Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ERGODIN Ï1 IT MD. bureau ^oogstraat 317. 15de Jaarg. Vrijdag 19 Augustus 1892. No. 4862. ALGEMEEN OÏEEZICHT. Feuilleton. Binnenland. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÉN Abonnementen op dit Blad worden dagelijks aangenomen. NIEUWE SCHIEOA E COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) linillllilllllHMHUII Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 18 Augustus '92. Het heet in diplomatieke kringen te Berlijn, dat het plan tot het houden eener wereldtentoonstelling aldaar, ten deele ook vaarwel gezegd is wegens de groote terughouding, waarmede het in het buitenland, ook van de zijde derbond- genooten bejegend is. Onder anderen heeft de Italiaansche minister van buiten- landsche zaken op de tot hem gerichte aanvraag tamelijk afwijzend geantwoord. Onder de tegenwoordige oeconomische omstandigheden, moet in het antwoord gezegd zijn, is Italië niet in staat meer dan ap bescheiden wijze aan de ten toonstelling deel te nemen. Aan het feestmaal, dat eergisteren in het officieren-casino van het eerste regi ment dragonders der garde werd ge- gegeven, in welke bijeenkomst beroemde veldslagen werden herdacht, bestond er gelegenheid dat de Keizer en graaf Herbert von Bismarck elkaar zouden ontmoeten, daar graaf Herbert vroeger bij dit regiment heeft gediend en nog tot het kader officieren behoort. De Keizer heeft hij ontvangst eener bood schap eensklaps het feest verlaten, naar men beweert om eene ontmoeting met graaf Herbert te ontwijken. Deelnemende aan een officieel banket van de Luxemburgsche landbouwmaat- schappij heeft koning Leopold eergiste- ren-avond den op hem uitgehrachten heildronk beantwoord met deze woorden: „Dat Belgie welvaart geniet, heeft het daaraan te danken, dat het steeds met beleid en voorzichtigheid te werk is gegaan. Het waren edelmoedige en 15) NA Alt HET FrANSCII. Het was ongeveer elf ure 's avonds. Alle dorpelingen verlieten huis en hut. Nie mand hleef op ziju bed of in den hoek van den haard. De gasten van Simon Le Priol en Simon Le Priel zelf, met zijn vrouw, zoon en dochter snelden naar het marktveld, want tegen allen, die niet naar de afkondigingen van het hof luisterden, was boete bedreigd. In het geheel telde het dorp Sint Jan aan mannen, vrouwen en kinderen tusschen de zes tig en tachtig inwoners, die zich allen om de in den grond gestoken fakkels in een kring schaarden. Daar stonden een ridder met zes speerdra gers en een dozijn oude krijgers, die allen den heraut van Bretanje's vorst begeleidden. De ridder droeg een geheel nieuwe wapen rusting, waarop de fakkels haar rooden schijn weerkaatsten. Het vizier van zijn [helm was vaderlandslievende gedachten, die de ontwerpers der Grondwet van 1830 be zield hebben, en het is te hopen dat diezelfde geest degenen bezielen moge, die zich thans met de herziening dei- hoogste staatswet bezig houden." De Koning eindigde met op den voorspoed van Belgisch Luxemburg te drinken. Omtrent de samenstelling van het nieuwe Engelsche ministerie wordt uit Londen nog het volgende gemeld. Bryce wordt kanselier van het hertogdom Lan caster en zal Roseberry ter zijde staan bij buitenlandsche zaken. De benoeming van Roseberry nraakt eenen gun- stigen indruk. De liberalen betreuren de zwakheid van het radicale element in het Kabinet. De conservatieve bladen prijzen het in Gladstone, dat hij vol gens de tradities ervaren mannen tot collegas koos. De Times zegt, dat het in het Kabinet ontbreekt aan mannen van karakter, vastberadenheid en ini tiatief. De meeste ministers zijn slechts ondergeschikten van Gladstone. Te Genua wordt een internationale congres gehouden van de werkliedenpar tij. De eigenlijke socialisten konden het al dadelijk niet gemakkelijk eens worden over de keuze van eenen president, maar toen de vraag werd behandeld, welke