Binnenland, Schiedam, 30 Augustus '92. GEMENGD NIEUWS. Koning is een nur na den trein die op den Antwerpschen geloopen was, uit Ostende vertrokken. T;r gelegenheid van de opening der internationale graanmarkt te Weenen werd er gisteren in een der zalen van de tentoonstelling eene. vergadering ge houden van de voornaamste handelaars. De statistieken, uitgegeven van wege het ministerie van landbouw, toonen aan, dat zoowel ten opzichte van de hoeveelheid als van de hoedanigheid de graanoogst bevredigend is. Van goed ingelichte zijde wordt uit Petersburg gemeld, dat de minister Wiscli- negradsky voor goed zal aftreden en de heer Witte in zijne plaats met de portefeuille van financiën heiast zal worden. De hierop betrekking heb bende bekendmaking wordt tegen den lln September tegemoet gezien. Kaar de Standard rdt Berlijn ver neemt, zal de Chineesche gezant bij zijne komst te Petersburg instructie vinden betreffende onderhandelingen met Rusland over het gebeurde in Pamir. Deze onderhandelingen dreigen netelig zijn, daar China 's argwaan is opgewekt door een verslag van den gouverneur van Chineesch Turkestan. De Times vernam uit Calcutta een ge rucht, dat de troepen van den Emir verslagen zijn door de Hazaras. Aan de New-York Herald wordt over Curacao gemeldHet overschot van Mendoza's leger, ongeveer tweeduizend man sterk, is door de opstandelingen teruggeslagen en in Caracas binnenge trokken. De stad Puerto Cabella is door Crespo's troepen ingenomen. De Cholera. De cholera-berichten vermenigvul digen zich van alle kanten, maar dragen over 't algemeen nog een sporadisch karakter en bepalen zich meestal tot gevallen van cholerine of cholera nostras. Te Hamburg treedt echter de cholera morbus met toenemende hevigheid op en ook te Berlijn, Kiel, Bremen en elders doen zich vooral onder de personen die van Hamburg herkomstig zijn, gevallen van Aziatische cholera voor. Volgens mededeelingen van het Ge- sundheidsamt kwamen er te Hamburg den 27stenAug. 128 gevallen van cholera voor en 55 sterfgevallen. Te Altona den 27sten 22 cholera- en 11 sterfgevallen den 28sten van 's middags tot midder nacht 17 cholera- en 9 sterfgevallen. In negen plaatsen in de nabijheid van Ham- 18 cholera- en 9 sterfgevallen. Te Perver, Regbes en Maagdenburg elk een cholera-geval. Te Berlijn is den 28sten eene vrouw aan de cholera overleden. Te Streijert en Mecklenburg kwam een sterfgeval voor. Gisteren zijn te Antwerpen twee ge vallen van cholera voorgekomen en twee cliolera-lijders in het hospitaal gestorven. De Independence verzekert, dat in Belgie komende reizigers aan geen persoonlijk onderzoek onderworpen worden. Vreemdelingen kunnen in 't land gaan en komen zonder zoodanig onderzoek te vreezen te hebben. Ook in Engeland komen reeds enkele gevallen van cholera asiatica voor. De scheepsingenieur die Vrijdag op het schip Gerona uit Hamburg te Middles- borough aankwam en met andere leden der bemanning zich naar Dundee begaf is daar overleden, naar het heet aan cholera. Er heerscht te Dundee groote onrust. Vooral tegenover de zoogenaam de schepen met landverhuizers worden ernstige maatregelen van voorzorg ge nomen. In de Fransche kustplaatsen heerscht de cholera evenzeer. Te Lechbans zijn eenige gevallen waargenomen en te Havre zijn den 27sten van middernacht tot middernacht 71 gevallen van cholera voorgekomen, waarvan 25 een doode- lijken afloop hadden. Ook in OostenrijkHongarije heeft zich de gevreesde ziekte vertoond. Te Weenen zijn reeds 14 cholera-gevallen voorgekomen. Vier personen zijn over leden, behoorende tot een geziu uit Hamburg. In Spanje, waar zich voor zoover bekend nog geen gevallen voordeden, worden ernstige voorzorgsmaatregelen genomen. De Gumta maakt o. a. een koninklijk besluit bekend, waarbij be paald wordt dat reizigers uit Ant werpen bij hunne aankomst in een Spaansche haven naar een lazaret ge bracht moeten worden. Hedenochtend geraakte een kinder wagentje, waarin een kindje van nog geen jaar oud zich bevond, door een ongelukkig toeval in de gracht langs de Kreupelstraat. De verschrikte moe der, die het wagentje wilde grijpen, ge raakte eveneens te water. Door de flinke hulp van den schoenmaker J. Duk, die zich te water begaf, mocht het ge lukken, moeder en kind weder op het droge te brengen. In de afgeloopen week is voor het notarieel staats-examen, eerste gedeelte, o. a. geslaagd de heer G. Vlug te Schiedam. