sonen werden uitgebracht, zoodat her stemming moet plaats hebben tusschen de lieeren J. G. De Voogt en J. H. de Waal Malefijt. De Minister van Buitenlandsche Zaken en de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid vertrokken heden ochtend naar Amsterdam ter bijwoning der feestelijke opening van het Mer- wedekanaal. Voor de betrekking van 2e klerk bij de algemeene Rekenkamer hebben zich niet minder dan 50 sollicitanten aangemeld. Door het Uitv. Comité der Intern.- Sporttentoonstellling te Scheveningen zijn aan de besturen van alle wees huizen en liefdadige gestichten te 's-Gravenhage en Scheveningen uitnoodi- gingen gereikt om de verpleegden gratis de tentoonstelling te doen bezoeken. Het aanbod is met dankbaarheid aan genomen en op bepaalde dagen volgen deze bezoeken, die reeds zijn aangevan gen, elkaar op, Door een twintigtal belangstellenden, ouders van leerlingen der hoogerebur gerschool met vijfjarigen cursus, is in zake liet besluit van denAmsterdamschen Gemeenteraad tot verhooging der school gelden aan denMinister van Binnenland- sche Zaken een adres gezonden, waarin zij verzoeken, niet goed te keuien het besluit van dien Raad, waarbij van de buiten de gemeente Amsterdam te huis behoorende leerlingen een verhoogd schoolgeld zal worden geheven, Portugeesche Schuld Iemand diende dezer dagen een requaest in aan H. M. de Koningin-Regentes, waarop (blijkens een Ingezonden Stuk in het Vaderlandbij brief van den Minister van Buitenlandsche Zaken dd 28 Juli jl. volgenderwij ze is beschikt „dat Harer Majesteits Regeering niet nagelaten heeft, waar en voor zoo ver in haar vermogen is, haar steun te verleenen aan de pogingen om, in het belang der buitenlandsche houders van Portugeesche Staatsfondsen, tot een gewenschte regeling der schuld van Portugal te geraken, en dat de Regeering zich voorstelt daarmede voort te gaan wanneer zulks gewenscht of noodig blijken mocht, en voor zoover die aan- twintig ellen afstand van; het strand. Frans stelde zich aan 't hoofd van den stoet en zette het eerit zijn voet op de treden van den trap. Die trap, welks steenen treden half in 't donker liggen, begint tusschen twee slanke, hooge torentjes, ieder voorzien van twee schiet gaten, en leidt naar de wachtzaal. Tegenover den trap besloeg een breede schoorsteen, waarboven het wapenschild van den abt prijkte, een groote gedeelte der zaal. Dit wapenschild bestaat nog heden in het schip der kloosterkerk en in de ridderzaal. Het is in vieren verdeeld: in het eerste en vierde vak, op een grond van goud en sabel een klim mende leeuw, met uitstekenden tong van keel; op het tweede en derde vak een grond van keel, met dwarsbalken van goud, waarop de kardinaalshoed met versierselen in keel, be kroond met het aartsbisschoppelijke kruis. In 't midden het wapenschild van Frankrjjk met banden van keel. In deze ridderzaal wachtte mgr. de bisschop van Dol, die de plechtigheden zou leiden, zijnen vorst, op vergezeld door den prior van Saint Michel en de kanunniken van Coutances. De prior stond ter linkerzijde van Willem Robert, die den kardinaal-abt vertegenwoor digde, en gaf aan den bediende die met het openen der deuren belast was de sleutels over. Om de kerk der abdij te bereiken moest men steeds hooger klimmen. Eerst moest men door de eetzaal, een zeer gelegenheid geacht kon worden binnen den kring harer bemoeiingen te liggen." De heer Roosmale Nepveu, adjudant van H. M. de Koningin-Regentes stelt namens H. M. een onderzoek in naar den toestand der arbeiders in Friesland. Hij bezocht reeds Beets en andere veenderijen. In de richting Rotterdam is men te Gouda bezig met toebereidselen te maken, tot het leggen van een derde spoor