BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. Zeetijdingen. Land- en Tuinbouw. plechtige ontvangst van Hare Maje steiten in den bestaanden toestand zul len blijven totdat het koninklijk bezoek zal kunnen plaats vinden, hetgeen waar schijnlijk zal geschieden, zoodra het ge vaar voor verspreiding der cliolera-ziekte door samenbrenging van veel menschen, zal geweken zijn. Men schrijft uit Amsterdam: Onze verdienstelijke stadgenoot, de heer A. J. Schokking Jr., „Koninklijk fabriek van natuurkundige instrumen ten," ontving dezer dagen de hoogst vereerende opdracht om een dubbelwer- kende luchtpomp te vervaardigen ten dienste van het natuurkundig onder wijs van H. M. Koningin Wilhelmina. Aan den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten is de bewerking opge dragen van een nieuw algemeen regle ment voor het vervoer op de spoorwegen, in verband met de te Bern gesloten conventie. Aan de Nederlandsche spoor wegen is nu door genoemden Raad de vraag gericht, of de herziening van het algemeen reglement zich geheel moet aansluiten aan de Bernsche conventie, en zoo niet, in hoeverre zulks naar haar oordeel dan wel het geval moet zijn. Ter oplossing van deze vraag zullen thans op 8 September vertegenwoordi gers der Nederlandsche spoorwegen te Amsterdam bijeenkomen. De legerplaats bij Laren heeft ook een bezoek van de socialisten ontvangen, die daar hunne geschriften aan den man poogden te brengen. Dit gelukte echter niet best, aangezien velen de blaadjes ongelezen wegwierpen. Toen werden tele graafpalen en brugstijlen uitgekozen, om daarop aanbevelingen van algemeen kiesrecht en achturigen arbeidsdag te plaatsen. Te Groningen heeft zich een tweede geval van cholera voorgedaan. Het be treft een zwerveling uit de provincie nabij de Duitsche grens die daar in een slaapstee verblijf hield. Hij is van daar onmiddellijk naar de barak vervoerd en men gelooft, dat hij waarschijnlijk herstellen zal. Voor de ontsmetting zijn de krachtigste voorzorgsmaatregelen genomen. Zij zijn bij het eerste geval afdoende gebleken. Uit Deventer bericht men aan het HU.: Daar herhaaldelijk tengevolge van het optreden van Scquah 's avonds groote volksoploopen plaats hebben en eer gisterenavond zelfs ruiten werden in geworpen, heeft de burgemeester een publicatie doen afkondigen, waarbij van stonde af verboden is, deel te nemen aan samenscholingen en volksoploopen, het zich mot meer dan 5 personen bij eenzijn op de openbare straat en ver gaderingen zonder toestemming van den burgemeester te houden. De Maasbode ontving van het Duitsche consulaat te Rotterdam de volgende medcdeeling De regeerings-president te Dusseldorf heeft, wegens hot dreigen van liet over brengen van pokken- en cholera-besmet- ting, alle buitenlandsche, ook Holland- sehe, pelgrimstochten (naar Kevelaar) verboden Volgons bericht uit Zevenaar van 4 September vertrokken dien dag van daar naar Kevelaar per extra-trein on geveer f)(H i bedevaartgangers. TeElten iV'f l1UT> echter de toegang naar ui scilar.d ontzegd wegens de cholera. Met den zelfden trein kwamen zij een p£uir uiii later £orii^»*. Denzelfden dag vertrok van Oos terwij k pei extra-trein eeno bedevaart naar lvo\cl«iai \«in ruim £>00 pelgrims met het voornemen om op Maandag weder per extra-trein te 7 uur namid dag aldaar terug te zijn. Te Station-Gennep aangekomen, werd den pelgrims te kennen gegeven, dat op last der Duitsche regeering de trein niet in Duischland