wiwhi.i iihmwiwi— Binnenland. Schiedam, 6 September '92. De Burgemeester dezer gemeente, ge zien een tot hem gericht verzoek van den heer waarnemend inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in deze pro vincie, noodigt de ingezetenen dringend uit, wanneer reizigers uit Hamburg, Al- tona, of Rusland alwaar de cholera asiatica heerscht hij hen mocnten aankomen, hem daarvan onmiddellijk te waarschuwen, teneinde die personen, overeenkomstig het voorschrift der Re geering, aanstonds onder geneeskundig toezicht te stellen. Onder de maatregelen van gemeente wege genomen om het gevaar van be smetting in dezen ernstigen tijd af te wenden, behoort ook "het verbod aan den aannemer van het ophalen der vuil nis om de faecaliën anders dan in ge sloten karren te vervoeren. Wij begrijpen niet hoe het gemeente bestuur er toe komt, aldus den bedoelden aannemer iets te verbieden, wat hem nooit geoorloofd is geweest; immers in het bestek en de voorwaarden waarop de firma Wed. G. de Groot te Slikker veer aannemer van het ophalen der asch en vuilnis is geworden, lezen wij het volgende „De vuilniskarren zullen zoo dicht moeten zijn dat dunne vuilnis of water- er niet kunnen doorloopenook zullen zij tot volkomen genoegen van het dage- lijksch bestuur, behoorlijk afgesloten of overdekt moeten zijn. „Indien de aannemer voor de uitvoe ring van het werk gebruik mocht maken van karren die niet aan de bovenstaande eischen voldoen, zal hij daarvoor telken male eene boete verbeuren van vijf gulden." Moeten wij nu uit bovenbedoeld ver bod afleiden dat aan deze voorwaarde der aanbesteding nooit de hand is ge houden? Er bestond intusschen alle reden om haar te handhaven, immers ook buiten den tijd dat eene besmet telijke epidemie dreigt, is het vervoeren van faecaliën op zulk eene wijze, dat het voor reuk- en gezichtsorganen te genieten is, zeker wel een zaak die van gemeentewege moet belet worden. Naar wij vernemen, zijn de N eder- landsche schepen Willem EggertsThor- hecke IV, Concordia en de lluijier dooi de factorij der Nederlandsche Handel maatschappij bevracht elk met 20.000 picols koffie, van Java naar Nederland, tegen f45 per last. Wij vertrouwen, dat één dezer schepen deze lading hier ter stede aan de pakhuizen der Maat schappij zal komen lossen. Blijkens mededeeling van Harer Majes- teits gezantschap te Lissabon heeft de Portugeesche regeering een besluit uit gevaardigd krachtens hetwelk lossen of laden van schepen, komende uit Neder landsche of andere als van eholera be smet beschouwde havens, aldaar niet meer zal worden toegelaten. ebbe gebruik gemaakt hebben, um Tombelène te bereiken. Maar zij had nietsin baar haast om te vluchten had zij alles weggeven. Het eenige middel, dat haar voortaan over bleef, om zich levensmiddelen te verschaffen, was, des nachts rondom de huizen van Saint Jean te loopen, en op den drempel der gesloten deuren de offergaven voor de go din van het Strand in te zamelen. Overdag moest zij in de vlakte van Nor- mandië blijven zwerven. Het was nog geen middag, toen zij het op een halve mijl afstands van den Normandischen oever van den Couesnon gelegen dorp Ardevon bereikte. Zij liep het bouwland in, en, door den slaap overmand, was zij te midden van een groot korenveld ingesluimerd. Zij deed niet gelijk klein Jantje, die dien dag twaalf uren onder zijn stroomijt lag te ronken. Zij werd lang voor het ondergaander zon weer wakker, en maakte den grooten om weg, om bij het vallen van den nacht te Saint Jean aan te komen. Het kasteel stond ledig, toen zii aan den voet des heuvels kwam. Méloir had de omliggende dorpen afgeloo- pen, om onder trompetgeschal het hertogelijk bevelschrift af te kondigen. T)e