Ingezonden. GEMENGD NIEUWS. Zeetijdingen haar had verboden langer met den jon gen harer keuze te verkeeren. Daar aan het hoofd echter een twaalf tal diepe wonden zichtbaar zijn, de linkerhand door een aantal sneden bijna geheel van de arm werd gescheiden en een met bloed bevlekte bijl in een met zaagsel gevulde ton werd gevonden, schijnt er voor het vermoeden van zelf moord -al heel weinig grond te bestaan Intusschen wordt het onderzoek met kracht voortgezet en zal eerst na afloop daarvan de ware toedracht der zaak kunnen blijken. (B. -V.) Te 's-Hertogenbosch heeft zich een geval van cholera asiatica voorgedaan bij een werkman, wonende in de Yan Gervestraat aan de Zuid-Willemsvaart. Het lijk'zal onder politietoezicht worden vervoerd naar het kerkhof om in het lijkenhuis te worden gezet. Tevens zal alles door do politie worden ontsmet. In een vlaag van verstandsverbijste ring is te Nieuwe Wetering de 25-jarige J. Hulsebos met een bijbel in de hand, te water gesprongen. Een 4-tal mannen gelukte het met veel moeite den onge lukkige op het droge te brengen. Op denzelfden dag, waarop iemand te Berlikum (Friesland) gemeend had in ondertrouw te tredenwerd hij ter aarde besteld. De ongelukkige, die uit Dordrecht was gekomen, had slootwater gedronken, kreeg daarop de cholera en was binnen weinig tijds een lijk. Het Domburgsch Badnieuws komt op tegen de klacht van dr. Mezger, dat het te Domburg zoo vuil en onaangenaam zou zijn. Van dien verschrikkelijken toestand heeft de redactie zelve nog nimmer iets gemerkt. Zij at wel eens in het badhotel, logeerde wel eens in het Schuttershof en was over 't algemeen steeds tevreden. De kamers in het dorp zijn eenvoudig en soms wat laag van verdieping, maar zij zijn altijd zindelijk en net. Misschien hadden de klagers alleen één hotel op 'toog, maar dan gaat het niet aan, alle hotels over éen kam te scheren, zooals dr. Mezger deed. MAASSLUIS. De bezoekers yan de Delftsche markt op Donderdag zijn niet tevreden met het antwoord der Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij, waarbij afwijzend beschikt werd op hun ver zoek om van hier des morgens een trein te laten loopen in verbinding met den eersten trein naar Amsterdam. Bij ver nieuwing richten zij daarom een ver zoek aan de Mij., om dan toch op Don derdag voor die verbinding te willen zorg dragen, overtuigd als zij zijn, dat van die gelegenheid zoowel door inge zetenen van hier als van Maasland, Rozenburg en Vlaardingen, een druk gebruik zal worden gemaakt. vreest. Het doordringen der fin-de-sihle cultuur in het hart van het Beloofde Land zal groote veranderingen teweeg brengen. De Arabieren en Turken, Christenen en Joden, boeren en Bedouin en be schouwden metniet te beschrijven nieuws gierigheid de rollende, snuivende ma chine. Zij ging vooruit en achteruit, ze trok eenige wagens achter zich en toch zag men geen paard, geen ezel, geen kameel, die dit alles in beweging bracht. Dat was een wonder Een oud, joodsch moedertje, die zelfs nog nooit buiten het rechtsgebied van Jerusalem geweest was, zag dat ding met nieuwsgierigen schrik en zeide dat de duivel daarin stak. Een troep wilde Arabische deugnieten naderde moedig het ondier, om het wat beter te kunnen beschouwen. Maar plotseling stiet het monster een lang- gerekten huilenden toon uit, siste en wervelde naar alle zijden een verschrik kelijken, zwarten walm uit. „Ma schah Allah" schreeuwde men. „Wat wil toch God Dat is de Satan De Oosterlingen zullen zich aan het vreemde verschijnsel wel gewennen. De stille vlakten van Palestina zullen het zich moeten laten welgevallen door het geraas van den trein en het gefluit der machine voortaan verontrust te wor den. De leelijke steenkolendamp zal ook de zuivere, heldere lucht van het Heilige Land doortrekken. Zoo wil het de steeds vooruitstrevende civili satie. Het land des Bijbels kan haar ook niet langer ontwijken. Het wordt medegesleept in den maalstroom des werelds veel te hoog. Deze som kan de gemeente in den tegenwoordigen tijd niet voor pensioenen UitgeV6U- Bed. N. Sch. Ct. