Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Bericht. 1§de Jaarg. Vrijdag 23 September 1892. No. 4392. bureau hoogstraat <2 317. 3 Bekendmaking. ALGEMEEN OVERZICHT. Zij. die zich tegen 1 Oct. op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog te verschijnen Nummers Gratis. Feuilleton. in mn mil oTRAND. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. De Büroemeester van Schiedam, Gezien de wet van den 30n December 1887 (Staatsblad no. 255) betreffende onderstand (on dersteuning) aan mindere geëmployeerden, vaste werklieden en bedienden, op daggeld werkzaam bjj inrichtingen van 's Rijks zeemacht en op 's R(jks werkvaartuigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 21 Juni 1854 (Staatsblad no. 92) Gelet op art. 6 van het Koninklijk Besluit van den lOn Januari 188S Staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstel ling der bij de eerstgenoemde wet toegekende ondersteuningen Maakt bekend dat de attestatiën de vita tot ontvangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkda gen van des voormiddags 10 tot des middags 12 ure, ter Secretarie der gemeente verkrijg baar zullen zijn. Schiedam, den 21n September 1892. De Burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. 22 September '92. Heden viert het officieele en radicale Frankrijk het eeuwfeest van de eerste republiek van 22 September 1892. Ieder die weet wat bloed en tranen de ves tiging van die eerste republiek gekost heeft, zal begrijpen, dat het weldon- kende deel der Franschen aan deze feestviering geen deel neemt. In het Pantheon te Parijs, de ontwijde kerk van de H. Genoveva, zal de Kamer voorzitter Eloquet een feestrede houden in tegenwoordigheid van Carnot, die zelf echter een eerbiedig stilzwijgen zal bewaren tot groote ergernis van den Radical, die dit onbehoorlijk vindt. De Lanterne van den Straatsburger jood Meyer, vraagt harerzijds quasi- geestig waarom de kardinaal-aartsbis schop Richard van Parijs niet tot bij woning van het feest is uitgenoodigd, en of de Revolutie dan nooit amnestie zal krijgen van de Kerk! Neen, zegt hierop de Moruleevenmin als ooit liet weldenkende deel der Franschen de gruwelen der Groote Revolutie ooit vergoeilijken zal. De revolutie-mannen zouden dus heden zonder dit welden kend deel moeten feestvieren. Maar ter elfder ure heeft zich nog oen deel nemer aangemeld. Prins Victor nl., Jerome's zoon, heeft goedgevonden in een circulaire aan de hem trouw ge bleven Bonapartisten den 22 Sept. 1792 mede te herdenken, niet tot ver heerlijking der Republiek, waar het toch 'alleen om te doen is, maar tot een lofprijzing op de regeering van Napoleon In het gebouw van de Arbeidsbeurs te Marseille had gisteren-avond onder voorzitterschap van Sodini, uit Algiers, de eerste openbare zitting plaats van het Congres der Fransche werklieden- vareenigingen. Delcluse, onder-burge meester van Galais, trachtte te betoogen, dat de Bond van Vakvereenigingen be stemd is een groote rol te spelen. Hij sprak ook over den arbeid van vrouwen en eindigde met geschiedkundige mede- deelingen omtrent verschillende congres sen welke reeds gehouden zijn. Het Congres heeft in de namiddag-zitting van gisteren de conclusiën goedgekeurd van een rapport, volgens hetwelk in bo- ginsel eene algemeene werkstaking- wordt aangenomen, en deze aangelegen heid verzonden wordt aan de nationale federatie en de besturen der Arbeids- 4(3) NAAK HET FrANSCJI. Vincent Gueffès dacht Al die goede lieden hielden mij voorden gek. ÜKu lachte, al» ik voorbijging. De kin deren zèiden kijk, daar komt het kakebeen van den Normandiër aan het kakebeen had tanden, 't heeft gebeten, daarmee uit. En hfj bekeek de zwarte plekken, die den brand verrieden. Hij was een schurk zonder de minste zwak heid, en had zoo