Binnenland. tenrijk aan een quarantaine van 5 dagen. De gezondheidstoestand is overigens in Griekenland uitstekend. Door de verschillende staten van Noord-Amerika worden uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen tegen het binnendringen van de vreeselijke ziekte die Europa zoo zeer teistert. Drie Ame- rikaansche oorlogsbodems houden het oog op de binnenkomende schepen die alle iu quarantaine worden gehouden. Op de Normannia kwamen eergisteren 8, op de liugia 2 nieuwe gevallen van cholera voor, allen onder de beman ning en de tusschendeks-passagiers. De eerste klasse passagiers op deze beide stoomschepen drongen in de couranten aan op invrijheidstelling, daar zij hun leven in gevaar achtten. Daarop zijn op initiatief van Morgan, die op eigen kosten liet groote stoomschip Stoning ton heeft gehuurd, de kajuitpassagiers van de Normannia op de Stonington gebracht en er onder observatie gesteld. Voor Quebee ligt in quarantaine het van Hamburg gekomen stoomschip Wundrahm met cho lera aan boord. Dit bericht wekte aldaar groote opschudding. De over heid aldaar heeft terstond het aan wal komen van alle landverhuizers verboden. In het congres der Engelsche Trades- Unionseergisteren te Glasgow gehouden, werden resoluties aangenomen ten gunste van den acht-uren-dag voor mijnwer kers en van bekostiging der verkiezing van parlementsleden uit de publieke kas. Volgens bericht uit St. Petersburg heeft de benoeming van den heer Witte, tot dusver hoofd van het ministerie van verkeerswegen, tot minister van finan ciën, naar vernomen wordt, thans plaats gehad. Het bevestigt zich, dat het be stuur van het ministerie van verkeers wegen, is opgedragen aan den heer Kuwoschlin. Het officieele blad bevat thans de verordening van den minister van financiën over de nieuwe tijdelijke uitgifte van 25 millioen kredietwissels onder waarborg van goud. Schiedam, 9 September '92 Gisteren-namiddag werd weer een tjalkschip, genaamd Antina Smitsschip per J. Hendriks, hetwelk den 1 Sep tember 11. van Antwerpen was vertrok ken, uit de haven naar de boeien ge sleept, na door den heer Elzevier Dom geneeskundig te zijn onderzocht. De schipper van dit vaartuig had wel te Hansweert in quarantaine gelegen doch kon hiervan geen bewijs overleggen. De gemeenschap met den vasten wal werd den schipper verboden. Op de tentoonstelling der Hollandsche Maatschapppij van Landbouw te Leiden, werd een os, gemest met spoelingmeel, het product van onze Schiedamsche Spoelingmeelfabriek, met een tweeden prijs bekroond. Den heer Mr. M. J. Mijer, boek" Ia dat al wat hij kan vroeg Méloir min achtend. Op dat oogenblik kwamen Grégeois en Pi vois, de beide flinkste dieren van den troep bij hun nieuwen makker, om met hem kennis te maken. Honden maken in den regel kennis door een duw met den muil. Er werd onder elkander wat geknord. Pivois en Grégeois wilden bijten. He zwarte sprong er tweemaal op los. Grégeois en Pivois lagen al huilende op het plein te rollen. Goed zoo, Reinotgoed zoo, mijn jongen riep Méloir in verrukking uitdat is een dap pere kerel, Belissan, en vannacht nog zullen wij hem aan 't werk zetten. Komaan, vlugjes het avondmaal gebruikt, en dan op weg Zijt ge daar weer? hervatte hij, ziende, dat men baas Vincent Gueffés bij hem bracht. Ik ben er al weer, lieve heer. Wat hebt gij Ik wilde u zeggen, dat gjj liever eerst op weg zoudt gaan, en dan het avondeten ge bruiken. Wat bedoelt gij daarmee Dat was Gueffés naar den zin. Hij vertelde hoe de familie gevlucht was, en noemde den naam van Heme. Méloir liet hem niet uitspreken. Welken weg zijn zij ingeslagen vroeg hij, Den weg naar Normandië, lieve heer. Sapperlootdan te paardriep