Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau iaoogstraat 317. 15de Jaarg. Dinsdag 8 September 1892. No. 4377. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Abonnementen op dit Blad worden dagelijks aangenomen. De honger. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) Van 1—6 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 5 September '92. De algemeene vergadering der Duitsche Katholieken behoort weder tot het ver- ledene. Over 't algemeen wordt van deze vergadering getuigd, dat zij uitste kend geslaagd is en met haren president, dr. Porsch, mogen wij uitroepen: „Al prijst ieder vader zijn kind, toch moet ik van de 39e vergadering getuigen, dat er totnogtoe geen enkele plaats ge vonden heeft zoo schitterend als deze In de voorlaatste vergadering van het Congres heeft dr. Lieber onder de gespannen aandacht der vergadering nog eens de Jezuïetenwet behandeld, en de plannen van het Centrum ten opzichte van die wet uiteengezet. De liberalen zijn tot de conclusie gekomen, zeide hij, dat het Centrum hoogstens nog slechts in volksvergaderingen over de Jezuïetenkwestie kan sprekenDaar tegenover moest spreker thans verklaren lo dat de Centrumpartij het voorstel- Windthorst tot wedertoelating dei- Jezuïeten alsmede het voorstel-Balle- strem opnieuw zal indienen 2o dat het niet meer ter wille van eenig ander onderwerp of van eenige politieke ver houding aan de behandeling zal worden onttrokken; 3o dat het Centrum de Jezuïeten ook zal weten te verdedigen tegen alle laster. „Wij eischen, zoo voegde de welsprekende redenaar er bij," de terugroeping der Jezuïeten als ons recht. Wij betreuren het, dat de rijkskanselier Caprivi, die in menig opzicht zoo sympathiek is, vooral wan neer wij hem met zijn voorganger ver gelijken, totnogtoe daarvan niet heeft willen hooren, maar wij geven den moed niet op, dat hij daarvoor toch toeganke lijk zal worden. Na voorts te hebben 31) NA Alt HET FrANSCH. Nochthans moet gezegd worden, dat, ale Méloir beter gezocht had, hij niet met ledige handen bij zjjn vorst teruggekeerd zou zijn, want Hue de Maurever was alles behalve een spook. Aan het, westelijk bolwerk van den berg stond een kapelletje, dat later herbouwd, en thans, evenals toen, onder bescherming van den hei ligen Aubertus gesteld is. Die kapel ligt geheel afgezonderd. Hue de Maurever had zich daarin achter het altaar verborgen. In den eerstvolgenden nacht zwom hij den zeearm, die de beide bergen scheidt, over, en bereikte Tombelène. XVII- Tegenover den berg Saint Michel, aan den uitersten hoek der Engelsche werken van "om- aangetoond, dat het middel tot redding uit den tegenwoordigen gevaarlijken toe stand van volk en maatschappij gelegen is in de volle ontwikkeling en onuit puttelijke werkzaamheid der Katholieke Kerk en van het Christendom in 't al gemeen, eindigde Lieher met de volgende verklaring: „Wij staan heden gelijk te voren en gelijk wij steeds in de toekomst zullen staan, op den grondslag van het voorstel - Windtliorst. Wij zullen niet ophouden de afschaffing der Jezuieten- wet te eischen. Slagen wij daarin heden niet, dan zullen wij daaromtrent morgen niet onze monarchale gezindheid aan eene herziening onderwerpen. Wij zullen onze stem zoolang doen hooren tot de Jezuïetenwet uit de verzameling van wetten van ons Vaderland verdwe nen is. En al mocht het ook in dit opzicht nog lang winter zijn, de katho lieke bevolking van Duitschland, vast besloten om de Jezuïeten hier terug te brengen, zal zoolang steeds roepen En toch zal het lente worden." In de slotzitting werd evenals ieder jaar vanwege de gravin Stainlein 3000 mark geschonken1000 voor arme werklieden, 1000 voor de scholen en 1000 voor anti-slavernij-expedities. Na de reden van prior Odilo Wolff uit Praag over de christelijke kunst en eene toespraak van dr. Porsch, die een blik op de beteekenis ,der Katholieken- congressen wierp, werd de vergadering besloten met den katholieken groet „Geloofd zij Jesus Christus. In alle eeuwigheid