BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. Zeetijdingen. heel iets anders dan versche lucht ont vangen. Te betreuren, allermeest voor onze gemeente-financiën, is het zeker, dat men zoo laat tot die wetenschap is gekomen. Toch had men eerder van dit ongerief onderricht kunnen zijn, als men de moeite had genomen te luisteren naar hetgeen door de anti-liberale raadsleden tegen de plaats voor die barak gekozen, werd aangevoerd. Herinneren wij ons goed, dan was het o. a. de heer Vrijland die met nadruk er op wees, dat de plaats die men voor de barak had gekozen de allerongunstigste was die men daarvoor had kunnen uitdenken. Toen hield men het oor gesloten voor die gezonde opmerkingEn waarom? Een- voudig om deze reden wanneer er van de zijde der anti-liberale raadsleden eene opmerking werd gemaakt, dan gold bij de liberale meerderheid van den Raad niet de overweging Is deze op merking in 't belang der gemeente maar besliste eenvoudig de vraag Wie maakt deze opmerking Komt ze van de min derheid, welnu dan behoort er geen no titie van te worden genomen. Nu staat men voor het feit dat het blijkt, de tegenstanders van de zieken huis-barak gelijk hebben gehad. Ware de meerderheid van den Raad niet reeds lang door harde lessen tot betere over tuiging gekomen, dan zou zeker deze geschiedenis wel in staat zijn, haar van haar would-be uitsluitings-systeem te ge nezen. Te wenschen is 't zeker, dat daarvoor in 't vervolg minder dure les sen noodig zijn, dan die, welken den Raad door deze historie zijn gegeven. Een man te Zutfen bood aan een jongen van 12 jaar een paar centen, indien hij er in slaagde een duif van het dak van een huis te halen. De knaap beproefde het, wilde zich, boven gekomen, aan den schoorsteen vasthou den, doch weldra liet een steen los, en de jongen viel van een betrekkelijk aanzienlijke hoogte met het hoofd naar beneden op den grond. Eenige uren daarna bezweek hij. Te Arnhem is de bekende uitspan ningsplaats „Schoonzicht" nabij het Klarenbeeksche Bosch, waar nogal veel kinderen bij elkander komen, door brand geheel vernield. 'tWas tevens eene boerderij. Een paard kwam in de vlam men om. Dezer dagen vond men bij het afgra ven van de terp te Engelum een kope ren muntstuk, blijkbaar van Romein- schen oorsprong. Op de eene zijde vindt men de beeldtenis van keizer Augustus met een omschriftop de andere zijde een tempel. Op den rand is hei schrift nog moeilijk te ontcijferen. Het stuk heeft de grootte van een rijksdaalder en ziet er vrij goed uit. Het werd 2 M. beneden de oppervlakte ter hoogte van het zomerpeil gevonden. Onder dagteekening van 4 September wordt uit Deerlijk, bij Kortrijk ge schreven Een ijselijke misdaad heeft in de zoo rustige gemeente Deerlijk hevige ont steltenis veroorzaakt. Verleden Zaterdag tusschen 12 en 3 uren in den namiddag is mejuffrouw Louise Sagaert, dienstbode bij den eerw. heer Hostens, pastoor te Deerlijk, buurt schap Saiut-Louis in de pastorie ver moord geworden. Ziehier onder welke omstandigheden de afschuwelijke moord gepleegd is. De pastoor had te half twaalf ure zijn woning verlaten, waarin de dienstbode alleen achterbleef. Toen ook deze liet huis voor eenige oogenblikken verliet, maakte een onbekende v an de gelegen heid gebruik, om onbemerkt de pastorie binnen te sluipen. l)e dienstbode keerde kort daarna terug en zette zich in de keuken neer, om aardappelen te schillen. Op dit oogenblik trad de mooi denaai plotseling de keuken binnen en bracht der ongelukkige dienstbode met een hou ten stuk keukengereedschap een vreese- lijken slag toe op hot hoofd. Met be hulp van een groot mes, dat hij uit een tafellade haalde, sneed de booswicht daarna zijn slachtoffer letterlijk de keel af. Na het volbrengen der gruweldaad doorsnuffelde de moordenaar alle huis meubels en maakte zich van een som van 110 frank meester. Te 3 uren kwam pastoor Hostens terug, om de sleutels der kerk te halen, die zich in de benedenkamer bevonden. Hij merkte niets bijzonders op en ging de kerk binnen. Toen hij te 4 uren in de pastorie terugkwam en op zijn roepen geen antwoord van zijn dienst bode ontving, begon hij de verschillende vertrekken te doorzoeken. In de keuken gekomen werd hij door een afschuwe lijk schouwspel getroffen. De dienstbode lag in het midden van de keuken, met gapende halswonde, in een grooten bloedplas. Men kan zich de ontroering van den eerbied waardigen geestelijke voorstellen. De inmiddels gewaarschuwde overheid telegraphcerde naar het parket, en de gendarmen van