GEMENGD NIEUWS. Visscherij-Berichten. Zeetijdingen. Vermoedelijk zal de contributie slechts 25 centen bedragen en treedt de Bond niet in concurrentie met de landbouw- maatschappijen, daar zij op een gebied blijft werken, dat de Maatschappijen niet mogen of kunnen betreden. Zoodra zich een voldoend aantal uit sluitend landbouwers bereid verklaard hebben tot de oprichting mede te wer ken, zal een comité gevormd en dit bekend gemaakt worden. Zij, die mede willen werken tot de oprichting, geven daarvan kennis te Chaam bij Breda, adres huize „Overbeek". De zeereerw. heer van Ackeren, deken van Kevelaer, schrijft ons: „Van alle zijden worden mij per brief en "telegram informatiën gevraagd; ik verzoek u daarom, het volgende te willen mededeelen. „Extra-treinen met pelgrims mogen de Duitsche grenzen niet passeeren. Toch is het algemeen verkeer nog vrij; de grenzen zijn voor enkele reizigers niet gesloten. Het eenige wat aan de grenzen geschiedt, isdat een geneesheer de coupé binnentreedt en de reizigers inspecteert. „Hier en daar heeft het verbod van extra-treinen groote verwarring veroor zaakt. Zoo waren bijv. extra-treinen met pelgrims uit Zevenaar en Oosterwijk reeds tot Elten doorgereden, toen zij daar gedwongen werden om terug te keeren." Tijd) Vervroegde sluiting! Aan ruim 1500 winkeliers, magazijn houders en grossiers te Amsterdam, is door het hoofdbestuur der vereeniging van handels- en kantoorbedienden „Voor uit", aldaar, eene uitnoodiging verzon den tot bijwoning eener vergadering. De gunstige verandering, juist twee jaar geleden door toedoen der vereeni ging in de werkuren op onderscheidene kantoren in de hoofdstad verkregen, noopt haar thans eene poging in ge lijken geest voor winkelbedienden te doen. Dit geschiedde echter niet dan na samenspreking met een 40-tal voor name winkeliers, die in beginsel gaarne hun steun toezeiden. Uit IJmuiden wordt ons gemeldDe quarantaine-dokter heeft instructie ont vangen om schepen van besmette havens niet te ontslaan na het geneeskundig on derzoek, doch nadere orders af te wachten. Op de werkplaatsen der Staatsspoor wegen te Tilburg zijn deze week ver schillende werklieden ongesteld gewor den en van hun werk huiswaarts ge bracht. Ook Dinsdag-ochtend werd we der een 21-jarige werkman plotseling ongesteld en dadelijk naar de ouderlijke woning ver voord. De ziekte nam zóó hevig toe, dat de jongeling gister-nacht overleden is. Naar men verneemt, is dooi den dokter cholerine geconstateerd. Het lijk is gisteren middag ter aarde besteld. De kleederen en het beddegoed zijn ver brand, de woning gedesinfecteerd en verder zijn de noodige voorzorgsmaatre gelen in de werkplaatsen genomen. De Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij zal van 1 October af voor- loopig geen gebruik meer maken van haar tot medegebruik van de lijn Arn- hem-Zovenaar der Exploitatie-maatschap pij, althans voor wat betreft het doen loopen van personentreinen over die lijn. Voor goederenvervoer zal zij voort gaan, die lijn mede te blijven gebrui ken, evenals de lijn Nijmegen-Venlo. Te Winschoten heeft zich een vrij ernstig geval van cholera nostras voor gedaan. Een ongeveer 40-jarige vrouw werd Dinsdag-avond ongesteld en is gistermorgen overleden. De noodige maat regelen tot ontsmetting zijn terstond genomen. KETHEL. Woensdag '28 September aanst. wordt de nieuwe parochie-school plechtig ingewijd, waarna een feestcan tate zal gezongen worden en s avonds een feestuitvoering met