Méloir houder bij de weeskamer te Batavia, is I wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa verleend. De IIaarl. Ct. kan op grond van de vanwege H. M. de Koningin-Regentes aan het blad gedane mededeelingen, ver zekeren, dat H. M. niets liever wenscht dan het aan Haarlem beloofde bezoek zoo spoedig mogelijk te kunnen brengen. Wanneer de omstandigheden het ver- oorlooven, stelt H. M. zich voor, haar bezoek en ;dat van Koningin Wilhel- mina te doen plaats hebben in do tweede helft dezer maand. Wellicht zal H. M. gebruik maken van haar verblijf ge durende eenige dagen te 's-Gravenliage, bij gelegenheid van de opening der Staten-Generaal, om van daar uit Haar lem mot het uitgestelde bezoek te ver blijden. Mochten evenwel de omstandigheden zich daartegen verzetten, dan is toch het stellige voornemen der Koningin- Regentes, om, zoodra die omstandig heden zullen hebben opgehouden te be staan, aan haar voornemen gevolg te geven, zelfs al zou dat onverhoopt eerst in het late najaar mogelijk zijn. H. M. gaf de verzekering, dat zij met groot leedwezen en zwichtende voor het medisch advies, voorloopig van haar be zoek aan Haarlem had afgezien. De Prins von Wied is gisteren uit Duitschland te Domburg teruggekeerd. Hij verlaat Domburg den 17en dezer. Den daarop volgenden dag vertrekt Dr. Mezger. Kaar aan hot Hll. medegedeeld wordt, zullen in het begin van het parlemen taire zittingjaar, behalve de reeds ge noemde ontwerpen, bij de Tweede Kamer inkomen voorstellen tot wijziging dei- wet op de fabrieksmerken en tot reor ganisatie van het militaire strafrecht. Men schrijft aan het Dgbl. v. Z. II. Is het geen onverantwoordelijke daad van den Minister van Oorlog, om in dezen tijd de manoeuvres toch te doen plaats hebben, terwijl de Keizer van Duitschland ze verbiedt, en wel in het zoo militaire land, waar bijna alles voor het militairisme moet zwichten Zou er nog geen mogelijkheid zijn onze soldaten kalm in hun garnizoen te doen blijven Misschien weet iemand nog raad voor het te laat is. Thans is bij de Tweede Kamer inge komen het vroeger aangekondigde wets ontwerp tot wijziging van de Indische Comptabiliteitswet, waarin het beginsel is nedergelegd (art. 4), dat het Rijk van de geldmiddelen die de Indische be lastingschuldigen opbrengen, geen bij dragen moet vorderen tot dekking van uitgaven in hot belang van hot Rijk, doch alleen vergoeding voor uitgaven, die door het Rijk rechtstreeks ten be hoeve van Indië worden gedaan. uitals wij vóór hen aan den Couesnon zijn, is de dochter van den verrader Maurever in onze macht Het avondeten, dat drie kwart gereed was, rook heerlijk. Wapenknechten en boogschut ters stelden zich met blijkbaren spijt in be weging. Méloir liet de helft van zijn troep onder Morgan's bevelen op het kasteel achter. Men had Méloir de geschiedenis van het op hangen van klein Jantje aan den appelboom niet eens verteld. Die bijzonderheid was van te weinig aanbelang. Men vertrok. De troep honden vloog de paar den vooruit, en de zwarte windhond liet al zijn makkers zijn hielen zien. Op het kasteel bleven Corson, de heraut, Morgan en acht of tien soldaten. Corson at wat, geeuwde en viel in slaap Morgan volgde zijn voorbeeld. Baas Gueffés zei nu tot de soldaten Er is appeldrank en wijn op de pachthoeve van den ouden Simon Le Priol. De soldaten stegen in stilte den heuvel af. De deur werd bij Le Priol ingeloopen, en men begon daar een zwelgpartij. Wij zullen maar niet iu fcijzonderheden tre den over hetgeen hier tusschen Gueffés en de dronken soldaten voorviel. Maar toen onze vluchtelingen, die tot achter Ardevon de akkers doorsneden hadden, om aan de vervolging te ontkomen, het