Kortrijk begaven zich onverwijld ter plaatse, om een onder zoek in te stellen. Te 9 uren des avonds verscheen het parket van Kortrijk, vertegenwoordigd door de heeren Iweins, substituutJonck- heere, rechter van instructieBoutens, griffier, en Van Ruymbeke als beëedigd geneesheer. Deze heeren waren vergezeld van den commandant der brigade maréchanssée te Kortrijk, Yan Malleghem. Totnogtoe heeft geen arrestatie plaats gehad. Het parket heeft zich ten tweode male naar Deerlijk begeven, om tot de lijk schouwing over te gaan. twee cholera-gasthuizen te Petersburg, bezichtigden nauwkeurig do barakken, die voor de lijders zijn ingericht, en spraken den zieken moed in. Zooals bekend hebben houten vaat werk, emmers en tobben er onder te lijden, wanneer zij geruimen tijd niet gevuld geweest zijn. Nu wordt in Noor wegen vaatwerk volgens een nieuw procédé vervaardigd, waarbij geen ge bruik wordt gemaakt van duigen. De be werking komt in hoofdzaak hierop nedei dat zaagsel onder een sterken liydrauli- schen druk in den gewenschten vorm wordt geperstdaarna wordt het vaat werk verlakt. Op deze wijze verkrijgt men een fabrikaat, dat bij geringe zwaarte toch een zeer groot weerstands vermogen bezit. In Oostenrijk is deze nieuwe methode reeds in praktijk gebracht. Het congres van vakvereenigingen te Glasgow (Schotland) heeft gisteren een besluit genomen ten gunste van den werkdag van 8 uur voor machinisten in mijnen en van betaling der verkie- zingskosten van de parlementsleden uit de staatsinkomsten. Het bierverbruik moet in de laatste dagen aanzienlijk verminderd wezen, daar menigeen het niet waagt veel van dien verfrisschenden drank te gebruiken daarentegen neemt het gebruik van cognac grooter verhoudingen aan. Het ontsmettingsmiddel chloorkalk oplossing maakt men door 2 deelen goede droge chloorkalk op te lossen in 100 deelen water. Men roere de chloorkalk eenigen tijd en vuile de kruik met de heldere oplossing. Gengis Khan schrijft aan het A. v. d. JJ. aan onze Hollaudsclie dames het volgende Hoeveel prijs ik ook stel op zinde lijkheid, zoo zou ik toch onzen dames willen verzoeken, om, met het oog op liet overbrengen van smetstoffen, het reinigen der straten geheel aan den stadsreinigingsdienst te willen overla ten. De vrouw des huizes let er angst vallig op, dat echtgenoot, kinderen en dienstboden zorgvuldig de voeten vegen, wanneer zij te huis komen, opdat zij zoo weinig mogelijk straatvuil in huis of slaapkamer brengen mama en de dochters evenwel schijnt het een behoefte te zijn al wat na het vegen weer op straat is gekomen met haar sleepen op te ruimen het slatje van den werk man, de sputa van den teringlijder enz., alles vegen zij op om, thuis gekomen, de robes, met al dit fraais voorzien, hier en daar op te hangen de giftige kiemen verspreiden zich zoodoende, en de gezondheid van het huisgezin wordt opgeofferd aan te ver godreven zinde lijkheid Wanneer ik wat te zeggen had stond aan den hoek van elke straat een sterke Tartaar met een groote schaar, om al die draagbare bezems af te knippen. Te Aix-les-Bains heeft de president der Eransehe republiek, als naar ge woonte, op het Raadhuis den gemeente raad en deputation van colleges ontvan gen. Ook eene deputatie van kinderen van de -openbare scholen. Een dier kleinen was in Russische kleederdracht en las liet volgende versje voor Mijnheer de President. Papa m'a dit que la Russie De notre France était 1' amie, Voila pourquoi je suis lieureux D'etre vêtu comme cliez eux Pour vous offrir ces humbles flours, Hommage de nos jeunes coeurs. Toen het kind geëindigd had, riep het„Leve Frankrijk Leve Rusland Leve CarnotLeve de rebubliek De heer Carnot omhelsde het kind, zeggende „In u omhels ik Rusland." De czaar en de czarina van Rusland brachten eergisteren oen bezoek aan Een te Amsterdam gevestigd genees heer ontving van den Russischen dokter W. M. Haffxiner, die werkzaam is aan het Instituut-Pasteur te Parijs, her vol gende antwoord op een aan I)r. Pasteur gericht schrijven„De Heer Pasteur heeft mij den brief overhandigd, dien u hem geschreven heeft, en heeft mij opgedragen u mede te deelen, dat de inenting met de inentingsstof tegen de cholera in het Instituut wordt verricht door Dr. Raux, den chef van den tecli- niscli-microbischen dienst. De inentings stof wordt met de noodzakelijke ge bruiksaanwijzing gratis toegezonden aan iederen buitenlandschen geneesheer die er om vraagt, onder voorwaarde dat hij het instituut op de hoogte houdt v an de resultaten z ij ner proefnemingen