Binnenland. Schiedam, 16 Augustus '92. Jl. Zondag herdacht het koorgezel schap In kororem Beiverhonden aan de bijkerk O. L. Vrouw van den H.Rozenkrans aan den Singel alhier, het koperen feest van zijn bestaan. Ten half tien ure werd in genoemde kerk het H. Misoffer voor de leden van het jubileerende koorgezelschap opgedragen. De weleerw. pater M. J. Lange wen, geassisteerd door de weleerw. paters P. V. Aghina en E. J. Heijmans cele breerde de Hoogmis, waaronder door het koorgezelschap de Preismesse van Bern. Mettenleiter op waarlijk uit stekende wijze werd uitgevoerd. Alles werkte te zamen om de*: plech tigheid tot eene inderdaad waardige en feestelijke viering te stempelen. De fraaie versiering met levend groen en bloemen van het schoone priesterkoor; eene versiering die de kunst verhief en het schoone presbyterium met de kunstvolle voorstellingen van 's Heeren lijden in hooger glans deed schitteren de heerlijke zang van het koorgezel schap,die den toehoorder niet verstrooide, maar hem tot hooger godsvrucht stichtte en als opvoerde in de hemelsche sferen, waar het driewerf heilig den Eeuwigen God wordt toegezongen. Dit alles was wel in staat de talrijke schare geloo- vigen in feestelijke stemming te bren gen en haar uit de volheid des harten te doen instemmen met het heerlijk lof- en feestlied, dat na de H. Mis door het koorgezelschap werd gezongen. Deze schoone compositie van den heer J. G. v. E., waarvan de tekst, (van den heer M. L. H. Gr.), den sclioonen zang van het koorgezelschap in het ware licht doet stralen, luidt in haar geheel als volgt: „In Honorem Dei." „Ter eere Gods" ziedaar ons hoogste doel, ons streven, God zjj ons lied gewijd alle eer zij Hem gegeven. Uit onzen mond geen toon, dien willen wij steeds weren, Die wel de zinnen streelt, doch 't bidden doet verleeren. Ons lied moet bidden zjjn, en bidden zij ons zingen, Als 'tlied der Eng'lenrei'n, die 's Heeren troon omringen. Zóö klinke dan't gezang tot eer van den Alhoogen. Zöó stijg' bet loflied op, en ruische langs de bogen Van 't Heilig Tempelwelf, en honderdvoud herhalen Het d' echo's eindeloos, en brengen 't telkenmalen Tot voor Gods glorietroon, een golf van harmonieën Zich stortend in den vloed der Eng'len Melodieën. Toen de vele kerkbezoekers in opge wekte stemming de kerk hadden ver laten, vereenigden zich de leden van het jubileerende koorgezelschap in de woning der bedienende geestelijkheid. Daar werd menig hartelijk woord over de feestgelegenheid van den dag gewis seld en ontving men ook de gelukwen- schen van meerdere stad- en geloofsge- nooten, die van hunne belangstelling voor Honorem'* feestgetijde deden blij ken. Voorzeker lag in aller gelukwen- scben de vurige wensch en bede be sloten: Zij het In honorem Bei gege ven vele, zeer vele jaren te zijn en te blijven het sieraad onzer kerkelijke cor poration, en laten zijne verdienstelijke leden nog tallooze malen hunne schoone zangen weerklinken tot stichting der geloovigen, ter eere Gods Zaterdag-avond ten 7 ure zijn circa 7000 sparren welke op de houtwerf van de firma Plant Co. aan het eind van het Westerhavenhoofd waren geborgen, omgevallen. Persoonlijke ongelukken hebben bij dit ongeval niet plaats gehad, daar juist eenige oogenbliken te voren vier kinderen zich verwijderd hadden. Zondag-ochtend omstreeks kwart voor vier ure werd brand ontdekt aan het dak der branderij „Kunda" aan de Westvest alhier. De brandersknecht G. Geeratz, die zich op dat uur naai zij n werk in genoemde branderij begaf, werd door eenige voorbijgangers op het dreigend gevaar opmerkzaam gemaakt. Hij begaf zich daarop naar zijn broeder, den mouter H. Geeratz, en riep diens hulp in ter afwending van het gevaar, dat het eigendom van hun beider patroon den heer A. K. J. van der Drift be dreigde. De gebroeders Geeratz begaven zich daarop naar het bedreigde pand, wisten zich daar toegang te verschaffen, en het mocht hun gelukken, door de inmiddels gekomen werklieden gehol pen, met een aantal emmers water den brand na verloop van drie kwartier te blusschen. Desondanks heeft het ver nielend element nog belangrijke schade veroorzaakt. Een gedeelte van het dak ligt in puin, terwijl van een partij van achttien last rogge, die op den zolder was geborgen, zeker 2 a 3 last door water beschadigd zijn. