BURGERLIJKE STAND, Handelsberichten. GEMENGD NIEUWS. g°eJgUnArllr>INGEN- De minister heeft Vlaar.Ün bericht °P het verzoek der bruik te^?C viachhandelaars om ge- Kerknieuws. De Inwijding der nieuwe school te Kethel. Iemand mogelijk lijdende aan mania religiosa deed Zondag een paniek ontstaan in de godsdienstoefening der Ned. Herv. kerk te Charlois de man begon eens klaps te kermen van belang, zoodat men vreesde met een choleralijder te doen te hebben. Hij vroeg zelfs den predikant liet woord toen deze een ge zang opgaf en hij liever een psalm wilde zingen. Beiden begonnen hunne verzen op te zeggen en dominé echter won, doordat de „patiënt" door den koster de deur werd gewezen. De rechtbank te Trier heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Reicliardt en Sonneberg, eerstgenoemde als schrijver, laatstgenoemde als uitgever, der brochure over den heiligen rok te Trier. Op grond van schimp jegens de Katholieken Kerk en beleediging jegens den bis schop is Reichardt tot zes en Sonne berg tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld. GEBOREN 2(5 Sept. Gerardus Ma ria, dochter van J. Mulder en H. J. Berghout. Groenelaan. 27. Nicolaas, zoon van P. H. Goederond en J. J. van der Plas, Grofbaan. GEHUWD 28 Sept. P. H. M. Aal- borts en G. van Poppelen. BEURS TE SCHIEDAM, 28 Sept. 1892. 146.—! 147.50 145.75147.25 34.50 33.40 19.25 15.20 51.90 51.60 14.25 14.30 22.50 22.75 I 0.54V2 34.40 33.10 19.25 15.20 51.80 51.60 14.10 14.40 22.75 23.— 0.541ƒ2 Berlijn. tR°gge, SePt./Oct. Oct./Nov. Nov./Dec. (Slütk.) j Spiritus SepV^Jot. falen. r®f' tt'ta Meell2Merk.l.md. 12 Oct. Rogge, loop. md. Oct. j Spirit. Sept./Oct. j Nov./Dec. New-York. Maïs Amsterdam. 27 Sept. Rogge op lev. per najaar iets hooger; per Oct. f 152, 153. 152; per voorjaar onveranderdpor Maart f140, 139, 140; 28 Sept. Rogge op lev. willig; per Oct. f153, 154; per Maart f141, 142, f143, 142. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 27 Sept. 1.83 M. 28 Sept. 1.95 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. 2Vj Een te Canton verschijnend Chineesch dagblad, de Chung se gat paobevatte in zijn nummer van 22 Juli 11. oen zeer gunstig oordeel over de katholieke mis sionarissen en bestreed de tegen beu ingebrachte beschuldigingen als volko men ongegrond en enkel berustende op het verschil in godsdienst. „Zij doen slechts goede werken", schreef het blad; „zij geven jaarlijks eenige millioenon taels uit, die het land ten goede komen." Laatste Berichten. De loting der in het loopend jaar voor do lichting der nationale militie voor 1893 ingeschrevenen zal te Schie dam plaats hebben op 21 en 22 Oct., 's morgens 10 ure. In de zitting der Tweede Kamer werden heden verschillende kleinere za ken afgedaan. Bij de behandeling van hot rapport over het armbestuur heeft de Min. v. Binnenl. zaken toegezegd te overwegen, in hoever aanvulling van art. 61 dor Gemeentewet noodig is, om de gemeentebesturen in staat te stellen over subsidiën van armbesturen te kun nen beschikken, hangende de beslissing van Ged. Staten over begrootingen, waarop subsidiën voorkomen. DEN HAAG, 28 September. Er heeft' zich een nieuw geval van cholera voorgedaan. Do lijder is naar de barak overgebracht. zijn aan deze ontploffing. Het stuk pijp, dat door de ontploffing werd beschadigd, is ter griffie gedeponeerd. Te Goudswaard hebben zich twee gevallen van cholera asiatica voorgedaan met doodelijken afloop. De huizen wer den door de politie bewaakt, en de lijken zijn naar het lijkenhuis op de begraafplaats vervoerd. Het Leo-Comité te Utrecht indertijd opgericht bij gelegenheid van het Gou- fen.Priesterfeest van Z. H. Leo XIII, Heelt het voornemen thans weder bij le. Houden Bisschopsfeest, medio Janu- an 1893, een groote muzikale uitvoe- rin? 1® geven. De uitnoodigingen tot medewerking zijn dezer dagen aan de va,tholieko zangers van Utrecht ver bonden. Maandag zijn te Maarsen twee geval- 'n van Aziatische cholera voorgeko men. In beide huishoudingen werd geen ander water dan Vechtwater ge bruikt. Haar den aard van een derde