jachthonden van Rieux rustten uit tegen de jacht van den nacht. Reine begaf zich naar het dorp. Naarmate Hr. Ms. gaffelschoener Argus vertrok gisteren naar Harlingen, om aldaar be schikbaar te zijn voor de uitoefening van politietoezicht op de quarantaine maatregelen. Namens den Minister van Binnen- landsche zaken zijn de burgemeesters in deze provincie uitgenoodigd, van de tijdelijke waarneming der inspectie voor het geneeskundig staatstoezicht voor Zuid-Holland ten spoedigste kennis te geven aan de in hunne gemeente geves tigde geneeskundigen. Door den Minister van Binnenl. zaken is bepaald, dat voor rekening van het rijk twee nieuwe houten barakken zullen gebouwd worden voor lijders aan besmet telijke ziekten, waarvan de eene aan het grensstation Yenloo en de andere aan het grensstation Blijdel (aan de lijn AntwerpenRoermondGladbach) zal opgeslagen worden. De Ministers van Marine en Oorlog zijn eergisteren tot den 18 dezer met een buitenlandscli verlof uit 's-Graven- hage vertrokken. De maatregel van inwendig bestuur, houdende voorschriften ter voorkoming van de overbrenging der cholera aan de grenzen, heeft den Raad van State verlaten en zal spoedig in de Staatscou rant verschijnen. De inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Zuid-Holland heeft den burgemeesters verzocht de inge zetenen hunner gemeente uit te noo- digen aan de burgemeesters kennis te geven, zoodra reizigers uit Hamburg', Altona of uit Rusland in hunne gemeente aankomen, en deze reizigers alsdan ge durende vijf dagelijks door een genees heer te laten bezoeken, en do privaten in die huizen dagelijks te ontsmetten, zoomede een onderzoek te doen instel len of dergelijke reizigers in de laatste vijf dagen in hunne gemeenten aange komen zijn en alsdan ook deze onder geneeskundige observatie te stellen. Naar wordt medegedeeld, zijn door den waarneinenden inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid- Holland de maatregelen aan den Maas mond tegen schepen uit Hamburg zeer verscherpt. Op 28 September a. s. zal aan het ministerie van waterstaat worden aan besteed „de verbetering van het groot scheepvaartwater in de Nieuwe Maas boven Vlaardingen, met bijbehoorende werken, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. (Raming f 108,000). Uit Ylaardingen De groote toevloed van haring blijft aanhouden. Loggers en bommen komen mot volle ladingen binnen, zoowel van zoutharing als van steurharing. Nog zij vorderde, meende zij geschreeuw en gelach te hooren. Aan de bocht eener heg zag zij onder de appelboomen in den boomgaard van Simon le Priol een roodachtigen lichtschijn. Zij naderde zachtjesde heg maakte haar onzichtbaar. Weldra zag zij bij het licht der fakkels een groote menigte boeren, vrouwen en soldaten bijeen. Ben boogschutter knoopte een touw aan den tak van den appelboom, die voor het huis van Simon le Priol stond. Zij trad nog nader bij. Zij hoorde da soldaten zeggen De beurs eens ridders te stelenophan gen is de boodschap Reine beefde van schrik. Zij had alles geraden. Het ventje, dat haar op het strand achterna geloopen had, moest sterven en wel sterven om haar. XVIII. Jantje en Simonnetfe. Dretanje heeft geruimen tijd om het ver lies zijner hertogen getreurd. Nu hetFransch is, herinnert het zich nog gaarne den tijd, waarop het, tusschen twee groote koninkrijken gelegen, met den degen in de hand, zijn onaf hankelijkheid handhaafde. Bretanjc werd, zooals men weet, niet over- nooit te voren zijn om dezen tijd zijn zooveel reizen gedaan. Einde Augustus bedroeg dat getal 736 of 2 maal zooveel als op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar, of ook 216 reizen meer dan in het zoo gun stige jaar 