Te Frankfort a/M. is een man ge vat, die zijn werk maakte van huwe lijksoplichterijen en daarmee een aantal menschen veel geld afgezet, zelfs eene bejaarde dame tot zelfmoord gebracht heeft. Die schurk ging op eene zeer bijzondere manier te werk. Bij de ver loving liet hij zijn aanstaanden schoon vader een contract teekenen, waarin eene ruime schadevergoeding werd be loofd, als door zijn toedoen liet voorge nomen huwelijk niet voltrokken werd, en liij van zijn kant verbond zich ook daartoe. Dan zond Hij zelf ougetee- kende brieven aan de familie zijner ver loofde, waarin hij werd afgeschilderd als een oplichter, een ellendeling bij onderzoek bleken die beschuldigingen waar te zijn, de verloving werd afge broken, de schadevergoeding betaald en hij ging eene nieuwe bruid zoeken. Thans echter hebben verscheidene aan klachten van anderen een eind gemaakt aan zijne voordeelige zelfbeschuldigin gen. In het laatste Maandblad van Dr. Van Hamel Roos vindt men de afbeelding on beschrijving van „hygiënische thee potten": dat wil zeggen van trekpotten, waardoor men kan voorkomen dat de thee te lang trekt en daardoor schadelijke in plaats van heilzame eigenschappen verkrijgt. De thee wordt nl. ineen afzonderlijk busje of bakje gedaan dat door eon haakje of kettinkje, 't welk in den deksel uitkomt, op en neder kan bewogen worden. Zoodoende kan men voorkomen dat, als de thee 3 tot 5 minuten in kokend water „getrokken heeft," de alsdan gezonde drank „een afschuwelijk en schadelijk vocht wordt." Een der trekpotten heeft ook dubbele wanden, waartussclien kokend water kan worden gegoten om eerst den pot te verwarmen en dan het vocht warm te houden. Een paleis in de Caverna-straat te Napels, dat men bezig was te herstel- Ion, is Zondagmiddag ingestort. Ver scheidene der bewoners, en, naar men vreest, ook voorbijgangers in de drukke straat, werden onder het puin bedolven. Tot eergisternamiddag toe had men 1 doode en 3 gewonden te voorschijn ge haald. De Prins van Napels en de autoriteiten waren op de plaats des onheils aanwezig. Met de instortingen te Koningsbergen en te Constantinopel is dit het derde ongeluk van dien aard in een tijdsverloop van vijf dagen. „Een voorval dat mij dezer dagen ter ooie kwam, aldus verhaalt de corr. van de „N. Gr. Ct.„ en waarvan ik tot mijn bevreemding in de dagbladen niets bemerkte, is het volgende. Bij het oefenen der miliciens moet een hunner geweigerd hebben te schieten. De man was bang en durfde niet aftrekken. Het spreekt van zelf dat de sectie-comman dant hem daartoe dwong. Een soldaat moet nu eenmaal leeren schieten. Maar nauwelijks was het schot gevallen, of de man vertoonde zoodanige verschijnse len van zenuwoverspanning, dat zijne overbrenging naar het hospitaal noodig was. Men zegt mij dat er vrees bestaat, dat de man krankzinnig is geworden. Indien het waar is, stond ik liever niet in de schoenen van den sectie-comman dant." Voor de huid der beroemde koe, die den Grand Old Man Gladstone durfde aanranden en deze wandaad met haar leven boeten moest, heeft een lief hebber van curiositeiten 5 p.s. betaald. Een bod van lOp.s. voorde horens werd geweigerd. De tanden vonden gretige afnemers voor f 1.50 het stuk, en de hoeven beloven weldra haar gewicht in goud waard zijn. Schiedam, vertrokken 8 September, st. Emmakapt. P. Krützfeldt, naar Newcastle. Antwerpen, aangekomen 8 September, st. Agathekapt. G. Kondruhn, van Schiedam. Schiedam, 9 September. Het alhier thuisbehoorende barkschip Emmanuel, kapt. A. Hemmes, vertrok 5 Sept. van Londen naar Philadelphia. GEBOREN 8 Sep. Antonius Johan nes, zoon van 14. Steentjes en G. Vos, Singel. Teunis, zoon van F. Broersen en L. Smits, Nieuwe-West Frankelandsche-Laan. Wijnanda, dochter van J. van Deventer en Wde Vries, Dam. OVERLEDEN 7 Sept. Marius Wit kamp, oud 1 jaar en O maanden, Lan ge Haven. ONDERTROUWD: 8 Sept. W. van der Vlies en K. Trouwborst. T. J Albers en G. P. W. Rondeltap. B. Kok en J. E. F. G. Beukers. A. J. van Krugten en A. J. Veringmeier. GEVEILDE ONROERENDE GOEDEREN. te Schiedam, op Vrijdag 9 September 1892. door notaris Mr. H. M. C. POORTMAN. Tien (elk afzonderlijk te veilen) Wo ningen en Erven, voorzien van Water leiding, met Open Grond, Gang, Bleek veld, Pomp en Privaat, staande en ge; legen te Schiedam, nabij liet Oude Krrk- hof\ wijk E, nos. 194 g. p, kadaster sectie 13, nrs. 1597—1600, te zamen groot 372 vierk. ellen. In volgorde f220,210, 200, 200, 2o0, 300, 300, 340, 350, 360.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3