Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4399. "•Bureau Jsoogsfraaf fö 817. 15de Jaarg. Zaterdag 1 October 1892. ALGEMEEN OYERZICHT. Feuilleton. 11811 PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: DE IV! 1ST. Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1-50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) Van 1 6 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 30 September '92. De parlementaire commissie voor de Grondwetsherziening in België was eer- gisterenmiddag te Brussel onder voor zitterschap van haron 't Kint vergaderd tot voortzetting van de beraadslaging over de hervorming van den Senaat. Ook de minister-president Beernaert was aanwezig. De vertegenwoordiging der belangen werd van verschillende zijden bestreden. Veel leden verklaar den zich voor de verlaging van den census van verkiesbaarheid, terwijl zij er voor waren om anderen op grond hunner betrekking verkiesbaar te ver klaren. De meerderheid scheen geneigd het Fransche stelsel aan te nemen (ge trapte verkiezing). Een besluit werd niet genomen, daar de bijeenkomst tot de volgende week werd verdaagd. De alderman Knill werd gisteren tot Lord-Mayor van Londen gekozen voor het jaar te beginnen met 9 November. Zijne verkiezing werd sterk bestreden, omdat hij Katholiek is en er op aan dringt, dat zijn aalmoezenier een katho liek priester zij, terwijl hij weigert den dienst in Protestantsche kerken bij te wonen bij de plechtige gelegenheden, wanneer de Poorterraad zich daar offici eel heen begeeft. Eene dergelijke moei lijkheid werd tot dusver nog door geen enkelen Lord-Mayor opgeworpen, tot welke godsdienstige belijdenis hij ook behoorde, maar Knill, die een beslist Katholiek is, heeft gemeend voor de aanvaarding van het Lord-Mayor's ambt de voorwaarden te moeten stellen, welke hij stellen moest om aan zijne katho lieke beginselen getrouw te blijven. In de City had eene rumoerige verga dering van poorters plaats, in welke de ultra-protestantsche partij in verzot kwam tegen de verkiezing van den katholieken alderman en hem allerlei ■F)3) NAAR HET FrANSCH. De mist werd dikker. Men moest van de gelegenheid gebruik maken. Toen n.en op weg zou gaan, trad Simonnette met hoar vader, moeder en klein Jantje, dat b'jde band had, den toren binnen, lieer Hue W"t "ij, goede lieden vroeg mijn- Heer, antwoordde de oude Simon, gij kent ons wel, wij zjjn uw getrouwe leenman nen, de Le Pnol s uit bet dorp Saint Jean. Onze dochter Simonnette daar is de verloofde van Jantje. Daar is het nu den tjjd niet voor begon Maurever. 't Is verwonderlijk, dacht broeder Bruno, wat zjjn er toch praatzieke menschen! Ik wilde u niet over den ondertrouw strikvragen stelde. De heer Knill ant woordde katholiek te blijven zonder zijne protestantsche medeburgers te kort te doen. Eindelijk werd Knill verkozen ver klaard onder levendig applaus en gesis. De Parnelliet Kedmond formuleert in het October-nuinmer der Nineteenth Century het program der Ierse he Volks partij. Hij stelt voor op het minimum der eischen, met de inwilliging waar van de Iersche volkspartij tevreden zou kunnen zijn. Een Ierach parlement, zegt lledmond, kan slechts bestaan als Engeland de plechtige verbintenis aan gaat, het volstrekt vrij te laten in de Iersche wetgeving. De Koningin zou zoogenaamd een recht van veto be houdend, maar dit alleen uitoefenen op advies der Iersche regeering. Ked mond is tegen het behoud van Iersche afgevaardigden te West-Minster, omdat dit de aanleiding kan zijn tot de eeuwig durende tusschenkomst van sommigen hunner in de hesluiten van het Iersche parlement. Yolstrekt noodig is het volgens Kedmond, dat de tegenwoordige rijkspolitie worden afgeschaft en ver vangen door een burgerpolitie, staande onder controle der Iersche regeering. Evenzoo moet deze de controle hebben over de rechterlijke macht, kunnende de rechters geamoveerd worden op ver zoek van het Iersche parlement. Overi gens is