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was ver zekerd; het pand bij de „Schiedam- sche Onderlinge Brandwaarborg-maat schappij, de granen op Rotterdamsche Beurspolis. De lieer J. C. Sander mocht gisteren den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren zijne betrekking als hoofd der 2e openbare tusschenschool alhier aan vaardde. Yele blijken van belangstelling zoowel van binnen als buiten de stad ontvangen, getuigden van de waardee ring die de geachte jubilaris gedurende zijn vijf-en-twintig-jarigen arbeid mocht ondervinden. In het plaatselijk blad van Naaldwijk lezen wij de volgende waardeerende woorden, aaneen oud-stadgenoot gewijd Benoemd tot kapelaan te Voorscho ten, heeft de zeereerw. heer Th. C. J. Engering gisteren onze gemeente ver laten, waar hij gedurende 3 jaar werk zaam is geweest, en om zijne zachtheid, zijne dienstvaardigheid en zijne verdraag zaamheid door allen werd geacht. Zijne geloofsgenooten betreuren ten zeerste dit vertrek," want zij verliezen in den zeereerw. heer Engering niet alleen een wijzen geestelijken leidsman, maar daar enboven een verstandig en vertrouwd vriend, die immer bereid was, hun met raad en daad bij te staan, een innig deelgenoot hunner vreugd en smarte. In vervanging van den zeereerw. heer Engering werd benoemd de zeereerw. heer Bollinger, kapelaan te Spierdijk. Gisteren-namiddag, omstreeks 6 uur, werd van de stoomboot 7 laardingcn IV per rijtuig in het ziekenhuis te Rot terdam gebracht een 18-jarige joog-en, Dirk Bos, die aan de aanlegplaats te Pemis door onvoorzichtigheid met den rechtervoet tusschen een stalen tros geraakte, met het gevolg dat de voet geheel van het been gescheiden werd. Omtrent de plannen tot annexatie van een deel van Overschie door Rot terdam, lezen wij in het Rott. Nhl. het volgende: Aan het spoorterrein verliest de ge meente 5 huizen, waarin 25 huisgezinnen verblij ven, waarvan de leden of geëmplo yeerden aan de Hollandsche spoor of aan de Diergaarde, door den aard hunner betrekking reeds tot Rotterdam behooren. Verder verliest Overschie een kleine oppervlakte gronds geschikt tot bouw terrein. Er wordt dus door die gemeente een klein verlies aan inkomsten geleden, en en al moge dit slechts op f 200 begroot worden, zoo is dit toch een som, die voor een plattelandsgemeente, zonder rentegevende fondsen, van overwegend finantieel gewicht is. Men constateerde verder, dat de ge meente Rotterdam geneigd was, bij een eventueel verlies aan inkomsten dooi de nieuwe grensregeling, eenige uit- keeringen aan Overschie te doen. De Mannen-zangvorceniging te Delft heeft besloten, over te gaan in eene afdeeling van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst. De heer F. Boers blijft directeur. De Minister van Buitenlandsche zaken heeft door tusschenkomst van de com missarissen der Koningin de burgemees ters uitgenoodigd, bij aanvragen tot het bekomen van buitenlandsche paspoorten voortaan bij het signalement tevens op te geven de godsdienstige gezindte, waartoe de belanghebbende behoort, alsmede casu quo de namen en de gods dienstige gezindte van het mede te nemen dienstpersoneel. Door de nieuwe onderwijswet worden subsidies toegekend aan normaallessen en hoofden van scholen, die kweekelingen tot onderwijzers hebben opgeleid. Die opleiding moet echter twee jaar, en wel de laatste twee jaar, geduurd hebben. Wanneer echter zijn die geëindigd? Deze vraag is beantwoord door de weigering der Regeering, om aan zekere inrichting subsidie te verleenen, omdat de opleiding geacht wordt geëindigd te zijn met den dag van het schriftelijk examen, in casu 1 April 1.1., niet met den dag waarop de akte verkregen werd. Nu had de opleiding aan die inrichting geen twee jaar geduurd. Men zal dus goed doen, bij de aan neming van kweekelingen op deze bij zonderheid zoo mogelijk te letten. Ter gelegenheid van het zilveren priesterfeest van dr. H. J. A. M. Schaep- man heeft het Centrum een feestnummer uitgegeven versierd met het portret van den hooggeachten jubilaris uit het heden en 25 jaar geleden. Verschillende geestelijke en leeken schrijvers, die in de letterkundige wereld met eere bekend zijn, bezingen in dit feestnummer in proza en poezië den lof van den genialen man, wiens naam in onafscheidelijk verband met de emancipatie der Nederlandsche Katho lieken op wetenschappelijk en letterkun dig gebied, tot in de verste toekomst met dankbare vereering zal worden uitgesproken. De luitenant Metelerkamp, de onver moeide deelnemer aan alle wedrennen, heeft bij de races te Clingendaal weer het ongeluk gehad te vallen, met het noodlottig gevolg dat hij den onderkaak heeft gebroken. Van verschillende zijden werd den wakkeren sportman aanstonds de noodige hulp verleend. Ook H. M. de Koningin- Regentes toonde grooto belangstelling- in het ongeval den heer Metelerkamp overkomen, en blijft die nog bij voort during betoonen, door dagelijks omtrent den toestand van den lijder berichten in te winnen. