Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Vrijdag 26 Augustus 1892. No. 4368. uxeaix g&ooQztxaal 817. ALGEMEEN OYERZICHT. Feuilleton. Binnenland. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Abonnementen op dit Blad worden dagelijks aangenomen. NIEUWE SC COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1-50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) |||IIIIIIIIIHl'milllllllll|l Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 25 Augustus '92. Bij de tropische hitte, die sedert eenig dagen in Europa heerscht, vermeerderen zich niet alleen het aantal ziektegeval len, maar breidt ook vooral te Hamburg de cholera zich uit. Omtrent het aantal ziekte- en sterfgevallen in die stad is nog niets officieels bekend gemaakt. De opgaven in de bladen loopen zeer uiteen. Volgens de Hamburger Nachrichten hebben er zich totnntoe 300 ziekte gevallen voorgedaan, waarvan 120 met doodelijken afloop. Alleen eergisteren zijn er 65 personen overleden. Des avonds kwam er onweder met regen en daar door afkoeling. Ook te Antwerpen wor den verscheidene ziektegevallen gecon stateerd, die tot lieden met den naam van „cholerine" bestempeld worden. Sedert eergisteren-middag zijn er vijf lijders aan cholerine in het ziekenhuis te Stuivenberg gebracht. Eén geval kwam voor aan boord van een Duitsch schip komende van Hamburg. De ge zondheidscommissie houdt dagelijks zit ting. Er is sprake van het inrichten van een lazareth. Onjuist is het, dat er een sterfgeval voorkwam aan boord van het Portugeesche schip liio Ttjo tusschen Havre en Antwerpen. De ge zondheidscommissie voor de Schelde zal zeer strenge observatie-maatregelen toe passen op schepen uit Frankrijk en Ham burg. Terwijl te Fulda gisteren-ochtend de jaarlijksche conferentie der Pruisische bisschoppen is begonnen, zijn te Mentz de voorbereidingen voor den 39n Katho liekendag nagenoeg afgeloopen. Zondag- 21) vaar' het Fransch. Dit laatste geraas was zoo zwak, dat alleen een oor als dat van Jantje liet kon opvangen. Blijmoedig sprong hij op. Zij is de mijnedacht hij. En als een hinde sprong hij voort in de richting van het licht geruisch, dat niets anders was dan de voetstappen der toovergodin. De godin was weer het bouwland ingeloo- pen op het oogenblik, dat Jantje om den molen liep. Het strand is te vlak, dan dat men hij het vluchten niet opgemerkt zou worden. De toovergodin wist waarschijnlijk niet met welke soort van vijand zjj te doen had. Zjj dacht aan geheel andere lieden, dan aan klein Jantje Toen zij omgekeken had, had zij iets op den weg zien bewegen. Ds.t was alles. Want de maan was aan 't ondergaan, en bescheen Jantje van achteren, terwijl zij de toovergodin volop verlichtte. avond bij de verwelkoming der Congres bezoekers zal in de Stadthalle liet aan gename met het nuttige vereenigd zijn, doordat in ruime mate voor muzikaal kunstgenot gezorgd is. Ook op 31 Augus tus zal des avonds den leden een heer lijk tuin- of parkfeest worden aange boden in de zoogenaamde Aulagewelke in haar geheel zal worden afgesloten, en waar twee muziekkapellen met zes zangkoren van te zamen 250 zangers, onder afwisselende dirigenten stukken zullen doen liooren van Beethoven, Men delsohn, Dürrner, Marschner, Kaliwoda en Eckert, terwijl het terrein door mid del van 30 gaskandelabers, door rijen lampions en gekleurde lantaarns onder ling verbonden, zal verlicht zijn, zullen de spoorwegbrug en verdere omgeving in afwisselende pyrotechnische kleur effecten prijken. Het geheele naburige Kostheim, zoowel als de Main, zullen met bengaalsch licht als overgoten zijn, als het niet regent. Een hooggeplaatste prelaat van de katholieke kerk te Londen heeft, volgens the Standardde mededeeling ontvangen van een lid van het H. College te Rome, dat de Paus besloten heeft drie Kardi nalen te benoemen, namelijk Herbert Vaughan, Aartsbisschop van Westmin ster William Welsch, Aartsbisschop van Dublin, en August