dorp la Bive Yan het departement van buitenland- sclio zaken is bij het departement van justitie ontvangen een briefje, dat ge sloten was in eene flesch, die aan de Eransche kust bij Greveling werd op- gevischt. Volgens den inhoud van dat briefje zou zekere Jozef van Peinklos, 17 jaar, in het jaar 1870 op de terug reis van San-Erancisco iu zee zijn ver dronken. Inlichtingen omtrent dien per soon, zijne laatste woonplaats en die zijner familie-betrekkingen worden bij het departement van justitie ingewacht. De koninklijke goedkeuring is verleend aan de vereeniging „de één cents-school penning" te Eraneker. Deze vereeniging stelt zich ten doel een fonds te stichten voor éen of meer inrichtingen van R. K. lager onderwijs aldaar. De burgemeester van Helder heeft, in overleg met den directeur en comman dant der marine aldaar, bepaald dat voor de haven liet Hieuwediep bestemde schepen, die tot quarantaine verplicht zijn, op een afstand van minstens 1000 meter van die haven moeten ankeren en daar zoolang verblijven, dat zij, met inbegrip van hunne reis, minstens 5 dagen van gemeenschap met den wal verstoken zijn. Vanwege de afdeeling Leiden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd te Leiden eergisteren eene hard draverij met paarden van zessen klaar, gereden onder den man, gehouden. Daar aan werd door 14 paarden deelgenomen. De prijs (f200) werd behaald door T. Roele te Buiksloot, met den schimmel- hengst „Tabor II", bereden door A. Siderius; de tweede prijs (f 75) werd be haald door A. Witteveen, te Rauwerd, met de bruine merrie „Marianne", be reden door S. Witteveen, terwijl de derde prijs ten deel viel aan H. Peters, te Benthuizen, met zijne zwarte merrie „Emma" Het is gebleken, dat de weigering door den burgemeester van Den Haag van de vergunning tot het houden van eene meeting op 18 September ten gunste van het algemeen stemrecht, is gegrond op het advies van de geneeskundige autoriteit, die dezer dagen liet houden van groote volksverzamelingen onraad zaam acht. De man die eergisteren in de Spoolc- steeg te Amsterdam eene vrouw met een mes iti het onderlijf stak, blijkt een oude bekende der politie te zijn. Hij was sedert den 3den dezer uit de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch ont slagen, waar hij 4jaren had doorgebracht. Hij beweert de daad te hebben gepleegd omdat hij de vrouw verdenkt van dief stal van f90 te zijnen nadeele. De Kamer van Koophandel te Rot terdam heeft eene commissie uit haar midden benoemd, om bij den minister introkken en liet strand op zouden gaan, stond klein Jantje eensklaps stil. Hij wees in de richting van Saint-Georges naar de kust van Bretanje. Daar vertoonde zicli onder de hoornen een roode vuurgloed. De Le Priol's en Reine keken om. Reine gaf een gil. Wat is dat? vroeg zij. De oude Simon maakte een kruis. God sta ons hijstamelde hijdat is in het dorp Saint Jean. Fanchon moest op den grond gaan zitten. De moed ontzonk haar. Vrouw, zei Simon tot haar, het huis mijns vaders is verbrand. Wij hehhen niets ter we reld meer, maar wij hebben onzen plicht gedaan. Juliaan sloeg zijn vingers krampachtig om zijn kruisboog. De vluchtelingen hieven daar vijf minuten staan. Daarna zei klein Jantje: Voorwaarts! Men keerde den brand den rug toe, en richtte zich naar Tombelène. De oude Simon had zich niet vergist. Het was inderdaad te Saint Jean, dat de brand gewoed, en zijn huis verwoest had. Maar er waren nog andere huizen hij dan het zijne. Baas Vincent Gueffés deed zijn zaken nooit ten halve. Dienzelfden nacht had Aubry zoo hard hij van binnenlandse he zaken liet uitsluiten van vee uit onbesmette plaatsen in de provincie Zuid-Holland