medewerking van de Harmonie-Vereeniging St. Radboud. Wij hopen en vertrouwen, dat die uit voering nog drukker zal worden bezocht dan anders, ook om wille van de nieuwe school.Bij gelegenheid derinwijding hopen wij aan de hand van een deskundige eene beschrijving van het uiterst prac- tische gebouw te leveren. VLAARDINGEN. In de eergisteren gehouden raadsvergadering zond de heer A. W. Schippers zijn ontslag in als wethouder dezer gemeente. De voorzitter deelde mede dat dit bericht pas heden bij hem was ingekomen en dat het zeer zeker den Raad niet minder zou ver rassen dan hem. Zijns inziens moest men echter de redenen, welke tot het nemen van dat ontslag hadden geleid, eerbie digen. Verder zeide spreker, dat de heer Schippers gedurende den tijd, dat hij de betrekking van wethouder waarnam, had getoond, een man met kennis van zaken te zijn, die bovendien zijne plichten met ijver en nauwgezetheid vervulde. Daar om meende hij niet te moeten voorstel- slen het bericht blootweg'voor kennisge ving aan te nemen, maar om den heer Schippers dank te zeggen voor de diens ten, door hem als wethouder een reeks van jaren aan de gemeente bewezen. De Raad vereenigde zich door applaus met dit voorstel. HELLEVOETSLUIS. In verband met het onlangs door ons vermelde, dat de postboot, kort geleden in de vaart gebracht, niet voldoende malen op de treinen VlaardingenSchiedam corres pondeert, kunnen wij melden, dat de maatschappij Maasnymphte Rotterdam, hier weder drie nieuwe diensten in het leven heeft geroepen, correspondeerende op die treinen, 't Is evenwel te hopen, dat de groote concurrentie, welke hier te dien opzichte bestaat, niet oorzaak worde, dat men weer in oude toestanden vervalt. (^-) Pensioenfonds voor Gemeente-ambtenaren. II. Tot besluit van haar rapport over de mogelijkheid en wenschelijkheid der oprichting van een pensioenfonds voor gemeente-ambtenaren had de betrokken commissie de eer den Raad aan te bie den eene verordening, regelende'de pen sioenen en wachtgelden voor de ambte naren der gemeente. Daaraan ontleenen wij het volgende Ambtenaren hebben, na bekomen ont slag, recht op pensioen, wauneer zij a. den ouderdom van 65 jaar vervuld hebben h. in en door de uitoefening van hunnen dienst (buiten hun schuld) ziels- of lichaamsgebreken bekomen, die hen ongeschikt maken voor de verdere waarneming van hun ambt c. na min stens tienjarigen dienst uithoofde van ziels of lichaamsgebreken voor de waar neming van hun ambt ongeschikt zijn. Ontslag wordt verleend aan een amb tenaar, zoodra hij den ouderdom van 70 jaar vervuld heeft of ongeschikt is ge worden voor de waarneming van zijn ambt. De ambtenaar, die geen ont slag aanvraagt bij het bereiken van den 70-jarigen ouderdom of binnen 3 maanden nadat zijne ongeschiktheid is bewezen, verliest onherroepelijk alle recht op pensioen. Het pensioen bedraagt voor elk vol jaar, in dienst der gemeente doorge bracht, Vso van middelsom over 1 jaar van liet bedrag, dat gedurende de laatste 60 maanden van dienst over eenkomstig art. 12, als grondslag van de berekening van het pensioen moet gelden. Waar die maatstaf ontbreekt, wordt daartoe genomen de middelsom over het kortere tijdvak, gedurende hetwelk die grondslag moet gelden. Het pensioen kan noch '/2 dezer middelsom noch het bedrag van f2000 te boven gaan. Allo recht op pensioen gaat verloren voor hem, die behalve in de gevallen bij art. 3 voorzien, ontslagen wordt op eigen verzoek, die bij rechterlijke uit spraak van