Amen." Volgens alle berichten blijft de cholera in verschillende Duitsche steden nog steeds hevig voortwoeden. Het officieel rapport omtrent de cholera behelst het volgende: Te Hamburg op den 2n September 581 zieken en 245 overleden in de stad Stade en 5 plaatsjes in het Kegeeringsbezirk vandiennaam 6ziekte- 2 sterfgevallen; in de stad en 6 en gemeenten van den Kreis Hamburg 5 ziekte- en 5 sterfgevallenin de stad belène, stond een verlaten daklooze toreu. Het maanlicht viel schuin op den top der muren, en kon den bodem niet bereiken, die echter door de teruggekaatste stralen een vaal en somber licht ontving. Op den grond bevond zich een steen, waarop gras uit de schrale weiden van Tombelène lag gespreid. Op dien steen zat een grijsaard van lange gestalte met zjju grooten degen tusschen de beenen te slapen. Y66r hem waren twee schietgaten, die door alle soorten van kogels en pijlen waren be schadigd. Het eene zag op biet strand, het andere op den berg Saint Michel uit. Die grijsaard was ridder Hue de Maurever, heer van Roz, van 1' Aumöne en van Saint- Jean des Grèves. Hij stond blootshoofds, met zijn rug tegen den muur van den toren leu nende, en de van boven teruggekaatste licht stralen wierpen een zilveren tint over zijn dikke, grijze haren. Zijn baard, even grijs als zijne haren, hing op zijn horst af. Hij sliep staande, en geleek op een van het geweif gevallen steen, die rechtop bleef staan. Of liever, men zou gemeend hebben, een ridderstaudbeeld, in zwart graniet uitgehouwen, te zien, welks boveulijnen wit besneeuwd waren. Het was dezelfde nacht, waarin wij de Too- vergodin van het Strand op haar tocht van af het kasteel van Saint Jean tot aan de gevan genis van Aubry de Kergariou, onder de grond vesten van het klooster, hebben gevolgd. Klausthal 1 sterfgeval; in de stad Aken (aan de Elbe) en een plaatsje in den Kreis Kalbe 2 ziektegevallen Grosstre- litz (Oppeln) 2 zieken, van welke 1 gestorvenstad Bielefeld 1 zieke. In Mecklenburg-Schwerin zijn van 25 Au gustus tot 1 September in 12 verschil lende gemeenten voorgekomen30 ziek tegevallen, waarvan 16 hij personen die van elders kwamen en 9 verdachte gevallen, 11 gestorven. Te Bremen is den 29n Augustus 1 sterfgeval voor gekomen. Ook te Berlijn hebben zich eenige nieuwe gevallen van cholera voorgedaan. Totnutoe is hij al die gevallen, even als hij die in de provinciën, geconsta teerd dat de ziekte overgebracht is uit Hamburg. De twintigjarige koopman Kappel, die waschgoederen van over gekomen Hamburgers naar de inrich ting voor desinfectie bracht, is door de Aziatische cholera aangetast. De nauwe Steinstrasse door welke Kappel ging, is terstond gedesinfecteerd evenals een daar gelegen gymnasium. De hoofdconducteur van den sneltrein uit Hamburg, die gisteren-nacht het laatst aankwam, wordt verdacht door de cholera te zijn aangetast en is naar het ziekenhuis in Moabit gebracht. Zaterdag is de post uit Denemarken te Berlijn niet aange komen. De postdirectie maakt hekend, dat de stoompakketdienst over Lubeck en Straalsund ten gevolge der quaran taine is gestaakt, en dat het verkeer over Warnemunde-Giedser op een schip per dag daarheen en 's nachts terug be perkt wordt. Te Berlijn is de in- en doorvoer van boter uit Hamburg of uit den omtrek, onder bedreiging van twee jaar gevangenisstraf, verboden. Tusschen den magistraat te Hannover en den Senaat te Hamburg had eene tele grafische correspondentie plaats. Terwijl de magistraat te Hannover aan den Senaat te Hamburg te kennen gaf, dat men te Hamburg toch wel zooveel be lang in het algemeen welzijn mocht De hemel was helder, en bijna geen wind- tochtje deed de zee tijdens de ebbe rimpelen. Behalve de zacht over het zand kabbelende golven, heerschte alom een diepe stilte. De slaap des grijsaards was rustig. Het nachtelijk uur verstreek. Weldra ver bleekte het maanlicht. De morgenschemering wierp haar eigenaardig valen schijn, waardoor langzamerhand het gelaat des grijsaards beter zichtbaar werd. Het was sprekend, edel