Binnenland. uitbreiding van het kiesrecht, ook tot den werkenden stand, mits die uit breiding op gematigde en gepaste wijze in toepassing werd gebracht. Maar meer dan van den invloed dien een stembiljet uitoefent, is heil te verwach ten Yan de kracht die van eene flinke organisatie van werklieden uitgaat. Wordt dit denkbeeld onder de werk lieden steeds meer verbreid, dan zullen zij zich zeker niet laten medesleepen door eene beweging, die hun voor 't oogenblik niet zal geven, wat zij 't meest behoeven. Yli. Schiedam, 24 September '92. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 23 Sept. De behandeling van de belastingontwerpen werd heden voortgezet. De heer P ij 1 s vreesde voor impopulariteit van deze z. i. ieer fiscale Vermogensbelasting en maakte vooral bezwaar tegen de opname van den grondeigendom in deze directe belasting. De heer V. d. B r e g g e n, erkennende dat eene directe belasting op het roerend vermo gen onvermijdelijk is, maakte ook ernstig be zwaar tegen de dubbele belasting van de* grondeigendom, die door de perequatie te zwaar der [zal drukken. De landbouwer zal feitelijk zwaarder worden belast. De heer Van Royen zou niet met inge nomenheid deze ontwerpen aannemen, omdat hjj er niet in ziet de vervulling van den eisch der rechtvaardigheidomdat hij de hier geregel de Vermogensbelasting practisch niet wel uit voerbaar acht. Hij vroeg of de Minister de beslissing niet zou willen uitstellen totdat de Bedrijfsbelasting aan de orde is, en of in elk geval eventueel de termijn van invoering der Vermogensbelasting zal worden verlengd. De heer A. Prins maakte bezwaar tegen de voorgestelde verhooging van den accijns op het gedistilleerd, als strijdig met 's Ministers stelsel. Spr. zou derhalve de verhooging van den jeneveraccijns afstemmen, maar de overige gaarne aannemen als een eerste belangrijke stap in de goede richtiug, weldra door de Be drijfsbelasting te volgen. De heer P ij n a p p e 1 betuigde zijn ingeno menheid met deze ontwerpen; hij ook hoopte, dat zij dra door andere moeten gevolgd worden. De progressie had hij bij de vermogensbelasting sterker willen zienbij de bedrijfsbelasting zoude zij zwakker wezen. Hij had gaarne het recht van reclame-onthouding gezien aan dengene die niet zelf aangeeft. De heeren Van Lier en Van Welde- renRengers voerden nog 'twoord tot verde diging van de belastingontwerpen, die h. i. op de rechtvaardigste wijze een einde zullen ma ken aan een sinds vele jaren hinderlijk belas ting-privilegie en aan stuitende ongelijkheden. De heer Rengers vreesde echter, dat de minister Tak, op het samenstel der belasting hervorming ingrijpend door de kieswet, dreigde de eigen glazen van het Kabinet in te gooien. Hedert (Zaterdag) is de Minister van Finan ciën aan het woord. Door Burgemeester en Wethouders is benoemd tot concierge van het gym nasium G. Oosterman, in de plaats van J. Plooij, die ontslag heeft gevraagd. Den leden van den Gemeenteraad is kennis gegeven, dat van de voorstellers van het gewijzigd reglement van orde van den raad, de laatstelijk door hen gedane voorstellen tot wijziging van dat reglement zijn ingekomen en voor de leden ter visie gelegd, om in de vol gende vergadering van den raad te be handelen. Dezer dagen berichtten wij als curio siteit, dat zekere Langerak te Numans- dorp een kip den krop opensneed, daar uit een handvol onverteerbaren afval van vlas verwijderde, vervolgens krop en huid dichtnaaide, waarna het dier weder vroolijk rondliep. Een stadge noot maakt ons opmerkzaam, dat hij diezelfde operatie, eenigen tijd geleden, bij twee kippen verrichtte. Deze hadden in den krop een menigte haverkorrels, die