Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Zaterdag 3 September 1892. No. 4375. ^ktreatt hoogstraat 817. Kennisgeving. 15de Jaarg. ALGEBEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN NIEUWE SGHIEDA E COURANT Yoor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. No. 124.) Yan 1—6 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek van C. A. BEUKERS om vergunning tot uitbreiding zijner branderij aan de Westvest alhier, wijk A, no. 248, kadas ter sectie C, no. 448, door plaatsing van eau stoomwerktuig van 4 paardenkracht en ketel, met een verwarmend oppervlak van 3.50 M2, ter vervanging van het bestaande stoomwerktuig met ketel. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) j Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag den ISden Sept. a. s., des namiddags ten halftwee ure, ten Raad- huize gelegenheid zal worden gegeven, om be zwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagenvóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis kan worden ge nomen. Schiedam, den lsten September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris VERNÈDE. 2 September '92. Het interparlementaire vredescongres is eergisteren gesloten, nadat de deel nemers Christiania hadden aangewezen voor het in Juli 1893 te houden con gres, waarop beraadslagingen zullen ge voerd worden over veel dat de hoeren niet in 't reine hebben kunnen brengen, als daar zijn de neutraliteit van land en zeééngten, de kwestie der onderzee- sclie telegraafkabels enz. Wie mocht meenen, dat hetgeen de vredes-vrienden beoogen doelloos ge leuter is, wie het doel van hunne be sprekingen ondankbaar en zeer weinig kans loopend op verwezenlijking te vens mocht afkeuren of den toestand lang zoo kritiek nog niet mocht meenen, hij ve neme, dat Duitschland thans be steedt 700 millioen 'sjaars voor zijne krijgsmacht. Het leger is in vredes tijd 517.000 man en 93.908 paarden en in oorlogstijd, naar schatting, ongeveer 41/2 millioen man sterk. Betrekkelijk bescheiden is, in vergelijking met deze groote mogendheid, de Oostenrijksche monarchie. Dit rijk onderhoudt in vre destijd een armee van 337.419 man, die in oorlogstijd tot ongeveer 2 millioen soldaten kan worden opgevoerd. De uit gaven voor leger en marine zijn hier dan ook slechts 350 millioen per jaar. Het Italiaansche leger bedraagt in vredestijd niet moer dan 276.000 man in tijd van oorlog bijna 3 millioen. De jaarlijksche oorlogsbegrooting eischt een som van 362 milioen lires of francs. Op het grootste leger en de meeste uitgaven kan Rusland zich beroemen. Het Cza- renrijk heeft oen staand leger van 818.033 man en kan in geval van oorlog om streeks 5, zegge vyf millioen strijders in 't veld brengen. Alles saamgenomen zou de triple-alliantie hare strijdmacht totl0.216.000 soldaten kunnen opvoeren, waartegen Frankrijk en Rusland 11,850.000man zouden doen optrekken.De vijf groote mogendheden geven, om het zoover te kunnen brengen, jaarlijks 4 milliard, 365 millioen francs uit per jaar, d. i. ongeveer 2200 millioen gulden. Het is zeker om te duizelen, maar het bewijst tevens dat de toestand van den gewapendon vrede, dien wij thans beleven eenc onhoudbare zaak is. Dit ultra-militairistisch systeem put de 28) KAAR HET FrANSCÏI. Simon en zijn vrouw keken elkander weer aan. Was dat klein Jantje, zoo bang als een wezel Baas Gueffès meeude te glimlachen, maar trok ecu heel leelyk gezicht. Jantje wendde zich opnieuw tot den pachter en zijn vrouw. Ziet gü, zei Dij bij wijze van verklaring, ik kan dien Normandiër niet verdragen, omdat hij alyd naar Simonnette kijkt. En wat geeft u dat kleintje vroeg Simon lachend. Op Jantje's gelaat lag eene