houding het congres moest innemen tegen over de aanwezigen talrijke anarchisten, kwam het tusschen dezen en de socia listen tot eene kloppartijmet welke de „eerste zitting" eindigde. Uit Buda-Pesth wordt gemeld,dat prins Ferdinand zich in September naar Con- stantinopel zal hegeven, teneinde zijne opwachting hij den Sultan te maken. Zoo dit bericht waarheid behelst, blijkt daaruit dat de betrekkingen tusschen Constantinopel en Sofia tegenwoordig zeer vriendschappelijk zijn. Naar men verneemt, heeft de regee- ringscommissie te Petersburg voor de granen in de op eergisteren gehouden vergadering zich verklaard voor de op heffing van alle nog bestaande maat- neergelaten. De trompetten schalden voor bet laatst, en de heraut stak zijn hermelijnen standaard in de hoogte. De stilte werd slechts afgebroken door de dorpshonden, die om het hardst blaften, daar zij nooit dergelijk feest hadden bijgewoond. Luister, inwoners van Bretagne, riep de heraut. „Op last van onzen grooten en machtigen heer Frans, de eerste van dien naam, laat de drossaard aan alle onderdanen in het hertog dom Bretanje, aan de groote leenmannen, leenlieeren, leenplichtigen, burgers en plattelandsbewoners bekend maken, dat Hue de Maurever, ridder en heer van Roz, van l'Aumöno en van Saint-Jeau des Grèves, zich aan de misdaad van hoogverraad heeft schul dig gemaakt. „Uit hoofde waarvan mijn genoemde heer Frans verlangt, dat het hoofd van gezegden Hue de Maurever door de hand des beuls zal vallen, en zijr. goederen en bezittingen zullen worden verbeurd verklaard. En voorts, dat alwie gezegden verrader Hue de Maurever aan de hertogelijke gerechtigheid zal overleveren, uit de bijzondere kas van ge zegden heer een som van vijftig gouden kro nen zal genieten. „En opdat niemand van gezegd vonnis on kundig zij, zal het onder trompetgeschal in alle steden, dorpen, gehuchten en plaatsen van regelen tot verbod van uitvoer van granen. De openbaarmaking van het desbetreffende besluit wordt eerstdaags tegemoet gezien. Toen de Fransche gezant en de ge zantschapssecretaris eergisteren langs het strand te Tanger reden, werd de secretaris door een Moorsch soldaat met een pantoffel op de borst gelagen. Bij de daarop gevolgde woordenwisseling trokken soldaten het mes. Waren niet eenige leden van het Spaansche gezant schap ijlings toegeschoten, dan zouden de gezant en de secretaris gedood zijn. Toen de gezant den volgenden ochtend opnieuw uitreed, werd hij andermaal door de soldaten beleedigd. De daders worden opgespoord. Een correspondent der Frank/, /dg. heeft een onderhoud gehad met den heer Castelar, die over de Europeesche staat kunde sprak doch weinig bijzonders of althans nieuws zeide. Van eenig belang is alleen het oordeel, door Castelar uit gesproken over den toestand in Marokko. Spanje, zeide hij, wil Marokko niet ver overen, het zal rustig afwachten dat het Marokko weder in bezit krijge, en het komt er niet op aan of deze gebeur tenis morgen dan wel over honderd jaar- plaats grijpt. Evenzoo is het met Gibral tar gesteld. Wat Spanje thans alleen doen moet, is zorgen dat geene andere mogendheid zich van Marokko meester make. Doch in dit opzicht is het belang van Spanje gelijk aan dat der andere mogendheden, die geen van alle zouden gedoogen dat Engeland Marokko verkreeg en door dit bezit en dat van Gibraltar de Middel- landsche zee afsloot. In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika blijven de werkstakingen nog steeds aan de orde van den dag. De wisselwachters van den New-York Cen tral-spoorweg hebben het werk gestaakt, even als die van den Buffalo-Rochester- Rittsburg-spoorweg De militie uit Ro chester en Elmino zal naar Buffalo ge- het bisdom te Dol worden afgekondigd, en een afschrift op de kerkdeur worden aangeplakt." De heraut ontvouwde een vierkant stukje perkament, dat een wapenknecht op de deur der kapel