hm BH) yi|; Binnenland. Schiedam, 20 September '92. 1 liifün I i- I De Troonrede. -V - l i j A l'ÖL De nieuwe zitting der Staten-Gene- raal werd lieclen-middag ten één ure in eene Vereenigde Vergadering van de beide Kamers geopend. Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes van liet Koninkrijk, die zicli in liet program voor de opening om schreven plechtstatige wijze naar liet gebouw der Tweede Kamer had begeven, werd, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnen geleid. Hare Majesteit de Regentes nam daarop plaats op den voor Haar bestemden zetel naast den Troon en hield de vol gende openingsrede Mijne Heeren Bij de hervatting van Uwen arbeid mag Ik, met een gevoel van dank baarheid, in menig opzicht bevredigende mededeelingen geven omtrent den toe stand van land en volk. De betrekkingen tot alle buiten- landsche Mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Zee- en landmacht, zoowel hier te lande als in de Koloniën, kwijten zich bij voortduring op loffelijke wijze van hare taak. De uitkomsten van den oogst en de toestand van den veestapel zijn gun stig. Hetzelfde kan niet in allen deele worden gezegd omtrent handel, scheep vaart en nijverheid. De algemeene gezondheidstoestand is bevredigend. Besmettelijke ziekten, die zich in den loop des jaars ver toonden, behielden een plaatselijk ka rakter. Door in het buitenland heer- schende Aziatische cholera werd in de laatsten weken de volksgezondheid be dreigd. Tot dusverre mocht ons land voor den voortgang dezer ziekte be waard blijven. Bleef de veestapel niet geheel ver schoond van mond- en klauwzeer, dat sedert geruimen tijd langs onze gren zen in het buitenland heerschte, de ziektgevallen bleven tot enkele plaat sen beperkt. Behalve tot verzekering van den ge- regelden gang des bestuurs en afdoening van aanhangige voordrachten, zal Uwe medewerking worden ingeroepen voor gewichtigen arbeid. Ter regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de Provinciale Staten, wordt U eene voordracht aangeboden. Voorstellen tot invoering eener be roeps- en bedrijfsbelasting en tot ver beterde heffing der grondbelasting, zullen U binnen kort bereiken. Tot organisatie der landmacht en tot versterking van het materieel der zee macht, zullen U voorstellen worden gedaan. Wets voordrachten, zoowel tot ver dere uitvoering van de bepalingen der Grondwet, als tot verbetering van de wetgeving, van de weerbaarheid des lands en van maatschappelijke toestan den, worden inmiddels bewerkt en in gereedheid gebracht, om, naarmate de voortgang van den wetgevenden arbeid dit mogelijk maakt, aan de overweging der Staten-Generaal te worden onder worpen. Voor Nederlandsch-Indië zal reeds spoedig Uwe medewerking worden ge vraagd tot maatregelen betreffende het leger, de financiën, de koffiecultuur, het inlandsch onderwijs en het mijnwezen. Andere voorstellen in het belang der Koloniën worden voorbereid. Met vertrouwen, Mijne Heeren, doe Ik een beroep op Uwen ijver en Uwe toewijding tot de vervulling Uwer ge wichtige en veelomvattende taak. Moge Uw arbeid, onder Gods zegen, de welvaart en den bloei verhoogen van ons dierbaar Vaderland. In naam der Koningin, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Na het uitspreken der Troonrede werd H. M. de Koningin-Regentes door de daarvoor aangewezen commissie uit geleide gedaan, en keerde zij op de plecht statige wijze in het program omschre ven, naar het paleis terug. De Vereenigde Vergadering werd daarop door den Voorzitter gesloten. Heden-ochtend liep door de stad het gerucht, dat