Dagblad voor Schiedam en Omstreken, No. 4379. Tkktreau ^oogstraat 317. 15de Jaarg. Donderdag 8 September 1892. POLITIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. in mil hm Slim PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: 33) De bonte had groene oogen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Yoor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Hommers 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. No. 124.) cnii.-i Yan 1—6 regels Elke gewone regel meer Yoor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 0.60 - 0.10 Aan het commissariaat zijn als op straat ge vonden aangebracht of aangegeven een flacon met gouden dop in étui, een granaten broche, een taschje met 2 doazen griffels enz,, een zil veren oorbelletje (nieuw dubbeltje) een luci fersdoosje, 3 paar witte kousjes, een meisjeS- hoed, een onderstuk van een gouden oorbel, een blauw jakje, een vrouwenborstrok en 1 paar wollen kousen, een étui met 2 defecte broches, een bloedkoralen kettinkje, een sleutel, en een vrouwenzak met 1 bal enz., en als opgevisclit uit de Schie een pakje, inhoudende een hemd, een onderbroek en een boezeroen. 7 September '92. Omtrent het wedervaren van de Bel gische handels-expeditie in het Congo- gebied zijn thans te Brussel eenige be richten ingekomen. De handelsvereeni- gingen voor den Congo hebben bericht ontvangen omtrent de 18 agenten van den Lomani en den Boven-Congo, aan wier hoofd Hodister stond. Aan de Stanley Falls teruggekeerd zijn er 9, door Arabieren ge dood 2, aan ziekten gestorven 2, door een ongeluk omgekomen en spoorloos verdwenen 4, onder wie Hodister zelf. Eene bevestiging van den dood vau Hodister hebben de vereenigingen niet ontvangen. Daarentegen zegt de 'Etoile Beigedat particuliere berichten de tij ding, door Reuter gebracht, schijnen te beves tigen van den dood van Hodister en zeven zijner tochtgenooten aandeLomani. Twee stoombooten der vereenigingen, de Roi den Beiges en de August Beernaertzijn in vei ligheid evenals dé handelswaren der fac torijen van Bena Kamba en Yanga. Volgens berichten uit Brussel blijkt uit officieele opgaven het voorkomen van de cholera in gemeenten aan den waterweg naar Antwerpen. Te Boom waren 12 gevallen met 10 dooden, te NA Alt HET FltANSClI. Zij greep ziju beide handen vast, en begon hem wanhopig aan te zien. ktervoa sterven stamelde zij schreiende sterveno ik bid u, gii moogt niet sterven Jantje, n jn iief Zij was als zinneloos. Jal.tje had medelijden met haar. - H oor eens, lieve, gij moet verstand' ge bruiken sprak hijWij visschers, gaan dik wijls 's morgens naar liet strand,en komen op een goeden keer s avonds niet terug. Bedenk eens Als gij mij met uw arme weezen te vergeefs hadt zitten wachten, arme Simonnette, dan eerst hadt gij reden om te schreien Dat Jantje, dat voor zoo bang als een wezel doorging was in zijn eenvoudige, zachtmoe dige opgeruimdheid, zelfs verheven. Geen van de soldaten, die daar huiten stonden te gek scheren, zou zoo kalm zijn laatste uur inge wacht hebben. Bornhem 9 met 7De ziekte werd mede geconstateerd te Merxem, Hemixem, Baesrode, Niel en Eckeren. Te Ant werpen is de toestand zeer bevredigend. Sedert het begin kwamen er 75 geval- en voor, met 22 herstelden, 28 nog behandelden en 25 dooden. Te Brussel vwam eergisteren een geval van cho lerine voor. Overigens is de gezondheids toestand der hoofdstad voortreffelijk. Naar uit alle berichten blijkt, is de toestand te Hamburg nog steeds zeer critiek. De eerste burgemeester dei- stad, senator Petersen, ligt aan de cho lerine. Het Hamburger Fremdenblatteen zoer verspreid orgaan, meldt op grond van een onderzoek op de Hamburger centraal-begraafplaats te Ohlsdori inge steld, dat er in do jongstverloopen eertien dagen ongeveer 2000 sterfge vallen aan cholera méér moeten hebben plaats gehad dan de officieele statistiek opgaf. In de laatste veertien dagen toch werden er bijgezet 5758 lijken, terwijl het aantal over zulk een tijd perk in gewone epidemie-vrije tijden slechts 600 bedraagt. Het te veel van uim 5000 moet dus