Dagblad voor Schiedam en Omstreken. "pureatt hoogstraat (S 317. EERSTE BLAD. 15de Jaarg. Zondag 18 September 1892. No. 4388. Parijsche Kroniek. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: 42) Abonnementen op dit BSad worden dagelijks aangenomen. NIEUWE SCHIEDA E COURANT Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht yan den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. No. 124.) Yan 1—6 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Het nieuwe féte nationale hetwelk men den 22sten September aanstaande voor het eerst zal vieren en waarop het eeuw- leest der republiek zal verheerlijkt worden, belooft schitterend te zullen zijn. Twee historische optochten, heide geheel uit dezelfde praalwagens, zege karren en personen bestaande, zullen dien dag door de voornaamste straten van Parijs rijden en op eenige pleinen stand houden, alwaar dan monster- chooren cantaten en liederen zullen uit voeren. De eerste stoet zal de stad aan de linkerzijde der Seine gelegen doortrekken, terwijl de tweede de be woners der rechterzijde zal komen ver lustigen. Tot nu toe heb ik hier nooit iets bijzonders, wat optochten betreft, gezien en vele kleinere steden in 't buitenland, onder andere Antwerpen, stelden het groote Parijs, in dit genre van vertooningen, zeer ver op den ach tergrond. De maand September herin nert ons, ongelukkiger wijze, tegelijk met de vestiging der republiek aan de gruwelen die nu juist honderd jaren geleden, plaats grepen en zoude de op tocht geheel historisch waar zijn, dan moesten er een paar wagens in voor komen die over het zoogenaamde roem rijke geheel [eene afschuwelijke, bloedige schaduw zouden werpen. Ik bedoel de voorstelling der moorden in de Concier- gerie den 2den en 3den September 1792 en die den 22sten Sept. van hetzelfde jaar in het Carmelieten klooster in de ■rue de Vaugirard, thans de Katholieke Universiteit, gepleegd. In de Concier- gerie werden op die beruchte September dagen meer dan vijf-en-tachtig menschen om het leven gebracht en in het Car- melieten-klooster vermoordde het schuim, honderden geestelijken en kloosterlingen waarvan men U thans daar nog de NAAK HET FraNSCH. Bruno keck hem verbaasd aan. Bevalt u de geschiedenis niet, heer zei hij't is zonderling. Maar over den smaak valt niet te twisten, en ik zal u dus het lot geval van Pacöme, tweede keldermeester van den overleden abt, verhalen. Noch dat lotgeval, noch anderen, broe der Slik uw tong in, en loop wat ge kunt, want we zitten rondom in de zee. O hernam de broeder, ik heb toch nog den tjjd wel, om u te vertellen, wat meester Oli vier Chouesnel, deken van de leerarbeiders en touwslagers te Avranohes, op den dag zijnor bruiloft overkwam. Nog één woord, en ik laat u staan, broeder I Best, best, heer Aubry, maak u niet boos 1 Ik vertel alleen mjjn geschiedenissen als erom gevraagd wordt. En dikwijls laat ik my uog bidden, getuige hetgeen er in het jaar graven toont. Doch wij zullen in die optochten wel niets anders dan apothé osen zien als: van de slavernij verloste volkeren, der nooit volprezen vrijheid, gelijkheid en broederschap en de laatste triomphwagen zal zeker de lieve vrede en verzoening na honderd jaren twisten, voorstellen. Die Conventie van 1792 was een oprechte vergadering van ijver- zuchtigen en haters en zelfs de geschied schrijver Michelet, die deze vreeselijke tijden nog het meest en couleur de rose ziet, zegt van haar „Zelfs vóór dat zij geconstitueerd was, „heerschte er verdeeldheid. Reeds ge durende de dagen vóór den 21sten Sep tember, terwijl de vertegenwoordigers „te Parijs aankomen, begint men zich „met de namen van Koningsgezinden „en Septembermannen te betitelen. Yan „de aanstaande linkerzijde vlogen van „den beginne af moordzuchtige scheld - „woorden naar de rechterzijde. Toen „kon men al dadelijk in den geest, den „onoverkomelijken stroom van bloed „zien die in de Conventie