Binnenland, in- en doorvoer te land en ter zee van vruchten, groenteu en viscli, afkomstig van Landen, waarin de cholera heerscht of' welke daarvan verdacht zijn ver klaard, kunnen verboden ol beperkt worden. Te Antwerpen hebben zich eergisteren 5 nieuwe cholera-gevallen voorgedaan. Een lijder is gestorven. De Hallesche Zeitung meldt dat aan de artsen, die uit Halle op de aanvraag om hulp naar Hamburg waren gesneld, 3 mark en 30 penningen per dag voor hunne werkzaamheden is aangeboden, ofschoon hun op een aanmerkelijk hooger bedrag vooruitzicht was gegeven. De aangekomen artsen, die in het oude algemeene ziekenhuis werkzaam waren, hebben zich daarom gezamenlijk tot den Hamburgschen Senaat gewend met een bezwaarschrift, waarin zij het aan geboden honorarium als beleedigend afwezen. Hierop volgde een verbazing wekkend antwoord, namelijk dat zij zonder een enkel woord van dankbe tuiging, Zondag werden gelast, onmid dellijk het ziekenhuis te verlaten. Hier bij werd te kennen gegeven, dat er hun zooveel was toegekend als hun toekwam. Daarop hebben zij ook zelfs vergoeding van reiskosten afgewezen. Volgens de officieele opgaven zijn er van Dinsdag tot Woensdag-middag te Hamburg 206 nieuwe cholera-gevallen en 105 sterfgevallen aangegeven. Daar onder waren er van den vorigen dag 141 ziekte- en 67 sterfgevallen. In den omtrek van Parijs hebben zich eergisteren 38 cholera- en 17 sterf gevallen voorgedaan. Te Havre kwa men 6 cholera- en 6 sterfgevallen voor. Ook te Cherbourg werden eemge cholera gevallen aangegeven. Schiedam, 21 September '92. Bij het hevig onweder, dat gister avond boven onze stad woedde, sloeg de bliksem door een luik in de kap van den Noordmolen. Na het luik en eenig ander houtwerk verbrijzeld te hebben, liep de bliksem langs de_ pijp der gasleiding naar beneden. De leiding werd op enkele punten vernield, doch verder werd, gelukkig, geen schade te weeggebracht. Ook in de branderij van den heer A. Cool Mz., in de nabijheid van ge noemdenmolen, aan den Noordvest, sloeg de bliksem in. Ook daar werd de gas leiding gedeeltelijk vernield, terwijl tevens aan binten, bovenbak en ander houtwerk brand onstond, die voorna melijk door de goede zorg van den mouter Van Kampen, met behulp van den meesterknecht uit genoemde bran derij, in den aanvang werd gebluscht. vergaarplaatsen van onreine stoffen zien opruimen en onze gemeenteriolen des- infecteeren, dan rijst als van zelf de vraag, wanneer komen onze havens en grachten aan de beurt. Gedachtig aan het spreekwoord dat het roeren in on reine stof ontraadt, zou het zeker nu allerminst de tijd zijn, om aan een uitbaggeren van onze havens en grach ten te beginnen. Maar zou de ellen dige toestand waarin het water in de binnenstad verkeert een toestand zoo erg dat de schippers het in de Noord- vestgracht bijna niet kunnen houden en althans voor den nacht hunne schuit naar eene andere plaats verhalen zou in dien toestand door het inlaten van versch water niet reeds veel ver betering worden gebracht? Wij weten, hoe het met onze water toestand gesteld is. Helaas wij kunnen ons-zelven niet helpen. De tegen woordige toestand onzer gemeente-finan- ciën gedoogt niet, ons te ontrekken aan de macht der waterschappen, waarin wij te kwader ure zijn geraakt. Onze eenige hoop is thans op de welwillendheid van het hoogheemraadschap van Schie- land gebouwd. Dat hoogheemraadschap 'twelk reeds meermalen blijk heeft ge geven voor de belangen onzer industrie niet ongevoelig te zijn, zal zich zeker niet onbetuigd laten, nu het leven en de gezondheid van Schiedams ingezete nen met het verleenen van eene kleine permissie zijn gemoeid. Reeds heeft de commissie, die ten vorige jare voor deze aangelegenheid werd benoemd, nieuwe krachtige pogingen bij Schieland aan gewend, die niet geheel zonder succes zijn gebleven. Maar om deze pogingen volkomen te doen slagen, is het wellicht noodig dat zij door de geheele burgerij krachtig worden ondersteund. Dat zij die door hunne maatschappelijke stand en positie daartoe als 't ware aangewezen zijn, spoedig het initiatief nemen tot een algemeen petitionnement, waarin onze nood aan Schieland wordt uiteen gezet. Waarlijk de hoogheemraden van Schie land zullen dan niet doof blijven voor de noodkreten eener gansclie bevolking die in doodsangst tot hen om redding en hulp uitziet. Wij smachten naar helder, versch, zuiver water, dat het inktvocht uit onze havens en grachten verdrijft en ons naast het niet te ont beren bestanddeel voor onze industrie, de onmisbare voorwaarde voor lietleven en de gezondheid der ingezetenen ver zekert. O, Schieland, schenk ons dan wat we zoo zeer behoevenen aan de boorden