Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ERGÖDIN VAN HET STRAND. bureau Jioogsfcraaf 317. Kennisgeving. ALGEMEES OVERZICHT. 15de Jaarg. Zaterdag 10) September 1892. No. 4381. Feuilleton. PRIJS DER ADVERTENTIËN Abonnementen op dit Blad worden dadelijks aangenomen. NIEUWE S PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) Yan 1—6 regels0-60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Büröemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek van A. YAN DIJK, om vergunning tot oprichting van een herstel plaats van koper-, blik- en zinkwerk, in een loods staande op het perceel weiland gelegen aan de Nieuw- West-Frankelandsche laan alhier, kadaster sectie M no. 561. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 22den Sept. a. s., des namiddags ten halftwee ure, ten Raad- huize gelegenheid zal worden gegeven, om be zwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagenvóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis kan worden ge nomen. Schiedam, den 8sten September 1892. Burgemeester en IVethouders voornoemd' VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. 9 September '92. De oude Italiaansche stad, die het voorrecht heeft den grooten zeevaarder Columbus een barer zonen te heeten, is thans het schouwspel van een grootsche demonstratie. De vloten-demonstratie voor Genua, waar in de laatste dagen de koning en de koningin van Italië ver toefden, moest het beeld zijn van de eenheid en verbroedering der volkeren die er aan deelnamen. Eskaders van alle Europeesche zeemogendheden en ook van de Yereenigde Staten en de Argentijnsche republiek liggen te Genua voor de reede. De Nederlandsche, Amerikaansche, Peru- aansclie en Boliviaansche gezanten zijn eergisteren aangekomen en door hunne consuls ontvangen. Als een bewijs hoezeer debovenbedoelde verbroedering der volke- ren een feit is, kan dienen, dat toen Frank rijk de komst van zijn eskader had toege zegd, Duitschland het zijne niet wilde la ten gaan; en Oostenrijk verklaarde, dat het met het zenden van een smaldeel, vol strekt niet bedoelde een tegenbezoek van een Italiaansch eskaderuit te lokken, eene hulde die het in geenen deele wensclite. Ten slotte hebben de vinding rijke Italiaansche ministers een formule uitgedacht die allen zoude bevredigen. De mogendheden zouden uitgenoodigd worden om koning Humbert en koningin Margaretha te Genua hulde te doen bewijzen. Aldus kwam alles in het reine. Duitschland was tevreden, omdat het nu slechts Jiulde brengt aan een bondgenoot. Oostenrijk toonde zich vol daan, omdat het nu geen tegenbezoek had af te wachten, en Italië zette de borst op en riep uitzie hoe allen mij hoogachten en komen vereeren. Als een bewijs dat men zich in Duitschland omtrent de eenheid en ver broedering der volkeren geen illusies maakt, kan zeker wel dienen de nieuwe plannen van legerinrichting, die al weer op zwaarderen personeelen druk en nieuwe lasten voor het volk neerkomen. Het voornemen der Duitsche rijksregeering om den tweejarigen diensttijd voor het leger in te voeren, dat na de toespraak van keizer Wilhelm tot de gard -officieren van de baan scheen te zijn geschoven, 35) NAAR HET FrANSCH. zal nu toch waarschijnlijk worden uit gevoerd. Komt het tot stand, dan zal om de door vervroegd ontslag verdunde gelederen aan te vullen, het aantal jaarlijks ingelijfden moeten vermeerde ren, en dit zal merkelijke kosten met zich brengen. Men spreekt van 80 a 100 millioen mark, welke gevonden zouden worden door verhoogde belasting op tabak, bier, sterke dranken enz. Het volk zal zeker met die verhoogde be lasting der geliefde artikelen weinig ingenomen zijn, en daarom wil men