Kedmond er niet tegen, dat de beslissing in zekere rijkszaken aan het Iersche parlement onthouden blijve, en evenmin heeft hij er bezwaar tegen, dat er een opperste rechtbank worde ingesteld om desnoods over de rechts geldigheid van hesluiten van het Iersche parlement te heslissen. Weder heeft zich een geval van muiterij in het Engelsche leger voor gedaan. Het garde-regiment te Windsor is aan het muiten geslagen, omdat den manschappen h. i. te zware korveën werden opgelegd. De kavaleristen ver nielden de zadels hunner paarden, op dat zij vooreerst geen dienst meer zou- spreken, Heer, hervatte Simonmaar klein Jantje is naar ons toegekomen, en heeft ons voor het behoud van mejuffrouw Reine, onze meesteres, een denkbeeld aan de hand gedaan, en wij brengen hem meê, ofschoon hij nw leen man niet is. Spreek mijn zoon Jantje. Jantje had een kleur als een wijnappel. Kijk, zei hij, zijn muts tusschen zijn vin gers ronddraaiendemen zegt, dat ridder Méloir al dat leven maakt om de juffrouw. Wie weet wat er bij dien mist gebeuren kan Ik heb zoo gedachtik heb haren als de juffer, en mijn baard komt nog niet uit. Ik kan de kleeren der juffer wel aantrekken, en ingeval van een ongeluk, zouden ze mij in plaats van haar pakken. En als zij u eens dood maakten, kind zei Maurever. O dat zou kunnen gebeuren, hervatte Jantje lachende, wat zouden zij woedend zijn om hun vergissing. Maar dat doet niets. Ik zeg u, dat dat schapenvachtje een echt juweeltje isriep Bruno in vervoering. De juffrouw zou gered zijn, hernam Jantje, dat is het voornaamste. Reine de Maurever en de oilde Hue zelf, wilden zich tegen die vermomming verzetten, maar Anbry verlangde het. Een oogenblik later was Reine in de schaaps vacht gehuld. Jantje had de kleeren der Toovergodin van het Strand aan. den behoeven te doen. De inspecteur- generaal lord Mathue heeft gisteren het oproerig geworden regiment te Wind sor geïnspecteerd. Hij gaf zijn leed wezen te kennen over het voorgevallene, en noodigde de onruststokers uit de ge lederen te verlaten, in welk geval hij het gebeurde slechts zou beschouwen als insubordinatie en niet als muiterij. Na vijf minuten bedenktijd te hebben gegeven, veroerde niemand zich, waarop de inspecteur verklaarde, aan den kom- mandant te zullen rapporteeren, dat er muiterij gepleegd is. In haar antwoord op de laatste nota van Kusland verklaart de Porte het tractaat van Berlijn, dat den grondslag vormt voor de politieke orde, ten volle te eerbiedigen. Zij verzekert genoemd tractaat niet te hebben willen schenden, noch Kusland op eenigerlei wijze te hebben willen beleedigen. Aan den Turk- schen commissaris te Sofia heeft de Porte bevolen, hij de regeering van Bulgarije aanmerking te maken op de onnauwkeurige voorstelling door de Svobocla gegeven van de ontvangst van Stambouloff door den Sultan. In- tussc-hen gaan de Kussische bladen voort, het der Porte lastig te maken. De Petersburgsche pers legt er den nadruk op dat de pogingen tot het erkennen van prins Ferdinand als vorst van Bulgarije wel eens nadeelige gevolgen voor den drievoudigen hond zouden kunnen heb ben. Als de Sultan slechts eene audiëntie aan den Coburgschen prins verleende, zeggen zij, zou Turkije zich blootstellen aan eene opzegging van het Berlijnsche tractaat. En dit zou vooral hinderlijk zijn voor Oostenrijk, dat door die opzeg ging het recht zou verliezen, Bosnië en de Herzegowina bezet te houden. De Porte maakt zich dan ook geen illusies omtrent hotgeen haar binnen korter of langer tijd te wachten staat. Zij maakt zich gereed om ingeval van eene eventueele botsing haar man te kunnen staan. Op 't oogenblik vertoeft En hij was, volgens het zeggen van alle Gothon's, zoo lief als een engel. Hij schikte den kanten sluier over zijn blonde haren, zond Simonnette, die lachte en schreide, een kus toe, en sprong het eerst van allen over den ringmuur, om het strand op te gaan. XXIX. De vluchtelingen uit het dorp Saint