de beesten blijkbaar in den weg zatenOp dezelfde manier als boven gemeld, werden de patiënten behandeld, en verschaften na dien hun eigenaar nog menig smakelijk ei. De Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens telegraphisck bericht van Hr. Ms. minister-resident te Bucharest, de invoer van haring en van andere gezouten, gerookte of gemarineerde visch uit Nederland in ltumenië als voor- 1 zorgsmaatregel tegen de cholera tot nader orde verboden is. Aan de statistiek der scheepvaart beweging op de rivieren en kanalen van Nederland, in 1891 uitgegeven door het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, wordt het volgende ontleend Hoewel het verkeer, zoowel op de rivieren als op de kanalen, in het begin van het jaar gedurende geruimen tijd door vorst werd gestremd, zijn de berichten omtrent de scheepvaart over het algemeen gunstiger, dan die van het vorige jaar. Eenige bijzondere redenen, welke tot vermeerdering of vermindering hebben aanleiding gegeven, zijn vermeld in een vergelijkend overzicht over de jaren 1887 1891. Achter het werkje is eene graphische voorstelling gegeven, betreffende de scheepvaartbeweging, over een tijdvak van 10 jaren, op eenige der belangrijkste punten van waarneming. Tevens is er aan toegevoegd een kaart waarop de ge zamenlijke op- en afvoer in duizendtallen van M3. door verschillende kleuren is aangegeven, terwijl bij de onderscheide ne waarnemingspunten de beweging met een breuk is aangeduid, waarvan de teller aangeeft het getal schepen (op en afvaart te zamen genomen), hetwelk vermenigvuldigd met den noemer den gezamelijken tonneninhoud doet kennen. Uit Dinksperloo is een adres opge zonden aan den Minister van Financiën, waarin verzocht wordt een einde te maken aan de concurrentie, die de on gepatenteerde rijksambtenaren door het verkoopen van vleescli pondsgewijze met de aldaar woonachtige vleeschhou- wers voeren en dit meestal op tijden dat markt- en feestdagen in aantocht zijn en zij door het met de vleeschmaud loopen veel van hun gezag moeten verliezen. Naar DeNoordbr. verneemt,heeft de heer Smits van Oijen, te Eindhoven, lid dei- Eerste Kamer, het voornemen te ken nen gegeven met November zijn man daat neder te leggen. Sedert eergisteren zijn te Botterdam 2 nieuwe ziektegevallen van Aziatische cholera aangegeven en 1 sterfgeval. Een persoon herstelde, zoodat nog 4 choleralijders onder geneeskundige be handeling zijn. Op het Bijnschip Gijsberthaschipper J. Joosten, liggende op de Maas voor de Oude Plantage te Botterdam heeft zich gisteren een geval van cholera asiaüca voorgedaan bij den schippersknecht G. Budel. De aangetaste is naar de barak aan de Buigeplaat vervoerd en het schip naar de quarantaine-plaats verwezen. Het stoomschip Stoomvaart van Hamburg, dat eenige dagen aan den Hook van Holland in observatie heeft gelegen en Woensdag verlof kreeg naar Botterdam op te varen, is te Maassluis, omdat de lading verschillende goederen bleek te bevatten, waarvan de invoer bij ministerieel besluit van 12 September verboden is aangehouden. Om die redenis het schip naar de quarantaine-plaats onder 's Gravezande teruggebracht. Een brutale diefstal heeft eergister- nacht te Botterdam plaats gehad ten huize van den heer L. P. De Lange, Boezemsingel 132, welke eerst ontdekt werd, toen des morgens de dienstboden beneden kwamen. Tegen een uur had de lamilie zich ter ruste begeven en vermoedelijk hebben de inbrekers, toen allen in diepen slaap waren, hun misdadig handwerk uitge oefend. Waarschijnlijk zijn de dieven door middel van een trapleertje over de schutting in den tuin gekomen en zijn de trap van de warande opgegaan vervolgens