uit cholera-lijken hebben bestaan. Maar buiten bet Olilsdor- fer kerkhof is er nog van andere begraaf plaatsen gebruik gemaakt. Nochtans gaf de officieele statistiek tot dusver slechts 2900 sterfgevallen aan cholera op. Op verscheidene plaatsen, b. v. Pyrmont, is de angst voor de ziekte zoo groot, dat alle reizigers uit verdachte plaatsen, ziek of gezond, geweerd worden.. Ja, hier en daar wijst men eenvoudig alle personen terug, onverschillig van waar zij komen. Te Hamburg heeft eene toenadering- plaats gehad tussclien de keizerlijke familie en de Bismarcks. Graaf en gravin Wilhelm Yon Bismarck gaven hunne kaartjes af hij de keizerin Fried- rich, waarna zij en vorstin Bismarck door de keizerin op eon diner genoodigd werden, aan welke invitatie voldaan werd. Ook in Frankrijk blijkt de cholera erger te woeden dan men wel van over heidswege bereid is te erkennen. De Parijsche correspondent van de Koln. Zeitung maakt melding van een bezoek dat hij den 16 Augustus 11. met een vriend bracht aan het dorp Sarcelles nabij StDenis in den omtrek van Parij s. Onderweg ontmoetten zij tal van mcnschen, die het voorkomen hadden alsof zij gingen verhuizen, want onder de voorwerpen welke zij vervoerden, vielen eenige bedden in 't oog. Op hunne vraag wat dit wegtrekken beteekende- kregen zij een verward antwoord, waar van niet veel' te verstaan was als „de cholera" en „mijnheer de burgemeester". Spoedig kwamen zij achter de waarheid. Er waren in dit dorp iu den tijd van acht dagen 51 menschen aan de cholera gestorven en de burgemeester was naar Zwitserland gevlucht. Hoewel de men- schen het ontrieden, gingen de heide vrienden toch het dorp binnen. Het plaatsje zag er werkelijk verlaten uit. Tal van huizen stonden leeg. Bij verder onderzoek bleek dat ongeveer drie hon derd menschen, waarhij de burgemeester, het dorp ontvlucht waren. Ook de dood graver was gestorven en wegens het hooge loon dat er geëischt werd, was er geen nieuwe aangesteld. In de koopstad teruggekeerd, vond de correspondent der Koln. Zett. in de bladen geen enkel woord over het verschijnen van de cho lera voor de poorten van Parijs. Den volgenden dag zond hij een telegram naar Duitschland van den volgenden inhoud: „In het dorp Sarcelles nabij St. Denis zijn in de laatste acht dagen 51 menschen aan de cholera gestorven. Naar dezelfde verhouding zouden er in Parijs reeds 51000 personen aan de cholera overleden zijn. De maire van Sarcelles is mot 300 menschen het dorp ontvlucht. Alle dagbladen zwijgen o vel de zaak." Dat telegram is nimmer in Duitschland aangekomen en waarschijn lijk niet overgeseind. De Eransche o ver- Zijn eenige zorg was Simonnette te troosten. Maar Simonnette was ontroostbaar. Door de deur heen hoorde men de soldaten zeggen Ochwat blijft Méloir lang uit. Moeten wij nu met ons avondeten maar wachten, tot dat mannetje opgehangen is - Beste jongens, antwoordde baas Gueffès, die dien avond bijzonder vroolijk was, mij dunkt, dat mijnheer Méloir bij zijn komst even graa de zaak afgedaan zou vinden. Simonnette hield op met schreien, om te kun nen luisteren. Daar zullen zij komenstamelde zij. Jantje boog zijn hoofd, om ongemerkt een traan weg te wisschen. Ik ken uw goed hart, Simonnette, zei hij schuchter daar ginds, te Quatre-Salines, woont een arme oude vrouw Uw moeder, Jantje Moeder jaen ik had al eer aan haar moeten denken. Moeder, die bijna blind is, en mij alleen tot steun heeft. Ik zal haar dochter zijnriep Simon nette uit. Belooft gij dat? vroeg Jantje, die er niet zeer gerust op was. Ik zweer liet!. Jantje's voorhoofd helderde oogenblikkelijkop. Omdat het nu eenmaal zoo is, gaat gij morgen vroeg naar ons toe. Gij zegt niet in eens tot de oude vrouw „Vrouw Renée, Jantje beid wilde de waarheid omtrent de cho lera in de omsti-eken van Parijs ver zwijgen. Den volgenden dag verscheen ech ter aan de woning van den correspondent een ambtenaar der politie met de vraag of hij zeker wist, dat de burgemeester van Sarcelles gevlucht was. De corres pondent antwoordde bevestigend en de man vertrok na met groote