Jeau, die den nacht te Tombelène hadden doorge bracht, hadden er niet eens over moeten den ken, of zij wel de wijk zouden nemen, want het was duizendmaal waarschijnlijker, dat Mé loir en zijn soldaten van den mist gebruik zouden maken, om hun aanval te hernieuwen. Het gedeelte der rots nu, waar Bruno en zijn klein leger zich zoo dapper geweerd had den, stak hyna geheel boven den mist uit, die het als een gordel omsloot. De belegeraars hadden ditmaal veilig kunnen aanvallen, want zij zonden hebben kunnen zien, zonder zelf gezien te worden. Daarentegen hadden de belegerden, die mee- rendeels den loop der wateren en alle geheimen van het drijfzand keuden, als zij zonder schroom het strand opginhen, niets te vreezen dan de mist. Naar alle waarschijnlijkheid zon ook de mist hen tegen eea achtervolging van den vijand beveiligen. de Belgische generaal Brialmont te Con- stantinopel, waar hij de Dardanellen en den Bosphorus bestudeert, welke ver dedigingswerken de- Sultan zoo wil doen uitbreiden, dat er tegen zijn wil geen enkel Kussisch of Engelsch schip voorhij stevenen kan. Van den ochtend tot den avond loopen er ijlboden met dienstbrie ven tusschen het hotel de Londres, waar Brialmont woont, en het Seraskérat (ministerie van oorlog), waar hij min stens eens per dag in persoon komt. In strijd met het gemelde is do Ne- derlandsche gezant te Brussel nog niet hij de regeering van den Congo-Staat opgekomen tegen de handelsbelemme ringen, over welke de Nieuwe Afrikaan- sche Handelsvennootschap zich beklaagt. De gouverneur-generaal van den Congo- Staat heeft alle maatregelen van verbod door zekere districts- commissarissen ten opzichte van handelaars genomen, in getrokken, ten einde het centrale be wind in staat te stellen op algemeene wijze de hangende moeilijkheden te re gelen. De Etoile Beige meldt, dat de Congo-Staat alle verbodsbepalingen tegen het invoeren van producten, uit gevaardigd voor het gebied van den Boven-Congo, tijdelijk opgeheven heeft, teneinde de Kegeeriug in staat te stel len voor deze aangelegenheid eene al gemeene regeling te maken. Bij de deze week te Stockholm ge houden negen verkiezingen voor de Eerste Kamer zijn zeven protectionisten en twee vrijhandelaars gekozen. Ook in Zweden en Noorwegen blijkt dus het protectionisme steeds meer veld te winnen. Volgens berichten door teruggekeerde robbenvisschers uit Canada aangebracht, gaan de Kussen voort, uitheemsche schepen die ter rohhenvaart komen op te brengen. Dezer dagen deden zij dit weer met vier Britsche en twee Ameri- kaansche vaartuigen. Officieel zijn gisteren te Hamburg opgegeven 70 ziekte- en 25 sterfgeval- De zekerste weg met betrekking tot die achtervolging was ongetwijfeld die, welke recht naar Avranches en het dorp Genest geleidt; maar dat gedeelte van het strand wordt door tallooze beken, die in de Sée en de Hordée uitloopen, doorsneden, en biedt daardoor zoo ernstige gevaron aan, dat men er zich, zelfs bij helderen zonneschijn, slechts noode aan waagt. Bij mistig weer ware het een dwaasheid. Jantje, die op eigen gezag het ambt van gids op zich genomen had, schreed zonder aarzelen oostwaarts van den berg Saint Michel voort, in de richting van het dorp Ardevon, zijnde de uiterste grens van Normandië. Wij moeten bekennen, dat Jantje's beenen wat lang wareu voor het kleed van Reine, en zijn stoute, mannelijke bewegingen slecht over eenstemden met den sluier, die om zijn blonde haren hing. Maar die bijzonderheden ter zjjde gelaten, kon Jantje heel goed voor de Toovergodin van het Strand doorgaan, en bovendien kau het geen kwaad, al ligt er iets buitensporigs in de persoon eener toovergodin. Jantje had schoon gelokte haren, groote blauwe oogen en een schalksch lachje: meer dan wel noodig was. Al had hij ook niets van dat alles gehad, was de mist op dat oogenblik voldoende ge weest, om het bedrog te bedekken. Wordt vortolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1