Binnenland Schiedam, 8 Augustus '92 Internationale Sporttentoonstelling. De berichten uit Venezuela luiden tegenstrijdig. Ondanks de bewering dat Generaal Crespo dood is, bevatte het blad La enezuelan Zaterdag dépêches volgens welke Crespo na een bloedig gevecht Caracas binnengetrokken is. Uit Lagua- yra meldt de Heralddat generaal Men- doza door de opstandelingen bij Caracas verslagen is, evenals de gouvernements- legers onder de generaals Monagas en Santa. Een Portret van den Paus. Marie Severine, de Parijsche journalis te, wier onderhoud met den H. Vader wij eergisteren vermeldden, geeft van Leo XIII de volgende beschrijving: Zeer bleek, zeer recht, zeer tenger, nauwelijks zichtbaar voor het oog, zoo weinig aardsche materie rest er in dat omhulsel van wit laken, is de Heilige Vader achter in het vertrek in een ont zaglijken leunstoel gezeten, tegen een console aan, waarop een lijdende Chris tus. Van voren valt het licht recht op het bewonderenwaardig Latijnschprèla- ten-gelaat en doet er de fijnheid der vormen, de grondlijnen van uitkomen, verlevendigd, bezield, gegalvaniseerd, om het zooeens uit te drukken, door eene zoo jeugdige, zoo tintelende ziel, zoo strijdlustig voor het goede, zoo ontvankelijk voor zedelijke ellende, zoo ontfermend voor lichamelijke nooden, dat de blik verrast, gelijk een wonder bare dageraad, welke den avond over stemt Een teedere, men zou zeggen schuchtere goedheid schuilt in den plooi der lippen en uit zich slechts in den glimlach. Tegelijkertijd verraadt de lange, krachtige neus een wil, een on- wrikbaren wil, welke wachten kan. Maar wat bijna evenzeer als het gelaat de aandacht trekt en boeit, het zijn de handenlange, fijne, doorschijnende handen, onvergelijkelijk zuiver van lijnen: handen, met hare nagels van agaat, doende denken aan ex voto's van zeer kostbaar ivoor, bij een of ander feest uit lieur schrijn genomen. De stem klinkt als uit de verte, verwijderd ten gevolge van veelvuldig gebod, meer gewoon ten hemel op te stijgen, dan neer te dalen tot ons. En toch, al kou tende komt zij terug, nu en dan met een heugenis van sterker toonval, waar door het Gregoriaansch recitatief wordt afgebroken. Hoewel de Opperpriester zich zeer zuiver, zeer sierlijk in het Fransch uit drukt, komt elk oogenblik de bij uit nemendheid Italiaan sche uitroepEcco er tussclien, twee lettergrepen, klappende als een lichte zweepslag, welke het onderhoud aanzet of er een wendiDg aan geeft. En de gezeglijke woorden zetten het op een galop, zwenken af, voeren u waarheen liet den Heilige Yader behaagt. n (Cl) De laatste van het drietal. Dinsdag 11. overleed te Parijs de laatst overgeblevene der drie stichters van de Vereeniging van den II. Yineentius van Paulote heer Lamache. De over ledene had een hoogst eervolle en werk zame loopbaan achter zich. Hij stierf als oud-hoogleeraar en oud-rector dei- faculteit van rechtsgeleerdhpid te Straatsburg en Grenoble en als ridder van het legioen van Eer. De twee andere stichters dor St. Vincen- cenlms-1' ereeniging waren Ozanam en Hallier. Toen zij in Mei 1833 hun grootsclie onderneming begonnen, waren zij alle drie student in de rechten van het tweede jaar. Lamache was de oud ste hij telde 23, Ozanam 20 en Hallier 19 jaren. De eerste bijeenkomst werd gehouden op de kamer van Lamache in het Hotel Corneillegelegen in de straat van denzelfdeu naam. 's Is bekend, hoe de Vereeniging van den II. Vincentius, ondanks haar nede- rigen oorsprong, in betrekkelijk korten tijd een ontzaggelijke uitbreiding ver kreeg en zich nog steeds in toenemonden bloei mag verheugen. In 1854bedroeg het getal conferentiën 1500, op dit oogen blik meer dan 4500. waarvan 3500 in Europa, terwijl jaarlijks meer dan tien millioen frank in den vorm van levensmid delen, ldeedingstukken, enz. enz. dooi de Vereeniging aan de behoeftigen van alle Landen worden uitgedeeld. (2'.) De Gemeenteraad alhier zal morgen (Dinsdag) des namiddags ten kwartier voor twee ure, eene openbare vergade ring houden ter behandeling van de volgende onderwerpen Ingekomen stukken. Ontwerp-verordening, regelende den werkkring der vaste raadscommissie, belast met het onderzoeken der be zwaarschriften van aangeslagenen o ver hunnen aanslag in de plaatselijke directe belastingen naar het inkomen en casu quo benoeming van leden en plaats vervangende leden in die commissie. Ontwerp-reglement regelende de sa menstelling en den werkkring der com missie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Ontwerp eener nieuwe instructie voor den secretaris-rentmeester van het bur gerlij karmbestuur