Binnenland GEMENGD NIEUWS. Zitting van Maandag-avond. De Eerste Kamer kwam Maandag avond bijeen tot hervatting der werk zaamheden. Het nieuw benoemde lid voor Noord- Brabant de heer Zinninq Bergsmann werd toegelaten en nam zitting. Mededeeling werd gedaan van de laatstelijk door de Tweede Kamer aan genomen wetsontwerpen welke naar de afdeelingen werden verzonden. De keer De Savomin Lohman vroeg en ver kreeg verlof tot de Regeering eene interpellatie te richten naar aanleiding van hetgeen door de Belgische Regee ring in den Senaat is gezegd over de maatregelen in Nederland genomen tot wering der veeziekte. De dag der interpellatie zal latei- worden bepaald. De zitting is daarna verdaagd ver moedelijk tot hedenmiddag 4 ure. De Koningin van Saksen bracht Zaterdagmiddag jl. met gevolg een lang durig bezoek aan de bloemkweekerij van de firma W. C. Van der Laan, aan de Parkstraat te 's-Hage. Bijzondere aandacht wijdde H. M. aan de hier te lande zeldzame roode water lelie Nymphea Alha Rosea een plant die uit Zweden herkomstig, door ge noemde firma van daar is ontboden, en thans in een der vijvertjes van haren tuin prijkt. Bij haar vertrek gaf H. M. hare ingenomenheid te kennen over hetgeen zij had gezien. Omtrent de uniform-quaestie voor onze Militaire Wielrijders, blijkt uit de gevoerde correspondentie tusschen het Bondsbestuur en den Minister van Oor log, dat Z.Exc. in beginsel niets tegen het vaststellen van een dergelijk uni form had, mits dat alle militaire wiel rijders verplicht waren zicfi een derge lijk uniform aan te schaffen. Daar de kosten van aanschaffing voor sommige militaire wielrijders wellicht een bezwaar zou zijn, deed Z.Exc. twee voorstellen lo, elke militair wielrijder zou ver plicht zijn zich voor eigen kosten een volledig costuum aan te schaffen, waar tegen het bedrag der dagelij ksche scha deloosstelling, die de militair-wielrijder in dienst geniet, eenigszins verhoogd zou worden, of 2o. aan den militair-wielrijder van Rijkswege een uniform kleeding te ver schaffen, mits deze zich verbond om gedurende vijf jaren in geval van mobi lisatie van het leger binnen 24 uren na de oproeping en zoo lang het leger ge heel of gedeeltelijk gemobiliseerd is, als zoodanig beschikbaar te zijn en deze zich geheel onderwierp èn aan de krijgs tucht èn aan de militaire wetten èn aan alle bepalingen, die Z.Exc. de Minister van Oorlog mocht goedvinden voor hen vast te stellen. Ons Bondsbestuur heeft thans een schrijven aan al onze Militaire Wiel rijders gericht, om hun meening over deze beide voorstellen te mogen ver nemen. {Be Kampioen Den SOsten Juli 1892 heeft in de Staats-archieven te Rome de nederleg ging plaats gehad der Nederlandsche akte van bekrachtiging der Internatio nale Sanitaire Conventie van Yenetië, van 30 Jan. 1892. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage, in. dato 8 Augustus Wederom wapperen Internationale vlaggen in de Rotterdamsche straat te Scheveningen op het gedeelte dat van de Ge vers-Dey noot straat naar het ter rein voert, waar een paar weken geleden de Paardententoonstelling werd gehou den. Er wordt al gedurende een drietal dagen op een stuk land links van den ingang van het terrein der paarden tentoonstelling een internationale lawn- tennis wedstrijd gehouden, Een groot aantal beoefenaars zoowel dames als Heeren, hebben zich voor dezen wedstrijd doen inschrijven. De meerderheid der spelers, bestaat uit Engelschen en Hollanders, doch ook Ierland en Amerika is vertegenwoordigd. De baan is fraai aangelegd, en de uitnemende inrichting ervan wordt al gemeen geroemd. Terzijde van het ras terwerk, dat de baan omringt, is een luchtige tribune opgeslagen, terwijl ter linker- en rechterzijde een jury-post is geplaatst. De kampstrijd werd van ochtend geopend, door een spel tusschen Engel- sche en Hollandsche heeren. Op eenige uitzonderingen na, was het spel tamelijk gelijk. Van middag wordt er dubbel spei heeren en dames gespeeld. Verschillende kunstvoorwerpen, ter waarde van vijfhonderd gulden, benevens medailles., zijn als prijzen uitgeloofd. Zondag jl. bezochten 4643 betalende personen de Sporttentoonstelling. Van 31 Juli tot 7 Augustus zijn door de tourniquets 42838 personen gegaan, totaal sedert de opening 286718. Op den Rijswijlcschenweg te 's-Hage werd eergisteren een rijtuig, waarin vier personen gezeten waren, aangereden dooi de stoomtram. Het voertuig werd dooi de tram omvergeworpen en zwaar be schadigd. De personen, die daardoor uit het rijtuig vielen, kwamen er met den schrik