1800 en de aanvoer is ander half maal zooveel als in dat jaar of bijna gelijk aan de aanvoeren van de twee voorgaande jaren. Gemiddeld kan men gerust zeggen, dat de aanvoer van dit jaar liet dubbele bedraagt van de gewone aanvoeren per jaar. Maakt deze gróote voorraad reeds op zich' zelf de haring al zeer goedkoop, eene andere noodlottige omstandigheid, te weten het bijna geheel ophouden van verzendingen naar Hamburg, wegens de daar heerschende kiekte, heeft den prijs nog meer doen dalen. In dezen neteligen toestand is door enkele reeders last gegeven om meer noordelijk te gaan visschen, waar zich meer groote visch ophoudt dan om de Zuid, terwijl andereu in overweging nemen om de haring visscherij te staken en met de kol een aanvang temaken. (It. N.) Jl. Zondag had de jaarlijksche Ten toonstelling van Floralia in het Yer- kooplokaal te Rotterdam plaats. Van de in het voorjaar genomen 6059 stek ken, waren er 3029 planten ingeleverd, waaronder pracht-exemplaren, die met de grootste zorg waren opgekweekt. Yan 12-4 uren werd de Tentoonstelling opgeluisterd door muziek en de uitrei king der bekroningen, welke bestonden uit le, 2e en 3e prijzen, een diploma en spaarbankboekje, mot inschrijving van 5, f2.50 en fl, en een 4e prijs, bestaande in een pot maandrozen, ver kregen uit stekjes, welwillend afgestaan door de Rotterdamsche Diergaarde en gekweekt door een der commissarissen van Floralia. Deze maandrozen kunnen het volgende jaar mededingen. Tevens werden er 5 bestuursprijzen uitgereikt voor inzendingen opluistering, o. a. een bestuursprijs aan de school van mej. Pennings, die een partij van 50 stuks planten, door de leerlingen ge kweekt, buiten mededinging had inge zonden. Een van de naar de barak op het Exercitieveld gebrachte kinderen van den in de Entrepotstraat te Rotterdam aan cholera nostras overleden werkman is eveneens aan die ziekte bezweken. Het andere kind is niet zonder gevaar. Gisteren is naar die barak overge bracht eene vrouw, woonachtig aan de Pottebakkerssteeg in de Boompjes, lij dende aan dezelfde ziekte. Ook do toe stand van deze vrouw is zeer ernstig. Aan de Zwet, nabij Overschie, iseer- gisteren-middag omstreeks drieuur door een schipper uit de Schie gevisclit het lijk van een militair, behoorende tot het garnizoen te Delft cn afkomstig uit Den Haag. Het was een oppassend jonkman men denkt aan geweldpleging, daar zijn bajonet nabij het kruithuis wonnen. Men schoof liet edele en fiere volk als een kleinood in een bruidskorf. En als het nog met tevredenheid aan zjjn hertogin Anna terugdenkt, komt dit omdat Bretanjc geen wrok kent. Het Bretanje uit den tijd der hertogen ge noot leenroerige vrijheid. Het Bretanje, dat onder koningen stond, werd door den troon verdrukt, en verdedigde den troon, die aan alle zijden werd aangevallen. Wij hebben hier geen lofrede te houden op de vijftiende eeuw in Bretanje of elders maar men moest de beschaving niet afmeten naar eenige op zich zelf staande buitensporigheden of misdaden, die destijds misdaden waren even als thans. Als men zoo oordeelde, zouden de zittings verslagen onzer rechtbanken ons zeer eenvou dig aan de verachting en vervloeking der toe komstige eeuwen prijs geven. Want in onze verlichte eeuw wemelt het niet minder van misdaden dan in de duisternis dei- oude tijden. En verfijnde misdaden, misdaden, waarvoor de schaamteloosheid der latere tooneelsclirijvers zal terugdeinzen. Wij spreken hier met het oog op dat arm Jantje, dat door de soldaten van Méloir kort en goed zou worden opgehangen. Geheel het dorp Saint Jean stond voor de deur van Simon le Priol. Het huis was ge sloten. Het diende klein Jantje tot gevangenis. tc Delft in den grond