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie,) Aan de Redactie van de Nieuwe Schiedamsche Courant. Naar de gevangenis te Middelburg- is overgebracht een jongen van 1G jaar uit Ylissingen, die op aanraden van zijn vader diens winkel in brand heeft gestoken. De vader bevindt zicly thans in de provincie Holland. De jongen heeft bekend. Te Caberg (L.) hebben dieven in de R. K. kerk ingebroken en de offerblok ken verbrijzeld, waarin zij echter niets vonden. Uit woede hierover hebben zij een Mariabeeld en vier engelenbeelden stuk geslagen. Tot heden heeft men de bedrijvers niet kunnen opsporen. Te Yiersen werd door een geelgieter, die lijdende was aan vervolgingswaan zin, aan zijn kameraad een levensge vaarlijke steek in de rechter borstzijde toegebracht, en bovendien nog drie ge vaarlijke steken op het hoofd en een snede in de linkerhand. Op het hulp geroep snelden de kastelein en diens knecht toe. Beiden werden eveneens door den waanzinnige verwond. Slechts met groote moeite gelukte het aan de politie, zich van den razende meester te maken. Hij en zijn ongelukkig slacht offer werden in het ziekenhuis opgeno men. Een C holer a-Commissie ten platten lande had bij een oud moedertje, dat bedeeld werd en eenigs- zins aan doofheid leed, bij een inspectie de volgende ontvangst Lid der Commissie'. „Yrouw Barends, wij komen van wege de gemeente Vrouw Barends„Daar ben ik blij om, heeren 44 ja .r ben ik lidmaat r an de griffernreerde kerk en al me kinde ren binnen in die kerk gedoopt en op gebracht, tot De intocht van den Locomotief in Jerusalem. Op Zondag den 21 sten Augustus stroomde zoo schrijft men aan de Kölnische Volkszeitung eene groote menigte volks uit de ,Jaffa"-poort in de richting naar Bethlehem, waar niet ver van de stad, tusschen de kolonie der Duitsche tempeliers en de straat naar Bethlehem, het nieuwe stations gebouw voor de spooiweglijn van Jaffa naar Jeruzalem aangelegd wordt, welke lijn binnenkort voor het \erkeer zal worden geopend. Op genoemden dag was de eerste locomotief naar de Heilige Stad gekomen om zich eens voor te stellen en het bewijs te leveren, dat liet met de uitvoering van het sinds lang ontworpen, veel besproken en van zwarig heden van allerlei aard omgeven plan, werkelijk ernst was. Iedereen wilde de locomotief zien. Welk een wonderbaar monster hier in de nabijheid der heilige stadMet welk eene verbazing keken de middel- eeuwsche muren, de torens en de toppen van Sion naar het dampende en snui vende gedrocht. Een nieuw tijdpeik is geopend. De een hoopt de ander Door een omissie moet Uw uittreksel uit liet advies van Prof. Legebeke in zake pensioen regeling tot misverstand aanleiding geven. In Uw nommer van 16 dezer is tusschen de 1ste en 2de alinea weggelateu het hoofd „Weduwe- en weezen-pensioenen", waardoor deze 2de al. en hetgeen volgt schijnt te slaan op de pensioenen voor de ambtenaren zelve, terwijl het betrekking heeft op die hunner weduwen en weezen. Ook Uw artikel in hetzelfde nommer, waar van overigens strekking en toon waardeoring verdienen, zal hij alle lezers, die de zaak niet nauwkeurig hebben