heeft men liet raam van een zijkamertje weten op te schuiven, waar door men is binnengedrongen. Thans bevonden zij zich op de bel-étage en begaven zich het eerst naar het salon. Zij hadden de brutaliteit de gaskroon te ontsteken en de overgordijnen zorg vuldig te sluiten. Een buffet, verscheiden zilveren voorwerpen bevattende, werd opengebroken en o. m. is daaruit ont vreemd een zilveren aardbeienlepel. Ook is medegenomen een paar zilveren presen- teertrommels. Uit deze kamer heeft men zich langs de trap naar het benedengedeelte van het huis begeven, waar ook de lichten zijn ontstoken. Toen heeft men zich in de tuinkamer gevestigd. Daar werden kasten opengebroken en de buit zorg vuldig bij elkander verzameld, die men hier en daar had gevonden. De tuin kamer gaf dan ook het beeld: van de grootste wanorde. Met verscheiden zil verwaren, sieraden, zelfs van de dienst boden, overjassen enz. vertrokken zij langs denzelfdcn weg. De twee zilveren presenteertrommels hadden zij vergeten mede te nemen. Yoorzeker heeft men hier met zeer gevaarlijke inbrekers te doen, die zelfs de voorzorgen hadden genomen van de spreekbuizen in de kamers de stoppen te nemen en zoo bedaard zijn te werk gegaan, dat van de 10 huisgonooten, die op de eerste en tweede étage sliepen, niemand eenig onraad heeft gehoord. De justitie doet dan ook een streng onderzoek naar deze vermetele daad. Men schrijft ons uit Hillegersberg. Het was den rijksveldwachter Meiier alhier ter oore gekomen,dat in de woning van zekere Broekhuizen nabij de Tol, aan den straatweg van Botterdam naar deze gemeente, een geheime jeneversto kerij gehouden werd. Genoemde ïijks veldwachter gaf hiervan onverwijld kennis aan de rijksambtenaren, den burgemeester dezer gemeente en den gemeente-veldwachter Kammeraad. 's Nachts werd toen gesurveilleerd. Den 20sten September brak in bedoeld huis tot twee malen toe een binnen brand uit. De rijksveldwachter begaf zich terstond naar (bedoelde woning en maakte den burgemeester attent op de spoelingkuipen in den tuin. Men opende daarop do kelderdeur en vond daar o. a. een distilleerketel. Onnoodig te zeggen, dat er nu flink toezicht werd gehouden, opdat niets uit de woning zou verwij derd worden. Aan den rijksontvanger, te Botterdam, werd terstond van hot geval kennis gegeven. Deze verscheen weldra vergezeld van den adjunct-controleur te Botterdam en oen commies-verificateur met de noodige machtiging van don kantonrechter om binnenshuis een on derzoek in te stellen. (R. N.) Aan boord van de stoomboot Valk varende tusschen Middelburg en Bot terdam, heeft zich een geval van cho lerine met doodelijken afloop voorgedaan bij een persoon uit Goes. Genoemde persoon zal te Yeere, alwaar de boot vijf dagen in quarantaine moet blijven liggen, ter aarde worden besteld en al het goed en de overige personen wor den ontsmet. Het llaagsche Dgbl. meent dat er reden bestaat om aan de overplaatsing van den pauselijken internuntius in Den Haag, mgr. Binaldini, eenig geloof te schenken. „In de laatste twee jaren immers zijn er vele sterfgevallen voorgekomen in het Heilige College, terwijl de Paus den Kardinaalshoed in dien tijd niet, of bijna niet, verleend heeft. Volgens sommigen zou het aantal vacante zetels in het Conclave 12 bedragen, volgens anderen is het zelfs tot 18 geklommen. Het blad brengt thans dit niet-benoemen in verband met 's Pausen jubilee in Januari a. s., wanneer in de vacante zetels waarschijnlijk zal worden voor zien en ook mgr. Binaldini tot een andere betrekking zal worden geroepen. De Koninginnen te Haarlem. Op waardige wijze heeft de feest vierende bloemenstad hare hooge gasten