Dagblad voor Schiedam en Omstreken. "23urecut ^oogstraat fö 317. EERSTE BLAD. 15de Jaarg. Zondag 28 Augustus 1892. No. 4370. Parijsche Kroniek Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: msim PRIJS DER ADVERTENTIÉN 23) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) r Yan 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Yoor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Onder de plaatsjes om Parijs gele gen die het hevigst door de cholerine, ja zelfs cholera nostras geteisterd zijn, bekleeden Nanterre, waar zij het eerst nu ruim drie maanden geleden ontstond, en Argenteuil de eerste rang. Argenteuil, zoo beroemd om zijn aspergies en per ziken, is thans gelukkig van die ver schrikkelijke ziekten bevrijd, en Zondag den 21 sten dezer is de j aarlij ksche pélérinage ter vereering van het Heilige Kleed, dat daar bewaard wordt, begon nen. De relikwie, welke het vorige jaar zoo druk besproken is, toen te Trier evenzoo een heilig kleed aan de geloovigen vertoond werd, zoude dit jaar in eene nieuwe relikwiekast wor den overgebracht, doch deze is niet ge reed gekomen. De geestelijke overheden hebben de kostbare relikwie welke de kerk van Argenteuil bezit, van alle verdenking of twijfel willen ont doen, en alle nieuwe nazoekingen en getuigenissen die zij in de archieven van het departement van Seine en Oise deden, hebben ontdekkingen van het grootst belang aan het licht gebracht. Verder hebben beroemde scheikundigen de stukken van het Heilige Kleed on derzocht, en zeer interessante verslagen, zoowel over het weefsel als over de in het kleed ontdekte bloedvlekken, onder teekend. Deze stukken zijn in handen van Mgr. Goux, bisschop van Versailles, en zullen in eene nieuwe geschiedenis over het Heilige Kleed, welke in het volgend jaar zal verschijnen, worden opgenomen. De nieuwe relikwiekast zal merkwaar dig schoon z ijn, en den vorm van eene platte kist hebben, waarin het Heilige Kleed geheel hersteld, en van een lengte van 1 meter 46 cm, moet bewaard worden. Het kleed is niet meer in zijn geheel en bestaat thans slechts uit stukken. KAAR HET FrANSCH. Alles is er met een tooverachtig waas over wogen. Het licht, Je bron en oorzaak van ieder schouwspel, is daar gansch anders dan op het vaste land. Evenals het ineest alle- daagsche voorwerp, in het brandpunt van den kaleidoskoop geplaatst, plotseling schittert, en onnatuurlijke kleuren aanneemt, zoo ook ma ken de gesteldheid van den dampkring, de aard van den bodem, kortom iets, dat wij hier niet behoeven te omschrijven, van dat strand een onmetelijk toestel, waarin de dioptriek en de cathoptriek Helaas, goede Hemel, waar gaan wij heen Om weer terug te keeren tot de wonderen van het strand, tot dat duizendklenrig licht spel, dat zelfs het oog der bewoners van het strand en van den Berg Sint Michel misleidt, geen natuurkundig werktuig zou er een denkbeeld van kunnen geven. Men behoeft niet naar de oahara te gaan, om prachtige luchtspiegeling te zien. De ontbrekende gedeelten worden door «tof van eene andere kleur dan de authen tieke stukken aangevuld. De nieuwe kast zal het aanstaande jaar voor het eerst en verder om de zeven jaren te zien zijn. Deze plechtigheid moet den lOn Augus tus 1893 plaats hebben, s'middags ten één ure, de verjaring van het urn en den dag dat, naar de traditie, Karei de Groote zijn intocht in het dorp van Argenteuil deed, het Heilige Kleed aan zijne zuster, toen abdisse van het klooster aldaar, ten geschenke brengende. Na deze kleine uitweiding over de kostbare relikwie van Argenteuil, wil ik nog even op de cholerine-epidemie terugkomen. Het gemeentebestuur heeft hier alles aangewend om grootere on heilen te voorkomen. Het water, waarin men steeds meer en meer zegt, dat de kiemen der ziekte gevonden worden, is hier zomers in de Seine niet alleen slecht doch ondrinkbaar, en zelfs gefil treerd nog gevaarlijk. Overal werd, zooveel mogelijk gekookt of erkend goed water uit andere bronnen aan het publiek verschaft, en in Clichy, een buurt van Parijs, waar vele voddenrapers wonen, werd