hoffelijkheid bedankt te hebben. Volgens latere be richten is de burgemeester op hevel van de Regeering weer naar Sarcelles terug- gekeerd. Hij is echter plotseling over leden. Men zegt van schrik. Onder den indruk van de vreeswek kende tijdingen omtrent het doordringen der cholera worden in Spanje alle maat regelen van voorzorg genomen. De offi cieele Gaaeta maakt een besluit der re geering hekend, waarhij een observatie van drie dagen bevolen wordt in alle havens van Spanje voor personen en goederen, komende van New-York en Napels. De personen en goederen ko mende van Oran en Botterdam, zullen quarantaine houden in een lazaret. De bekende Iersche agitator en af gevaardigde Michel Davitt heeft in de Revue des Families een artikel geplaatst over het brandende home-rule-vraag stuk. Hij levert daarin op de eerste plaats een overzicht van Ierlands ge schiedenis in dö laatste eeuw, om aan te toonen, hoezeer het van belang is, dat aan de Ieren wordt vergund hun eigen zaken te regelen. Daarna zijn eischen formuleorende, vraagt hij geen volledige onafhankelijkheid, geen alge- heele afscheiding van Engeland. Hij vraagt slechts dezelfde hervormingen, die in 1885 floor den heer Chamberlain, dentegenwooidigen leider der dissidenten, billijk werden geacht,de totale opruiming der commissiën van vreemde ambtenaren en hare vervanging door een zuiver Iersche administratie voor de Iersche aangelegenheden. Die administratie zal volgens hem moeten worden gecontro leerd door een Iersch parlement welks is dood," omdat dit haar te zeer zou doen ver schrikken, en zij is toch niet sterk. Gij neemt baar beide handen vast, en begint aldus „Vrouw Renée, vrouw Renée, dat langs de kusten zwer ven is een zeer gevaarlijk beroep." Zij zal haar spinnewiel laten staan, om u aan te kij ken. Dan omhelst gij haar, Simonnette, en zegt verder Vrouw Renée o vrouw Renée Zij zal stil staan en een diepen zucht slaken. Simonnette's hart reet vaneen. Ja, vervolgde weer het kind, dat met heldenmoed tegen dit tooneel worstelde ja ik weet zelf niet, Simonnette, hoe gij dat aan zult leggengij zijt in elk geval handiger dan ik. Wat ik u smeek, is, haar te sparen, want zij houdt veel van haar Jantje, reken daarop En en o God Ik wenschte, dat ze kwa men, om mij op te hangen en te dooden, want dat wachten doet te veel pijn Buiten stonden de soldaten te praten, om den tijd door te komen. De Toovergodin van het Strand, zei Ker- voz, do Korigans, de witte vrouwen en al het overige zijn leugens, en alleen domooren hou den zich daarmee op. Leugens, leugens, bromde Merry, als men tocli zelf gezien lieeft Hebt gij dan iets gezien? Op de heining, die te Fréguier rechts van het huis mijns vaders staat, antwoordde Merry, heb ik kortoorige katten raad zien houdenze waren met tweeën, een roode en een- bonte. En wat deden ze op die heining? Ze spraken latijn, ik kon het niet ver staan. Een algemeen gelach volgde op dat ant woord. - Wat de witte vrouwen betreft, zei de boogschutter Conan, in het bisdom Vannes, waaruit ik vandaan ben, ken ik er bij dozijnen. Daar hebt gij die uit het moeras vau Glenac, bij Carentoir, die pakt de schuiten bij de beide einden en laat ze als een tol draaien, totdat zij ze tot op den bodem der rivier doet zinken. Ik heb nooit kortoorige katten of witte vrouwen gezien, hervatte een ander soldaat, maar mijn oom Renot is gestorven van den schrik, dien een nachtelijke waschvrouw hem op 't lijf joeg. Men lachte maar half meer, want men moet over bovennatuurlijke dingen niet lang praten, als men de eclite Bretanjers vroolijk wil houden. En de luchtgeesten vervolgde Merry, wie heeft ze op de beide niet om de kruisen zien dansen Eens was mijn peetoom, Merry de Poulven, in zijn boomgaard bezig met appelen af te slaan, 't Was Zondag, en hij mocht het niet doen. Tegen het einde der vespers trad een edelman, ik weet niet langs welken weg, den boomgaard binnen en zei tot mijn peet oom 't Is beter appelen af te slaan, om appel wijn te knnuen maken, dan achter den zang-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1