Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4360. "gSureatt ^oogstraat 317. 15de Jaarg. Woensdag 17 Augustus 1892. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN Abonnementen op dit Blad worden dagelijks aangenomen. NIEUWE SCHIEDA Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. No. 124.) Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 16 Augustus '92. In zake het veelbesproken plan tot het houden eener wereldtentoonstelling te Berlijn is thans door de hoogste auto riteit van het Duitsche rijk eene be slissing genomen. De Beichsanzeiger bevatte Zaterdag-avond het bericht dat de Keizer, op voorstel van Caprivi, het plan van eene wereldtentoonstelling te Berlijn heeft verworpen. In de moti veering der verwerping is niets nieuws. De Rijkskanselier verklaart zich tegen de tentoonstelling, dewijl de overwegende meerderheid der Duitsche industiieelen, in 't bijzonder de groote industrieelen, tegen het plan was en alleen dan krach tig er aan wilde deelnemen, indien de tentoonstelling om andere dan zuivere nijverheidsredénen moest worden onder nomen. De meeste regeeringen van den Duitschen Bond, en onder haar ook Pruisen, hebben, buiten alle staat kundige overwegingen, van zuiver staat huishoudkundig standpunt oordeelend, het plan der tentoonstelling afgekeurd. De hierbij gelegde nadruk op dat geene „politieke overwegingen," is vooral van belang, als men het volgende weet. Spoedig nadat het plan der tentoonstel ling te berde was gebracht, werd te Berlijn in diplomatieke kringen met vastheid beweerd, dat de Duitsche regee ring ten gunste van Frankrijk van de eerstvolgende wereldtentoonstelling zou afzien om de overweging dat juist een met de tentoonstelling zich bezighou dend Duitschland den onrustigen nabuur des te meer zou kunnen voor komen als aanlokkelijk om aan te vallen. Daar- 13) NAAK HET FrANSCH. Wij nietshernam de jongeling, een blik ®P zijn boerenkleeren werpende, maar mijnheer \v^e ^aurcver is een ridder! weet gt vader en moeder, wat men op de markt te Dol zegt ,^eer was naijverig op zijn broe der Gilles. Hij liet hem door Jan, heer van la Haise, geen Bretanjer, en Olivier de Méel een lafaard, s nachts op het kasteel van Guildo oplichten I Jan van la Haise sloot mijnheer Gilles in den toren van Diuan op. En daar de arme jonge heer van uit zijn gevangenis dwars over de Rance heen teekens gaf, bracht bem Robert Roussel een verdoemde naar Chateaubriand, waar de hokken zich onder den grond bevinden. De hokken schenen te Chateaubriand niet diep genoeg te zjjn. Jan van la Haise en Ro bert Roussel deden op zekeren winternacht hun wapenruiters te paard stijgen, en geleidden entegen zoude Frankrijk een des te vreedzamer factor in de Europeesche staatkunde zijn, nu het zich gaandeweg in de kosten eener tentoonstelling stort. De lang verbeide ministerieele crisis in Engeland is thans een feit geworden. Lord Salisbury heeft in het Hoogerhuis medegedeeld, dat het ministerie zijn ontslag heeft ingediend, hetgeen dooi de Koningin is aangenomen. Hij vroeg of lord Kimberley eene verklaring wenschte te doen ten aanzien der buiten en binnenlandsche staatkunde van het toekomstig Kabinet. Lord Kimberley antwoordde, dat hij zijne ambtgenooten niet geraadpleegd heeft en hij geen enkele verklaring kan doen. Het Huis is daarop uiteengegaan tot Donderdag. Gladstone vertrok gisteren-middag naar Osborne. Tot dusver is er nog niets authentieks omtrent de samenstelling van het Kabinet bekend de officieele lijst zal eerst bij Gladstone's terug komst worden openbaar gemaakt doch het schijnt zeker, dat Gladstone, eerste lord der Schatkist, Harcourt, kanselier der Schatkist. John Morley, minister voor Ierland, Campbell Ban- nermann, minister van oorlog, Fowley president van den Local Government Board en lord Herschell kanselier zal worden. Volgens de laatste berichten wordt lord Roseberry minister van buitenlandsche zaken en