nagegaan, (en dat zullen wel de meesten zijn!) een verkeerde voorstel ling teweeg brengen. In dit artikel wordt gesproken van een uitgave van f14500, alsof het thans aan den Raad door zijne commissie gedane voorstel die uitgave zou vorderen. De commissie daarentegen stelt voor juist om den min gunstigen toestand der gemeente-fiuau- ciën alleen aan de ambtenaren zelve pen sioen te verleenen. Dit zal een uitgave vor- deren, die in de eerste 20 jaar tot t 0000 zal stijgen en dus na dit tijdsverloop f 2500 meer zal bedragen dan thans reeds de pensioenen kosten. Voor die uitgave zal dan de gemeente de groote voordeelen moreele en flnancieele verkrijgen, die in de stukken zijn aangetoond, maar in Uw artikel slechts voor een klein deel worden genoemd. Dankzeggend voor de plaatsing. Uw Dr. M. O. M. DE GEOOT. Schiedam, 20 Sept. 1892. Lid der Commissie'. „Om een onderzoek In antwoord op hetgeen de heer De Groot omtrent onze artikelen over het pensioenfonds voor gemeente-ambtenaren meent te moeten opmerken, kunnen wij hem medudeelen, dat zijne eerste opmerking volkomen juist is. In het laatste stuk omtrent het pensioenfonds is werkelijk tusschen de le en 2e alinea het hoofd Weduwen en weezenpensioenen" abusief weggelaten. Wat zijne tweede opmerking be treft, kunnen wij niet toegeven, dat al zouden de uitgaven voor het pensioenfonds (niet in de eerste twintig jaren maar zeker veel eerder) tot f9000 stijgen, deze uitgave onder de tegen woordige omstandigheden zou zijn verantwoord. Waar het eene zaak betreft waartoe de ge meente niet rechtens is verplicht, zou zelfs de vraag niet misplaatst zijn Mag de gemeente onder de tegenwoordige omstandigheden, nu er zooveel van de ingezetenen wordt gevor derd, zich eene uitgave van f9000 getroosten voor eene zaak, die niet direct tot den kring harer bemoeiingen behoort? Intusschen, zoo als reeds is gezegd, kunnen de gemeente ambtenaren geholpen worden met een klein bedrag, dat de draagkracht der gemeente- financiën niet te boven gaat, dan zal dit zeker bij niemand ernstig bezwaar ontmoeten. Maar een bedrag van f 9000 achten wij daartoe nog in te stellen naar Vrouw Barends: „Juist, dat liad al lang moeten gebeuren. Een vette twee gulden in de week krijg ik van de ge meente daar gaat achttien stuivers huur af, nou vraag ik Lid der Commissie: „Dat komt hier niet te pas, je bestekamer moeten wij zien." Vrouw Barends: „Dat is alle woning, die ik heb heeren. Daar moet ik in slapen, koken en alles doen. Ja,'t zegt wat Lid der Commissie „Wij bedoelen m deze zaak de faecaliën." Vrouw Barends'. „O, hebben ze u dat verteld van die viktalie. Ja, in die viktalie-zaak verdiende mijn jongen drie gulden in de week. Maar da's nou uit. Er zijn geen schepen meer, de zaak is opgedoekt." Lid der Commissie(driftig) „Je be grijpt ons niet de reinheid Vrome Barends„Rein ben ik, kijk gerust rond heeren." Inmiddels heeft een ander lid 'der Oommissie den toestand van het privaat en den regenbak onderzocht en in orde bevonden. Hij geeft den anderen leden een wenk tot vertrek. Vrouw Barends: „Dag heeren, wel thuis. En kijk nou eens, of er niet wat bij kan2 gulden in de week em 1 brood is te min. Daar ben je nou grif- feuneerd voor. Me buurvrouw hiernaast het een lozé; die is Roomsch en die krijgt 2 gulden, 2 brooden en's winters turf. Da's een royaalder geloof. Yer- anderen wil ik niet graag, maar... De Commissie vertrekt. (U.) Er loopt een gerucht dat prof. Yir- chow, do bekende Duitsch-vrij zinnige, zal worden voorgedragen voor de hoog ste Pruisische orde pour le merite (vre- desklasse) en dat de