Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Donderdag 25 Augustus 1892. No. 4367. "SÖm-eau ^oogstraat 817. Kennisgeving. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Abonnementen op dit Blad worden dagelijks aangenomen. RUPSENPLAAG. NIEUWE SCH Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. De Burgemeester van Schiedam; Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland d.d. 16 Augustus 1892, no. 65, Provinciaal Blad no. 53); brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het waarschijnlijk geacht wcrdt, dat de tweede generatie van de rups van de gamma-uil zich spoedig opnieuw zal vertoonen, en daarom van wege den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende middelen worden aanbevolen tot bestrijding van de rupsenplaag, die reeds zoo veel nadeel heeft toegebracht: Het plaatsen van bakken met stroop en azijn op de aangetaste velden, en midden in zooda- nigen bak eene lantaarn (b.v. een gewone stal lantaarn). Voor klaver, het zoo spoedigmogelijk afmaaien van het gewas, en vervolgens het eggen of rollen van den stoppel, of het overweiden met schapen. Het besproeien van het aangetaste gewas met een mengsel van petroleum en groene zeep in water. Voor éen hectare zou noodig zijn 1000 liter water, 20 liter petroleum en 10 kilo groene zeep. (De gewone pulverisateur zal voor de verspreiding van dit mengsel niet gebruikt kunnen worden, wijl de petroleum oplossend werkt op de caoutehoucdeelen van het werk tuig, waardoor dit spoedig onklaar zou worden). Voor late aardappelen is een bespoeiing met Bordeausche pap aan te bevelen en wel van de sterkte van 3 p. Ct. koper-vitrool en 1 p. Ct. kalk op 1000 liter water. Besproeiing van den aangetasten akker met gipspoeder of met poedervormig superphos- phaat (4, 500 tot 1000 kilo per HA), na vooraf gaande bevochtiging van het lof met water, door den pulverisateur op den akker gebracht. Het graven van steilwandige greppels langs de aangetaste velden. In deze greppels kun nen de rupsen gedood worden door jongens of door het leggen van geteerde stokken. In plaats van teer zou men beter een mengsel van Vi teer met gesmolten hars kunnen nemen, wijl dit langer week blijft. Wanneer het aangetaste terrein door een 'i c NAAK HET FkANSCH. In dit alles behoeft gij niets te zien, mijnheer, hernam Gueffès achteloos. Ook heb ik u niet eens gezegd, wat men met den Mi- lanees Bastardi, met Olivier de Meel en ande ren zal doen. Alleen moet gij u haasten, als gij Heine's hand wil verwerven, want, denk er wel om, de volgende week is mijnheer Hue niet voortvluchtig meer. De wind zal dan om zijn, mijnheer Hue zal bij de Normandiërs en zelfs in de omgeving van den Berg Saint Michel bescherming vinden. Ten derden male werd trompetgeschal ge hoord, ditmaal zelfs aan den voet des heuvels. Méloir verroerde zich niet. Daar zijn uw bonden, waarde heer, zei Gueffès ik ga heen. Als gij mij noodig hebt, kunt gij mij bij Simon Le Priol op de pacht hoeve vinden. Hij deed alsof hij uitging. Maar hij kwam terug. sloot is omgeven, zal het wenschelijk zijn, deze zooveel mogelijk van waterplanten te zuiveren, teneinde den rups.en het overtrekken te be moeilijken. Ten slotte wordt ieder ingezetene verzocht om, wanneer op of nabij zijn landerijen de rup senplaag zich voordoet, daarvan oogenblikke- lijk ter gemeente-secretarie aangifte te doen. Schiedam, 23 Augustus 1892. De Burgemeester van Schiedam VAN DIJK VAN MATENESSB 24 Augustus '92. De woorden van Keizer Wilhelm op liet feestmaal na de parade uitgespro ken, hadden, naar thans bekend wordt, een geheel andere beteekenis dan men er eerst aan hechtte. De Keizer laakte de militaire schrijvers in de dagbladen wegens hun theoretische beschouwingen over den inwendigen dienst bij het leger, zooals de proeven met klein kaliber. Yooral laakte de Keizer, dat aan een militair wetsontwerp, waarvoor hij nog in 't geheel niet zijne toestemming kad gegeven, beschouwingen werden vast geknoopt, waarbij gezegd werd, dat bij invoering van den dienstijd van twee jaar