zou vloeien „en de twee partijen scheiden. Vruch teloos strekte Danton meermalen zijn „breede hand uit om de Montagne met „de Giroude, in naam van het Vader- „land te vereenigen. De Girondijnen „dwongen Danton hen ten gronde te „brengen en aan Robespierre over te „leveren die weer op zijn beurt Danton „medesleepto en de republiek met hen. „Al die verschrikkelijke gebeurtenissen „volgen elkander op en vernietigen elkaar „met de zwaarte en snelheid van een rots- „blok dat inden afgrond stort. Nauwelijks „vier maanden scheiden al die omwen telingen, welke in den gewonen loop „der wereld, tijdperken van vele jaren „zouden geëischt hebben." Treffend is het, in de geschiedenis na te gaan wat het lot der conventie-leden geweest is. Zes eu vijftig werden geguillotineerd en zeven en twintig stierven een gewelddadigen ofonnatuur- lijken dood, hetzij zij vermoord werden vijf-en-veertig bij de vergiffenis van Noyal-sur- Seiehe plaats had Aubry wilde er niets meer van hooren. Hij zette het op een loopen, en broeder Brnao stond alleen in het drijfzand. Och och zei hijjuist betzelfde over kwam me vóér den oorlog in Neder-Bretanje. Ik wilde de geschiedenis van den molenaar Bounn vertellen, die voor een paar molen- gtcenen zijn ziel aan den duivel verkocht, maar OI oriep hij al springende, daar komt waarachtig het water opzetten Ditmaal dischte hij geen geschiedenis op, en maakte beenen. De vesting, die de Engelschen op den berg Tombelène gebouwd hadden, was zeer uitge- srrekt eu kon een talrijke bezetting bevatten. Toen Knolle of Kernol, luitenant van Bembroe, die met honderd of honderdvijftig gewapende manschappen het laatst te Tombelène bleef, eenige maanden voor de gebeurtenissen, die wij den lezer verhalen, er uit trok, liet hij de verdedigingswerken in de lucht springen, en sloopte het kasteel. Alleen het westelijk gedeelte der muren, met den ontmantelden toren ernaast, waar wij mijn heer Hue de Maurever slapende hebben gevon den, was blijven staan. Die muren, de toren, het muurfront tusschen twee bolwerken, ter hoogte van verscheidene of zich zeiven doodden, en enkelen zelfs vergingen van honger en gebrek in de wouden van de Gironde en van Nor- mandië ol bezweken aan de koortsen in de wouden van Guana. Anderen waren gelukkiger en dienden het keizer rijk waarin sommigen zelfs hooge ambten bekleed hebben, doch de meesten ver dwenen met de conventie en deden al het mogelijke om vergeten te worden, en nu na een eeuw zouden zij weer groote mannen worden en door vélen op de han den gedragen. Is er in die honderd jaren veel veranderd en verbeterd, toch zijn er toestanden waaraan in al dien tijd weinig gedaan werd, en die in de hoogste mate verbetering vorderen. De afvoer der faecale stoffen die de Seine ver giftigen en nu sedert April eene epidemie om en in Parijs onderhouden, is zeker wel een der ergerlijkste die men zich in het einde van die verlichte negentiende eeuw denken kan. Het is dus niet alleen Schiedam dat van de uitwase mingen van zijn riviertje de Schie en zijn stadsgrachten te lijden heeft, en hoewel het parfum wat in reuk verschilt toch genieten de Parijzenaars evengoed, vooral in den zomer en tegen het val len van den avond, van zulke verdachte geuren, dat men zelfs bij eene groote hitte zich haast alle vensters en deuren te sluiten. Al het kwaad komt volgens de geleerden van het systeem„Alles in 't riool" en daar deze riolen hier allen in de Seine uitloopen is het eigen lijk „Alles in de Seine". Deze toestand moet ophouden en er komt een dag waarop zelfs een schaap razend kan worden. De maires met de leden der gemeenteraden van alle voor steden van Parijs zijn bijeengekomen om te beraadslagen wat er te doen staat om van die voortdurende ver pesting der Seine met hare doodende microben, verlost te worden. Onder de vele plannen om tot hun doel te geraken behooren deze, welke men ook in Schiedam zoude kunnen