ontvangen. Groen, vlaggen, lichtkronen en wat men maar kan uitdenken om een stad in feestdos te steken, niets daarvan ontbreekt, en alles is op smaak volle, artistieke wijze tot een prachtig geheel verecnigd. Eerebogen prijken aan het snijdings- puut van Parklaan en Kruisweg, aan den ingang van den Hout, het oude majostueuse woud, steeds de schoonste parel aan de kroon der oude bloemen stad en aan de grens van Heemstede, waar de Yorstinnen door den burge meester werden opgewacht en toege sproken. Onder de versieringen, door particu lieren aangebracht, verdienen vooral opmerking: die van de Koninklijke Bijtuigfabriek van de firma J. J. Bey- nes en die van de bekende boekdruk kerij en lettergieterij van de firma Johs. Enschedé en Zonen. Het middelpunt der feestelijkheid biedt, natuurlijk, de Groote Markt, waar het antieke Stadhuis, omgeven door de grijze St. Bavo-kerk en de voormalige Vleeschhal met haar gevel in zuiver oud-Hollandschen stijl, de hooge bezoek sters wachtte. Hier vonden de plechtige ontvangst der hooge gasten en de voor stelling dor gemeentei'aadsleden plaats. Groen, bloemen en tapijten teekenden den weg, door de Vorstinnen te volgen, en door een smaakvolle plantenversie- ring kwam het schilderstuk van Egen- berger en Wijnberg in de groote hal, den uitval van Haarlems vrouwen onder aanvoering van Kenau Hasselaar tijdens liet beleg voorstellend, op geheel bij zondere wijze uit. Vóór het standbeeld van Koster verrijst een muziektent, en de koninklijke liedertafel Zang en Vriend schap verwelkomde in een naast den ingang van het Baadhuis opgeslagen kiosk HH. MM. met vaderlandsche liederen. Getrouw aan het programma, reeds voor het oorspronkelijk bezoek op 7 dezer opgemaakt, werden, behalve het Baad huis, ook de Groote Kerk, de Teyler- Stichting, de drukkerij van Joh. En schedé Zonen en do rijtuigfabriek van de heeren Beynes door HH. MM. bezichtigd. Door de firma's waren moeite noch kosten gespaard, om voor een luisterrijke ontvangst zorg te dragen. De straten waardoor de Voi'stinnen haren weg namen waren meer dan gevuld door een geestdriftvolle menigte Vriendelijk dankten H. M. de Ko ningin en H. M. de Koningin-Begentes bij herhaling den Burgemeester voor de warme ontvangst. H. M. de Konin gin, die tot het laatst onvermoeid be langstelling toonde, ook bij het bezoek aan de Teyler-Stichting zeide in het station tot den Burgemeester, dat de ingezetenen zoo bijzosder vriendelijk waren geweest. Van beide zijden werden alzoo indruk ken ontvangen die nog laug zullen herinneren aan het bezoek der Vor stinnen, der stad van Kenau Hasselaar gebracht. De burgemeester van Amsterdam maakt bekend, dat gisteren 23 Sep tember zijn voorkomen 3 gevallen van cholera aan boord van een zandschip, den 21en September uit Ilillegom ver trokken en 22 September te Amster dam aangekomen twee der lijders zijn overleden. Vermoedelijk zijn dit geval len van Aziatische choleraalle maat regelen van isoleering en ontsmetting zijn genomen. Door de justitie is gerechtelijke schou wing gelast van het lijk van eene 11. Zondag in de Lauwerecht te Utrecht, zwaar gewond gevonden jongedochter V., oud 25 jaren. Het lijk werd daar toe gistoren vervoerd van het Andreas- gesticht naar het ziekenhuis. De lijkschouwing geschiedt door de professoren v. O verheelt de Mijor en Spronck. In de schuur is eone bijl, met bloed bevlekt, op eenigen afstand van het lijk gevonden en in beslag genomen. Naar De Post uit zeer goede bron verneemt, zal Sequali zich in het laatst der volgende week van Nijmegen naar Gelderlands hoofdstad begeven en daar zijn wrijfséances beginnen, na Arnhem

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2