en eenige lichte kwetsuren af. Gisteren had onder begunstiging van prachtig zomerweder de tweede match op Clingendaal plaats tusschen het Clingendaal XI en een elftal van „den Nederlandschen Cricketbond". De Hol landers die het opgooien hadden ver loren gingen het eerst aan bat en maakten 116 punten. Hiervan maakten do heeren van Oosterzee 14, de Haas 15, E v. d. Bosch 36, en de Groot 27. Do beide laatste heeren vooral speelden uitstekend. Deze innings duurden van half elf tot half een ure. De Engelschen maakten hierna slechts 39. De heer de Haas bowlde uitstekend voor de Hollan ders en het fielden was ook zeer goed. Daar de Engelschen meer dan 60 punten ten achter waren moesten zij weer ingaan 3 9 fallow on. Zij speelden niet veel beter en maakten er 49. Hier van had de heer Leeseer 21Ditmaals bowlde de heeren Posthuma het best- De Engelschen maakten dus in twee keer 88. Zij verloren met 1 innings en 28 punten. Voor de Eugelschen speelden de heeren Hussey, Mansfield, Leese, Eoley, (een der spelers van het cam- bridge elftal) N. Yorke, Fuller, Smith, Mac Gregor, Calsert, R. Yorke en G. Rumbold. Captain der Engelschen was de heer Mansfield. Van de Hollanders de heeren de Haas, van Oosterzee, Posthuma, van Wijck, E. v. d. Bosch, van Hengel, C. Nolet, Hoeffelman, de Groot, H. v. d. Bosch, en W. Coops. Captain der Hollanders was de heer C. Nolet. Voor de verbreeding van den spoor weg bij het station Gouda ten behoeve van het medegebruik door de Holland sche IJzeren Spoorweg Maatschappij, zijn dezer dagen eenige treinen zand gestort op den spoorwegberm in de richting van de brug over de Gouwe. De slappe grond te dier plaatse is oor zaak geweest, dat nagenoeg al dat zand in den grond verzonken is, met het ge volg dat de bermsloot over eene niet onbeduidende lengte verstopt is gewor den. Hdl Nadat Donderdag, na het passeeren der Vorstelijke personen door het nieuwe Merwedekanaal de vaart door dit kanaal geopend was, was het de sleepboot „Keulsche Vaart II," die het eerste groote Rijnschip „Schiff Petri," van de Bazalt-Maatschappijin het nieuwe ka naal opsleepte, met bestemming naai de Handelskade te Amsterdam. Deze doorganger had zich feestelijk getooid, wat echter bij de algemeene vlaggen- versiering van dezen dag niet bijzonder opgemerkt werd. Het ingesteld onderzoek door een commissie, bestaande uit leden van in spectie en tractie der Holl. IJz. Spoor- weg-Maatij., naar het ongeval op de lijn RotterdamDen Haag, Zondag 31 Juli jl. trein 22 overkomen, heeft niets aan het licht gebracht omtrent de oorzaak van het déraillement. Vijf weken geleden had te Amsterdam diefstal plaats, waarvan thans de daders te Loosdrecht zijn ontdekt. De diefstal werd gepleegd bij eene 74jarige weduwe, stiefgrootmoeder van een der daders - wonende op de Rozengracht onder omstandigheden, die niet voor beschrij ving vatbaar zijn. Het ontvreemde bestond uit effecten, coupons, geld en geldswaardige papieren, een en ander geborgen in een trommel. De eersten zijn' teruggegeven, daar de ontvreemding spoedig ontdekt werd, van de laatsten slechts een gedeelte. Tot dusver werd tevergeefs gedregd in de Hilversumsche Vaart, waar de trommel volgens verklaring werd te water ge worpen. Naar de Tijd verneemt, bestaat het plan om met lo Januari te Amsterdam een nieuw liberaal dagblad op te richten. Het eerste schip, dat, van boven ko mende, van het Merwedekanaal gebruik heeft gemaakt, een Rijnvaarder van 1400 ton, was no. 3 van do „Hollandsch-Duit- sche Transportmaatschappij Naar het „Hbl" mededeelt, is het in negen uur door den sleeper „Maarten Tromp" van Vreeswijk naar Amsterdam gesleept. De kriekenoogst te Oud-Beierland is af- geloopen en was dit jaar zeer voordeelig. Meermalen gebeurde het, dat alles reeds in de boomgaarden voor markttijd was opgekocht, tegen prijzen van zelfs f 14 per 50 kilo, waarvoor dan de krieken niet uitgezocht behoefden te worden. Ook dit jaar werden de meeste krie ken voor Engelsche rekening gekocht. Zondag- en Zondag-avond doorkruis ten te Nijmegen weer sterke militaire patrouilles, vergezeld van maréchaussée rijksveldwacht en gemeente-politie, de straten der stad en traden met gestreng heid op, om de orde te handhaven. Voor zooverre bekend is, hadden er geen ern stige feiten plaats. Te [Maastricht is de gevangenis zoo overbevolkt, dat men zich verplicht heeft gezien, een deel der mannelijke gevangenen naar de vrouwenafdeeling over te brengen. Ook in andere gevangenissen schijnt het niet beter gesteld te zijnalthans de officier