min hart als zenuwen. Als hij in den tegenwoordigen tijd leefde, zou hjj het ver brengen, die baas Gueffès De troep van Méloir was nu op het plein voor het kasteel van Saint Jean gelegerd. De wapendragers bezetten de zaal waar wij den eersten nacht aan dat heerlijk maal hebben aangezeten. t Na dien tijd was er, naar het schijnt, veel veranderd, ai waren er sedert dat berucht beurzen, die een ontwerp van organisatie op liet internationaal congres te Zurich zullen indienen. Yoor de zooveelste maal is eergis teren weer eens te Berlijn gebleken, dat in het socialistische kamp de tweedracht eu de onderlinge nanij ver geenszins ver minderen. Er werd nl. eene groote soci alistische kiezershij eenkomst gehouden, waarbij het tot eene heftige woorden- Avisseling kwam tusschen de „jongeren en de „ouderen" der partij, eene woor denwisseling die in een f or meele vecht partij ontaardde. Men brak de stoelen, om zich van de pooten te bedienen, terwij l projectielen van allerlei aard dooi de zaal vlogen. Verscheidene personen werden gewond en de politie moest ten slotte het lokaal doen ontruimen. Eene merkwaardige vergadering werd dezer dagen ook gehouden te Gelsenkirchen hij Bochum in Westfalen. Deze vergadering werd belegd door den socialistisch- gezinden mijnwerkershond, en wel naar aanleiding van eenige handelingen door leden van het bestuur begaan. Het be stuur was nagenoeg geheel afwezig. De vergadering constateerde, dat bijna al het geld der vereeniging zonder een i ge garantie was uitgeleend aan vrienden dei' bestuursleden. Een ware storm werd daardoor gewekt en het eind was dat een nieuw comité werd samengesteld. Volgens Londensche bladen zond de Engelsche gouverneur in Nieuw-Guinea eene krasse nota ter beklag over be weerde werkeloosheid der Nederlandsche overheid tegenover de Tugeri-stammen. welke uit Nederlandsch Nieuw-Guinea onverlet strooptochten ondernemen op het Engelsche gebied. Daarover werd herhaaldelijk vruchteloos geklaagd en thans noodigt genoemde landvoogd zijne regeering uit, de Nederlandsche regee- ring daartoe te brengen, dat de Tugeri- stammon hunne gewelddadigheid, intoo- men, of den Engelschen te veroorlooven, Tugeri-land hij hun gebied in te lijven. avondmaal maar acht-en-veertig uren verloopen. De soldaten on boogschutters stonden in een droefgeestige houding op het plein. Bellissan, de jager, beknorde zonder de minste reden zijn groote hazewinden. Nochtans waren er in den loop van den dag zeven of acht man met hun gevolg van Saint- Brieux gekomen. Hola men make zich gereed om te ver trekkenriep Méloir, het plein oprijdende. Gewoonlijk werd dat bevel dooi' de waak zame soldaten blijmoedig ontvangen. Dien avond stelden zij zich langzaam en als met tegenzin in beweging. Was dit een gevolg van bet bewustzijn, dat zij den vorigen nacht een misdaad gepleegd hadden Ik durf het niet bevestigen. Ten allen tijde kon een soldaat zich zelf nog al veel vergeven, maar die nieuw aangekomenen brachten nieuws mee. De hand Gods woog zwaar op hertog Frans van Bretanje. Allen vielen hem tegelijk af. En iedereen wachtte met onverholen onge duld het noodlottig oogenblik af, door de dag vaarding van mijnheer Gilles vastgesteld. Niemand twijfelde er dan ook aan, of Frans moest binnen veertig dagen voor den vree- selijken rechterstoel verschijnen, waarvoor zijn broeder liem gedaagd bad. Want de geschiedenis, zoo veranderlijk in haar overige leeringen, is onwrikbaar ten aan zien van dit feitVorsten, die strijd voeren tegen den godsdienst, zijn verloren. Hetzij van de hoogten van het Vaticaan de kerkelijke ban hun weerspannig hoofd treft, hetzij het volksbewustzijn den banbliksem dei- Kerk vervangt. Hier bad zich een stem uit bet graf doen hooren, eu evenals de stem des pausen of de stem