Opmaken van eene voordracht ter benoeming van leden van het college van zetters voor 's ïtijksdirecte belas tingen. En verdere voorstellen en mede- deelingen. Den 15n Augustus aanst. zullen onze stadgenooten de weleerw. heeren J. C. F. Jansen en J. H. Xiedfeld de wijding van het H. Priesterschap ontvangen. Door de Kegelclub Anti Poedel alhier, werd hij den jl. Zondag in het café „de Unie" aan den Coolsingel te Rot terdam gehouden Korpswedstrijd den len prijs, gouden medaille behaald. Aan den wedstrijd namen 16 vereenigingon deel. Uit Overschie Het Schiewater was indeze week een paar dagen lang zwart van modderach- tige zelfstandigheden, die daarin zweef den en verspreidde allerlei walgelijke odeurs. Gelukkig, dat Rotterdam veel water getrokken heeft, anders zaten wij nu in een verpesten dampkring. Als men in aanmerking neemt, dat verscheidene huishoudens verplicht zijn dit water te drinken, dan begrijpt men licht, dat, als de toestand blijft zooals hij is, men eenmaal hier hetzelfde zal zien gebeuren, wat in dc dorpen rond Parijs plaats vond. Bij het uitbreken van een epidemie, moet dan, volgens den natuurlijken loop der dingen, onze gemeente lievig ge teisterd worden, en kan het niet anders of zij zal, tot groot gevaar der omlig gende gemeenten, lang een brandpunt van besmetting blijven. Daarom ziet men hier met groot ver langen den uitslag te gemoet van het besluit, dat in den raad genomen is om eon onderzoek in te stellen, hoe de gemeente van goed water te voorzien. Reeds moet een deskundige over die zaak door het Dagelijksch Bestuur ge raadpleegd zijn. In de volgende raadszitting hopen wij iets omtrent dit onderzoek te vernemen, en dan is het te wenschen, dat de raad onmiddelijk een besluit neme om den toestand te verbeteren. De omstandigheden zijn nu van dien aard, dat talmen onverantwoordelijk is. (11, V.) De kleermakers-vereeniging „St.Mar- tinus" te Amsterdam, onder-afdeeling van den „Nederl. Roomsch-Katholieken Volksbond", heeft op a. s. Dinsdag een vergadering belegd, waarop ook pa troons genoodigd zijn, om gemeenschap pelijk de volgende punten te bespreken: aan te dringen bij de Regeering lo. op hoogere invoerrechten op ge maakte kleederen uit het buitenland 2o. het verplicht stellen voor hen, die een kleedermakerszaak willen op zetten en als zoodanig gepatenteerd worden om tevens ook beoefenaren te zijn van het vak, waardoor aan hen, die niet de minste kennis hebben van het vak, de gelegenheid wordt beno men, om dit toch uit te oefenen 3e. het oprichten van vakscholen, opdat er wederom goede werklieden ge vormd worden, alsmede van groote werkplaatsen, wijl het thuis werken voor velen bijna ondoenlijk is, enz. Zaterdag-voormiddag omstreeks half negen uur brak een uitslaande brand uit in de bouwmanswoning bewoond door Van der Halm, onder de gemeente Rijs wijk, toebelioorende aan de wed. De Wolf te Delft. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door vonken uit de locomotief van den trein, welke ongeveer dien tijd passeert. Het huis brandde geheel uit, terwijl twee hooibergen eveneens een prooi der vlam men werden. De stoombrandspuit van de Neder land sche Gist- en Spiritusfabriek en de brandspuit van Vrijenban waren spoedig op het terrein aanwezig. Een gedeelte van den inboedel werd nog gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. De Commissie van officieren, door den vorigen Minister van Oorlog benoemd tot vaststelling van een reglement op de voeding der militaren van rijkswege, doch eerst door den tegenwoordigen minister bijeengeroepen, is, na het des wege door haar uitgebracht zeer zaak kundig en uitgebreid verslag, ontbonden en door den Minister van Oorlog in de meest vleiende bewoordingen bedankt voor haar gewichtig rapport. De omvangrijke taak haar opgelegd, mag in zoover tot een goed eind ge bracht genoemd worden, daar de Minister heeft bepaald dat in de drie groote garnizoensplaatsen te 's-Gravenhage, Utrecht en Breda een proef op uitge breide schaal zal worden genomen volgens het door de Commissie aangegeven stelsel. (U. H) De heeren mrs. Viruly Verbrugge en Modderman, rechter en sub .