ziektegeval is door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht een onderzoek ingesteld. In de St. Stephanuskerk te Nijmegen Zljn tegen het metselwerk, dat het voormalig priesterkoor omsluit, schoone oude muurschilderingen ontdekt. De kleuren en het goud zijn nog in vrij goeden staat. He gemeenteraad heeft met bijzonde- ro mildheid geld beschikbaar gesteld Voor de restauratie dar oude merkwaar- tage bouwwerken. Door den wachtmeester der mare chaussee te Doetinchem is per telegraaf oo opdracht ontvangen, de Duitsche grenzen te bewaken, opdat geen be smette goederen of personen uit het tand kunnen worden binnengevoerd. Deze maatregel is genomen naar nanleiding van het bericht in de nieuws bladen, dat Duitsche reizigers voor ■tovenaar den trein verlaten om zonder ontsmet te zijn per rijtuig of tram ons 'and te kunnen binnenkomen. Het mond- en klauwzeer onder hot vee is n0g steeds toenemende in de Liinburgsclie gemeenten Vaals, Wittem en Slenakeu; en thans is de uitvoer voor onbepaalden tijd van varkens en rundvee in die gemeenten verboden, militairen zijn aangekomen ter bewa- lng der plaatsjes en om toezicht te mudon op deze bepaling. J* bondag te St. Anna-Parochie ge- van meeting vanwege de afdeeling i den Sociaal-Democratisclien bond b ordelijk afgeloopen. Op liet terrein, 00r ongeveer 2000 personen bezocht, waren de banieren opgestold van een -""tal vereenigingen. De sprekers, de icer P. Domela Nieuwenhuis en mej. Van Hoogstraten, leverden variaties op bekende thema's en waren vooral o laatste door don harden wind en de Wapperende vanen moeielijk te verstaan. verigens hield zich het weer goed, zoodat van de door het socialistisch college van kerkvoogden verleende ver gunning om de sprekers te laten op- i1 eden in het kerkgebouw geen gebruik behoefde te worden gemaakt. VanT D'acht thans spoorweggidsen het ;let ia:u' 1891in omloop te brengen verand*1*?1 op het titelblad heeft men dit hei hl en wachte zich dus voor 4l'°g- (Md.) papier voS° w maken van on»ezegol<l dat voor den p gezondheids-certificaat, in vrvo,. -Belgischen staat voorden Wordt V1U gcz°uten visch vereischt MA ASSL IJ IS. De Kerkeraden der eretormeerdo Kerken alhier, hebben esioten 5 Oct. a. s. een vasten- en K:<1 (>dag te houden, met het oog op de tijdsomstandigheden. MAASLAND. In Zuidbuurt onder deze gemeente heeft zich een geval van Aziatische cholera voorgedaan bij een knaap. Binnen enkele uren was het kind overleden. DELFT. Bij het vee van een land bouwer aan den Abtswoud schen weg en aan den Oostsingel doen zich gevallen van mond- en klauwzeer voor. DFN HAAG. De Gemeenteraad heeft besloten tot aanstelling van een tijde lijk inspecteur, ter bestrijding van de cholera, op een maandwedde van f350, ter verlenging van bijstand bij verdere beteugelings-maatregelenTevens zijn f 1G,000 toegestaan voor de afzondering van cholera-lijders te Scheveningen. Het raadslid, de heer H. M. De Vries, heeft zijn ontslag ingezonden. LEIDEN. Het bestuur der 3-October- Yereeniging heeft als voorzorgsmaatre gelen besloten op het feestterrein geene spellen of kramen toe te laten, welke besmet geachte plaatsen bezocht hebben. De Vaderlandsche driekleur, die van den trans der nieuwe St. Jacob wappert, verkondigt den vreemdeling dat er feest wordt gevierd in Kethel. En inderdaad, een heerlijke, feestelijke dag wordt door Kethel's parochianen beleefd. De nieuwe katholieke school, de vrucht van de onvermoeide zorgen en den volhardenden fiver van Kethel's waardigen herder, den zeer- eerw. heer W. C. Koevoets, wordt den Aller hoogste toegewijd. Ten negen ure nam deze beteekeuisvolle plechtigheid in de nieuwe St. Jacobskerk een aanvang. In de tegen woordigheid van de schoolkinderen, hunne oudere en vele belangstellende parochianen, werd het H. Misoffer opgedragen door den zeereerw. heer H. L. Spoorman, deken van Delft, die daarbij door den zeereerw. heer J. P. Mobron, pastoor te Overschie, en den weleerw. heer B. A. A. Smeeman, kapelaan te Schiedam, werd geassisteerd, terwijl verschillende andere eerw. heeren geestelijken