lord Brasser luitenant-gou verneur voor Ierland. Ook in het zuid-oosten van Europa te Belgrado is eene ministerieele crisis uitgebarsten. Het bleek sinds eenigen tijd dat de zoo noodige homogeniteit tusschen de leden van liet kabinet Patitch ontbrak. De ministers van bin nenlandsche zaken en van oorlog waren het niet eens met de leiding door Pa titch aan de binnenlandsche staatkunde gegeven en hadden daarenboven per soonlijke oneenigheden met den regent. Zij namen daarop hun ontslag, dat al spoedig gevolgd werd door een collectief ontslagnemen van al de ministers. mijnheer Gilles naar Moncontour. Te Moncontour wonen mensclien. Men be klaagde mijnheer Gilles. Jan van la Haise en Robert Roussel sloten hem in de vesting Touf- fon op. En daar Touffon te dicht bij een dorp ligt, zag men weer naar iets anders om. Men vond dan ook te midden van een eenzaam woud het kasteel van la Hardouinays, waar mijnheer Gil les den laatsten adem uitblies Vader en moeder, ik ben maar een deugniet, maar mijn hart bloedt bjj de gedachte aan alles wat dat kind van Bretanje vóór zijn dood heeft moeten lijden. Jan van la Haise en Ro bert Roussel hebben den gevangene onophou delijk bewaakt. Eerst wilden zij hem van hon ger laten omkomen Foei! riep de pachtster Fanchon, die een kreet van afgrijzen niet weerhouden kon. Diezelfde kreet ontsnapte )aan aller geprangd gemoed. Alleen baas Gueffès bleef koud, en bewaarde het stilzwijgen. Gilles van Bretagne, hervatte Juliaan, zat in een hok, welks luchtgat gelijkvloers met den beganen grond in het struikgewas uit kwam. Men liet hem daar twee dagen achter elkander zonder eten, daarna drie dagen, en voorts een heele week. Na dien tijd daalden Jan van la Haise en Robert Roussel in den kerker af, om het ljjk een christelijke begra fenis te bezorgen. Men vermoedt, dat de regenten het ont slag zullen aannemen en Akanovitch, hoofd der liberale partij, belasten zul len met de taak een nieuw kabinet samen te stellen. Taster dan de Ser vische minister-president Patitch zit de Bulgaarsche premier Stambouloff in het ministerieele zadel. Den 14 dezer van eene buitenlandsche reis teruggekomen, werd hij onmiddellijk door prins Fer dinand ontvangen. Men blij ft aan Stam- bouloff's reis naar Constantinopel eene staatkundige bedoeling toeschrijven. De Emir van Afghanistan kent, ge lukkig, geene ministerieele crisissen. Toch ontbreekt het ook hem niet aan moeilijkheden zoowel met de buiten landsche mogendheden als in het eigen land. Het antwoord des Emirs op het voorstel der Engelsch-Indisclie regeering om eene missie naar Afghanistan af te vaardigen, teneinde te beraadslagen over den toestand, luidt dat, hoewel de Emir het komen van zulk eene mis sie sedert laDg heeft gewenscht, hij nu noch de plaats, noch het tijdstip der samenkomst zou kunnen bepalen, daar hij de handen vol heeft met de Hazara-stammen. Dit antwoord betee- kent eenvoudig een uitstel voor onbe- paalden tijd. In het Oosten van Europa blijft de Cholera nog steeds voortwoeden. Het Rusische regeeringsblad bericht, dat bij de sterfgevallen in twee hospitalen te Petersburg voorgekomen bij het on derzoek der uitwerpselen aan het licht zijn gekomen. Koch's bacillen van Azia tische cholera. Het blad constateert verder, dat in de hospitalen te Peters burg van 1 Augustus tot en met 12 Augustus zijn voorgekomen 154 geval len, welke men voor cholera-gevallen houdt. Van deze zieken zijn er 36 ge nezen, 31 zijn er overleden, 87 zijn nog in behandeling. Aangaande 28 lijders bestaat geen twijfel of zij zijn door cholera aangetast. Ook in Perzië is het getal sterfgevallen aan cholera Maar er was geen lijk te vinden. Gilles van Bretanje leefde nog. Een engel had het leven van het arme slachtoffer bewaakt. Een engel, jaEn die engel met haar zoet lachje en blonde haren, die engel, die onze streek zoo geruimen tijd liefderijk troostte, hebt gij allen gezien Mejuffrouw Reinamompelde