vooraf de stemming van het publiek en van den Rijksdag polsen. Vóór de indiening van het ontwerp zal de 11e- geering door een der officieuse bladen den hoofdinhoud laten verklappen, en naar gelang het oordeel dat de pers en de publieke opinie over het ontwerp zullen vellen, zal de indiening daarvan vertraagd of verhaast worden. De Keizer is gisteren niet naar Homburg vertrokken. Op 't laatste oogenblik heeft hij zijn plan opgegeven, naar men zegt, omdat hij verstoord is op zijne moeder keizerin-weduwe Frederik, wijl zij Herbert Bismarck en diens echtge- noote aan hare tafel genoodigd had. In de met laatstgenoemde plaats bijna gelijkluidende stad blijft de toestand nog steeds allertreurigst. Een inwoner van Hamburg geeft in de Daily News een sombere beschrijving van een avond in die stad. De drukste straten zijn verlaten en overal huizen geslotenin een dei- meest bezochte koffiehuizen waar anders geregeld des avonds 3000 gasten worden bediend, waren dien dag 18 personen verschenen. De correspondent zat in de tram (enkele rijden nog) met 3 per sonen, twee in zwaren rouw, terwijl de derde in een hoekje zat te weenen. Voor een nauwe straat was een oploopje. Gillende en weenende vrouwen liepen als krankzinnigen rond vijf ambulance wagens werden gevuld met nieuwe lij ders. Eenige politieagenten en gasthuis beambten vervulden hun plicht stil, Kom kom zei klein Jantje, (lie zijn stem in uen raa.l deed gelden en begon te gevoelen, dat hij voortaan ook iets te beteekenen had, wjj komen Drug, meester Simon, wij komen terng, goede ianchon. Kom, lieve Simonnette, wij vinden de Koode en de Zwarte behoorlijk te rug. Op weg, voordat de jacht begint, of wij konden het er wel eens niet heelhuids afbren gen Dat woord trof iedereen. Juliaan ijlde naar het gedeelte van het vertrek, dat tot koestal diende Hij wenkte allervriendelijkst klein Jantje, zijn nieuwen broeder, en beide kwamen weldra met drie bogen en drie degens terug De korven der vrouwen werden gevuld. Al wat op de pachthoeve aan levensmiddelen te vinden was, ging er in. Men had eens moeten zieB, van hoeveel ge- rustig met blijkbare wanhoop op het gelaat. Bij een poort, in halfdonker, weer een oploopje; een werkman, terug- keerende van zijn werkplaats, lag op den grond, stervende aan de cholera. Dicht bij zijn huis zag hij met klokke twaalf een lange processie naderen van zwarte wagens vol doodkisten. Een arts, die in een lazaret werkzaam is, hangt een niet minder somber tafereel op van den toestand aldaar. De lijken moetei. soms in de gang opgestapeld worden. Zeei gunstige resultaten had deze arts van een nieuw middel, het inspuiten in een ader van een oplossing water met keuken zout, gezien. De geneeskundige hoofd inspecteur dr. Krauss te Hamburg heeft wegens de toenemende verontwaardiging over zijn tekortkomingen zijn ontslag genomen. Het wordt aldaar nu officieel erkend, dat de totnutoe officieel ge leverde sterftecijfers valsch en beneden de werkelijke cijfers zijn geweest. Va eergisteren tot gister-middag zijn te Ham burg voorgekomen 655 ziektegevallc .i en 315 sterfgevallen aan cholera. Hier van waren er op Woensdag 261 aan getast en 181 overledende overige zijn de later aangegeven gevallen. Woensdag zijn er 162 zieken en 92 lijken vervoerd. Ook te Berlijn is eergister-avond een nieuw cholera-geval geconstateerd bij een vrouw die denzelfden dag van Hamburg- was aangekomen. De stedelijke magi stratuur te Berlijn heeft den ministe- van binnenlandsclie zaken ten dringend ste verzocht, om op overleden cholera lijders de lijkverbranding toe te passen, teneinde eene latere gevaarlijke besmet ting der kerkhoven te voorkomen. Ook in het Zuiden van Europa wor den alle maatregelen genomen 'tegen do gevreesde ziekte, die de zuidelijke natiën van uit het noorden bedreigt. Volgens bericht uit Athene zijn de aanvoeren uit Duitsche havens aan een quaran taine van 11 dagen onderworpen; de aanvoeren uit Frankrijk, Italië en Oos- wicht Jantje was met zijn grooten degen op zfjde en zijn boog op schouder Hij voelde werktuigelijk onder zijn neus, of daar niets te krullen viel. Maar er was niets te vinden. Als alles gereed was, nam Juliaan de ver sperring voor de deur weg. 