uitdrukking vi oprechte verbazing te lezen. Wat mij dat geeft 1 herhaalde hy maar heb ik u dan nog niets gezegd, sedert wij zoo lang aan 't praten zijn Dat geeft mij zooveel, dat Simonnette mijn verloofde is natiën uit en brengt groot zedelijk on heil over de wereld. Daarom behoort iedere poging om aan dezen toestand een einde temaken, met vreugde te worden begroet, ook al getuigt zij soms van een te lioog gespannen verwachting die der verwezenlijking nog verre van nabij is. Terwijl de vredemakers in Bern aldus in alle gemoedelijkheid over den vrede spreken, wapent zich geheel Europa ton oorlog, wel niet tegen den vijand, die de Berner congresleden op 't oog hebben, maar tegen een anderen, die door geheel ons werelddeel rondsluipt, overal zijn prooi beloerende en die zoekende te belagen. Overal worden voorzorgsmaatregelen tegen de dreigende cholera genomen. In Frankrijk zullen alle reizigers bij hunne aankomst aan de grens worden onderworpen aan de volgende formaliteiten. Uit de trein komende, zullen zij voorbij een genees kundige gaan in een lokaal, voorafgaande dat voor het douanen-onderzoek. Ieder die lijdende is aan gasto-enteritis, zal opgenomen worden in eene ziekenzaal, voorzien van de noodige bedden en personeel. Degenen, bij wie ver dachte verschijnselen worden waarge nomen, kunnen in behandeling gehouden worden. Ieder reiziger zal een pas ontvangen, waarop vermeld staat dat hij het geneeskundig onderzoek onder gaan heeft. Hij zal dien pas afgeven ter plaatse van bestemming of wel in observatie blijven gedurende het incu- batie-tijdperk. Alle bagages zullen zorg vuldig nagezien worden. Vuil linnengoed en zoo noodig ook andere voorwerpen, zullen ontsmet worden. Aan eiken post voor den gezondheidsdienst zullen verhonden zijn een geneeskundige, als mede oppassers en oppasseressen. Naar uit Antwerpen wordt bericht, is de toestand daar ter stede merkelijk verbeterd. Gisteren zijn slechts zes per soden in hot hospitaal gebracht, waar van één is overleden. Tot twaalf uren hedenmiddag is niemand ingebracht. Nu begonnen Simon en zijn vrouw te proes ten van 't lachen. Och, ochhet arme Jantje nep Fan- chon uit, haar buik vasthoudende, hij heeft stellig een slag van den molen gekregen! Dat was al genoeg om Jantje van zijn stuk te brengen. Al zijn dapperheid zakte in zijn schoenen, en tranen kwamen hem in zijn oogen. Drommels! zei Jantje, er waren toch maar vijftig Nanteezer kronen noodig. En waar zult gij die vijftig Nanteezer kronen opduikelen, mannetje Jantje haalde van onder zijn schapenvacht de fijn' gemaasde beurs te voorschijn, die tegen het schijnsel van den haard inhlouk. Simon en zijn vrouw zetten groote oogen op. Baas Gueffès rekte zijn hals om beter te kunnen zien. Wat is dat? vroegen Simon en Fanchon tegelijk. Jantje lachte. Wel, antwoordde hij, als men de Toover- godin van 't Strand grijpt, geeft zij al wat men verlangt De Toovergodin van t Strand herhaal den de beide goede lieden, vol verbazing. Simon Le Priol verkeerde ecnigszins in den toestand van den kwakzalver, die, om de toe schouwers te vermaken, een papieren spook te voorschijn zou roepen, maar dan een echt spook voor den dag ziet komen. De Toovergodin van 't Strand herhaalde De warmte is veel verminderd. Eene Duitsche stoomboot, komende uit Ant werpen, is te Corogne aangekomen. Aan het schip is een quarantaine van tien dagen opgelegd. De lading is zorgvuldig uitgerookt. De Antwerpsche processie naar Kevelaer, waarvoor reeds vele personen zich hadden aangemeld, zal niet gehouden worden wegens verbod van de zijde der Duitsche overheid. Yolgens de laatste berichten maakt te Hamburg de cholera nu ook in de beter- gestelde klassen