van justitie in den Haag heeft 0111 plaatsing van gevangenen te Maastricht aangevraagd. Door de politie te Vlissingen is naar het Huis van bewaring te Middelburg overgebracht een 24-jarigBelgisch meisje (kermisreizigster), dat zich schuldig had gemaakt aan diefstal van eenig geld. Onder voorgeven van nieuwe dubbeltjes te willen bezitten, waarvoor zij twaalf centen bood, werden door haar voorna melijk winkels bezocht. Zij zocht dan zelf mede in de toonbanklade, om zoo doende ook ander geld te bemachtigen. DEN HAAG, 8 Aug. Ten 1 ure kwam heden, per Holl. ijzeren spoorweg, Gene raal Booth, vergezeld van de kolonels mevrouw Pallard, Nocol, en de heer en mevrouw Oliphant, benevens vele staf officieren en het intern, stafmuziekkorps, onder leiding van kapitein Try, in de Residentie. Het houden van een optocht, waartoe door het heilslegergarnizoen-den Haag aanvraag was gedaan, was door het gemeentebestuur geweigerd. Ten 21/2 ure werd door generaal Booth eene bijeenkomst geleid in het vereeni- gings gebouw van liet leger, op het Spui. Als onderwerp tot bespreking had de leider gekozen: „Onmiddellijkeredding". De ingang van de zaal was feestelijk getooid, terwijl het muziekkorps de ver gadering opluisterde. Heden avond vertrekt de Generaal naar Londen. Er heeft zich te Menado een comité gevormd tot hulpverleening aan de ïmod- lij denden op het onlangs zoo geteisterde Sangir. Door dit comité wordt in verschil lende bladen in onderstaande bewoor dingen de hulp ingeroepen van allen in Nederland en Nederlandsche Indië, die er iets toe kunnen bijdragen om de ramp op Groot Sangir te lenigen „Het eiland Groot-Sangir, bewoond door meer dan 70,000 zielen, meeren- deels Christenen, is door een ontzet tende ramp getroffen. Door de uitbarsting van den vulkaan Goenoeng Awoe is een groote verwoes ting teweeggebracht. Honderden inlanders zijn gedood, alle te velde staande voedingsgewassen zijn vernield en veel huizen ingestortde klapper-aanplant, de rijkdom der be volking, heeft zwaar geleden. Hongersnood dreigt, wanneer niet hulp, en vooral spoedige hulp, wordt verleend. In de allereerste behoefte is voor zien door het Gouvernement doch deze hulp heeft haar grens het is nu de particuliere liefdadigheid, waarop gere kend wordt. De kleine Minahassa alléén is niet in staat in de behoeften te voorzien ondergeteekenden, door de ingezetenen van Menado tot een comité benoemd, roepen daarom de hulp in van allen in Nederlandsch-Indië en in Nederland, om de geteisterde bevolking van Sangir te helpen. Krachtige steun daartoe zou worden verleend door het vormen van sub-co mités in verschillende plaatsenin af wachting daarvan is de redactie van deze courant bereid, voorloopig giften in ontvangst te nemen. Veel is er noodig moge de welda digheidszin onzer landgenooten zich niet verloochenen De omnibus, rijdende tusschen Hoofd dorp en Amsterdam (expeditie Jansen), geraakte Vrijdag tusschen den Aals meerder- en Sloterweg te water. Drie der passagiers braken een arm en be kwamen verschillende kneuzingen. Het ongeval werd veroorzaakt doordien de paarden schrikten voor een hondenkar. In de afgeloopen week ging in een tapperij te Rotterdam een bezoeker een weddenschap aan om twintig glazen jenever te drinken. Toen de twintig borrels gebiuikt waren, zakte do man ineen en werd in bewusteloozen toestand naar zijne woning gebracht, waar on middellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. De man had een jenever beroerte gekregen en heeft daaruit een verlamming in de beenen behouden. Dezer dagen liep eene vrouw door Neerbosch (bij Nijmegen) lucifers en schoensmeer ventend. Hier en daar wist zij het medelijden op te wekken door haren linkerarm te toonen en er de mededeeling bij te voegen, dat zij door een ongeluk alle vingers van haar lin kerhand miste. Te zien was die vermink te hand echter niet, daar de mouw van het jak zorgvuldig en stevig toegenaaid was. Juist had ze een drietal Nijmeeg- sche dames, die een wandeling maak ten, verteederd en tot offer bewogen, toen de chef-veldwachter arriveerde en wat nieuwsgierig uitgevallen de ver minkte hand wilde zien. Met een mesje werd de toegenaaide mouw losgemaakt en ten aanzien der drie dames kwam eer ferme hand te voorschijn, waaraan niets ontbrak. Als een bewijs van de snelle werking van de telegraaf meldt men dat een te 's Hage vertoevend Amerikaan dezer dagen te 1 uur een telegram naar Schiedam, 9 Augustus '92 EERSTE KAMER. Ramp van Groot-Sangir.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2