'tWas werkelijk een heele karavaan, die daar heen toog De vader, de moeder, Heine, Juliaan, Simon nette en klein Jantje, van top tot teen ten strijde toegerust. Nog wel een kwartier werd overal rondge drenteld, om toch niets te vergeten. Daarop zei Simon op bevelenden toon Laat ons gaan Maar den ouden man stonden de tranen m de oogen. Wat moeder Fanchon betreft, men moest haar wegsleuren. Zij lag tusschen het ledi kant en den muur voor een houten kruisbeeld, op haar knieën, en zei Nog een minuut, en mijn gebed is ten einde, 't Was of men haar naar de strafplaats voerde. Bij de eerste bocht in den weg, zag Jantje de lange, plompe schaduw van baas Vincent Gueffès zich tegen de heg afteekenen. Hij spande fluks zijn kruisboog. Maar de Normandiër wipte door de heg heen, roepende -- Goede reis XX. Twee neven. Vincent Gueffès was een deugniet zon der zwakheden of vooroordeelen. Zijn eenig ongeluk was, dat hij in die bekrompen tijden leefde, waarin breede schouders meer in aan zien waren dan wijsgeerige kennis. In onze hoogst verlichte eeuw zou baas Gueffès zijn weg wel gevonden hebben. Men moet werkelijk die tijden beklagen, toen mannen van talent als Gueffès zich genood zaakt zagen, zich in het hartje van een dorp aan ongekende laagheden over te geven. Paar- len voor de zwijnen Vincent Gueffès geloofde niet aan de Toover- godin vavi het Strand. Hh kende den waren naam'der zoogenaamde toovergodin op een prikje. Hij was vinnig op haar gebeten, omdat zij den kleinen schelpvisscher gered had. Hij had het op Simon le Priol gemunt, om dat hij hem den drempel zijner woning ont zegd had, Op Simonnette had hij het ge munt, omdat zij hem verachtte, op Juliaan, omdat hij een mooie, flinke jongen was hij was op iedereen verbitterd. In minder dan geen tijd was hij on het kas teel van Saint Jean, waar zich de soldaten ge nesteld hadden, en verzocht, bij ridder Méloir toegelaten te worden. Ridder Meloir had, na de omliggende dorpen te hebben afgeloopen, ten einde'het hertogelijk besluit af te kondigen, zijn hoofdkwartier be trokken. Hij was vermoeid en slecht geluimd. Om hem wat afleiding te verschaffen, had Belissan de jager op het voorplein van het kasteel de windhonden losgelaten. O Taroto VoirotFa-liitRougeot Fa-hit! Zie eens Nantois, welk een kniehoog! en Pivois en Ardois Maar die groote zwarte? vroeg de rid der, op een prachtigen. grooten, pas ontvangen windhond wijzende, die een .weinig ter zijde lag. Een mooi beest, mijnheer, antwoordde Béllissan, maar ik geloof, dat hij lui en bang is. Hoe heet hij Ik heb hem vau een boerenkinkel ge kocht, die hem bij den nek vasthield, en zijn naam niet kende. Er staat wel iets op zijn halsband gekrabbeld, maar de drommel kan he zelfs niet lezen. Dan zal hij Reinot heeten, ter eere mijner vrouw, zei Méloir. Goed. Reinot. Hier, ReinotReinot, hier. liond De zwarte windhond zat met de voorpoote over elkander en bleef onbeweegelijk zitten. Bellissan liet zijn zweep even hooren. De hond stond op, trok zijn pooten in, geeuwde, met opengesperden muil, rekte zijn hals, en hief een klagend gehuil aan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1