slachtoffers. Zoo zijn aan de ziekte overleden de componist Cobelli en dr. Miersch, redacteur van de Hamburger NuckrichtenWebesolin, directeur van het oude Hamburger ziekenhuis, werd mede door de cholera aangetast. Weener artsen, die voor hunne studiën de cholera-barakken bezochten, geven verschrikkelijke schil deringen van het ontoereikende der sanitaire maatregelen ter bestrijding van de epidemie. Zoo schijft een hunner o. a. dat twee barakken en drie zalen vol lijken lagen (in de laatste alleen meer dan tweehonderd) wier ter-aarde- hestelling wegens gebrek aan middelen van verkeer en hulpkrachten vertraagd werd. Om in het gebrek aan genees kundige hulp te voorzien, worden er thans Pruisische militaire artsen naar Hamburg gezonden. Het legerbestuur stelde 500 nieuwe veldbedden beschikbaar. Zoowel de cliolera-epidemie te Hamburg als de te Berlijn en Oharlottenburg voorge komen nieuwe cholera-gevallen worden vermoed hun ontstaan te danken te hebben aan de troepen Russische land verhuizers, die o. a. sedert vele weken hij Oharlottenburg in barakken gehuis vest zijn, ofschoon daar scherp toege zien en 'gedesinfecteerd wordt. Het is onbegrijpelijk dat de Pruisische autori teiten reeds sedert vele maanden dit permanent doortrekken dulden van landverhuizers, die uit Rusland komen, waar eene zoo hevige cliolera-epidemie hij voortduring heerscht. hij nog eens; maar dat zijn allemaal slechts bakerpraatjes, mannetje Zoo En de geschiedenis van dien Bre- taujer ridder dan Een praatje Jantje liet de goudstukken in zijn beurs rammelen. En dit, zijn dit ook praatjes vroeg hij op zegevierenden toon de Toovergodin van het Strand heeft den ridder wel hij hoog wa ter naar den Berg weten te brengen, want zij heeft mij gegeven, wat ik noodig heb, om met Simonnette te kunnen trouwen Dit zeggende, opende klein Jantje de beurs, en liet de kronen op de tafel der pachthoeve rollen. Er waren er wel meer dan vijftig. Si mon en Fanchon stonden letterlijk verbluft. Vincent Gueffès stond onbeweeglijk in een hoek Hij zei hij zich zeiven En voor die mooie, nieuwe kronen ben ik bijna opgehangen Voorts liet hij er op volgen: De juffer zal de beurs afgepakt hebben de kleine snaak, door de praatjes van baas Simon op hol gebracht, heeft de juffer achterna gezeten daar hebt ge het al. Baas Vincent Gueffès was, zooals men ziet, een zeer verstandig man. 'tls onmogelijk om in korter woorden de geschiedenis samen te vatten, die ons reeds zoo menig hoofdstuk heeft gekost 1 Simon en zijn vrouw waren er ver af, al die duistere geheimzinnigheden duidelijk te doorzien. Zij keken met een weifelenden blik naar de kronen. Maar het waren kronen. Simon hield er van en Fanchon niet minder. Simon wierp zijn vrouw een vragenden blik toe, en Fanchon antwoordde Drommels man. Jantje is in alle geval een aardig ventje. Wat dat betreft, dat is waargaf Simon toe, met aandacht Jantje aanziende, wat hij nog nooit in zijn leven gedaan had. Hij heeft schooue blauwe oogen, het man netje, voegde er Fanchon op bjjna vleiendeu toon bij. En haren, dat het een lust isliet Si mon er op volgen. Jantje gloeide van pleizier. Baas Vincent Gueffès was stilletjes opgestaan. Voordat men aan hem gedacht had, stond hij midden in den groep. Wanneer is het bruiloft? Hij zette zoo'n leeljjk gezicht, dat de twee goede lieden er van terug sprongen. Dat gaat u niets aan, antwoordde Jan- tje, gij zult er toch niet by zyn. Loop heen! Baas Gueffès ging heen, maar op den drem pel keerde hij zich om Ja! ja! Jantje, zei hy, zonder zich hoos te maken, ja, lieije, gij zult den strop trou wen en ik, zal op de bruiloft zyn, hoor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1