GEÏV1ENGD NIEUWS een wedstrijd voor gymnastiek-vereeni- gingen uitgeschreven. Deze wedstrijd zal 12 November e. k. in Stads Doele aldaar gehouden worden en bestaan in oefeningen aan rekstok, brug en paard, terwijl elke mededingende vereeniging vei plicht is een serie oefeningen met 01 zonder handgereedschap ter opluiste ring uit te voeren. De jury bestaat uit de heeren J. S. G. DisSe, A. B. Meilink en D. Withaar, allen te Rotterdam. Twaalf bevriende zuster vereenigin gen zullen tot deelneming worden uitgenoodigd. Men leest in de Haarl. Ct. „Met den noodigen ophef is dezer dagen in alle couranten medegedeeld, dat de heer Stanhope, van de New-York Heraldzich naar Hamburg, het brand punt van de cholera, ging begeven, om de doeltreffendheid van Pasteur's voor behoedmiddel, waarmede hij zich had laten inenten, op de proef te stellen. „Nu, aan moed ontbreekt het dezen Amerikaanschen journalist niet, maar ditzelfde kan men zeggen van een land genoot, die het plan heeft opgevat, ins gelijks naar Hamburg te gaan, niet om het middel van Pasteur op de proef te stellen, ofschoon hij het uit voor zichtigheid ook vooraf op zich zelf zal laten toepassen, maar om, in verband met zijn vak van studie, en in het be lang vau de wetenschap en de mensch- heid, den loop der gevreesde ziekte en hetgeen daarmede in betrekking staat, op de plaats zelve na te gaan. „Van hun kant hebben de uitgevers van de O. Haarl. Ct. zich bereid ver- kiaard, hem in staat te stellen zijn plan te volvoeren, onder voorwaarde dat hij zijn bevindingen in eenige brie ven voor dat blad zou opteekenen, wier aanstaande verschijning wij alzoo het genoegen hebben onzen lezers aan te kondigen." Burgemeester en Wethouders van Am sterdam stellen den raad dier gemeente voor afwijzend te beschikken op het verzoek des heeren J. G. De Groot, om jaarlijks van gemeentewege f 5000 sub sidie te geven aan de „Nederlandsche Opera." Negen lidmaten der Ned. Herv. ge meente te Amsterdam hebben het per ceel no. 82 op de Nassaukade aldaar aangekocht en het ten geschenke aan geboden aan bovengenoemde gemeente, om te - dienen als predikantswoning. Te Hollosp»etsluis werd dezer dagen een huisgeKiu, bestaande uit man, vrouw en kinderen, verwijderd, dat maanden lang logies had gevonden in de gereed- schapsloods bij de mestvaalt der ge meente Te Kats (Noord-Beveland) is een ge val van cholerine voorgekomen bij een reizend muzikant, die aan den Zeedijk lag te slapen. Hij is op last van dr. Hage te Kolijnsplaat overgebracht naar een ledigstaand schuurtje, waar hij nu wordt verpleegd. Zijn toestand laat zich niet gunstig aanzien. Terwijl de dienstdoende beambte aan station Roozendaal Zaterdag jl. aldaar den waggon inspecteerde, waarin Sarah Roruhard de reis naar Amsterdam maakte, waar zij des avonds nog zou optreden, ontdekte deze daarin een pak je gebruikt linnen, dat onder de bank geschoven was. Hoewel door bemid deling van den impressario der kunste nares, vooraf maatregelen waren ge nomen, volgens welko hare bagage, ongeveer 3 waggonladingen bedragen de, niet aan de tegenwoordig terecht zoo strenge controle zou onderworpen Worden, meende bedoelde beambte na deze ervaring van het gewone onderzoek niet te mogen afwijken. De bedoelde Waggons werden afgehaakt en Sarah, minder kalm uitgestegen, verkoos niet in een der wachtkamers haar intrek te nemen, doch nam plaats op het perron van het spoorwegstation. De haar ver gezellende gedienstige geesten hadden Weldra het uitgekozen plekje gestof feerd door er eenige dierenhuiden te spreiden en in gezelschap van haren grooten hond en onder het genot van een geurige kop koffie, die met eigen middelen kon worden