zich een nieuw geval van cholera nostras bij een bewoner van het Broersveld had voorgedaan. Wij zijn, gelukkig, in staat dit gerucht in zeer geruststellenden zin te verbeteren. De persoon, hier bedoeld, leed reeds meer malen aan diarrhee, en had heden ochtend een nieuwen hevigen aanval van zijn kwaal te verduren. De maat regelen door de politie genomen, bleken dan ook spoedig onnoodig te zijn en werden ingetrokken. De toestand van den lijder was heden-middag veel beter, zoodat hij spoedig zijne bezigheden zal kunnen hervatten. In de parochiekerk van den H. Jo annes den Dooper alhier werd gisteren avond den geloovigen medegedeeld, dat voortaan het gewone Lof ter eere van de H. Liduina zal worden gehouden tot de intentie om door de voorspraak van onze Stadsheilige te verkrijgen dat de stad onzer inwoning van de dreigende ziekte bevrijd blijve. Door de commissie van fabricage is voor de betrekking van gemeente-archi tect te Leiden o. a. aanbevolen onze oud-stadgenoot, de heer J. M. A. Zoet mulder, gediplomeerd civiel-ingenieur, adjunct-ingenieur der gemeente-werken te Maastricht. Maandag-namiddag per Hollandsche Spoor van 3.28 ure keerden HI1. MM. de Koninginnen van Soestdijk in de Residentie terug. II. M. de Koningin droeg een crème kleurig toilet en een ronden hoed met grijzen struisveder gegarneerd en hield een pop in den arm, terwijl H. M. de de Koningin-Regentes een fraaien bou quet met Oranje-linten in de hand hield. Ter complimenteering waren op het perron aanwezig verschillende hofdigni- tarissen, ministers eri verder burgerlijke en militaire autoriteiten. Bij het begroeten van de hofdigni- tarissen en hooge autoriteiten reikte H. M. de Koningin een ieder hunner de hand, terwijl deze aan graaf Schim- melpenninck en graat Dumonceau tot een handkus werd geboden. De Koninklijke trein werd begeleid door de heeren Roessing van Iterson, chef der tractie en van het rollend materieel, Yan S wieten, ingenieur der tractie en Sariemijn, adjunct-inspecteur der Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij In open rijtuig reden de Vorstinnen naar het Koninklijk Paleis, waar de Koninklijke Standaard met wimpel wapperde. De Koninklijke trein voerde een aan tal sierlijke bouquetten en bloemstuk ken mede, bij het afreizen van Soestdijk door de Koninginnen aanvaard. Langs den weg naar het paleis was eene groote menigte ter been, welke de Vorstinnen hartelijk begroette. HH. MM. de Koninginnen komen Vrijdag te Haarlem op denzelfden tijd en tot hetzelfde uur als reeds vroeger was bepaald. (V. lt. Ct Volgens de N. Bott. Ct. is de generaal- majoor H. P. J. Hennus, commandant der le divisie infanterie, bestemd om met October op te treden als inspecteur der infanterie, ter vervanging van den generaal-majoor H. F. C. Hardenberg, die wegens ziekte op non-activiteit wordt gesteld. In het laatst van deze week zoo meldt de Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. zal de kieswet, die wel geen algemeen, maar toch een zeer uit gebreid kiesrecht zal geven, bij de Tweede Kamer inkomen. Voorloopig zal geen verandering in het kiesrecht voor de gemeenteraden worden voorgesteld. Genoegzeg ik u, ik veroorloof u, bij ons te blijven. Bruno klapte in zyn banden, en hiet een luid gejubel aan. Docb op één voorwaarde, voegde Mau- rever erbij. Welke, mijnheer, welke Dat gij, zoolang ge bier blijft, geen en kele geschiedenis vertelt. AchHeere riep de monnik, hartelijk lachende uit; nu, dat is niet moeilijk! Denkt gij, dat ik een babbelaar benDat herinnert mij' een geval, dat in het jaar vier-enveertig