en zulks ten dienste van de „Running- Power" der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij, op het traject dei- Staatsspoorwegen van Rotterdam-Ant- werpen via Harmeien. De Vereeniging voor Handel en Nijverheid te 's-Gravenliage heeft zich tot de gedelegeerden van de Holl. Spoorw. Maatsch. en van de Staatsspoorw. Maatsch. gewend tot het verkrijgen van de invoering van den midden-Euro- peeschen tijd. Aan den kunstschilder Bisschop, te 's Gravenhage, is opgedragen het maken van een levensgroot portret ten voeten uit van de Koningin-Regentes, om te worden geplaatst in een der ledige vak ken van de trouwzaal van het Stadhuis te Leewarden. Zooalsmen zich herinnert, heeft de Regentes daartoe vergunning verleend bij haar bezoek te Leeuwarden. Uit Maassluis wordt van 3 dezer aan de V. lt. Ct. gemeld: Ter herinnering aan den jaardag van H. M. de Koningin-Regentes wapperde reeds in den vroegen morgen van den toren en uit vele gebouwen de nationale driekleur. Te dier gelegenheid had het reeds vroeger gemelde festival van het fanfare-gezelschap alhier plaats. Na door den Voorzitter van het fan faregezelschap, dr. W. van der Starp, hartelijk welkom te zijn geheeten en nadat de eerewijn was aangeboden, begaf men zich in optocht met ontplooide vaan dels en muziek door de gemeente naar het feestterrein, dat smaakvol met vlaggen en groen was versierd en voor het houden van feest doeltreffend was ingericht. Vóór dat tot de uitvoering van een en ander werd overgegaan, sprak dr. van der Starp de talrijk opgekomen menigte toe en bracht in herinnering de heugelijke gebeurtenis, welke aan leiding gaf tot het feest. In de eerste plaats bracht hij warme hulde aan H. M., die èn als Regentes èn als Moeder hare plichten vervult op eene wijze, welke het Ned. volk tot de hoogste dankbaarheid moet stemmen. Zijn toespraak werd warm toegejuicht. Hierop werd de feestmarsch Souvenir de Maassluis, waaraan alle fanfare-gezel schappen deelnamen, ten gehoore ge bracht en volgden de verschillende muziek- en zanguitvoeringen elkander op. Met concert en schitterend vuur werk werd deze dag besloten. Heden nemen de volksspelen een aan vang, die mede met een groot vuur werk en muziek zullen besloten worden. ruim vertrek in Romaanselien stijl, welks sobere versiering' iets grootsch en indrukwekkends aanbiedt en bewondering afdwingt; daarna door de daarboven gelegen slaapzalen, in denzelf den stijl gebouwd, en vervolgens door de ridder zaal. Met eere mocht deze zaal dien naam dragen; flor en krachtig gebouwd, als de reuzen die zich daar met het staal omgorddenzwaar, maar krachtig gesteund, door de stevige pilaren, terwijl uit alles de geduchte majesteit van den christen krijger sprak. De stijl was Romaansch, doch strevend naar het Gothische. De pilaren waren zwaarder, het gewelf was bijna in den vorm eener spitsboog. Nog altijd ging het langzaam hooger; de monniken onder het zingen der psalmen van de overledenen de wapendragers zwijgend den neerslachtig, de vrouwen in hare sluiers gehuld en de hertog bleek rillend in de kille gewel ven en nu en dan een gebed prevelende. Maar zijn hart wist niet, dat zijn mond tot God sprak. En God luisterde niet. Boven de ridderzaal, Ljkwam men eindelijk aan het kloosterplein. De lootten vloer wordt dit genaamd, omdat het plein, door vier galerijen ingesloten, met lood is belegd, om het gewelf der benedenzaal tegen invloeden van buiten te beschutten. Naarmate men hooger steeg, verdween de Romaansche stijl, om plaats te maken voor den Gothigchen; men kan de geheele geschiedenis Men schrijft ons uit Kleef: Het is een gezicht, dat ons eerst zeer vreemd voorkwam, doch waaraan wij nu 'gewoon worden, dat niet