mocht worden toe gelaten, zoodat zij na eeno vergeefsche reis, reeds Zondag te 7 uur namiddag aldaar zijn teruggekeerd. Jl. Zondag had te Maastricht de ont vangst plaats van een 300-tal socialis ten uit Luik. In optocht trok men naar het nieuwe lokaal der socialisten, o. a. voorafgegaan door Domela Nieuwenhuis en Yliegen. Verschillende binnen- en buitenlandsche leiders voerden het woord. Ongeregeldheden hadden niet plaats. Wegens de zeer lage graanprijzen, is de prijs van het rogge- en tarwebrood ook door de Bredasche bakker s-veree- niging met 2 cent verlaagd. De prins Von Wied is voor eenige dagen van Domburg vertrokken om in Zweden te gaan jagen en daarna de legeroefeningen in de Rijnprovincie bij te wonen. Waarschijnlijk zal hij echter weldra terugkeeren, aangezien dc legeroefenin gen, met het oog op het gevaar voor cholera, vermoedelijk niet zullen wor den gehouden. Op Zondag, 11 September zal te Dor drecht eene propaganda-meeting voor algemeen stemrecht worden gehouden, uitgeschreven door de afdeeling Dordrecht van den Bond voor algemeen kies- en stemrecht. Het doel dezer bijeenkomst is mede, de voorstanders op te wekken om deel te nemen aan de groote mee ting, op 18 September te 's-Gravenha- ge te houden. Te Dordrecht heeft zich heden een geval van cholera nostras met doodelijken afloop voorgedaan. De overledene was werkzaam op oenen baggermolen aan den Hoek van Holland en is Donderdag met hevige krampen in het lijf tehuis gekomen. Ofschoon dc geneeskundigen hebben geconstateerd dat het hier een geval geldt van cholera nostrasheeft de politie toch de strengste ontsmettings- maatregelen toegepast. Het lijf- en beddegoed is verbrand. Ook onder de gemeente Papendrecht heeft zich een geval van cholera nos tras voorgedaan, en wel bij de schippers vrouw van een vaartuig, komende van Antwerpen. Bij het passeeren van den gemeentelijken gezondheidspost in het Mallegat moeten alle opvarenden nog gezond bevonden zijn. Terstond zijn maatregelen genomen, ter voorkoming dat goederen van het besmette vaartuig met den vasten wal in aanraking komen. Den 15den dezer treedt oen vervolg in werking op liet spoorwegtarief voor het Nederlandscli-Beiersch goederenver keer van don 1 Juli 1883, bevattende lo. opneming van station Vlissingen in de uitzonderingstarieven no. 512 voor het verkeer met Lindau 2o. opneming der stations Maassluis, VI aardingen en IJmuiden in het uitzonderingstarief voor visch en 3o. aanvulling van het uitzon deringstarief voor vetten. Met het oog op de gevallen van cholera die zich to Antwerpen voordoen, zal de bedevaart van daar naar Roermond, die jaarlijks do kapel van O. L. Vrou we in 't Zand bezoekt, vooreerst niet plaats hebben. Dinsdag-avond omstreeks half zes sloeg de bliksem in de boerenhuizin go van F. Tiemstra, in dc onmiddellijke nabijheid van Wommels. Binnen een half uur brandde de huizinge tot den grond af. Van don inboedel zoowel als van de boerengereedschappen is zeer weinig gered. Bovendien ging ruim 20 koe's-eten (50.000 Kg.) hooi verloren. Alles was verzekerd. Door hot bestuur der sociëteit Jdomus te Maastricht werd besloten, voor het geval dat de cholera-epidemie die stad mocht bereiken, dc gewone jaar lij lcsche soepuitdeeling te vervroegen en dagelijks een zeker aan tal liters soep geheel kos teloos ter beschikking te stellen van de geneeskundigen of van de door het ge meentebestuur te benoemen cholera-com- missie. Met het stoomschip Obdam der N.