van de Schie en de Maas zal een danktoon opgaan uit duizenden harten, die u ruimschoots voor de op nieuw betoonde welwillendheid zal loo- l op de troonrede. In de Tweede Kamer werd door den heer Van der Schrieck als oudste in jaren tijdelijk het voorzitterschap waar genomen. De grijze nestor der vergade- riug hield bij die gelegenheid een in vele opzichten warme toespraak, welke bij vernieuwing getuigde van zijn vurige liefde voor Nederland en Oranje. De nominatie voor het voorzitterschap werd samengesteld uit de heeren Gleich- man, Van Houten en Van der Schriele evenals het vorige jaar. De commissie van redactie voor het adres van antwoord .bestaat uit de hee ren De Beaufort, Borgesius, Beelaarts, Rink en Mees. De Kamer houdt heden geen ver gadering. De Minister voor Financiën zal waarschijnlijk in de namiddagzit ting der Kamer van morgen (Donder dag) met het houden der gebruikelijke rede der Staatsbegrooting van 1893 indienen. Dinsdag aanst. zal de Kamer het ontwerp-adres van antwoord op de Troon rede behandelen. De Eerste Kamer zal, gelijk bekend is, Donderdag beraadslagen over de Belastingwetten Dr. C. J. Vaillant alhier is aange wezen tot tijdelijk waarnemend inspec teur vcor het geneeskundig staatstoe zicht voor Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Volgens particulier bericht aan de Scheepvaartis het Nederlandsche schip Smeroekapt. Schenk, bevracht met 20.000 picols koffie van Java naar Schiedam, tegen f45. Aan de Kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Dordrecht, Schiedam, Leiden, Middelburg, Vlissingen, Zaan dam, Harliugen en Groningen en aan de Twentsche Vereeniging ter bevorde ring van nijverheid en handel is een exemplaar toegezonden van de Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdmnopens de maand Au gustus 1892. Onze Havens en Grachten. Nu zich ook in onze stad een paar verdachte ziekte-gevallen hebben voor gedaan, dringt zich te meer de nood zakelijkheid op, om alle onreine stollen te verwijderen, die de kiem der ziekte zouden kunnen bevatten. Het gemeen tebestuur heeft reeds meerdere maat regelen in die richting genomen en de cholera-eommissie heeft evenzeer het are gedaan. Maar, waarneer wij die nen Blijkens een telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandscli-In- dië, van 19 dezer, wordt de gouverne- ments-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 680,704 pikols. Blijkens de bij het Departement van Binnenlandsche Zaken ingekomen ambts berichten zijn de meeste der gevallen van Aziatische cholera of van cholera nostras in Zuidholland, in den loop dezer maand, voor zoover zij niet uit het buitenland werden aangebracht, waar genomen bij personen wonende of werk zaam op schepen, varende op de Maas of op daarmede gemeenschap hebbende wateren. Het gebruik van Maaswater was de vermoedelijke oorzaak van verscheiden gevallen. Ten ernstigste wordt derhalve opnieuw gewaarschuwd tegen alle gebruik van Maas water ook uit de Waterleiding) in ouge- kookten toestand. De Pers over de Troonrede. Het Dagblad van Z.-H. besluit een uitvoerige artikel over de Troonrede op de volgende wijze: Een stroom van hervormingen wordt door het Kabinet toegezegd. Derge lijke beloften lokken bij alle naden kenden een ongeloovigen glimlach op de lippen. Als van dezen meter een centimeter werd afgedaan, zouden de Kamers zich wel zeer moeten reppen. Doch wat beteekent die lauge lijst van wetgevenden arbeid, nu de rege ling van het Kiesrecht bovenaan staat Kan door deze Kamer wij schrijven alweder: van het standpunt der Re geering en der liberalen nog één ingrijpende hervorming worden tot stand gebracht, nadat zij zelf zal hebben verklaardwij drukken niet uit de overtuiging des volks in al zijne ge ledingen. Met het oog op het doodvonnis dat de Kamer weldra over zich-zelve zal moeten uitspreken, overwint het Haag- sche Dagblad de bezorgheid, die zich bij verschillende maatregelen door den liberalen minister van Koloniën in uit zicht gesteld, van zijne redactie hooft meester gemaakt. De paragraaf waarin van do weer baarheid der natie sprake is, beoordeelt het Haagsche orgaan als volgt: Blijkbaar deinst de minister Seyffardt voor de eigenlijke regeling van de weer baarheid des Lands terug, waarom dan ook de aankondiging eener daartoe strekkende wetsvoordracht verscholen staat tusschen een zeer algemeene op somming van wetsvoorstellen tot uit voering van bepalingen der Grondwet, tot verbetering van de wetgeving en de maatschappelijke toestanden, welke ontwerpen door de Staten-Generaal kunnen worden verwacht. Dat de liberale partij met betrek king tot de regeling van de weerbaar heid dos Lands eene jammerlijke