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, op 31 dezer, zal door do Vereeniging tot veredeling van volksvermaken te Rotterdam op de plaats van den Boelen oen volksconcert gegeven worden, met medewerking van Rotte's Mannenkoor en het muziekkorps van het korps Koninklijke scherpschut ters. Naar ons medegedeeld wordt, is bij de exploitatie-maatschappij eene omwer king, resp. verlagingvan de personen- tarieven voor de lijnen der voormalige Rijnspoor in bewerking en zullen deze in overeenstemming gebracht worden met de tarieven op hare andere lijnen. Ook bij de Hollandsche Spoor moet eene dergelijke maatregel in bewerking- zijn voor de tarieven op de door haar overgenomen lijnen DordrechtEisten StavorenLeeuwarden en zullen tevens de tarieven op al hare lijnen herzien worden. U. B.) De benoeming van den tegenwoor- digen commissaris van politie tot com missaris te Haarlem, werd te 's-Bosch vrij algemeen met vreugde vernomen. Jammer dat iemand zijn vreugde meende te moeten uiten op een wijze, die aan leiding gaf tot ongeregeldheden. Hij stak de vlag uit en plaatste op den nok van het huis een cylinderhoed (wan neer er hier sprake is van „den hoogen hoed" weet men wie bedoeld wordt). Daarmee niet tevreden, had hij 's avonds de-„aardigheid" licht te branden. Hon derden en honderden kwamen op de been om het schouwspel te „genieten". Het duurde niet lang of men hoorde het oude deuntje. Ten 10 uur werd aan de Pensmarkt een groote menigte zingen den uiteengedreven. Daarna was alles rustig. Ook aan de woning van den commis saris was het gedurende den avond woelig geweest. Er circuleeren zoowel te Zutphen als te Nijmegen adressen bij de ingezetenen, om, naar aanleiding van de onlangs voorgekomen wanordelijkheden, aan de Regeering het verzoek te doen de daar gevestigde onderdeelen van de Koloniale Reserve te verplaatsen. De opbrengst der Rijksmiddelen was in de eerste zeven maanden dezes jaar f 64.519.123, tegen f61.369.781 in de zelfde periode van het vorige jaar. Tot deze gunstige verhouding hebben het meest de suikeraccijns, de registratie- en successie-rechten bijgedragen, doch ook dc andere middelen vloeiden over het algemeen ruimer. Door den civiel-ingenieur Linse is een voorstel aan de regeering ingediend om het ontwerp tot indijking en droogma king van het Hoornsehe Hop en do Goudzee tot stand te brengen. Hij vraagt daartoe eene premie uit de schatkist van f250 per drooggemaakte Hectare, op welke voorwaarde volgens zijne ver klaring de verschaffing van het daar toe gevorderde kapitaal zal wórden gegarandeerd. [Be Ingenieur Onze Haarlemsche correspondent schrijft Balabréga heeft eindelijk een paar woorden gesproken, doch veel licht in de treurige zaak geven zij niet. Hij heeft namelijk verklaard de daad te hebben bedreven voor het welzijn dei- kinderen, zonder eenige nadere toelich ting daarbij te voegen. Tot nu toe zijn door den rechter commissaris alleen nog maar de vader en de beide zusters van den ongeluk- kigen jongen man gehoord. B. is steeds melauclioliek geweest, en na den dood zijner echtgenoote werd er dat niet beter op. Hij zit thans steeds strak voor zich te kijken; eten en drinken weigert hij. Tot nu toe werd hij geobserveerd door twee geneeslieeren te dezer stede naar men mededeelt, bestaat het plan hem te stellen onder toezicht van de heeren dr. Van Persijn en dr. Jelgersma, geneeslieeren van het gesticht Mceren- berg. (V. R. Ct.) Een onzer Haagsche correspondenten schrijft ons, dat het ontwerp-bedrijfsbe- lasting bij den ministerraad is, en dus nog niet verzonden naar den Raad van State. Geschiedt dit laatste dezer dagen, dan zal de indiening van het wetsont werp toch zeker nog eenige weken moeten wachten, zoodat het waarschijn lijk is, dat de indiening der kieswet daaraan zal voorafgaan. (B. v. iV.) Het IJ. B. meldt De graaf Ito, die tot president van het Japansche kabinet is benoemd, is niet, zooals het Vaderland meent, dezelfde als de heer Ito, die tweemalen langen tijd in Nederland heeft vertoefd en een paar jaren geleden hier nogmaals een kort bezoek heeft gebracht. Terwijl deze heer hier dc lessen van Donders en Snellen volgde, was zijn naamge noot, de latere graaf, reeds de staats mansloopbaan ingetreden VLAARDINGEN Door Dr. K. alhier is eene aanklacht ingediend tegen juffrouw T. wegens het onbevoegd verkoopen van geneesmiddelen. De misdaad bestaat in het verstrekken van zoogenaamden zalf van Van Noord. Al hoewel voor dit geneesmiddel direct geen geld gevraagd werd, was een kleine belooning toch welkom. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2