zelfs besloten, de huizen eener geheele straat waar de besmetting eensklaps was uitgebroken, tegen den grond te werpen, en de vierhonderd huisgezinnen, die er in het vuil leefden, moesten onmiddellijk een ander onder komen zoeken. Hoe radicaal het middel ook was, toch werd de maatregel al gemeen goedgekeurd, en het resultaat er van is meer dan bevredigend; want sedert de laatste veertien dagen zijn niet meer dan 16 sterfgevallen van cholerine aangegeven, hetgeen voorParijs in de warme dagen die wij beleefden, zeer geruststellend mag genoemd worden. Sedert de tentoonstelling van 1889 had ik den Eiffeltoren niet meer bestegen; toen nu bij de heerschende hitte een mijner beste vrienden mij uitnoodigde, op dien ijzeren reus te gaan dineeren, nam ik de invitatie met beide handen aan. Monsieurc' est bieu ici la tour Eiffel' Oui Madame. Comment monte on la-dedans Madameprenez a gauchemais tour- nez ensuite a droite et vous vous trouverez devant le pilier par ou V on monte. Merci Monsieurfy vais. De dame die zich met deze vraag tot mijn vriend wendde, geleek wel eenigs- zins op Mephistophelis zij was name lijk geheel in schreeuwend rood gekleed, als hoofddeksel versierd met een toque van dezelfde kleur, waarop door mid del van een paar hooge stengels twee vlinders bevestigd waren, die bij de minste beweging schenen te gaan flad deren. Zij had helaas reeds eenige lus trums achter den rug en deed mij onwil lekeurig denken aan een harer natuur- genooten, aan wie door den president van de Rechtbank gevraagd werdVotre dgeMadame en die daarop antwoordde: ante ansMonsieur. Deze persoon beschrijvende, komt de vraag bij mij op waarom toch de meeste dames, die reeds lang in hare geboorte akte haar grootsten vijand zien, voor kleeding overhellen naar alles wat op- zichtelijk is. Ik zal mij maar niet in de oplossing van dit vraagstuk ver diepen de vrouw toch is een raadsel. Ik zal mij niet door beschouwingen over dit gewichtig punt laten mede- sleepen, daar zij soms minder in den smaak mijner Nederlandsche lezeressen zouden kunnen vallen, en ik dezen liever te vriend houd. Wij staan dus aan den voet van den Eiffeltoren, welk gevaarte, door sommi gen bij een schoorsteen, door anderen bij een broodsuiker vergeleken, niet meer behoeft beschreven te worden ik bepaal mij dus alleen bij onze excursie. Na ons van een toegangskaartje voor zien te hebben, namen wij plaats in den gesloten bak, die langs een dei- vier pilaren door een stoomwerktuig Het zand der haai van Cancale weerkaatst de voorwerpen even grillig' en afwisselend als het Afrikaansche zand. De bleeke maan van het strand roept even goed een tooverspel te voorschijn als de brandende zon van Numidië. Daar hebben wonderbare vizioenen, onge hoorde droomen plaats, die geen verbeelding, zelfs niet in het ijlen der koorts, zou uitvinden. Het strand verraadt alsdan evenals een too- verspiegel de geheimen eener wereld, die geen menschenwereld is. Ik heb daar geheimzinnige boschjes zien zwe ven tusschen wolken, die het eiland Armide, schooner dan in Tasso's droomen, wiegen ik heb de koude en bevallige lijnen van het Griek- sclie landschap, het eindeloos verschiet der Elyseesche Velden bewonderd; ik heb Babyion en zijn fiere terrassen en oranjeboomen, liooger dan de eiken onzer bossclien, aanschouwd. Ik heb (en dat was een droomgezicht) het doode woud, het oude woud van Scissy ge zien, dat zijn dikke stammen tot in zee uit strekte, en Tombelène, de plaats der mensehen- offers, met zijn heilige schaduw overlommerde. Verderop was het een vloot, die met ont plooide zeilen over het droge oeverzand ste vende. Nog verder op een zwijgende stoet, die het goud en purper zijner eindelooze rijen ten toon spreidde. En nog verder een eenvoudige allée van po pulieren, voerende het huis der beminde, waar de geurende bloembedden in den tuin Begoocheling begoocheling leugens, die ons in verrukking brengen, of tranen van aandoe ning doen storten Maar waaronder het naakte zand op zijn prooi ligt te wachten. 