aangeboden, wijl servies, toestel enz., alles bij de hand was, keerde de goede luim van de ge vierde kunstenares, hoewel langzamer hand, terug en zette zij eenigen tijd later de onderbroken reis voort. Nu het weder de tijd is dat de herfst- paling begint te trekken, worden er door Gorinchemsche en Woudrichem- sche visschers nabij Vuren ontelbare ankerkuilen in de rivier gezet, welke kuilen soms wel eens hinderlijk zijn voor schippers. De visschers kunnen er soms flink wat mee verdienen, ten minste in vorige jaren heeft de pa- lingvisscherij met ankerkuilen goede verdiensten opgeleverd, daarom is het aantal kuilen thans Zoo groot. Een ankerkuil is een groot vierkant hou ten raam waaraan een net is beves tigd, welk raam door middel van ankers en touwen rechtstandig op den bodem der rivier wordt gezet. Als een bewijs hoe slecht dezen zo mer de kabeljauwvisscherij is kan o. a. dienen, dat de sloep „Admiraal van Kinsbergen" van Pernis op eene reis van 13 weken slechts 64 ton zoute- viscli aanbracht. Op deze reis werd 64-maal de beug overboord gezet. De beug bestaat uit 200 aan elkander geknoopte lijnen eiken lijn is 50 vadem lang en op elke 2 vadem staat een hoek. De inhoud van een ton visch is gemiddeld 33 kabel jauwen, dus werd op 150 hoeken slechts één kabeljauw gevangen. Te Leeuwarden is eene politieke club opgericht, die zich ten doel stelt, de anti-revolutionaire beginselen in chris- telijk-democratische richting, vooral on der jongelieden te verbreiden. Het pro gram der anti-revolutionaire partij, het arbeidersvraagstuk en de vragen van den dag zullen in geregeld om de 14 dagen te houden vergaderingen worden behandeld. DELFT. De heer A. Van der Valk, onze vroegere stadgenoot, thans te Pre toria gevestigd, is benoemd tot inspec teur voor de administratie der spoor wegen in de Zuidafrikaansche republiek. VLAARDINGEN. Sedert het vorige bericht van de haring visscherij, arri veerden hier weder 21 loggers en 28 bomschuiten met eene gezamelijke vangst van 15,043 tonnen pekelharing, en be draagt de aanvoer hier Ier plaatse thans 194,158 ton. Door de geheele Hollandsche haring vloot zijn thans gedaan 1249 reizen, waarin 336,706 ton zijn aangevoerd, in 1891 waren er op 16 September 637 reizen gedaan met 151,489 ton, terwijl in 1890 op gelijk tijdstip 873 reizen waren volbracht met eene aanbrengst van 224,655 ton. In de stemming van de markt kwam deze week nagenoeg geene verandering en bleven de prijzen onveranderd voor volle haring f 6.50 a f8.75 naar qualiteit en voor ijle haring f 5.50 per ton. PERNIS. De afgeloopen week was voor de visschers der kleine vloot weder niet gunstig. De schokkers hadden, kleine vangsten tongen en schol, en kondeil ter nauwernood dej onkosten besommen. De bot visschers, die mede weinig vangst hadden, bleven allen met de besomming beneden de f20, terwijl de garnalen- vissehers wel goede vangsten hadden, maar de visch niet konden verkoopen, zoodat ze zelfs tot prijzen, clie het zout en koken niet loonen, moesten verkocht worden. 's-GRAVENHAGE. De prins en prin ses van Wied met hunne kinderen zijn gister-namiddag te 2 uren uit Domburg aangekomen, en hebben zich naar het Hotel Garni te Scheveningen begeven, om aldaar een gedeelte van het najaar door te brengen. MAASLAND. De gemeenteraad alhier heeft in zijne vergadering van gisteren avond besloten eene ziekenbarak te stichten op een stuk land buiten de kom van het dorp. De lokalen, priva ten en urinoirs der openbare school worden geregeld met een mengsel van creoline begoten, terwijl aan de scho lieren gekookt drinkwater wordt ver schaft. Wat een goede verbeelding al uitwerkt Een dame te 's-Hage, die Zaterdag middag