en schoon. Maar die ingedrukte lijnen droegen sporen van lijden. De gelaatstrekken waren door zijn verregaande magerheid strak geworden. De schaduw der rimpels wees op diepe voren. Mijnheer Hue de Maurever was zestig jaar oud. Yier jaren vroeger had Gilles van Bre- tanje, zijn heer, hem wegens ontijdige raad gevingen en te strenge vertogen uit zjjn tegen woordigheid verbannen; want Hue had meer malen getracht, den jeugdigen en ongelukkigen prins op de helling van den afgrond van ver kwisting en staatkundige kuiperijen, die zijn broeder tot voorwendsel strekten, tegen te houden. In den beginne werd de gevangenneming van Gilles van Bretanje door het volk inder daad met goede oogen aangezien. Zoodra Hue wist, dat de prins was geker kerd, keerde hij ongeroepen tot hem terug. Hij diende hem in de verschillende gevangenissen, waarin de ongelukkige jongeling door den haat stellen, om alle vluchtelingen uit die stad en hunne bagage vóór het vertrek te ontsmetten, opdat het verschrikkelijke gevaar van overdragen dier smetstof over geheel Duitschland verminderd wordt, heeft de Hamburgsclie Senaat, na lang dralen, nadat ook andere steden zich hij den wensch van Hannover hadden aangesloten, beloofd, dat voortaan de personen die uit Hamburg vertrekken, eerst ontsmet zullen worden. Het ver langen om ook de bagage te ontsmet ten werd echter van de hand gewezen. Yolgens berichten uit Parijs is de cholera daar een weinig toegenomen. In het Hótel-Dieu zijn opnieuw twaalf lij ders ingebracht en twee overleden. In het hospitaal Saint-Antoine zijn zes in gekomen en 3 gestorven. Over 't geheel zijn er 59 personen in de hospitalen ge bracht lijdende aan cholera of aan cholera- aclitige ziekt». Het aantal overledenen in de hospitalen is 42. Dat de door de Vereenigde Staten van Moord-Amerika tegen het immigree- ren van landverhuizers genomen maat regelen niet overbodig zijn, bewijzen de herhaalde berichten omtrent het voor komen van cholera-gevallen aan boord van landverhuizersschepen. Op het Zaterdag van Hamburg te New-York aangekomen stoomschip llugia zijn 23 personen aan de cholera overleden. Bij de aankomst waren er nog tien cholera- lijders aan boord. De stoomboot is in quarantaine gelegd. Over het dezer dagen te Bern ge houden internationale vredescongres laat de Londensche Standaard zich tame lijk waardeerend uit, maar meent toch, dat er kwesties zijn, die niet anders kunnen heslist worden dan door het zwaard. Zoo bijv. de kwestie Elzas- Lotkaringen en ook de Bulgaarsclie, waaromtrent Duitschland en Oostenrijk het status quo aannemen, terwijl Frank rijk en Rusland er nimmer in zullen berusten. De Times hecht aan het heele congres geen waarde. zijns broeders werd achtervolgd, tot schild knaap, en verliet hem slechts, door geweld daartoe gedwóngen, op het oogenblik dat Gil les den noodlottigen drempel van het kasteel van la Hardouinays overschreed. Hue de Maurever was een Bretanjer van den ouden stempeltrouw en gehard als staal. In de schuilplaats, die hij had gekozen om de wraak des hertogs te ontvluchten, had hij huisraad noch levensmiddelen. Een kruik zonder water en een kruis, door hem eigenhandig uit hout gesneden, maakten geheel zijn rijkdom uit. Op het oogenblik dat de morgenschemering begon te dagen, werd Hue de Maurever ver schrikt wakker, en greep zijn degen. Zijn oog vestigde zich op den ingang van deii toren, die met behulp van eenige planken afgesloten was, en hij deed met opgeheven de gen een schrede voorwaarts, als om onzichtbare aanvallers af te weren. Hij had zeker in zijn slaap zijn schuilplaats bedreigd gezien. De diepe stilte, die rondom den berg Tom belène heerschte, deed hem weldra zijn dwa ling inzienhij liet zijn degen weer vallen. Het schijnt van nacht nog niet te zullen geschieden, mompelde hij. Dit werd zeker zonder spijt, maar ook zon der blijdschap, op een toon van volslagen on verschilligheid, gezegd. Hij rekte zijn leden uit, die verdoofd en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1