0 neen, de vrouw, die Jantje op de stralen van het maanlicht zag zitten, was geen ster felijk wezen Zij liep. Maar Jantje zag wel, dat haar voet niet eens het blinkend zand aanraakte, waarin de voet van een gewoon sterveling tot aan den enkel zon zijn doorgedrongen. Zij liep, maar zij werd door haar in den wind zwevenden sluier gedragen. Zij liep als onder een regen van goud tus schen de vonken, die de maan uit het vochtig zand doet springen En eensklaps zonk de bodem. De toovergo- din rees in de hoogte. Zij sloop weg in de wolken. Nu werd de zaak geheel anders. Jantje betreurde het zeer, haar gezegd te hebben, dat de zee een half uur noodig had, om op te komen. Want de zee kwam reeds nu op. De zee vlood, glad als een kristallen golf, onder de voeten van het meisje weg. Maar de voeten van het meisje werden niet vochtig. Ohet was dus wel de toovergodin uit het verhaal van Simon Le Priolde toovergo din van den Bretanjer ridder Een wolk bedekte de maan. De toovergodin opgedreven, ons weldra op de eerste verdieping van den toren voerde. Nu zou men zoo denken, vooral van bene den afgezien, dat die verdieping een gewoon vierkant vlak is, waarop men heen en weer wandelt. Indien ik u echter zeg, dat zich daarop bevindt een théatre, een groote restaurant, een paar brasseries, zonder te gewagen van een zeker aantal winkeltjes met pho tographies en andere artikelen, dan zal men zich eenigszins een denkbeeld kun nen maken van haar uitgestrektheid. Het geheel is van eene balustrade omge ven vanwaar men een prachtig gezicht over de stad en omstreken heeft. Na een kleine wandeling langs die balustrade namen wij gezellig aan een tafeltje van de restaurant plaats en bestelden aan een van witte das en zwarten rok voorzienen maitrc d' hotelons middagmaal. In afwachting daarvan werd een blik op het etend of zich daartoe bereidende publiek geslagen. De roode juffrouw trok door haar toilet dadelijk de verlangde aandachtzij had op den toren hare vrienden en vrien dinnen ontmoet, en weldra deed een knal gevolgd door het verdwijnen in het luchtruim van een champagne-kurk ons begrijpen, dat bij gebrek van Amor vriend Bacchus het gezelschap kwam opvroolijken. Hier en daar eenige jonge paren, die minder luidruchtig aan den kalmeren Bordeaux-wijn de voorkeur gaven. Eenige verstokte vrijgezellen en een gelijk getal tijdelijke weduwnaars, wier echtgenooten naar de zeebaden of elders getogen waren, en die, hetzij tot hunne eer gezegd, daar allen opgeruimd nederzaten. Middelerwijl was ook ons diner verschenen, en terwijl wij de uit muntend toebereide spijzen nuttigden, liet zich een zeer goed orkest hooren, dat in het midden van de restaurant geplaatst met veel brio de bekende wals van Waldteufel, Je faimeuitvoerde. Een en ander belette ons echter niet van het heerlijk schouwspel, dat de daar verdween. Klein Jantje woog de beurs op zijne hand en sloeg peinzend weer den weg naar het dorp Saint Jean in. Hij bezat den hartstochtelijk nagejaagden schat, de vijftig Nanteezer kronen, die hem zoo gelukkig zoude maken, en toch liet hij het hoofd treurig hangen. Het was meer dan twee uren na middernacht, toen de toovergodin de zwarte rotsen, die den grondslag van den Berg Saint Michel uit maken, had bereikt. De toovorgodin zette zich op een rotsblok neder, om weer adem te kunnen scheppen. Zij drukte beide handen tegen haar borst, om het kloppen van haar hart tegen te gaan. Saint Jean des Grevès ligt ruim anderhalve mijl van den Berg. Bij het afleggen van dien afstand had de toovergodin geen oogenblik stilgestaan. Zij lichtte haar sluier op, om het zweet van haar voorhoofd af te droogen, en toonde in het maanlicht dat zacht en edel gelaat, dat wij reeds in de groote zaal van het kasteel van Saint Jean hebben bewonderd. Vervolgens liep zij om den voet der rots en trad onder den zuidelijken muur der stad in de schaduw. Boven op den wal kon zij den zwaren. afge meten pas van den schildwacht hooren. Doch niet om de stad in te gaan, had onze too vergodin dien weg gekozen, want zij ging achter

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1