-officier van justitie te Rotterdam, hebben zich, ver gezeld van een geneesheer Vrijdag naar Maassluis begeven, teneinde een onder zoek in te stellen naar de oorzaken van het bij ongeluk doodschieten van den 18-jarigen visscher W. Het Bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam maakt bekend, dat het als vierden en laats ten Beursvacantiedag heeft vastgesteld Za terdag 13 Augustus aanst. De Nederlandsche hoofdcommissie ter viering van het 4e eeuwfeest der ont dekking van de Nieuwe Wereld heeft besloten, dat het Columbusfeest, zal ge vierd worden te Amsterdam op 12 Oc tober e. k.. De feestviering zal bestaan in het houden eener feestrede door den voorzitter, den hoer J. W. Brouwers. Deze feestrede zal worden begeleid met muziek en zang, zoo mogelijk door eene eene cantate, betrekking hebbende op de gebeurtenis der feestviering en don held van het feest. Daarna zal een feest banket voor heeren worden gehouden. Als beginsel bij de geheele feestviering is aangenomen, dat zij geheel op eigen kosten der feestvierenden zal plaats hebben Het voornemen bestaat, binnenkort te Utrecht eene vergadering te beleggen, om te protesteeren tegen de te lage in voerrechten, die in ons land geheven worden, en waardoor de industrie van Nederland zoozeer wordt benadeeld. De leden dier vergadering zullen allen zijn afgevaardigden van Kamers van Koop handel en van vereenigingen tot bevor dering der nijverheid. Een aardig blijk van minzamen tact gaf Koningin Wilhelmina bij de ont vangst te Vreeswijk. Het zoontje van den burgemeester, dat den voor H. M. be stemden bloemruiker zou overhandigen bleef er op den kindermanier een oogen blik mee in zijn handen staan. De Ko- ninging boog zich toen vriendelijk voorover, zij nam den kleinen man de bloemen af en schudde hem hartelijk de hand onder liet uitspreken van een dankbetuiging. Onder de ongeveer 160 koetsen, welke aan het hof toebehooren, was er niet één, die geschikt was, om door Konin- giu Wilhelmina gebruikt te worden voor kleine toertjes in den omtrek van het Loo of van het lustslot te Soest- dijk. Om dat gemis te verhelpen, is aan de firma Van den Bergh en Dol man, te 's-Gravenliage, de levering opgedragen van een eleganten park- phaeton. De bok van het voer- voortuig bestaat uit noten- en mahonie hout, het slikbord en de bok zijn uit notenhoet. Van binnen in de phaetom met zilverkleurig fluweel. In het vloer kleed is eene gekroonde W, omgeven door een lauwerkrans, geweven. Het ijzerwerk, dat de leuning en de kap draagt, is verzilverd. Het geheel is verder naar de nieuwste eischen en zoo sierlijk mogelijk ingericht. Uit Nijmegen wordt gemeld: Tenge volge van de wanordelijkheden op Don derdag-avond en eenige voorgaande avon den, doorkruisten Vrijdag-avond sterke patrouilles van de koloniale reserve, van de rijksveldwacht, gemeentepolitie en maréchausées de straten der stad. Of schoon er veel volk op de been was, gebeurde er geen onordelijkheden als den vorigen avond en gingen de hoopen volks, op bevel der gestelde machten, terstond uiteen. Om half twaalf rukten de troepen in en trokken de commis saris van politie, de kommandant der maréchausées en andere gezaghebbers in de sociëteit Harmonie terug. Men is met den opbouw der afge brande kathedraal te Roermond zoover gevorderd, dat het houten dakj er reeds geheel is opgeplaatst. Met de werkzaam heden aan don toren is mén evenwel nog niet aangevangen. Ook worden in de kerk de diensten weer geregeld gedaan Het verzoek om gratie voor kapt. Bakker, van het ssoomschip Obdam, wegens de hem opgelegde straf ter zake van doodslag op een stoker gepleegd, is afgewezen. Naarmen verneemt, bestaan er ernstige plannen om de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee andermaal te ver- grooten, waardoor een 80-tal plaatsen beschikbaar zouden komen. Thans wor den er ruim 100 oude zeelieden verpleegd. Hoeveel metselsteenen zouden er wel aan de sluizen en bruggen van het Merwede-Kanaal gebruikt zijn? werd dezer dagen gevraagd. Aan de sijphon en aan de sluizen te Amsterdam, Nichtevecht en Gorinchem redds. 25 millioen, Leverancier hiervan was de heer Van Wijck, waal- steenfabrikant te Heteren. Sedert 3 maanden heeft de stoom- z ui vel fabriek Over-Betuwe" te Elstde proef genomen met het leveren van melk op vetgehalte, volgens alle deskundigen de eerlijkste wijze van betalen. In een eergisteren gehouden vergade ring van circa 100 leveranciers van melk en de Directie, bleek, dat evenwel niet alle leveranciers tevreden waren met deze wijze van leveren, terwij 1deDirectie verklaarde, hiermede te zullen doorgaan en wie daartoe niet langer genegen wa ren, haar melkleveranciers niet meer behoeften te zijn. Deze fabriek betaalt in de zomermaan den 5 en in de wintermaanden 6 ets- voor melk met 3 pCt. vet. Zondag 11. had op het terrein der Internationale Sport-, Visscher ij- en Paarden-tentoonstelling te Scheveningen een cricketmatch plaats tusschen lier- mes uit Schiedam en Progress uit

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2