zijn ambt wordt ontzet of die uit hoofde van wangedrag, onzede lijkheid, verregaande achteloosheid of plichtverzuim uit zijn ambt wordt ont slagen. Hij, die tot gevangenisstraf van 3 jaar of zwaardere straf onherroepelijk is veroordeeld, mist van het tijdstip af waarop die veroordeeling onherroepelijk is geworden totdat hij de straf zal heb ben ondergaan of daarvan kwijtschelding zal hebben bekomen, het genot van pen sioen. Wanneer een ambtenaar meer dan 1 betrekking bekleedt, wordt het pensioen berekend over elke betrekking afzon derlijk, met dien verstande, dat het ver een igd bedrag der pensioenen de som van f2000 niet kan overschrijden. Het pensioen is onvervreemdbaar. De belanghebbende kan het niet ver vreemden, verpanden of beleenen. Indien hij last geeft om het pensioen voor hem te ontvangen, kan hij die lastgeving altijd herroepen. Alle hiermede strij dige overeenkomsten zijn nietig. Deze bepalingen worden op het bewijs van inschrijving van het pensioen afgedrukt. De voorschotten door gemeentebestu ren, liefdadige of tot algemeen nut wer kende instellingen, hetzij renteloos, hetzij tegen een matige rente op het pensioen gegeven, tot zekerheid waar van de bewijzen van inschrijving in het bezit van die lichamen worden ge steld, zijn niet onder de verboden be leeningen begrepen, mits de voorwaar den, volgens welke die voorschotten verstrekt worden, zijn goedgekeurd door Burg. en Wethouders. In de overgangsbepalingen wordt o. a. het volgende vastgesteld. De ambtenaren, voor de inwerking treding dezer verordening aangesteld, die den ouderdom van 70 jaar hebben bereikt, of in 1892 of 1893 zullen be reiken, worden gepensioneerd met ingang van 1 Januari 1894, en kunnen tot dozen datum hun ontslag aanvragen zonder hun recht op pensioen te ver liezen. Wachtgeld wordt verleend aan de ambtenaren, die tengevolge van de op heffing hunner betrekking worden ont slagen, en geen, of nog geen aanspraak hebben op pensioen. Bij benoeming van een ambtenaar op wachtgeld in eene betrekking bij een tak van openbaar bestuur, wordt zijn wachtgeld verminderd met de helft van het bedrag zijner bezoldiging, berekend volgens art. 11, en zulks onverminderd of de benoeming wordt aangenomen of niet. Zoodra de ambtenaar op wachtgeld aanspraak heeft op pensioen, wordt het wachtgeld ingetrokken. De bekende hardrijder M. Kingma, te Grouw (Fr.), die tot nog het boe renbedrijf beoefende zal de boerderi verlaten en gaan varen. Hij heeft de Grouwster stoomboot aangekocht, om daarmede op de markten te Leeuwarden. Sneelc enz. te varen. Des winters, als er ijs is, heeft hij den al den tijd, zich te oefenen en aan wedstrijden deel te nemen. kerde, dat zij weer volkomen welvarend was. Zij moest mee. Zij wilde echter niet in het rijtuig en men vergunde haar op den bok te zitten, naast den koetsier. Daar zat zij nu, terwijl het rijtuig nog hier en daar andere patiënten af haalde, vroolijk en opgewekt te praten. De koetsier vond eindelijk toch dat het niet noodig was, haar naar het ziekenhuis te brengen, en hij ried haar maar naar huis te loopen. Dit liet het meisje zich geen tweemaal zeggen. Zij snelde heen en men is haar tot dusverre niet meer komen opeischen. Naar aanleiding van nieuwe mede- deelingen van Fran§ois Deloncle in le Temps over een reuzentelescoop, die de Eiffeltoren zal zijn van de Parijsche Wereldtentoonstelling van 1900 en waarmede genoemde heer, in vereeniging en samenwerking met de heeren Henry en Gautier de maan