toe voeten, en het inwendige van het gebouw, waarvan de benedenverdieping slechts ten deele afgebroken was, vormden nog een tamelijk ruim verblijf, lat gemakkelijk afgesloten, en tegen een stouten aanval beschut kon worden, vooral door de omstandigheid, dat het overige ge deelte van het eiland geheel bloot lag. Op het oogenblik, dat Aubry de Kergariou en broeder Bruno over het strand liepen, werd van achter die bouwvallige muren menige on rustige blik op hen geworpen. Mijnheer Hue de Maurever, die zoo lang alleen op de eenzame rots vertoefd had, had nu misschien meer gezel schap, dan hem lief was. Behalve zjjn dochter Beine, de Le Priols en Jantje, die in het holle van den nacht aange komen waren, vonden wij nog het gelieele dorp Saint Jean te Tombelène vergaderd de vier Gothons, de vier Matknrin's, de drie Catichés, de twee Joson's en andoren, die wij met ijver zouden opsommen, als deze nederige bladzijden een heldendicht waren. De boeren van het dorp Sint Jan van het Strand waren uitgeweken, omdat hun wonin gen niets meer dan een aschhóop waren. Zoo had baas Vincent Guefifès de genoten gastvrijheid vergolden. Hij had tot de dronken soldaten gezegd De verrader Maurever zit in een der huizen van het dorp verborgen. Daar ben ik zeker van. De soldaten hadden de deuren ingeloopen. passen, n.l. om op verschillende plaatsen van de rivier monsters water te nemen en deze te doen analyseeren en daarbij een wetenschappelijk exposé te voegen van het gevaar dat de bevolking loopt met zulk onrein water te drinken. Wan neer dit bewijsstuk, volgens alle regels bij de wet bepaald, zal kunnen worden overgelegd, dan wil men het voor stel doen de stad Parijs te dwingen, hare feacale stoffen op eene andere wijze dan door de Seine naar de zee te voeren en daarvoor desnoods een proces beginnen. Laat ons voor het algemeen welzijn hopen dat al die klagende, kleine gemeenten den colossus tot het inzicht zullen brengen dat het aan zulk eene groote rijke dame niet past haren pot de chambre in de soep terrine harer buren te blijven werpen, want zij moet niet vergeten dat de kruik zoo lang te water gaat tot zij berst. Wat men echter niet voor honderd, ja zelfs niet voor vijftig jaren zoude gedroomd hebben is het bericht dat binnen eenige dagen een spoortrein door de stille eindelooze vlakten van Pales tina de reizigers van Jaffa in eenige uren (87 kilometers) naar Jeruzalem zal stoomen en zoodoende die lastige karavanen door de brandende woestijn voor goed gaat afschaffen. Stel u voor deij conducteur bij aan komst te hooren roepen Reizigers voor Jeruzalem, uit stappen Voila de la vraie fin de siècle Pakijs, 1/16 September 1892. Fimêlius. Als men bij een Bretanjer boer, al is hij nog zoo zwak, de deur inloopt, slaat hij erop. De goede lieden hadden er geducht op ingesla gen. Er was hevig gevochten. Daarna brand. Want het was wel het dorp Saint Jean, dat Beine en de Le Priol's, toen zij aan den an deren kant van Ardevon het strand opgingen, hadden zien branden. Zij zaten daar met een veertigtal mannen, vrouwen en kinderen achter de puiuhoopen van de Engelsche vesting. Daar zij wel dachten, dat men hun spoor herkend had, en hen weer opjagen zou, hadden zij den ganschen nacht met werken doorge bracht. Opeengehoopte steenen verstopten reeds de bressen, en e en nieuwe ringmuur was aan den binnenkant opgeworpen. Men bereidde zich voor op een beleg. De oude Maurever bemoeide zich met dat alles niet. Hjj bleef in zijn toren. Beine zat aan zijn voeten en lag met haar lief blond hoofdje op zijn knieën. Maurever was geluk kiger dan een koning. Beine, zei hij, terwijl hij de zachte ha ren van het meisje streelde, ik had gedacht, dat ik u niet meer zien zon. Toen ik uw mandje door den stroom zag wegvoeren, ver stijfde mijn bloed, mijn hart hield op te kloppen. O! wat bemin ik u, geliefd kind [Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1