-A. Stoomvaart-Maatschappij, dat den 27n der vorige maand van Rotterdam naar New-York is vertrokken, werd o. a. verzonden de eerste helft van een Duitsch dorp, bestaande uit ongeveer G500 collis, hetwelk door de Duitsche Ethnologi- sclie Tentoonstellingsmaatschappij op het terrein der Wereldtentoonstelling te Chicago zal worden opgericht. Het ingezonden dorp zal een der uitgebreid ste inzendingen op de tentoonstelling zijn het beslaat een ruimte van 175,000 vierkante voeten en bestaat uit verschil lende gebouwen, boerenhofsteden, markt met winkels, een kerk, raadhuis en herbergen, en dat alles in den stijl der 1 Ge eeuw. Bovendien een burcht, waarin oudheden, wapens, uitrustingen enz., xxit Duitsche musea, vooral beroemde stuk ken uit het Koninklijk Germaansch Museum te Mainz. De bekende bouwondernemers P. Holz- mann Co., te Frankfort a/M., heb ben het voor den bouw benoodigde materiaal vervaardigd. Het dorp werd naar Rotterdam overgevoerd in een Rijn schip, groot 21,000 centenaars, voor rekening der door den Duitschen Rijks commissaris aangestelde tentoonstellings expediteurs W. Egan en Co. De tweede helft van het dorp zal eveneens door de N. A. S. M. worden verscheept. Te Genua naderen de groote toebe reidselen voor de Columbusfeesten hare voltooiing. Reeds prijkt de geheele stad in feestdos; allerwegen masthoo rnen, kransen vlaggen, lampions, eere- bogen, enz. De gewone vaartuigen in de haven hebben, op last van de over heden, zich naar elders moeten begeven om plaats te maken voor de buiten landsche vloten, die achtereenvolgens naast elkander in eene lange line zullen ten anker komen, onderling gescheiden door Italiaansclie schepen, welke ook do beide uiteinden der rij zullen sluiten, zoodat door geen verschil van ligging- tegen de etiquette kan gezondigd worden. Donderdag is het Oostenrijksclie eskader reeds binnengeloopen. Bij de revue op 8 dezer zal koning Umberto met de Savoya langs de frontlinie passeeren en de voor Columbus bestemde hulde voor zich-zelven in ontvangst nemen. Een eigenaardige zaak maakt op het oogenblik het onderwerp der gesprekken van de Gothenburger kooplieden uit. Een dag of acht geleden verdronk bij het baden een zekere koopman Lejondalil, mede-eigenaar van een der groote han delshuizen. Drie vrienden, die met hem mee geweest waren, doch die niet, zooals hij in open zee, doch in het badhuis gebaad hadden, brachten do treurmare aan de diepbedroefde familie over. Het trok intussclien do aandacht, dat men niettegenstaande den lagen waterstand, den landwaarts waaienden wind en de ijverige nasporingen het lijk van den verongelukte niet vonden er waren lieden, die beweerden den verdronkene mot een valscheu baard en een blauwe bril in Gothenburg te hebben gezien. De zaak werd onderzocht, en het kwam aan het licht, dat Lejondalil, om in het bezit to komen van de 70,000 kronen, waarvoor zijn leven verzekerd was, zich kwaaie had laten verdrinken. Achter een vooruitspringend rotsblok had hij zich voor zijn zoekende vrienden ver borgen gehouden; kleeren had hij daar reeds vooraf klaar gelegd en met behulp van zijn compagnon reisde hij onder een valsclien naam don volgenden dag naar Bremen, waar hij gevangen genomen werd, toen hij op het punt stond zich naar Amerika te begeven. Het oproer te Hughesolka was het ernstigste dat in Rusland sedert het uitbreken der cholera gezien werd. Niet minder dan 20 kozakken werden gedood en 10 gewond. Andere