Macdonald, Aarts bisschop van St. Andrews en Edinburgh. De herkiezing van den nieuwen En- gelschen minister John Morley, wien de portefeuille van Ierland is toevertrouwd, zal door de unionisten scherp worden bestreden. Het district waarvoor de minister in het Lagerhuis zitting- heeft, is Newcastle en de arbeiders hebben aldaar een grooten invloed, zoodat de kwestie van den achturigen werkdag er een groote rol speelt, Morley is hoe wel zeer radicaal, voor de invoering van zulk een arbeidsdag met gunstig gezind, en de unionisten nemen nu het air aan, er wel voor te zijn. De uitslag van den strijd is dientengevolge nog moeilijk De arme godin had bij zich zelf gezegd Die daar is vöór, omdat hij wat harder loopt dan de anderen, maar die komen achterna Die anderen waren de wapenknechts en sol daten, die in de groote zaal van het kasteel van Saint Jean hadden liggen slapen. Zij had hen in haar dwaze roekeloosheid ge trotseerd. Zij kwamen haar straffen. De toovergodin had het niet ver mis, want juist op dat oogenblik daalden acht of tien ruiters den heuvel van Saint .Jean af. en sloe gen in galop den weg naar het strand in. Alleen maakte klein Jantje niet de voor hoede van dien troep uit. Hij had met de sol daten niets te maken. De toovergodin had dadelijk begrepen, dat zij slechts door een list ontkomen kon. Maar, goede HemelSedert wanneer be hoeft een toovergodin listen te gebruiken Kon die godin niet meer op de zilveren stralen der maan gaan zitten, zooals zij altijd gewoon was te doen Kon zij niet al spelende over de gesnoeide eiken in hot Moeras, over de appelboomen of de sneeuwwitte bladeren der abeelen hup pelen Of sneller dan de bliksem over het natte strand glijden, over het welzand heen vliegen, en onder duikelen, tot aan die grotten van diamant, die, zooals iedereen weet, op den bodem der zee staan Waarlijk, 'tis de moeite niet waard, toover- te voorspellen. Zaterdag liielcl Morley in Newcastle een rede, waarin hij liet vraagstuk van den acht-uren-dag behan delde. Ik durf volhouden, zeide hij, dat de arbeidersklasse in G-root-Britannië over 't algemeen den bedoelden maat regel niet verlangt. De schoenmakers van Leicester zijn er tegen, ook de kleermakers en het groote leger der spoorwegbeambten. En wat de mijn werkers betreft, ook voor lien zou ik den maatregel niet ondersteunen, om dat de vertegenwoordigers der mijnwer- kers-zelven in het Lagerhuis reeds tegen de bill hebben gestemd. Ik beschouw het beginsel er van verkeerd en ik ge voel mij door mijn geweten verplicht tot de grootste omzichtigheid. Deze kwestie raakt de grondslagen waarop het maatschappelijk gebouw staat. Een misstap in deze richting beteekent een etenskast zonder brood, een haard zon der vuur, kinderen zonder kleeren, har ten zonder hoop. Anderen mogen beloven wat zij willen, doch ik voor mij zal niet de belangen van het werkvolk ver raden door ze als bij opbod onder den hamer te brengen tot oogmerken van partij-belang. De candidatuur van John Morley wordt ijverig gesteund door de Ieren. O. a hield Michell Davitt te Newcastle een rede, waarin hij de her' kiezing van den minister met vuur aan beval. De regeering te Stockholm heeft gis teren de gezamelijke Duitsche Noordzee havens, alsook de Duitsche Oostzeehavens tusschen Pommeren en Denemarken ver klaard als besmet te zijn door cholera. Het vredescongres, sedert eenige dagen te Bern vergaderd, heeft de volgende resolutie aangenomen Het Congres noo- digt de Europeesche vredesvereenigingen uit eene unie der Staten te vestigen en een permanent congres der natiën samen te stellen. Het Congres is van oordeel, dat zoo de uitvoerende machten verplicht waren van de landsvertegenwoordiging verlof te krijgen, alvorens den oorlog godin te zijn, als men zich langs gebaande wegen buiten adem moet loopen of zijne vervol gers misleiden door even als een aangeschoten haas in het kreupelhout te vluchten Zoo had klein Jantje kunnen