stekende werd gevonden. Naar wij vernemen, heeft de Delftsclie muziekdirecteur, de heer J. C. Boers, die onlangs zijn tachtigsten verjaardag onder algemeene deelneming van alle vrienden onzer vaderlandsche toonkunst vierde, aan den minister van Binnen- landsche Zaken het verzoek gericht dat het koninklijk besluit, waarbij hij be noemd werd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, worden ingetrokken. Na al hetgeen over de instelling dezer orde geschreven en gesproken is, valt het niet moeilijk te gissen wat den gevier- den maestro bewogen heeft, voor de hem te beurt gevallen „onderscheiding" gra- cieuzelijk te bedanken. (1)11. v. Ned.) De heer Kerdijk, die eenige maanden geleden met eene zeer geschokte ge zondheid de residentie verliet en sedert in liet buitenland vertoefde, is thans in goeden welstand te 's-Hage teruggekeerd. Als curiositeit wordt gemeld, dat de dokter, die te 's-Gravenhage belast is met de behandeling van den scholera- lijder, zich thuis van zijne familie geheel heeft afgezonderd. Hij heeft zich een legerstede laten opslaan op de studeer kamer, vindt zijn maaltijd daar aange richt, doch spreekt niemand der zijnen. De dokter schijnt dus overtuigd, dat hij zich zelf niet voldoende kan desin- fecteeren, waarom blijft hij echter toch den geheelen dag rondgaan om zijne zieken te bezoeken (li. N.) De Sporttentoonstelling te Sclieve- ningen werd gisteren door 5143 betalen- den bezocht. Van 28 Augustus tot 4 September gingen 56,506 en sedert do opening der tentoonstelling 483,435 personen door de tourniquets. In den loop dezer maand zal een bc- slissingsrit worden gehouden op do Scheveningsclie Wielerbaan om het zil veren schild van den heer Rademaker te Scheveningen. Prijswinners in de 5 wedstrijden die reeds om dit schild gehouden werden, zijn: De Waardt, van Rotterdam, Raland van Deventer, en van der Griendt, van Haarlem, die elkander nu moeten be kampen. Zondag a. s. zal op de wielerbaan te Scheveningen oen wedstrijd worden ge houden om het kampioenschap tusschen de leden van de Rotterdamsche Wiel- rijders-Vereeniging cn van de veroeniging „Advendo" te 's-llage,terwijl Zondag 18 dezer zal worden gestreden om het kampioenschap door leden van Zuid-Hol- landsche Wielrijders Clubs. Het aangekondigd bezoek van Hare Majesteiten aan Haarlem zal wegens de tijdsomstandigheden op den bepaal den dag niet doorgaan. Burgemeester en Wethouders hebben bekend gemaakt, dat de van gemeente wege gemaakte toebereidselen voor de Men had hem de handen geboeid. Ily lag bij de beide koeien. Kéravel had gezegd, dat men minstens tot het gewone uur der taptoe op de terugkomst van mijnheer Méloir moest wachten. Gueifès was een andere meening toegedaan, maar hij had geen stem in den raad. Klein Jantje was letterlijk verpletterd. Hij lag daar als eeii doode. De slag, die hem op het toppunt van zijn geluk trof, had hem ver nietigd. Buiten was alles in beweging. De soldaten lachten en praatten. De dorpelingen waren van schrik bevangen, en kwamen niet eens op de gedachte, om hun stem tegen Méloir's hande lingen te verheffen. Simon en zijn vrouw stonden onbeweeglijk op den drempel der huisdeur. Allen gevoelden, dat de ongenade van hun lieer, Hue de Maurever, hun de middelen ont nam, om weerstand te bieden. Achter in het vertrek, waar de beesten ston den, was een deurtje, dat met het binnenplein in gemeenschap stond. Die deur ging zachtjes open, en Simonnette trad de gemeenschappelijke kamer binnen. Haar oogen waren rood van 't schreien, zfj snikte luide. Acharm Jantje riep zij uit, naast hem op het stroo neervallende, waarom liept gij die booze toovergodin ook na Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2