conservatieve minister van eerediènst, onderwijs en geneeskundige aangelegenheden daar mede instemt. Het reglement dezer Orde bepaalt namelijk, dat nieuwe leden slechts met algemeene stemmen kunnen worden voorgedragen en dat de minister alsdan de voordracht bij den keizer ter goedkeuring indient. Nu zou bij eene benoeming van Virchow de goedkeuring des keizers eene gebeurtenis van politie ke beteekenis zijn. Nabij Darmstadt heeft een spoorweg ongeluk plaats gehad, waarbij twee officieren en ongeveer dertig soldaten, die van een wapenoefening terugkwa men, gekwetst werden. Uit het metterdaad opmerkelijk ver schijnsel, dat geen der personen, welke te Hamburg in bierbrouwerijen werk zaam zijn, en van wie dus kan worden ondersteld dat zij van 't brouwsel in ruime mate genieten, de cholera kregen, leidt het Hamburger Tageblatt de gevolg trekking af, dat het biergebruik in de ze dagen het tegendeel van gevaarlijk is. Zondag-oclitend heeft kardinaal Monaco la Valletta, protector van de orde der Franciscanen, in de St.-Antoniuskerk te Rome de bisschoppelijke wijding toe gediend aan den Hoogeerw. pater Ber- nardus van Portogniaro, gewezen gene raal van de Franciscanen der Obser- vans. In de XIXe, Siècle vestigt de heer Paul Ginisby, naar aanleiding van de aanstaande onthulling van liet gedenk- teeken voor Millet, de aandacht op den invloed, dien Millet's roem gehad heeft op de streek in Normandië, waar hij is geboren. Plotseling wilden alle boeren daar, dat hun zonen iets anders zouden beginnen dan den landbouw. Vreemde lingen kwamen over, alleen om het huisje te zien, waar Millet was geboren zij klopten aan bij den broeder van Millet, en vonden het hoogst belangrijk, te weten welke soort van speelmakkers de schil der in zijn kinderjaren had gehad. - Dat moest wel een bijzonder gelukkig bestaan zijn, zoo'n schilder, en zoo kwa men er tientallen en tientallen arme jongens gebrek lijden in de dakkamert jes van Montmartre en Montparnasse te Parijs. Een belangrijke verbetering is in den Franschen telephoondienst ingevoerd. Om te vermijden, dat dezelfde persoon de telephoonverbinding te lang in be slag neemt ten koste van andere wach tende personen, heeft de directeur-gene raal der posterijen bepaald, dat een telephonisch gesprek niet langer dan tien minuten mag duren. Wanneer de ze verstreken zijn, wordt de verbinding achtereenvolgens aan de wachtende per sonen gegeven. In het geval er niemand wacht, moet de beambte zich aan 't centraalbureau vergewissen of de draad vrij is. Bij bevestigend antwoord kan de verbinding voor een nieuwe tijd ruimte van tien minuten teruggegeven worden. (Stoom,pi) Een reizigerstrein is in botsing ge komen met een goederentrein bij het station van Allex bij Valence (Oosten rijk.) Slechts één persoon is gedood, doch er zijn een dertigtal gewonden. De Regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika laat door de maat schappij Schuijler een electrische lamp vervaardigen, bestemd voor het beeld der Vrijheid op de reede van New-York. Deze lichtbron, de krachtigste die tot nu toe vervaardigd is, zal een licht- kracht hebben van 55,000 kaarsen. De anarchist Bergmann, f die tijdens de werkstaking te Homestead (Ver.-Sta- ten) een schot loste op Frick, intendant der Carnegie-Compagnie, is veroordeeld tot 21 jaar gevangenisstraf en één jaar dwangarbeid. Skagen, gepasseerd 17 September, s.s. Volmerkapt. Heinzelman, van Riga naar Schiedam en Rotterdam. Java, bevracht 20 September Smeroe kapt. Schenk, naar Schiedam, met 20.000 pikols koffie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3