ging hechten. Al dat vertoon deed den armen bewoners van Sint Jan den schrik om het hart slaan. Toen de wapenknechten de toortsen uit den grond trokken, en het geleide zich in bewe ging stelde, wilde ieder ten spoedigste huis waarts keeren. Maar men was er nog niet. Alleen de plech tige parade was afgeloopen. De ridder, die tamelijk trotsch op zijne nieuwe wapenrusting scheen te zijn, en onder de ge- heele afkondiging steil als een kaars op zijn paard was blijven zitten, nam thans het woord. Hola, jongens, zei hij tot de wapenknech ten, tracht die goede lieden, die daar als een vlucht eenden uit elkander gaan, tot vriend te krijgen, opdat zij u vannacht gastvrijheid ver- leenen. Dadelijk liep ieder wapenknecht een boer na. De soldaten bleven met den heraut en hun aanvoerder staan. Deze had Jantje reeds bij zijn oor gepakt. Kleine dreumes, zei hij, weet gij den weg naar het kasteel van Saint Jean Jantje was erg bang, ofschoon de stem des ridders vol rondheid en goedhartigheid was. Hij antwoordde niettemin Het kasteel is hier dicht bij. zonden worden. Door mijnwerkers in het district Oliverspungs is dynamiet onder de rails gelegd, waar een trein met militietroepen over heen moest, teneinde hunne komst te beletten. De troepen hebben toen een anderen weg gekozen. Waarschijnlijk zullen alle spoorwegen te Buffalo tot stilstand ge dwongen worden. De mijnwerkers te Coolereek hebben den passagierstrein aangehouden. Gisteren-ochtend werd te Nashville het gebouw waar de dwangarbeiders opgesloten waren, door 150 mijnwerkers aangevallen met het doel de gevangenen los te laten. De bewakers sloegen den aanval af, waarbij zes mijnwerkers en vier bewakers ernstig gewond werden. De mijnwerkers maakten zich gereed na het ontvangen van versterking den aanval te hernieuwen, doch dit werd belet door de uit Harrison tot bescher ming der gevangenen aangerukte mili tairen. Aan de New-York Herald wordt uit Caracas geseind van den 6n dezer. De vijf westelijke staten van Venezuela hebben zich tot een zelfstandigen bond staat vereenigd, waarover generaal Ele- azar Indante zich tot dictator heeft doen uitroepen. Schiedam, 18 Augustus '92. Naar wij vernemen, zal de Vereeniging van Gisthandelaren alhier, opjDinsdag 23 dezer, den op dien dag hier verga derde leden van den Ned. Bakkersbond, een concert aanbieden. Dit concert zal worden gegeven in den Officieren-tuin door het korps staf muzikanten der d.d.Schiedamsche Schut terij, waarschijnlijk des nam. ten 6 ure. Gaarne vestigen wij de aandacht van onze lezers op de gelegenheid door den heer Blommendal aangeboden om kennis Welnukleine dreumes, krjjg een toorts, en breng ons naar het kasteel. Jantje greep een toorts. Hé daar Conan Merry Kervoz riep de ridder, zich tot eenige boogschutters wendende, die ten getale van zes op het kerkhof geble ven waren, gij bezorgt ons op het kaseeel brood, kippen en wijn; vooruit nu, kleintje. Jantje hief de toorts op en gehoorzaamde. De ridder, door zes man en den heraut ge volgd, reed achter hem. Het toortslicht liet Jantjes bevallige leest goed uitkomen, en spiegelde zich in zijn lange blonde haarlokken. Waarachtig een knappe jongen, zei de ridder. Kleintje, hebt gij geen lust in paard rijden en oorlog voeren? Neen, mijnheer, antwoordde Jantje bevend. Waarom niet? Iedereen zegt, dat ik zoo bang ben als een wezel, mijnheer. De ridder barstte in een schaterlach uit. Zeer goedriep hij uit, dat is ten minste een reden. En hebt gij ook geen lust om de vijftig Nanteezer kronen te verdienen? AchMijnheerviel Jantje hem dadelijk in de rede, al zijn bangheid in een oogenblik op zij zettende, als ik zeker was, met het oor logvoeren vijftig Nanteezer kronen te kunnen verdienen, sloeg ik voor iedere kroon een En- gelschman den kop af, en dien van een Fransch- man op den koop toe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1