op de veemarkt te bespreken. Het gemeentebestuur van Delft heeft aan de huizen der ingezetenen doen be zorgen een gedrukt exemplaar van „Raad gevingen met het oog op dreigend ge vaar voor cholera", samengesteld door practiseerende artsen, Aan den wedstrijd van den Ned. Kolf- bond, die op 12 en 13 dezer te Sche- veningen zal plaats hebben, zullen niet minder dan 236 kolvers deelnemen. Het gemeenschappelijk diner zal waarschijn lijk niet doorgaan wegens tot nu toe te geringe deelneming. Het standbeeld van Coen zal het volgende jaar te Hoorn onthuld worden op 15 Mei, den datum, waarop Coen den slag bij Jacatra won. Het wordt geplaatst op de Roode Steen te Hoorn. DELET. Naar wij vernemen, bestaat alhier het voornemen om, wanneer er gevallen van cholera mochten voorkomen, de patiënten in heete lucht te behandelen, naar de voorschriften door de hoogleer aren Stokvis en Eorster en dr. Ruijsch aangegeven en waarmede de Koninklij ke Academie van wetenschappen zich vereenigde. De rapporten dier heeren en der Academie werden als bijlagen in het jaarverslag van het geneeskundig staatstoezicht van 1886 opgenomen. De Barak. Aan de verplaatsbare barak, die de vorige week op het initiatief, door den heer Maas in de raadsvergadering van 30 Augustus genomen, door het ge meentebestuur werd besteld, wordt met spoed gearbeid. De heer K. W. Sneijders de Vogel, lid van de cholera-commissie, die zich op verzoek van Burg. en Weth. heeft gevormd, is belast met de uitvoering van dit werk. De barak zal worden opgericht ten einde die op het terrein van het stadsziekenhuis te kunnen ont beren, welke naar het oordeel van den heer Maas geheel onvoldoende on aller ongunstigst gelegen is. Blijkbaar heeft de Raad dit oordeel van den heer Maas onderschreven door zijn besluit om tot de bestelling van eene nieuwe verplaatsbare barak over te gaan, heeft hij erkend, dat die op het terrein van het stadsziekenhuis voor liet doel waarvoor zij werd opgericht, niet geschikt is. Aldus is bij Raadsbesluit uitgemaakt, dat het bedrag van f 8000, 't welk aan den bouw van de ziekenhuis-barak werd besteed, weggeworpen geld is. Die barak waaraan circa een jaar werd gearbeid, is voor het opnemen van lijders aan besmettelijke ziekten geheel ongeschikt. De onmiddellijke nabijheid van de Laan- sloot maakt liet onmogelijk daar ook maar een enkel raam open te zetten de zieken zouden door dit geopend raam kon gewerkt. Ook (laags te voren en den gelieelen voorafgaamlen nacht. De vijl was |nitstekend. Aubry vorderde goed. Was hij niet verplicht geweest, zich met een hand aan de inwendige ruimte van het venster vast te houden en niet dé andere te vijlen, dan zou hij zijn taak spoedig ten einde gebracht gehad hebben. Maar telkens liet zijn vermoeide hand los. Dan viel luj uitgeput, hijgende en groote drup pels zweetende op den grond neer. Om weer moed te kunnen vatten, moest hij het beeld van Reine voor zijn geest roepen. Maar ook welk een stolen moed bezielde hem, zoodra die geliefde naam op zijne lippen kwam 1 Dan zag bij haar; zij stond daar voor hem zij hielp hem en moedigde hem aan. Hij hoorde haar zeggen: -Houd moed, Aubry wij behoeven uw arm, om ons tegen onze vervolgers te ver dedigen. 't Was een nacht van koortsachtige span ning, waarin menige denkbeeldige spookge stalte den gevangene in zijn eenzaamheid be zocht. Tegen den morgen echter overviel hem te midden van zijn werk de zonderlingste van allen. Wat hij daags te voren bij zijn gesprek met Reine voorzien had, geschiedde. Hij meende in de verte, den troep honden, die het strand af jaagden, te hooren blaffen. Word vervolgd.) I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2