redeneeren als hij het gedaan had, had hij zijn wedloop misschien gestaakt, want hij moest een echte toovergodin hebben, een, die zijn ellende in weelde kon veranderen. En niet een toevallige toovergodin, die van schrik beefde als een kind. Maar zoo redeneerde hij niet. Hij had ver trouwen. Ze is de mijnehad hij gezegd. Hij meende zeker te zijn van zjjn zaak. Het licht geraas, dat hij met zijn oor tegen den grond had gehoord, kwam van den kant van don Couesnon. Door reeht op den Coues- non in te houden, zonder het strand te ver laten, won Jantje alle kronkelpaden uit, die door de akkers slingeren. En met nieuwen moed ging het dien weg op. Hij wist niet eens meer, dat hij bang ge weest was. Hij lachte zelfs. De toovergodin moest nu maar oppassen 't Zijn zonderlinge rivieren, die waterloopen, die het strand doorsnijden Vooral de Coues non, de Rivier van Bretanje. Geen stroom heeft grilliger bedding. Hier is hij een woeste stroom, daar een eenvoudig beekje, en telkens doet hij zijn oeverbewo ners door ziju plotselinge luimen verbaasd te verklaren, de kans dat de oorlog uitbreekt, aanmerkelijk verminderd zou worden. In het officieele blad te Athene is een koninklijk besluit afgekondigd, waarbij de gezanten van Griekenland te Parijs, te Londen, te Berlijn en te St. Petersburg, te Rome en teWeenen van hunne functiën ontheven worden. Een gerucht maakt melding van het voornemen der Spaansche regeering tot opheffing van haar gezantschap in Grie kenland. De Emir van Afghanistan lieeft aan de Engelsch-Indische regeering een be richt van Yanoff doen toekomen, be treffende de botsing bij Somalasch. Vol gens deze lezing heeft de aanvoerder der Afghanen eene door Yanoff ge vraagde vriendschappelijke bijeenkomst van de hand gewezen. De Afghanen rukten dreigend naar de Russen op. Yanoff beval daarop de Afghanen zich te ontwapenen. Laatstgenoemden scho ten toen op de Russen, en deze beant woordden het vuur. Naar luid van het Afghaansch bericht zijn het de Russen, die aanvallend te werk zijn gegaan. De Emir vraagt nu hulp van de En- gelscli-Indische regeering tegen de Russen Yolgens berichten uit Lagos is, nadat Takou genomen was, eene kolonne, sterk 1200 man, doorgedrongen tot Sakelé en is vervolgens den 21 en dezer te Takou gaan kampeeren. In het gevecht bij Takou zijn 90 personen gedood. De kommandant Riou is licht gekwetst, alsook de escadronchef Lesserre. Schiedam, 25 Augustus'92. Gisteren herdacht Arie Noordam den dag waarop hij vóór 50 jaren in dienst trad bij de firma D. Yisser Zonen, alhier. De distilleerderij, waarin hij thans als meesterknecht werkzaam is, was staan. Men had hem een vrouwelijken naam moeten geven, want die wonderlijke houding past niet aan een god met een baard. Als men aan de boorden van den Couesnon komt, zou men soms aan een uitgedroogden vijver denken. Zijn door den golfslag steil afgegraven oevers doen zich bij laag water als muren van groenachtigen mergel voor. Ver van die oevers in het midden der bedding loopt een smal kanaaltje; daar murmelt dan de Couesnon over het kiezel heen. Daags te voren stuwde de Couesnon onder de schilderachtige brug zijn blanke wateren voort gelijk die machtige stroomen, die het slijk hunner bedding naar boven woelende Couesnon stroomde woedend tegen de pijlers der brug op. De Couesnon was machtig. Zorgeloos stuwde hij zijn water in zee uit, zonder zich om den dag van morgen te be kommeren. Evenals die jongelingen, die al hun geld in eens verkwisten en later moeten bedelen, heeft de Couesnon dwaasheden begaan. En den volgenden dag is hij nederig, be daard, beschaamd, gelijk de arme drommel tus schen den jongsten nacht van zwelgerij en den eersten dag, dien hij in het gasthuis door brengt. Maar dat beteekent niets, zoolang hjj door het vaste land stroomt. Als hjj het strand bereikt, begint een dwaze worsteling, tusschen het grillige zand en het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1