uit den omtrek of oud-kapelaans der parochie in het priesterkoor de plechtigheid bijwoonden. Na het H. Misoffer, waaronder door het koorgezelschap eene Gregoriaansche Mis vrij verdienstelijk werd uitgevoerd, nam de zeer eerw. deken van Delft het woord. Naar aan leiding van 's Heeren woord in het H. Evan gelie „Laat de kinderen tot mij komen", sprak hij allereerst een woord van gelukwen- sching tot den volijverigen herder der gemeente, die heden het groote werk, dat hij door den bouw der kerk begonnen was, voltooid ziet door de stichting van eene katholieke school, waarin hij de kleinen tot J. C. zal leiden. Ja, waar lijk, zegt spr., nu eerst is het groote werk voltooid, want de katholieke school is de kroon op het parochiale leven. Dat katholieke leven moet, behalve door de kerk, ook door het onder wijs voortdurend worden gevoed, opdat het steeds in kracht stijge en altijd meertoeneme. Verder richtte spr. ook een hartelijk woord van gelukwensehing tot de gemeente. Zjj mocht er trots op zijn in haar midden een gebouw te be zitten, waar de kinderen niet alleen naar het lichaam ontwikkeld en naar den geest onder wezen zouden worden, maar waar ook hun hart gevormd zou worden naar het beeld van J. C. om in overeenstemming met Hem te leven. Het moet u niet verwonderen zoo ver volgt spr. dat nw waardige herder er zoo volhardend naar gestreefd heeft naast de kerk eene school op te richten. De Kerk heeft er alijd naar gestreefd de jeugd in haren schaduw te verzamelen, overtuigd als zij is, dat in de jeugdige jaren het geestelijk leven moet ge vormd worden. Het kind is voor alles het eigendom van Öod. Hij heeft er als het zegel van zijn eigendomsrecht op gedrukt en ver trouwt het aan Zjjue Kerk toe, om het voor Hem op te voeden, Hem te leeren kennen, te dienen en te beminnen. Het kind moet van jongs af in de Christelijke leer worden opge- vood, opdat het beeld van Christus, dat beeld van waarheid, deugd en geloof, in het kind worde weergegeven. Onder den schaduw der Kerk bloeide dan ook in de middeneeuwen het onderwijs. Waar eene kerk verrees, daar ont stond ook eene school, en waar de priester den oudere het brood des levens brak, voedde hij ook den kleine met de melkspijze van J. C., om hem te vormen voor de toekomst, de toe komst des hemels, die zijue eeuwige bestem ming is. Die toestand is veel veranderd zoo ging spr. voort. Tegenwoordig domineert een ondorwijs dat niet onder den schaduw en den invloed der Kerk wordt gegeven het mist den christelijken grondslag omdat het in het kind den menscli eert, maar den Christus voorbij ziet. Wel werkt het om den kindoren tot nuttige leden der maatschappij te vormen, maar het vergeet, dat zij bestemd zijn voor den hemel. "Daarom is dat onderwijs voor ons on voldoende, omdat het niet alles omvat, maar het voornaamste, de bestemming ter eeuwige zaligheid, voorbij ziet. De Kerk tracht de kin deren om haar heen te verzamelen om hen aan hare hand tot Christus te voeren. In dien geest der Kerk heeft uw waardige herder door zijne parochianen en in 't bijzonder door eenige weldoeners gesteund, dat heerlijk werk tot stand gebracht, waardoor niet alleen het lichaam en den geest der kinderen zullen ontwikkeld, maar ook hun hart gevormd zal worden en in dat hart zal worden wedergegeven het beeld van Christus, dat beeld van deugd en geloof, van alle maatschappelijke deugden, van trouw aan de Kerk en eenvoud en reinheid van zeden. Spr. besloot met het uitspreken van den wensch, dat de zegen Gods, dien hij over de nieuwe stichting ging afroepen, zou rusten op de onder wijzers en de kinderen, en dat onder dien zegen Gods, herder en gemeente jaren langde heilrijke vruchten van deze stichting in de toekomst zouden aanschouwen. Nadat met deze schoone toespraak de plech tigheid in de kerk was geëindigd, verlieten eerst de geloovigen het kerkgebouw, waarna de schoolkinderen door de onderwijzers geleid en gevolgd door den edelachtb. heer S. E. Ypey, burgemeester van Kethel en Spaland, die de feestelijkheid met zijne tegenwoordigheid ver eerde, den