figuur maakt, zal wel door geen onpartijdige worden ontkend. Voor anderhalf jaar was er haast bij de opheffing van plaats vervanging en nummerverwisseling on thans wordt de legerorgaüisatie ge schoven voor de oplossing der dienst- kwestie. Wat ons aangaat, wij kunnen wach ten, wij blijven tegen den persoonlijken dienstplicht gekant, maar waar blijven nu de liberalen met hun motie—Rut gers en met hun program van de liberale Unie aan het adres„Staatscommissie van arbeids-enquête, eerste afdeeling, 's-Gra venhage," met duidelijke opgaaf van naam, woonplaats, straat en nummer hunner woning. Met genoegen vernemen wij, dat de aangiften voor de tentoonstelling, die door de afdeeling 's Gravenhage der Hollandsche Maatschappij van Land bouw van 2326 dezer in de feestzaal der Internationale Sporttentoonstelling te Scheveningen zal worden gehouden en waartoe alle leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw met eene dame vrijen toegang hebben, zeer tal rijk zijn, zoodat die tentoonstelling be looft al hare voorgangsters te zullen overtreffen. Het dagblad De Tijd zal van 1 Oc tober af zijn formaat vergrooten en zijnen prijs verlagen, en tevens een volks blad uitgeven, dat genaamd zal zijn: De Morgenpostdagblad voor het katho lieke volk. De nieuwe kerk van de H. Hildegar- dis te Hillegersberg is ontworpen in den vorm van een groote kruiskerk, maar totnogtoe zijn er eerst drie kruisarmen voltooid, terwijl de vierde met torenfront in de richting van den Bergweg er nog moet worden aangebouwd. Het sierlijke gebouw is naar een bouwplan van de architecten Gebr. Margry en Snickers te Rotterdam geheel in Hollandschen baksteen opgetrokken door de heeren Van der Pluym en Van Gielen te Rot terdam. De kerk en pastorie staan geheel vrij, door straten en pleinen omgeven, en maken vooral van den Bergweg gezien, een uitnemenden indruk. Dc beide Kamers der Staten-Generaal zijn gisteren-namiddag bijeengekomen. In de Eerste Kamer heeft de Voor zitter, de heer Van Naam en van Eemnes, het presidentschap aanvaard met het houden eener korte rede, waarna de Kamer, na samenstelling harer afdeelin- gen, uiteen is gegaan tot heden ter be handeling van het adres van antwoord Degenen, die bij do enquête te s-Gia- venhage ten aanzien der zieken- begrafe nis- en andere verzekerings- en onderstands fondsengehouden van 14 Mei tot 7 Juni 1892, als getuigen of deskundi gen zijn gehoord, kunnen kosteloos een exemplaar bekomen van het verslag der aldaar gehouden verhooren, mits zij zich te dien einde schriftelijk aanmelden De Nieuwe IJselbode zegt over het Zuiderzeeplan „Wie zal zeggen wat de opbrengst van den drooggelegden grond zijn zal? „Neem, dat na eenige jaren 20000 bunder jaarlijks aan den slag komen. Zal zulk een massa land niet voor een appel en een ei verkocht worden? Zal zij niet meerendeels voor kleine prijzen in de handen komen van groote kapi talisten? De boerenstand zal er zijn grondbezit niet door kunnen uitbreiden, daartoe waren de laatste tien of twaalf jaren te slecht. Wij gelooven zelfs niet, dat die stand in staat zou zijn, het bedrijfskapitaal ter hemeiering van zooveel bunders te fourneeren. „En een andere vraag: Welken in vloed zal al dat aan dc markt gebrachte land hebben op de waarde van den ouden Nederlandschen bodem? Wij zou den een aanzienlijke waardeverminde ring durven voorspellen. „Wij gelooven niet, dat de droog legging de nationale welvaart zal ver- hoogen, evenmin als wij ons voorstellen, dat zij gunstig zal werken op do soci ale toestanden. Men schrijft ons uit Utrecht Zondagmorgen vermiste zekere in de Loüwerecht alhier wonende O, zijne ruim 25-jarige pleegdochter, niettegen staande hij haar kort te voren nog in zijn woning had gezien. Met behulp van een buurman huis en erf nog eens doorzoekende, word liet meisje eindelijk, badende in haar bloed en met verbrijzelden schedel, in een schuurtje gevonden, dat tot wagenma kerij en paardenstal is ingericht en achter de woning is gelegen. Daar de ongelukkige nog leefde, werd onmiddellijk de hulp van een genees kundige ingeroepen, op wiens last zij terstond naar het St. Andreasgesticlit werd overgebracht, doch toen zij daar aankwam, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Inmiddels had de politie van het gebeurde kennis bekomen en stelde ten huize van O. een streng onderzoek in, waarbij zulke zware ver moedens tegen dezen schijnen te zijn gerezen, dat hij nog tijdens dat onder zoek werd gearresteerd. O. blijlt echter alle schuld ontkennen en wil het doen voorkomen, dat het meisje door zelfmoord een einde aan haar leven heeft gemaakt, omdat hij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2