den minister van binnenland- sche zaken, op statelijke wijze, van de sluiting der Kamers zag terugkeeren, verklaarde, dat zij nu voor het eerst de Koningin eens goed gezien1' had. Den arbeider W. in 't Yeld, wonen de aan den Schenkeldijk onder 's-Gra- vendeel, dien zijn schoonvader J. Mon ster op Maandag jl. zoodanig met een mes verwond heeft, dat de man Zaterdag is overleden, is Zondag-middag gearres teerd en naar de gevangenis te Dor drecht overgebracht. Zondag-avond te elf uur ontstond te Bleiswijk bij den vleeschhouwer W. Sta ving door het omvallen van een petro leumlamp een binnenbrand, die zich drei gend liet aanzien. Door spoedige hulp van buren en het optreden van de brand weer mocht het gelukken den brand spoedig meester te worden, zoodat er weinig schade werd aangericht. De heer Meinsma te Paesens (Fr.) had voor eenigen tijd een paard ge kocht, afkomstig van het eiland Schier monnikoog. Toen hij dit dier dezer dagen buitendijks liet grazen, ging het dadelijk de zee in en zette, al zwem mende, koers naar Schiermonnikoog. Anderhalf uur zee in, het was vloed, zag een visscher het ,dier, en bracht het behouden naar den vasten wal. Terwijl Zondag-avond twee heeren per rijwiel van Nijlcerk naar Barneveld huiswaarts keerden, werden zij op onge veer een half uur afstands van eerstge noemde plaats eensklaps door acht a tien personon aangevallen en werd het rijwiel van een hunner zóódanig met stokken in elkaar geslagen, dat het onmogelijk was het verder te berijden. Dadelijk na dezen aanval kozen de daders het hazenpad. Door bedoelde heeren is aangifte bij de politie gedaan. Het Berliner Tageblait meldt uit Lodz (in Polen) Zaterdag-avond tegen 11 ure is prins Anton Radzivil, die met den Pruisischen generaal von Werder inge volge uitnoodiging van den Czaar naar Spala wilde reizen om deel te nemen aan jachtpartijen, te Lodz aangekomen en aldaar aan het Grand Hotel afgestapt. Zondag-ochtend ging hij, met een twee loopsgeweer en drie revolvers gewapend aan het open raam zijner kamer staan (waar hij uitzicht had op de binnenplaats) en schoot op ieder, die zich aldaar ver toonde. Tengevolge daarvan werden twee bedienden van het hotel zwaar gewond. Daar niemand zich in de nabij heid van den blijkbaar krankzinnig geworden reiziger waagde, werd de brandweer te hulp geroepen, die eene spuit in werking bracht en hem, terwijl hij maar bleef schieten,'zoodanig bespoot, dat weldra de geheele kamer onder water stond. Toen ook dit middel niet baatte en hij in steeds grooter razernij verviel, werd er militaire hulp aangevraagd. Eerst na eenige uren "lang vergeefsche pogingen te hebben aangewend, mochten de militairen er in slagen, den krank zinnige, die zich woedend te weer stelde en door zijn schieten rondom schade toebracht, meester tewordanentebinden. Daarna heeft eene sterke politiemacht hem onder bewaking genomen. Hij is een der rijkste en voornaamste cavaliers van het Hof te Berlijn, zestig jaar oud, adjudant-generaal des Keizers. Hij stond bekend als hoogst goedhartig en wel dadig, zoodat zijn lot algemeen innig medelijden verwekt. Wouter Langerak te Numansdorp had dezer dagen eene kip die aan zwaar moedigheid leed en niet meer wilde eten. 't Scheen dat het dier wilde gaan sterven. In consult met een buurman stelde hij als diagnose, dat de ziekte moest zitten in den krop, die dik was en vervuild moest wezen. Langerak nam een scherp broodmes, overtuigde de kip, door sug gestie, dat hij haar geen zeer zou doen, sneed den krop open, haalde er een handvol onverteerbaren afval van vlas uit, naaide vervolgens krop en huid netjes met een gewone naald en gewoon twijn dicht en liet het dier loopen. Het had de groote operatie met de meeste gelatenheid ondergaan. Tot op dit oogen- blik eet en drinkt het en is welgemoed en vroolijk. Te Wouw (N.