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Van Tienhoven, heeft de minis ters, de gezauten der buitenlandsche Mo gendheden of hunne zaakgelastigden, de Kederlandsche gezanten bij vreemde Hoven, met verlof alhier aawezig den chef van het kabinet van zijn departe ment en eenige andere autoriteiten genoo- digd tot een gala-maaltijd op Woensdag a.s. ter eere van den verjaardag van de Koningin, te zijnenhuize aan te bieden. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door het Congres der Vereenigde Staten van Amerika, onder dagteekening van 6 April 11., eene wet is uitgevaar digd, waarbij wordt bepaald dat geen burger van een vreemd land strafbaar zal zijn ter zake van namaak van eenig voorwerp, waarvoor in de Ver eenigde Staten octrooi is verleend of wegens het gebruik maken van eenig handels- of fabrieksmerk in de Ver eenigde Staten gedeponeerd, wanneer het feit waarover geklaagd wordt plaats heeft gehad in verband met de ten toonstelling van eenig artikel of voor werp op de Wereldtentoonstelling van Chicago. De afdeeling der Enquête-commissie, welke de heer Kolkman tot voorzitter heeft, vergadert niet aanstaanden Don derdag voor 't laatst, maar 17 September. Ilet Tad. meent het bericht, als zou de heer Steenkamp het burgemeesters ambt te Hulst aanvaarden, gerust te kunnen tegenspreken, omdat de tegen woordige burgemeester, de heer L. J. M. v. Waesberghe Janssens, volstrekt niet voornemens is ontslag uit zijn betrekking te vragen. Daar de Aziatische cholera te Ham burg zich ook tot de omgeving dier plaats schijnt uit te breiden, zijn alle Duitsche plaatsen, gelegen aan deKoord- zee of aan wateren op die zee uitmondende door den minister van binnenlandsche zaken besmet verklaard wegens Azia tische cholera. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Koord-Holland heeft bevonden, dat de stoker aan boord van het te IJmuiden binnengeloopen stoom schip Urania gestorven 'is aan cholera asiatica. Het lijk wordt bij de zieken barak begraven en hot schip heden onder toezicht van een geneeskundigen inspecteur ontsmet. Kaar wij vernemen, wordt het uit breken der cholera aan boord der Jason toegeschreven aan besmet drinkwater, te Altona ingenomen. De geneeskundigen, door de regeering Vrijdag naar 's Gravenzande gezonden, zijn Zaterdag naar de residentie terug gekeerd. Onder toezicht van den genees kundigen inspecteur is de behandeling der zieken in de barak aan dr. Ten Cate opgedragen? N11. Ct Zaterdagavond hielden de Haagsche doktoren een bijeenkomst tot het be spreken van maatregelen, te nemen in 't geval dat de cholera de Residen tie zal bezoeken. Kaar wij vernamen, is men tot hot volgende resultaat ge komen Een aan de gemeente toebehoorend huis aan het Huygensplein, de groote barak van het Ziekenhuis en de barak te Scheveilingen zullen worden inge richt voor het opnemen van lijders. Drie genoesheeren zullen permanent aanwezig zijn op een der bureaux van politie, vanwaar zij per telephoon kun nen worden opgeroepen. Bij 't consta- teeren van een geval zal de patient op hun bevel terstond naar een der boven genoemde plaatsen vervoerd worden. Alle maatregelen ter bevording der reinheid worden te Sche veilingen en te 's-Hage genomen, alsmede alle middelen in het werkgesteld om de gevreesde ziekte het hoofd te kunnen bieden. Zoo wordt in de duinen weder een nieuwe barak gebouwd vanwege de gemeente op ini tiatief van de cholera-commissie worden alle onreinheden opgeruimd, o. a. de de verzameling van vuil, mest enz. op het kolenwagenslag langs de Hol- landsche IJzeren stoomtram gelegen. Voorts worden de riolen in hofjes schoon gemaakt en gedesinfecteerd, enz. Van gemeentewege is te 's-Gravenhage een onderzoek ingesteld naar den toe stand van het water der stadspompen, terwijl tevens met het hoog op den alge- meenen gezondheidstoestand verschil lende maatregelen worden genomen, en voor het besproeien van putten, riolen, urinoirs, enz. een kwistig gebruik wordt gemaakt van creoline en carbol. De Scheveningsche sporttentoonstel- ling werd Zondag 11. bezocht door 5588 betalenden. Van 21 tot 28 Augustus gingen 53,609, en van 1 Juni tot 28 Augustus 426,929 personen door de tourniquets. Dezer dagen werd gewezen op de me- dedeeling van de heeren Lippmann, Ro- senhtal Co. te Amsterdam, betreffende de inlevering van de coupons der Por- tugeesche staatsschuld. Het Kederland- sche Beschermingscomité van Portugee- sche fondsen blijft echter de inlevering ten stellingste ontraden, wijl de Portu- geesche regeering iedere verantwoorde lijkheid afwijst, welke uit de verklaring van de heeren L., R. Co., zou kun nen worden afgeleid. De schipper van een Belgisch schip, die gisteren te Dordrecht naar het gast huis werd gebracht als lijdende aan cholera nostras, is hersteld. Voorzichtig heidshalve is het schip ontsmet. De politie heeft streng gewaakt tegen alle verkeer van de schepelingen met den vasten wal. De havenmeester zal het schip beneden de stad bij den ingang van het Mallegat doen brengen. Uit Rukfen (K.