alleen heefen, maar ook dames blootvoets door onze lanen wandelen, de laatste meestal met sandalen. Die dit eenigen tijd gedaan hebben, raken er niet alleen aan gewoon, maar vinden het [heerlijk, evenals de grastrappers en de verschillende baden genietenden. Opmerkelijk is liet getal der velege- nezenen, dat niet minner dan 90 pCt. bedraagt, en dat van een cijfer van 1500 patiënten, die sedert 1 Maart 11., toen de Inrichting geopend werd, hier in be handeling kwamen. Men moet de energie, het geduld en de minzaamheid bewonderen van dr. Bergmann, die eene taak heeft, welke bijna aan het ongelooflijke grenst. Die hij ongeneeslijk oordeelt houdt hij niet op door valsche voorspiegelingen. En toch geneest hij onderbuikslijden zoowel als bloedarmoede, rheumatiek zoowel als hardnekkige hoofdpijnen, borstlijden zoowel als melancolie. In Holland verspreide men het gerucht, dat de geheele onderneming alhier een Roomsch-Katholicke propaganda was, dewijl de groote man daarvan (Kneipp) een R.-K. pastoor is. Niets is minder waar dan dat. Er komen hier wel Roomsch-Katholieke priesters van alle rangen, doch een or thodox predikant was ook al onder de candidaten en van godsdienstvormen is er geen sprake. Dat het voor Kleef een ontzaglijk voordeel oplevert, is natuurlijk; de hotels zijn vol en vele privaatwoningen bezet. En de uitzichtstoren is bijna gereed. (1). v. Z.-H.) Tusschen den kapelmeester en de leden van het stedelijk muziekkorps te Leeuwarden is een conflict ontstaan over de verdeeling van de gift, groot f 150, die door H. M. de Koningin-Regentes tijdens haar bezoek aan Friesland aan genoemd korps was geschonken. Naar het oordeel der leden van het korps was het aandeel van f25, hetwelk de kapelmeester, de heer H. de Jong, zich zelf had toegedacht, te groot in verhou ding tot dat der leden, reden, waarom zij weigerden genoegen te nemen met de verdeeling, zooals de heer De Jong die wenschte. (J.) Te Nieuwland (bij Gorinchem), is een hofstede, bewoond door J. V., door een onbekende oorzaak geheel afgebrand. Bijna niets kon gered wordenook de liooi-oogst ging geheel verloren. Huis en inboedel waren verzekerd. Door het spoedig optreden der Meer- kerksche brandspuit is het belendende gebouw, waarin vijf arbeidersgezinnen gehuisvest waren, behouden gebleven. Tegen den candidaat-notaris VanUden te Oldenzaal is proces-verbaal opge maakt wegens het op naam van zijn patroon onbevoegd houden van een publieke verkooping onder Losser. der liouwkunst op Mont-Saint-Michel lezen als in een boek, elk blad ontvouwt zicli nauwkeurig in de juiste volgorde. De middagzon verlichtte het klooster, dat voor de pelgrims in al zjju glans en rijkdom verscheen. Een volkomen vierkant, met drie rijen zuilen, die op zichzelf stonden of zich bundelsge wijze vereenigden, en kruisboogvor- mige gewelven schraagden, die in fijne, stoute lijnen uitliepen. Het schoone vooral in dit meesterstuk van bouworde is de rijke verscheidenheid der sie raden, die toch allen eenzelfden grondtoon dragen, maar welker uitvoering in het onein dige wordt gewijzigd; de bladeren en bloemen worden in duizenderlei détails weergegeven, maar steeds blijft de symetrie in acht genomen, echter zoodanig, dat deze het veld vrjj laat voor het hoogste kunstgevoel der menschen, voor dat wat de fantaisie in ons doet geboren worden. De verbaasde bezoekers hadden aan die zes tig voet lange trap, die wjj zijn opgeklauterd van den voet der torentjes af tot aan den looden vloer om achtereenvolgens [de wachtzaal, de groote eet- en slaapzaal, de ridderzaal en het klooster te doorloopeu, den naam van het wonder gegeven. Wordt vervolgt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2