te la Guerche in een herberg voorviel. We waren met ons drieënneef Jan, Michiel Le- o-ris en ik. Ik zei tot Michiel Legris Michiel, jongen, hebt gij de geschiedenis van den be- eedigden houtvester van Lamballe hooren ver tellen, die Hier werd hij door al de aanwezigen in de rede gevallen, die liet uitproestten van lachen. Waarom lachte men toch? Broeder Bruno begreep er niets van. Als gij een beetje gewacht had, zoudt gij om mijn geschiedenis hebben moeten lachen Ridder Méloir droeg aanvankelijk in den kerker van Aubry zijn ongeluk met een zekere mate van vroolijkheid. Hij was een wijsgeer. Het ergste, dat er van komen kan, dacht hij, is, dat ik eenige uren in dezen treurigen toe stand moet slijten. Maar de uren volgden elkander op, en de wijsbegeerte van ridder Méloir raakte ten eind. Het was ongeveer tien are 's morgens, toen Aubry hem dwong zijn wapenrusting af te leggen. Het sloeg twaalf ure op de kloos terklok. Voorts een uur, twee uur, toen drie. Sapperlootridder Méloir verloor zijn geduld. Als hij niet dien vervloekten prop in zijn mond gehad had, zou hij geroepen hebben; maar de prop zat stevig vast. Alleen zijn beenen waren vrij. Hij gebruikte ze eerst om met lange schreden op en neer te loopen, daarna om met geweld tegen de eiken deur te trappen. Maar in elk geval hebben gevangenen het recht, hun woede aan de deuren of muren van hun cel te koelen. Om het trappen en schoppen van Méloir be kommerde zich niemand. Nochtans ritselde er omstreeks vier ure 's namiddags een sleutel in het sleutelgat. Hoe is het, Bruno riep een stem op den drempel, maakt gij hier dat leven Waarom zitten uw sleutels aan den buitenkant Maar Bruno is er niet_Waar is hij De ongelukkige Méloir wilde maar niet ant woorden. Hij trad den binnenkomende tegemoet. Deze was niemand anders, dan broeder Eustachius, die dacht Bruno heeft den gevangene met een touw de handen gebonden en hem een prop in den In de eergisteren avond gehouden bijeenkomst in Walhalla te 's-Hage van gedelegeerden van onderseheiden afdee- lingen van den Bond voor algemeen kies- en stemrecht en socialisten-vereeni- gingen, is de volgende motie aange nomen Do vergadering, overwegende dat er geen schijn van-billijkheid is aan het tegenwoordig kiesstelseldat de ge schiedenis van den laatsten tijd vol doende bewezen heeft dat verandering dringend noodig isdat de arbeiders zonder twijfel in staat zijn heter te kiezen en te beheeren dan de tegenwoor dige kiezers en heerschers verklaart het algemeen kiesrecht een eisch van' oogenbikkelijk belang. De motie is heden middag door Baye en Adam aan den minister van binnen- landselie zaken in diens kabinet aan het departement persoonlijk overhan digd. De oude R. K. kerk in de Da Costa- straat, te 's Gravenhago, welke door den R. K. Volkshond aldaar, is aangekocht, zal, na de inwijding der nieuwe kerk, inwendig eenige verbouwing ondergaan en dan zoo spoedig mogelijk voor de vergaderingen der afdeeling in gebruik worden genomen. De Eerw. Broeder Modestus Teurlinex, van de Congregatie der Broeders van O. L. Vrouw Onbevlekt ontvangen, directeur der normaalschool te Maas tricht, is overste geworden van het Gesticht in het Westeinde, te 's-Hage. Hij en de vorige overste, de Eerw. Broe der Ildefons, die thans algemeen overste der Congregatie is geworden, zijn beiden van Oirschot geboortig. De Sportten toonstelling te Scheve- ningen zal ook naar aanleiding van den op den 2n October invallenden Zondag, na den aanvankelijk op 30 September be paalden sluitingsdag, met twee dagen verlengd worden, n.l. 1 en 2 