-B.) wordt gemeld, dat gemaskerde personen in den nacht in de woning van de kinderen Pietersen te Zegge hebben ingebroken. De dochter, die alleen te huis was, zag uit haal bed licht in de kamer, en denkende dat er brand was, sprong zij verschrikt op, doch werd door twee zwarte kerels ge grepen. Het meisje gilde het uit van schrik; een der indringers gaf haar nu met een mes twee sneden over den arm, terwijl zij onder doodsbedreiging om geid vroegen. Het meisje riep nu uit alle macht om hulp, waarop de inbrekers, op een loos gerucht, ijlings de vlucht namen. De politie doet streng onderzoek. Majoor Waldeck uit Loosduinen, ma joor mr. Tielkemeijer uit Amsterdam en kapitein Van den Bergh uit Den Haag zijn herkozen als hoofdbestuurders der Vereeniging van Officieren der Schut terijen. in Mederland. Bij de dezer gelegenheid gehouden wedstrijd werd de eereprijs behaald dooi den ln luitenant G. C. Baerends. DEK HAAG. Ka eene zeer korte ongesteldheid is alhier overleden de heer mr. W. O. T. van Oudheusden van Achttienhoven, voorzitter van het uit voerend comité der Scheveningsche Sport- tentoonstelling. De overledene was eerst 48 jaren oud. ROTTERDAM. De stoomschepen Viola en llohand uit Hamburg, kwamen eergisteren-middag aan de boeien voor de stad om te lossen. Vooraf waren die vaartuigen te Maassluis geneeskundig onderzocht en later heeft de haven politie zich vergewist, dat zich aanboord geen ziekteverschijnselen hadden voor gedaan. DELFT. Eenige geheel-onthouders hebben in de Oosterstraat alhier eene algemeene leeszaal geopend, waar elk nuchter man van 's morgens 9 uur tot 's avonds 10 uur vrijen toegang heeft. Koffie en thee is er tegen zeer lagen prijs verkrijgbaar. Alcoholische dranken en dus ook bier worden niet getapt. MAASSLUIS, 28 Augustus. Bij gelegenheid van den jaardag van II. M. koningin Wilhelmina zal het fanfare- gezelschap een concert geven op een a giorno verlichte stoomboot in de haven, wellicht afgewisseld door vuurwerk. TILBURG. Volgens alhier loopende geruchten zou bij H. M. de Koningin- Regentes het plan bestaan dezer dagen liet kamp te Rijen te bezoeken, ten einde de aldaar te houden manoeuvres bij te wonen. De dag is echter nog niet bepaald. Zoolang de badplaats Scheveningon besta.it, is het aantal zeebaden per dag nog nooit zoo groot geweest als in de laatste dagen. Werd jaren geleden het maximum van 1237 bereikt, dat getal is in de laatste dagen herhaaldelijk overschreden en was Dinsdag van deze week zelfs 1316. Ten gevolge der hitte van j.l. Dins dag waren naar de Pr. Gron. Ct. meldt, nabij de halte Kropswolde de spoor rails hier en daar 30 a 40 cM. uitge weken. Gelukkig werd dit door de beambten opgemerkt, zoodat met de grootste voorzichtigheid werd gereden. Het prachtige buitengoed „Klingel- beek" bij Arnhem, voor enkele jaren geschat op f 70 a 80000, is bij publieke veiling ingezet, waarbij zich het merk waardige feit voordeed, dat 2 verschil lende inschrijvers op hun biljetten 5 cijfers één hadden geplaatst, dus een bedrag uitmakende van f 11,111. Een der inschrijvers, de architect Van Gendt, verhoogde daarop zijn bod met f 1 on deze werd als inzetter aangewezen. Het centraal-station te Amsterdam, dat tot nog toe met uitzondering van de perrons waar electrische booglampen hangen, door gas verlicht werd, zal in het vervolg electrisch verlicht worden. Te Sijbekarspel had men een hond voor een kinderwagen gespannen plot seling zag de hond een kat en zette het op een hollen om zijn aartsvijand te achtervolgen, doch het gevolg was, dat de wagen inliet water terechtkwam. Het kind dat er iu zat, dreef naar het midden der vaart, en slechts met moeite gelukte liet den kleinen passagier weer op het droge te brengen. Zaterdagmiddag te drie uur had in de sluis van het Westerkanaal te Amster dam een hoogst droevig ongeluk plaats. Een spelend kind viel van de sluismuur in het diepe water en zonk onmiddellijk weg. Een omstreeks 40-jarig werkman, Ger- rit Roest, die in de onmiddelijke nabijheid aan het hout lossen was, sprong terstond het kind na, maar verdween eveneens.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2