Simonnette met tranen in haar schoone zwarte oogen. - O die lieve jufferGod zegene haar riepen allen als uit één mond. Alleen baas Gueffès hield zijn akelige stem in. Reina de Maurever! herhaalde Juliaan vol vuurja, die was het, 't was Reina de Maurever Eiken avond trotseerde zij den steen der kruisboogschutters of den kogel der wach ters, en kwam den gevangene eten brengen. Maar toen die beulen van gevangenbewaarders zagen, dat de honger mijnheer Gilles niet snel genoeg doodde, kochten zij van den Milanees Marco Bastardi, de verdoemde ziel van den heer de Montauban, drie pakjes vergif. Olivier de Méel deinsde voor die misdaad terug, en vluchtte toen naar het kasteel van la Hardouinays. Robert Roussel en Jan van la Haise bleven. Op zekeren avond kwam Reina de Maurever, als naar gewoonte in een boerin verkleed. Zjj klopte tegen de tralies» Niemand antwoordde. Mijnheer Gilles lag, zoo lang hjj was, op het vochtig stroo. Reina raadde alles. Zij liep naar een pries- nog steeds toenemende. Er wordt geen ambtelijke statistiek uitgegeven, maar het aantal overledenen bedroeg eergis teren te Teheran ten minste driehon derd. De spoor- en tramwegen hebben den dienst gestaaktde Kamers zijn gesloten. Ook te Tabriz heersclit de ziekte hevig, er zijn daar dagelijks honderden sterfgevallen. De New- York Herald heeft een telegram van Trinidad ontvangen, volgens het welk de opstandelingen in Venezuela na een bloedig gevecht de stad Cindad Bolivar hebben genomen. De regeerings- troepen leden een verlies van 500 man waaronder verscheidene generaals. Ook de opstandelingen leden aanzienlijke verliezen, maar niet van bevelhebbers. Volgens een nadere dépêche uit Trinidad is de verovering van Bolivar bij ver rassing geschied. De legalitas trokken in schijn verslagen terug de regeerings- troepen kwamen buiten de verschansin gen om hen te vervolgen, doch tornden tegen de reservetroepen der legalitas op. Na een hevigen strijd werden de regeeringstroepen letterlijk verdelgd daarna werden Bolivar en Saledad zon der tegenstand door de legalitas bezet. Volgens bericht uit Buffalo is er Zaterdag "eene werkstaking begonnen onder de wisselwachters van den Lake- Erie-spoorweg en den Lehigli-vallei spoorweg, welke tot ernstige ongeregeld heden aanleiding heeft gegeven. De werkstakers staken den brand in de koopwaren-bergplaatsen van den Lehigh- spoorwegeen twintigtal waggons, met katoen en andere lading gevuld, werden door de vlammen vernield; een aantal andere waggons werden omvergeworpen. De wissels werden verzet. Spoorweg beambten, die zich poogden te verzetten, werden mishandeld. Eindelijk gelukte het echter, de wissels weder aan de werkstakers te ontrukken en de politie bewaakt thans de spoorwegterreinen. ter en naar baar vader, die zich in den om trek schuil hield. Mijnheer Gilles kon overeind komen zitten, en biechtte zoo door het luchtgat. Toen hij zijn biecht gesproken had, vroeg hem de priester Gilles, vergeeft gjj uw vyauden (1) Ik vergeef allen, behalve mijn broeder Frans van Bretanje, antwoordde de stervende, in wien een laatste levensvonk opflikkerde Abel heeft Kaïn niet vergeven. Geen vergiffenis voor den broedermoorder, want vergiffenis zou goddeloosheid zijn Ik weet niet, of hij ongelyk had, toen hjj dit zei. Hij stond op, en trad met waggelende schreden naar het luchtgat, waarvan hij de spijlen vastgreep. Priester, zei hij, uws gelijken kennen geen vrees, omdat zij zonder blaam zijn. Ga naar mijn broeder Frans, den hertog, rniju heer en mijn moordenaar. Zeg hem, dat Gilles van Bretanje sterft, en hem voor Gods rechterstoel daagt. Zult gij dat doen I)e priester aarzelde. Ik zal het doen, zei Hue de Maurever, die stond te snikken. Want hij beminde Gilles als zijn zoon. Deze stak hem door de pijlen zijn hand toe. Hue de Maurever kustte ze al schreiende. (1) Geschiedenis van Bretauje. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1