beperkingen en besparingen konden worden gemaakt in den dienst. De diensttijd van twee jaar, zeide de Keizer, is zonder dat aan den anderen kant zeer bijzondere voorwaarden werden ingewil ligd, niet denkbaar, en als de Rijksdag niet vaderlandslievend genoeg is, deze voorwaarden tegelijk met de invoering van den tweejarigen dienst in te willi gen, zal hij steeds aan een klein good gedisciplineerd leger de voorkeur blijven geven bor'en een groot. M. a. w. als de Rijksdag zich nieuwe zware lasten wil getroosten, dan zal misschien de twee jarige diensttijd nog wel mogelijk zijn. Op initiatief van den Duitschen post meester-generaal onderhandelden voor eenigen tijd te Berlijn Duitsche en Hollandsclie gedelegeerden over zekere Laat ons nog eens zien, zei hij op den vleiendsten toonAls klein Jantje door mijn toedoen, eii zonder dat mijn waarde heer er zich mee bemoeide, eens opgehangen werd. Loop naar den drommel, ellendige schurk riep Méloir met donderende stem. Gueffès haastte zich te gehoorzamen. Maar op den drempel bleef hij staan, om er bij te voegen Ik bedoel opgehangen, dood geslagen, ge stikt of verdronken. Méloir greep een kruik. Die kruik vloog tegen de deur aan stukkenbaas Gueffès was echter reeds weg. Maar Méloir hoorde op het voorplein nog zijn vervloekte stem, roepende Afgesproken, waarde heer, gij behoeft u er niet mee bemoeien Belissan, de jager trad op hetzelfde oogen- blik met drie hondenknechts, die twaalf haze winden van echt ras leidden, het voorplein op. Bewonderenswaardige, ruigharige dieren, af komstig uit het hok van den te Rieux wonenden ouderen broeder, heer van Acérac en Sourdeac, in het land van Vannes, en heer van de eilanden. De windhonden waren op de jacht van Oues- sant en op het redden van schipbreukelingen op het Strand afgericht. Want het Rieuxsche ras was een goed en edel ras. Daar, aan het uiteinde der oude wereld achter de Penmarchsche rotsen, zocht Rienx den schripbreukeling, gelijk in onze veranderingen betreffende liet postverkeer tusschen Engeland en Duitschland over Ylissingen, ten einde, door verhoogde snelheid en betere aansluitingen, met eenen nieuw ontworpen exprestrein tus- schen Keulen en Berlijn nog aansluiting- te verkrijgen. Van Duitsche zijde was het oogmerk, de postverbinding met Engeland over Vlissingen nog meer dan tot dusver uit te breiden en te bespoe digen. Tegen dit plan opperden de Hollandsclie gedelegeerden, met het oog op zwaar wegende belangen der Holland- sche spoorwegen en stoombootlijnen, allerlei bezwaren. Tegelijkertijd echter deden Belgische belanghebbenden alhier ijverige pogingen ten gunste eener Duitsch-Engelsche postverbinding over Ostende. Naar het thans heet, hebben de sedert het voorjaar tusschen Duitsche en Belgische spoorwegbesturen hangende onderhandelingen over eenen bliksem- trein van Berlijn naar Ostende thans tot eene principieels overeenkomst tus schen de beide regeeringen gevoerd. De eindbeslissing hieromtrent is echter eerst bij het vaststellen der nieuwe dienst regeling in het volgende jaar te ver wachten. Als gemiddelde snelheid van den nieuwen trein moet het afleggen van 100 kilometer in het uur zijn aangenomen. De Nordd. Allgem. Zeit. bevat een belangrijk waarschijnlijk officieus artikel, waarin, in den vorm van een polemiek tegen een conservatiefjblad, gezegd wordt, dat de Regeering niet verlangt, dat de conservatieven regeeringsgezind zijn en zich aan haar onderwerpen. „Een absoluut gouvernementeels partij bestaat in Duitschland nietvan tijd tot tijd zijn zelfs de vrijzinnigen regee ringsgezind, zonder daardoor hunne zelf standigheid prijs te geven. De Regeering behoort zich met de partijen te verstaan, en een goed conservatieve regeering, zooals do tegenwoordige, zoekt liet lieft steun bij de conservatieven. Eerst als eens een liberale regeering aan het roer kwam, zou het tijd zijn, de con servatieven te waarschuwen niet, gou vernementeel te worden. Tegenwoordig heeft dit echter nog geen doel, en het kan slechts tengevolge hebben, dat de conservatieve politiek