tot op een afstand van een meter wil laten zien, schrijft dr. G. J. D. Mounier aan de N. li. Ct. „Op ongeveer dezelfde gronden, die bij mijn eerste schrijven zijn aangevoerd, acht ik ook zulk een telescoop onuit voerbaar en sluit mij daarin onmiddel lijk bij den sterrekundige Flammarion aan, tenzij zij natuurlijk een geheel nieuwe methode ontdekt moge zijn om het beoogde doel te bereiken, een methode thans nog in de wetenschappelijke wereld onbekend. Men zou de maan nu zelf tot op één meter kunnen bijhalen Algemeen bekend is het, dat men de maan het beste ziet bij niet al te sterke vergrooting, omdat men anders met lichtzwakte te kampen heeft. Yóordat men dergel ij ke]monstervergrootingen'ging toepassen, mocht men dan wel een mid del opsporen om de maan, op de wijze van voorwerpen onder het microscoop, sterk te verlichten Dit behoort zeker tot het rijk van Utopia." Bedoelde telescoop zou ongeveer even groot zijn als de Colonne Yendöme te Parijs, d. w. z. 45 meter. De spiegel moet 9 ton wegen. De middellijn zal 3 M. zijn en de pijl van het bolsegment 0,325 dM., ter wijl de grootste dikte 0,5 M. wordt. De Fransche regeering stelt in het plan levendig belang. Camille Flam marion gelooft evenwel niet aan de mogelijkheid der uitvoering. Wie zou den lens slijpen en dat in zoo korten tijd? Een telegram uit Berlijn meldt, dat er ook gisteren geen enkel cholera-ge val is voorgekomen. Dientengevolge zal de gezondheidsraad eene verklaring af geven, dat de stad geheel vrij is van ziekte. Zaterdag en Zondag was te Kevelaar een buitengewoon druk pelgrimsverkeer. Er arriveerden op die dagen niet minder dan 21 extra treinen met 14,500 pelgrims en bovendien 17 processies te voet, Zooals men weet, zijn deze processies thans, met het oog op hot gevaar voor verspreiding der gevreesde ziekte, ver boden. Gisteren-ochtend is een moordaanslag gepleegd in een huis in de Spooksteeg te Amsterdam. Eene juffrouw die inliet perceel no. 1 een bierhuis houdt, werd door een 33-jarigen man, die een glas bier stond te drinken, onverhoeds met een mes in het onderlijf gestoken. Be wusteloos viel zij neer en werd meer dood dan levend naar het Binnengast- hnis gebracht. De dader is terstond in hechtenis genomen. Een dienstmeisje te Hamburg kreeg dezer dagen plotseling hevige pijn in het lijf. Zij werd naar den „busdokter" gezondendeze gaf haar een recept en door het voorgeschreven middel was zij spoedig geheel beter. Het meisje was alweer druk aan het werk en dacht niet meer aan de pijn, toen er opeens eenige mannen met wollen dekens kwa men, om haar in een gereedstaand rijtuig weg te brengen. De dokter had haar blijkbaar als „verdacht van cholera" bij de gezondheidscommissie aangegeven. Het hielp niet of zij schreide en verze- Gladstone, de Engelsche minister- preisdent, legde dezer dagen in antwoord op de vraag, of hij gelooft in de god heid van Christus, het volgende schoone getuigenis af„Alles wat ik schrijf, alles wat ik denk en alles wat ik hoop, is gegrondvest op de Godheid van Onzen Heer, de eenige centrale hoop van ons arm, verdoold geslacht. W. E. Glad stone." YLAARDINGEN. In de eerste helft dezer week zijn aangekomen 52 schepen, medebrengende 16682 tonnen pekelha ring. De markt was iets gunstiger, vooral voor haring van grooter soort. Noteeringvolle haring f 5.75 9,50; maatjesharing f5. 5,50 per ton. Schiedam, aangekomen 8 September. Ew, kapt. R. Struijs, van Helgoland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3