des volks, is ook de stem der dooden de stem van God. Op bet oogenblik, dat ridder Méloir den drempel der zaal overschreed, waar zijn wa penknechten vergaderd waren, hield plotseling een zeer levendig en warm gesprek op. Méloir kon er slechts enkele woorden van opvangenmaar wat er volgde, gaf er een voldoende verklaring van. Kéravel en Fontebrault stonden bij zijn bin nentreden tegelijk op. Heer, sprak Kéravelmet uw verlof keer ik naar mijn kasteel van Huelduc bij Ilenne- bon terug. En waarom dat vroeg de ridder zijn wenkbrauwen fronsend. Omdat mijn te velde staand graan rijp gaat worden, antwoordde de dappere wapen knecht bedremmeld. Te drommel, als gij u met uw oogst be moeit, Kéravel. Maar gij zijt vrij, ga waar gij slechts wilt. Ik dank u, heer. Kéravel vertrok. Volgens bericht uit Constantinopel beeft Rusland aan de Porte eene nota gezonden betreffende de verhoudingen tusschen Turkije en Bulgarije. Rusland wijst op de ernstige gevolgen, welke de tegenwoordige staatkunde, door Tur kije tegenover Bulgarije gevolgd, hebben kan met het oog op de bestaande ver dragen. De ontvangst van Stambouloft' door den Sultan en de zending van den Franschen commissionair naar de tentoonstelling te Philippoli, hebben, naar in de nota verklaard wordt, Rus land levendig getroffen. De nota is in zeer krasse termen gesteld en beeft de Porie diep getroffen. Jl. Zaterdag en Zondag zijn door de politie, door militairen bijgestaan, waar schijnlijk tengevolge van eene geheime aangifte, meer dan 2000 Softas (stu denten in de Maliomedaansche gods dienstleer) in hechtenis genomen en op 10 verschillende stoombooten in be waring gebracht, van welke er 2 Zon dag met geregelde orders vertrokken zijn. De troepen zijn geconsigneerd. Eene eergisteren verschenen nota geeft als verklaring van dezen maatregel dat de scliolen voor godsdienstleer al te talrijk bezet waren. Een aantal Turk- sche bladen is gisteren in beslag geno men. De zaak geeft natuurlijk tot aller lei geruchten en vormoedens aanleiding. De Portugeesclie Economista vindt den staat der rijksfinanciën in Portugal aller- ongunstig'tde jongste jaarrekening- sluit met een tekoit van 7000 contos de rente-verlaging op de Staatsbonds en de verhooging der belastingen. Blijk baar is dit tekort alleen het gevolg van de toename der sluikerij, weshalve de Economista aanraadt de invoerrechten weder te verlagen. Te Lissabon weigert de douane bij voortduring de ontsche ping der Corksche booten toe te staan, ondanks de klachten van den Engelschen gezant, terwijl de gouverneur van Ma deira geen ontscheping der Britsche mail gedoogt. En gij, Fontebrault, zei Méloir, hebt gij bijgeval ook lust, om uw tarwe rijp te gaan zien worden Men heeft mij bericht, heer, antwoordde Fontebrault ernstig, dat mijn vrouw ziek is. Sapperlootriep Méloir uitdat is de zaak van mijn makker, den verloskundige. Met uw verlof, heer, keer ik naar mijn wo ning, aan de kanten van Lamballe, terug. SapperlootSapperloot Fontebrault vertrok. Méloir wierp een schuinen blik op de man schappen, die hem nog overbleven. Hij zag Rocliemesnil opstaan. Gij, Rochemesnilriep bij uit, hebt geen oogst of geen vrouw ik waarschuw u, er wordt vannacht gevochten. Als gij heen wilt gaan, doe het dan later, schaam u Als er gevochten wordt, blijf ik, ant woordde Rochemesnilmaar na het gevecht ga ik heen. Waarheen? Naar Guérande, waar mijn overleden neef Foulcher mij bij zijn schoon kasteel van Car- heil zoutgroeven heeft achtergelaten. Méloir liet zich in den eenigen leunstoel, die er in de zaal was, vallen. Sapperlootsapperlootsapperlootbromde hij driemaal achter elkander. En dat was een bewijs van uiterste verle genheid. Is het dan reeds zoover gekomen? her-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1