minder gewenscht wordt; dit geld, te meer wanneer an dere partijen gouvernementeel worden, als de conservatieven in dit opzicht hun taak miskennen. Een medewerker van den Parijschen Figaro heeft onlangs prins Ferdinand van Bulgarije geïnterviewd. De Prins heeft de verantwoordelijkheid voor de te Sofia plaats gehad hebbende terecht stelling op zich genomen.Hij verklaarde, dat er tusschen hem en zijn minister. Stambouloff volledige eenheid van in lichten bestaat. Yan zijne erkening als vorst van Bulgarije sprekende, gaf liij te kennen, dat Rusland, indien het Bulgarije's onafhankelijkheid eer biedigt, geen trouwer vriend zal heb ben dan Bulgarije. De minister Mat- chevitch heeft verklaard, dat het pro ces te Sofia op loyale wijze is gevoerd. De vrijheid dor verdediging was onbe perkt. De debatten werden in het open baar gevoerd. Het corps diplomatique heeft verklaard, dat Milaroff en zijne drie makkers hunne misdaad (den moord op den minister Beltcheff) bekend heb ben vóór hunnen dood. De Russische lezing van de vroeger vermelde botsing tusschen de Pamir-ex- peditie en de Afghanen is deze: De Russen ontmoetten een kleine afdeeling A ghanen, en gaven dezen bevel de wa pens neer te leggen. Dit werd gewei gerd, waarop eenige Kozakken lust kregen om zich desnoods met geweld van de wapens meester te maken. De Afghanen gaven vuur, waarop drie Russen vielen. Dit gaf aanleiding tot een scherp gevecht, waarin tien Afgha nen en hun aanvoerder gedood werden- zes hunner werden gekwetst, drie ge vangen genomen. Op den zelfden dag verdwaalde kapitein Kournitsoff, een dagen de kloosterlingen van den Sint Ber nard den in; de sneeuw verdwaalden reiziger zoeken. Zij hadden lange pooten, een spitsen muil, door' de huid schijnende ribben, waren gespierd en vlug, sprongen, ondanks hun vermoeidheid van de reis, op het voorplein roud, en lieten hun vreemd en klagend geblaf hooren. Zij werden door Belissan, met zijn trompet op den rug, ontkoppeld en gestreeld. Ridder Méloir kwam naar beneden. De hazewinden sprongen dartel rond, en kwamen op de stem van Belissan, die hen bij den naam noemde, aangeloopen. Zullen zij goed zijn voor de jacht, die wij gaan ondernemen vroeg Méloir. Zij zijn gewoon op een mijl afstands een mensch, hetzij levend of dood, tusschen de rot sen of op het strand op te sporen, heer. Geef hun slechts een dag rust, en gij zult er van hooren Wij zullen ze vannacht het strand op jager., zei Méloir zich omkeerende. Belissan had op een geheel andere ontvangst gerekend. Zoo twaalf hazewinden van Rieux af te leverenzonder een enkel goed woord te ontvangen Slechts een koelen blik en daarna goedenavond Ridder Méloir is zeker ongesteld. Inderdaad, ridder Méloir dacht aan Gueffes' woorden. De hertog' zwol op en werd bleek. Men noemde aan het hof van Koning Karei VII het woord hroedermoorderen Pieter, de toe komstige meester van Bretanje, had gezworen, dat Jan van la Haise aan den hoogsten toren van het kasteel van Guildo zou opgehangen worden. De wind begon te keeren. Voortaan moest men in eens zijn slag slaan. Tenzij men heide partijen tot vriend had. Nu, ridder Méloir was half Normandiër. Toen ons klein Jantje bjj het kasteel Saint Jean-des-Grèves van de wapenknechten afscheid genomen, en het op een loopen gezet had, was hij naar de pachthoeve van Simon Le Priol teruggekeerd. Maar de pachthoeve van Simon Le Priol was gesloten. De komst der soldaten had aan de avond bijeenkomst een einde gemaakt. De pachter en zijn vrouw sliepenSimonnette lag in haar kamertje te bed. De twee koeien, de Roode en de Zwarte lagen bij het gemeenschappelijk bed te herkauwen. Klein Jantje liep graag in den maneschijn. Onder den blooten hemel te slapen, schrikte hem niet af, al was hij, volgens het zeggen van iedereen, zoo bang als een wezel. Hij voelde den kouden wind wel door de ga ten van zijn schapenvacht blazen, maar daar gaf hij minder om. Meer dan eens, en ook meer dan honderd malen, had klein Jantje, winter of zomer, goed

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1