zeereerw. pastoor en de verdere eerw geestelijkheid, kerk- en armmeesters, onder de opwekkende tonen van het fanfarekorps St. Radboud naar de nieuwe school trokken. Onder de gebruikelijke plechtigheden en ge beden werd daarna de nieuwe school ingezegend door den zeereerw. deken van Delft, die daar bij door dezelfde eerw. heeren werd bijgestaan, die hem in de kerk assisteerden. Toen de wijding voltrokken was, richtte de zeereerw. celebrant een hartelijk woord tot het hoofd der school, den heer Th. Saraber. Hem de school overgevende om daarin met zijn mede helpster en helper de kinderen te onderwijzen, herinnerde hij hem, dat hij hier staat in naam der Kerk, in naam van den eerw. herder om in zijn geest en volgens zijn verlangens en inzichten, de jeugd op te voeden, waarin hij aanleiding vond hem op te wekken, niet alleen door woord maar ook door voorbeeld die groot- sche taak te vervullen. En daar de onder wijzer ook de plaatsvervanger der ouders is, spoorde hij hem aan, niet alleen leeraar en meester maar ook een vader voor de hem toe vertrouwden te zijn, door in den geest van christelijke zachtmoedigheid de kinderen te onderwijzen. Dan zou voorzeker Gods zegen rusten op zijn onderwijs, waarvan hij hem toe- wenschte, nog jaren lang de vrucht te aan schouwen. De indruk dien het opwekkend woord van den zeereerw. deken op allen maakte, werd als 't ware vertolkt in den schoonen nazang die het blijde feit van den dag in herinnering bracht en door de feestgenooten op eene bekende wijze werd gezongen. Daarna was het oogenblik ge komen, dat de kinderen zouden worden onthaald. Het duurde geruimen tijd, eer dat allen van de begeerde feestgaven waren voorzien. Toen ein delijk zoowel ouderen als jongeren zich eenigs- zius ververscht hadden, werd het feestprogram verder uitgevoerd. Onder de leiding van den heer J. J. Ver- speek en met piano-accompagnement van den heer J. Limbach, van Delft, werd de „voorzang" op eene populaire wijs gezongen, Daarop ver gastte ons het fanfarekorps St. Radboud op een paar der schoonste nummers van zijn reper toire, die zeer verdienstelijk werden uitgevoerd. De muzikanten waren daartoe opgesteld op een tooneel, dat aan liet eind der lokalen was op geslagen en, met een gezicht van de kom der gemeente op den achtergrond, de beelden van St. Jacob en St. Radboud ter weerszijden te zien gaf. Nu volgde de uitvoering van de feestcantate, een werk dat zoowel toonzetter als dichter bijzonder tot eer strekt. Zij herdenkt na eene zeer toepasselijke inleiding het lieden en verleden van Kethel, om met een hartelij- ken wensch voor de toekomst te besluiten. Hierin vooral toonde zich de uitnemende kracht waarover het fanfarekorps beschikt het, blijkt dat St. Radboudsleden, onder de voortreffelijke leiding van den heer J. Smit, van Schiedam, die ook nu als dirigent optrad, snelle vorderingen in de instrumentale muziek hebben gemaakt; maar dat Kethel ook, waar er van vocale muziek sprake is, met eere mag genoemd worden. De uitvoering van deze over- schoone cantate wekte zulk een langdurig applaus, dat het laatste gedeelte moest gebi- seerd worden De verdere afwerking van het feestprogram had daarna onder algemeenen bijval plaats. Onder afwisseling van zang en spel werden een paar genoeglijke uren doorgebracht, waartoe ook de bekende prestidigitateur Okhuysen door zijn ongeëvenaarde toeren ruimschoots het zijne bijdroeg. Heden-avond wordt nog eene feestelijke uitvoering geven, waartoe de ge vierde goochelaar opnieuw zijue medewerking zal verleenen. Zoo wordt de dag van de inwijding der parochiale school, voorzeker een blijde gebeur tenis voor het herlevende Kethel, gestempeld tot een feestdag, die voorzeker bij Kethel's parochianen iu voortdurende, aangename her innering zal blijven. Moutwijn, f8. Verhandeld: f75/8 a 3/4. Stemming: vast. Jenever f13.50. Amst. proef f14.75. Spoeling. Vereenig'mg f0.90. 37 Sept. 33 Sept. «7 Sept. Jfl Sept. Londen kort f 12.08 72Disconto 2 pCt. Parijs -48.2J/2 -48. Antwerp. - 48.-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3