-B.) is een geval van cholera nosiras met doodelijken afloop voorgekomen. Op last van den genees kundigen inspecteur is het beddegoed, enz. verbrand en het huis ontsmet. Nu de Nestorianen hunne ketterij laten varen en tot het Katholicisme terugkeeren, heeft de Anglicaansche aartsbisschop van Canterbury ook zen delingen naar Perzië gezonden om leden voor zijn Episcopaalsche kerk te win nen. Het gevolg was, dat het hoofd der Anglicaansche zending, rev. David Benjamin, in plaats van de Perzenover te halen tot het Anglicanisme, zelf tot de Katholieke Kerk bekeerd is. Aan houders van vogels vooral van goudvinken, kardinalen, wevers, mo- zambieksijsjes, indigovinken en meest alle inlandsche vinkevogels mag als een bij uitstek geliefd voeder aanbevo len wordenafgesneden gerste-aren, havertrossen en distelkoppen, met de bloem geplukt. Kerknieuws. Het H. College heeft, voor de achtste maal dit jaar, een lid verloren. Vrijdag overleed te Brighton kardinaal Howard, een der zes kar- dinaal-bissehoppen. Edward Howard was den 13 Februari 1829 te Nottingham geboren en was in zijne jeugd in het Engelsche leger ge treden. Later ging hij over tot den geeste lijken stand en bereikte de hoogste waardig heden. De overledene was titulair-bisschop van Frascatiin het consistorie van 12 Haart 1877 was hjj kardinaal gecreëerd. De nieuwe E. K. kerk vau de H. Hildegar- dis te Hillegersberg is 11. Zondag voor het eerst in gebruik genomen, nadat het thans voltooide gedeelte de vorige week door den zeereerw. deken van Botterdam was ingezegend. Zaterdag-avond half acht had de plechtige overbrenging van het hoogwaardig Sacrament van de oude naar de nieuwe kerk plaats, eene plechtigheid die werd opgeluisterd door de assistentie van vier eerw. heeren geestelijken uit Botterdam, terwijl de geloovigen door hunue talrijke opkomst toonden, op welk een liooge waarde zij deze heilige handeling stelden. Na dat onder het zingen van het welkomstlied „dat Jezus leeft" het Allerheiligste door den zeereerw. pastoor naar het hoogaltaar was overgebracht en het Adore Te door de gewel ven had weerklonken, sprak de Pastoor een korten welkomstgroet, waarin een diep gevoel van dankbaarheid zich baan brak, eene dank baarheid, die blijkbaar ook alle aanwezigen be zielde. Zondag ten tien ure had de eerste solem- neele hoogdienst plaats, welke werd gecelebreerd door den zeereerw. pastoor, daarin bijgestaan door den eerw. heer J. van Booij als diaken de eerw. heer Eijkenberg, kapelaan der paro chie, als subsidiaken, en de eerw. heeren Helle brekers en Beijsen als cantores fungeerden. Een breede schare vulde het kerkgebouw dat te klein bleek om alle belangstellenden te be vatten, en weldra klonken heerlijke muziektonen door den tempel. Door het koorgezelschap onder directie van den heer Breukelman werd de derde Mis van Verhuist op verdienstelijke wjjze ten gehoore gebracht. Een plechtig Lof besloot dezen voor de pa rochie zoo hoogst gewichtigen dag. Het kerk gebouw was weer overvol, terwijl een acht tiental geestelijken door hunne tegenwoordig heid aan de plechtigheid luister bijzetten. Het Lof werd gecelebreerd doo' den zeereerw. heer H. Doorwaard, pastoor te Scheveningen, geas sisteerd door den zeereerw. heer Hammer, broe der van den zeereerw. pastoor als diaken, en den weleerw. heer Peperkorn als snbdiaken. Onder het Lof werd door den weleerw. heer J. H. A. Thus, kapelaan der St. Laurentius- kerk te Botterdam, eene treffende predikatie gehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3