berichten spreken zelfs van 25 dood en onder de kozakken. Men schrijft dit voornamelijk toe aan het geheel onvoldoende aantal der troe pen eu aan het veel te laat aankomen der versterking. Dat de choleravrees vaak met het antisemitisme werd verbonden, laat geen twijfel over. Daar waarschijnlijk dik wijls de cholera in de hand gewerkt werd door overmatig gebruik van ster ken drank, werd er verteld dat de Israëlieten de vodka hadden vergiftigd. Onder de puinhoopan van de fabriek die door het gepeupel in brand gesto ken werd, zijn reeds 23 lijken van werklieden gevonden. Eene Engelsche vrouw, die ontkwam, viel echter in de steppen dood neer, alleen door den groo- ten angst. De paniek was onbeschrijfe lijk. Alle winkels werden geplunderd en veelal verbrand. Een „Mode-omwenteling" wordt door het Parijsche blad le Figaro aangekon digd. De nauwsluitende damesjaponnen hebben afgedaan. Er worden nu zeer wijde rokken gedragen, zonder naad het lijf is, als tot dusverre, zeer lang, genre Louis XIIInog steeds met groote pofmouwen. Voor het maken van zulke costumes zijn stoffen van bijzondere breedte noodig, en de fabrikanten te Lyon zijn niet in staat, aan al de or ders daarvoor te voldoen. Sedert eenigen tijd las men in de Parijsche bladen een advertentie, tegen postwissel van1 franc een brochure aanbiedende, waaruit men leeren kon „hoe bij de wedrennen niet te verliezen. Vele onnoozelen zonden hun francs en ontvingen tot antwoord: „Wed nooit. Dan zult gij wel niet winnen, maat zeker nimmer verliezen." Eenige mal contenten gaven de zaak aande po litie spoorde twee personen op en nam hen in hechtenis, juist toen ze weer 28 brieven met postwissels ontvangen had den. Zij beweerden dat een verstandige raad wel 1 franc waard was, wat den commissaris niet verhinderde hen ge vangen te doen zetten. Nader blijkt nu, dat de heer Glad stone door de koe slechts werd neerge- stooten, en niet werd getrapt. Het dier schijnt bij het herkennen van den Great Old Man zóó ontsteld te zijn geweest over zijne eigene wandaad, dat het eerst als verstijfd stond, en daarna als rade loos zijn heil zocht in de vlucht. Schiedam, aangekomen 5 September, ss. Agathekapt. G. Kondrulm, van Pernau. ss. Emmakapt. P. Krütz- feldt, van Oxelösund. Schiedam, vertrokken 5 September, ss. Concurrentkapt. A. Füchsen, naar Leith. Cosmopolielleapt. J. J. Rijn bergen, naar Helgoland. Ter haring visscherij vertrokken 6 September. Schiedamschipper H. Wa penaar. Excelsiorschipper WSeis. GEBOREN 4 Sept. Petronella Maria, dochter van 0. Middendorp en J. C. van Hees, Grofbaan. Jacoba Wil helmina, dochter van J. van \rliet en J. H. L. Jurgens, Hoofdstraat. An- dries Anthony, zoon van H. W. Küne- mann en W. J. Singerling, Hendrina- straat. 5. Leen, zoon van L. Zuidgeest en A. de Ronde, Dwarsstraat. Pieter, zoon van P. van der Kamp en JJ. Rietveld, Buitenhavenweg. Nicolaas Antonius, zoon van W. de Gooijer en C. M. C. Kockx, Nieuwe West Fran- kelandsche laan. OVERLEDEN 5 Sept. Thomas van Koetsveld, oud 3 jaar en 3 maanden, Hoofdstraat. Ilendrikus Vermeule, oud 4 maanden, Oude Kerkhof. Lena Krommenhoek, oud 5 maanden, Lourens- straat. 6. Hendrika flekker, echtge noot van W. L. Clazing, Buitenhaven weg. Aan het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij vau Landbouw is door dc afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken het volgende schrijven gericht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3