October. Het Uitvoerend Comité beijvert zich aan zijn voornemen gevolg te geven den In October de uitreiking der be kroningen te doen plaats hebbenzeker is dit nog niet, daar de verwezenlijking afhankelijk is van liet gereed zijn dei- medailles en diploma's, welker invulling veel tijd vereischt. Bij het handboog-concours, dat eer gisteren te Scheveningen werd gehou den en dat zeer veel belangstelling trok werd de overwinning behaald door de volgende vereenigingenVoor uitgang y Tilburg; Vlijt en Volharding Ginneken EendrachtHerpt, Genoegen zij ons doelAmsterdam. Bersoneele prijzen: G. van Dijk van Willem UI Tilburg, A. van Bladel van VooruitgangTilburg G. van Beusden, L. Mandigen, Eindhoven, Verhoef van Vooruitgang TilburgP. van Gedel van EendrachtHerpt. Personeele rozen- prijs N. Stoovers. De Utrechtsche cricketclub Hercules behaalde gisteren bij den wedstrijd te Scheveningen de overwinning tegen over de Haagsche cricketclub Olympia. monil gestoptmisschien omdat hij razend is geworden. Méloir stamelde ouder dien prop onverstaan bare woorden. Wel zeker, hij is razendhervatte Eus tachius ik zou wel eens wilier, weten, wat hij met den armen Bruno aangevangen heeft! Eustachius weifelde tusschen den lust om heen te gaan en de zucht om er meer van te weten. Nieuwsgierigheid behield de overhand. Hij naderde Méloir en sprak Bijt mij niet, man, of ik verbrijzel je hersenpan met mijn sleutelbos. Toen hij eenmaal die mondelinge voorzorg genomen had, maakte hij den prop des n - ders los^ Brun0i ^ep Méloir oogenblikkelijk, schuimbekkend van woede uit, uw Bruno is een schurk en gij en allen, die m dit vervloekt kloos ter wónen Gerechte hemelwij zullen zien of hertoc Frans die laagheid met zal wreken Heer, zei Eustachius verwonderd, laat juist mijnheer Frans van Bretanje u hier niet gevangen houdenl Méloir duwde hem, m plaats van hem te antwoorden, met geweld omver, klom vier aan vier de trappen op, en brak de deur der eet zaal open, waar de plaatsvervanger van den abt te midden rijner monniken het middagmaal zat te gebruiken. Méloir toonde zijn geboeide handen, en vroeg Burgemeester en Wethouders van Delft hebben in de plaatselijke bladen de namen van een 10-tal melkverkoo- pers en bouwlieden bekend gemaakt, die voor de uitoefening van hun bedrijf gebruik maken van water, waarvan het niet vaststaat, dat het vrij van schade lijke bestanddeelen is. Door de gymnastiek-vereeniging „Lichaamsontwikkeling" te Delft wordt uit naam van den hertog van Bretanje reken schap. Willem Robert keek hem eens aan. Ik heb u reeds in het koor der kerk ge zien, heer, zei hij boeltjes, op deu dag dat de broedermoorder voor God en de menschen werd beschaamd gemaakt. He broedermoorder herhaalde Meloir, die verbaasd achteruit sprong; spreekt gij zoo over hertog Frans Willem Robert gaf geen antwoord. Ontbindt dien man de handen, zei hy als het dorp, dat hij gisteren in brand liet steken, in Normamlië in plaats van in Bre tanje lag, dan beloof ik u onder eede, dat tajj niet levend het klooster van den heiligen Mi chael uit kwam Een dorp in brand gestokenstamelde Méloir. Loop heenzei hem de abt-plaatsvervan ger uw hertog staat met één voet in het graf. Ik bid God, dat hij hem gevoelens van boetvaardigheid ingeve. Inderdaad, daeht Méloir, mijnheer Frans van Bretanje moet nu wel drie kwart dood zijn of nog meer, nu die monnik zoo spreekt ik heb mijn zaak bedorven, de duivel hale ze Toen hij op liet voorplein kwam, vond hij zijn wapenknechten, die hem stonden op te wachten. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2